Marc často nahliada na iných slávnych fotografov, aby získal nápady a vytvoril koncepty. „Veľa inšpirácie čerpám zo súťaží a ocenení. Rád sa ponorím do profilov všetkých zúčastnených umelcov,“ hovorí, „najmä počas súťaže Fotograf divokej prírody roka v Londýne v Anglicku.“
Ďalším krokom je nájsť to správne miesto. Využite svoje znalosti miestneho prostredia a vyhľadajte lokality, kde by sa mohlo vami vytipované zviera pravdepodobne vyskytovať, a neustále sa tam vracajte. „Vyberte sa tam deň po dni, pretože po prvýkrát by ste nemuseli zachytiť žiadne známky prítomnosti zvierat,“ vysvetľuje Marc. „Ale zvyčajne, ak tam pôjdete tri dni po sebe, niečo určite zbadáte."
Keď nájdete tú správnu lokalitu, je potrebné sa zaoberať osvetlením. „Ak chcete osvetliť len samotné zviera, tak snímajte pri rýchlosti uzávierky približne 1/100,“ hovorí Marc. „Ak však chcete do záberu vtesnať aj časť biotopu, potom musíte nastaviť fotoaparát na dlhú expozíciu."
Experimentovanie s dlhšími rýchlosťami uzávierky nemusí byť len praktickou voľbou. Ak sa ocitnete v meste s rušnou premávkou alebo dokonca máte po ruke baterku – môže to byť skvelá príležitosť experimentovať so svetelnými stopami.
„Ak používate prirodzené svetlo alebo nepretržite svietiacu baterku, musíte použiť dlhšie časy uzávierky a pracovať s najširšou clonou, akú dokážete zvládnuť, pri zachovaní kvality,“ hovorí Marc. „Ak používate umelé svetlo, nastavte fotoaparát na hodnotu zhruba 1/100. Prinajmenšom musí byť nižšia ako 1/250, aby fungovala synchronizovane s bleskom.“
Objektív akým je model Canon RF 50 mm F1.8 STM má širokú clonu ideálnu pre tento typ snímania.
Jednou časťou výbavy, ktorú Marc rád používa, je difúzor, najmä pokiaľ ide o prácu s makrami. „Keď snímam žaby alebo ropuchy alebo mloky, ich koža môže byť pôsobením prostredia mokrá“, vysvetľuje. „Môže to vytvárať neprirodzený odraz. Preto je dobré mať so sebou difúzor na zmäkčenie svetla.“
„Pokiaľ ide o difúzory, čím väčší, tým lepší, ale keďže tu išlo o makro fotografiu a zvieratá, o ktorých sme hovorili, sú malé, nepotrebujete veľmi veľký difúzor,“ hovorí.
Ak žiadny nevlastníte, môžete dokonca improvizovať a použiť namiesto difúzora iný predmet, alebo si ho vyrobiť doma z papiera. „Pred rokmi som si jeden zaobstaral online. Keď som ho však v niektorých prípadoch nemal so sebou, použil som clonu, ktorá sa v lete dáva na čelné sklo auta na ochranu pred slnečným žiarením. Dôležité je zjemniť svetlo blesku, takže potrebujete niečo, čo svetlo rozptýli,“ vysvetľuje Marc.