Snow-covered trees reflected in the clear water of a lake in Banff National Park. Photograph by Vladimir Medvedev.

ZIMNÁ FOTOGRAFIA

Zima na fotografiách: ako snímať lepšie zimné fotografie

Dramatická obloha, tlmené svetlo zapadajúceho slnka, ostré hrany zaoblené hrubou vrstvou panenského snehu – toto ročné obdobie ponúka nekonečné príležitosti na zachytenie úchvatných atmosférických fotografií.

Bývalý Canon Ambassador Vladimir Medvedev patrí medzi popredných ruských fotografov divokej prírody a krajiny, vďaka čomu sa pri práci v chladnom prostredí cíti ako doma. Inšpiruje sa najmä starou severskou fotografiou a počas svoje 14-ročnej kariéry mal možnosť navštíviť miesta, ako je Island, Nórsko, severné Rusko alebo polostrov Kola. Takmer celý tento polostrov sa nachádza za Polárnym kruhom a zároveň je jedným z vôbec najsevernejších miest na svete, kam sa dostanete autom.

„Je to tak ďaleko na severe, že slnko tu vychádza len na krátky čas a nikdy nevystúpi vysoko, vďaka čomu vytvára mimoriadnu a tajomnú atmosféru,“ hovorí Vladimir. „Zároveň je tu vyššia vlhkosť, takže na stromoch vzniká námraza. Je to úžasné miesto na snímanie, aj keď cesta je náročná.“

Aby ste z tohto magického obdobia vyťažili maximum, nemusíte vyraziť na polárnu expedíciu. Vladimir sa s nami podelil o svoje najlepšie tipy na fotografovanie zimnej krajiny, kamkoľvek sa vydáte.

1. Snímajte vo všetkých podmienkach, ktoré
toto ročné obdobie ponúka

Nízka poloha slnka v tomto ročnom období vyžaruje jemnejšie svetlo. „Dodáva záberom pôsobivý nádych,“ hovorí Vladimir. „Časť svetla sa v skutočnosti odráža od snehu, takže aj v prípade, že je slnko nižšie, ako by som chcel, tiene na snímkach nie sú také ostré ako počas leta.“
© Vladimir Medvedev

„Ak ide o zimnú fotografiu – a najmä fotografovanie snehu – neexistuje žiadne zlé počasie,“ hovorí Vladimir. „Každé podmienky, na ktoré narazíte, sú v určitom smere optimálne, a preto aj keď husto sneží a zdá sa, že slnko už nikdy nevyjde, jednoducho to vyskúšajte. Práve takto sa vám môže podariť zachytiť zázrak.“

Moderné vybavenie je pripravené postaviť sa výzve v podobe mrazivých podmienok. „Dnešné fotoaparáty dokážu v studenom počasí dosahovať skvelé výsledky – jedinou podmienkou je, aby ste si pribalili viac batérií, pretože tie sa v chlade oveľa rýchlejšie vybíjajú. Kvalita, ktorú dnes ponúkajú špičkové kompaktné fotoaparáty, ako napríklad Canon PowerShot G7 X Mark III, je doslova strhujúca. Záber však nevytvára iba vybavenie, ale aj samotný fotograf.“

2. Dbajte na správnu expozíciu jasného snehu

„Dynamický rozsah zimných záberov je v porovnaní s letnými snímkami mierne nižší,“ hovorí Vladimir a odporúča pri fotografovaní zábery jemne preexponovať, vďaka čomu získate zábery podobnejšie tomu, čo vníma ľudské oko. „Hodnotu ISO nastavujem podľa toho, aký je práve deň – ak fotografujem za súmraku, musím citlivosť jemne zvýšiť, no ak je okolo dostatok svetla, pokojne nechám nastavenú hodnotu 100.“
© Vladimir Medvedev

Od ľahkého poprašku po hlboké záveje – sneh je kľúčovým prvkom zimnej fotografie. Preto je nevyhnutné, aby ste pri snímaní jasných bielych plôch pri podmienkach so slabým osvetlením a často sivej oblohe použili správnu expozíciu. „Najdôležitejšie je sústrediť sa na zábery, na ktorých sa nachádza množstvo svetlých prvkov“ hovorí Vladimir. „Musíte dávať pozor, aby ste neprišli o detaily a dôležité prvky snímky, a zároveň získali najjasnejší možný záber.“

Ak sa rozhodnete snímať v režime priority clony či Av (nastavenie konkrétnej hodnoty clony, podľa ktorej fotoaparát vyberie vhodnú rýchlosť uzávierky), Vladimir odporúča venovať mimoriadnu pozornosť expozícii. „Osobne by som záber trochu preexponoval – v opačnom prípade, najmä zábery zachytávajúce sneh, môžu pôsobiť sivo a podstatne fádnejšie, než by ste chceli," hovorí, pretože odraz svetla od snehu môže zmiasť fotoaparát, ktorý následne zníži expozíciu.

3. Využite zasneženú krajinu a experimentujte s expozíciou

Ak je naokolo dostatok svetla, Vladimir nepoužíva statív a radšej v maximálnej možnej miere sníma z ruky. „Môžem tak viac experimentovať a vďaka väčšej voľnosti pohybu hľadať lepšie, nezvyklé uhly,“ vysvetľuje.
© Vladimir Medvedev

„Zima je vo všeobecnosti skvelý čas na experimentovanie,“ hovorí Vladimir. „Odporúčam pohrať sa s nastaveniami a rôznymi expozíciami. Občas, keď ľudia prvýkrát fotografujú zimu, môžu zábery pôsobiť podexponovane a nie veľmi vzrušujúco. Môžete skúsiť záber cielene preexponovať a sledovať, ako miznú zbytočné detaily – možno si všimnete, že niektoré tvary, napríklad stromy či hory, pôsobia výraznejšie.“

Keď je celá krajina ukrytá pod snežnou pokrývkou, „kompozícia pôsobí minimalistickejšie a zaujímavejšie,“ hovorí. „Niekedy napadne toľko snehu, že nevidíte horizont, čo vám ponúka väčšiu tvorivú slobodu a možnosť vytvoriť si kompozíciu podľa svojich predstáv.“

Ak je dostatok svetla, Vladimir radšej sníma z ruky. „Môžem sa tak slobodnejšie pohybovať a skúšať rôzne uhly,“ vysvetľuje. „Často som ochotný obetovať kvalitu, ktorú by mi poskytla dlhšia expozícia pri použití statívu, v záujme slobody, ktorú ponúka kreativita.“

4. Snímajte zimnú oblohu širokouhlým objektívom

Počas zimy obloha nadobúda dramatický nádych, ktorý môže zasneženým snímkam dodať väčšiu dynamiku. „Širokouhlé a mimoriadne širokouhlé objektívy zdôrazňujú dramatický efekt zimnej oblohy,“ hovorí Vladimir.
© Vladimir Medvedev

Na zaznamenanie väčšej časti zimnej oblohy a jej výrazných farieb Vladimir využíva širokouhlý objektív. Pri snímaní pomocou fotoaparátov Canon EOS 5D Mark IIICanon EOS R najradšej používa objektívy Canon EF 16-35mm f/2.8L III USMCanon EF 11-24mm f/4L USM. Taktiež odporúča objektív Canon EF 16-35mm f/4L IS USM.

„Tiež rád fotografujem s rybím okom Canon EF 8-15mm f/4L Fisheye USM – ani nie kvôli samotnému efektu rybieho oka, ale skôr kvôli osobitej perspektíve,“ dodáva Vladimir. „Ak ho nasmerujete tak, aby bol horizont vodorovne a presne v strede, môžete miernym orezaním záberu odstrániť samotné skreslenie rybieho oka a zároveň zachovať novovzniknutú perspektívu, ktorá vyzerá skutočne pôsobivo.“

Mimoriadne širokouhlý objektív Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM so zoomom je výnimočne malý a ľahký a zároveň je skvelou voľbou na snímanie krajiniek, najmä v kombinácii s ľahkým a prenosným fotoaparátom so snímačom formát APS-C, ako je napríklad Canon EOS 250D.

Kompaktný fotoaparát ponúkajúci úžasnú prenosnosť a praktické funkcie. Model Canon PowerShot G7 X Mark III má vstavaný 24 mm širokouhlý objektív so 4,2-násobným zoomom v kompaktnom tele, ktoré si ľahko hodíte do vrecka na kabáte a vezmete kamkoľvek pôjdete.

5. Zimná fotografia začína v okolí domova

Za úchvatnou zimnou krajinou nemusíte cestovať ďaleko. Pôsobivé sezónne scény nájdete aj v blízkosti vášho domova.
© Vladimir Medvedev

Na snímanie zimných fotografií nemusíte vyraziť na ďaleký sever. Možno vo vašom okolí nepobehujú stáda sobov a psy husky neťahajú snežné záprahy, ani tam nežiari polárna žiara, no sezónne snímky môžete nasnímať aj vo svojom okolí. Keď práve sneží, prechádzka po okolí bydliska alebo miesta, kde práve trávite prázdniny, je skvelou príležitosťou na tréning s vedomím, že sa kedykoľvek môžete skryť späť tepla, keď vám začne byť príliš zima. „Považujem za logické skúsiť preskúmať svoje bezprostredné okolie, pretože nemusíte stráviť tak veľa času vonku na zime,“ hovorí Vladimir. „Uvedomíte si, aké prostredie vás tam vonku čaká ešte predtým, ako vyrazíte do terénu na časovo náročnejšie snímanie.“

Práve tento postup Vladimir uplatnil pri snímaní série Snežná búrka – Príbeh jedného dňa, kedy strávil celý jeden deň fotografovaním na snehu v okolí vlastného domova. „Chcel som ukázať, koľko rôznych krajinných scén môžete vidieť za jediný deň snímania. A keď divák pochopí, aké náročné je zvládnuť nasnímať všetky zábery za jeden deň, bude mať pocit, akoby tam bol so mnou.“

Či už teda vonku husto sneží alebo sa len tvorí malebná námraza, a bez ohľadu na to, aký fotoaparát používate, hoďte na seba teplý kabát, vyrazte von a vychutnajte si snímanie krásy zimy vo vašom okolí!

Napísala Lucy Fulford

Súvisiace články
The inside of a bright blue ice cave.

ZIMNÁ FOTOGRAFIA

Ako snímať v chladných podmienkach

Teploty pod nulou dajú fotoaparátu zabrať. Využite preto tieto profesionálne rady pre fotografovanie v snehu a ľade.

Shooting the seasons

KRAJINNÁ FOTOGRAFIA

Snímanie ročných období

Zvýraznite jedinečnú atmosféru každého obdobia s týmito tipmi od Benjamina Hegyiho.

A woman dressed in a bright red winter jacket walks towards the Skógafoss waterfall in Iceland, as heavy snow falls around her.

KRAJINNÁ FOTOGRAFIA

Úžasná fotografia krajiny

Ako odfotografovať dokonalé „scénické selfie“ s fotografkou krajiny a influencerkou Ásou Steinars.

Súvisiace produkty

Súvisiace články

„Nechajte sa inšpirovať“ je pre vás najdôležitejším zdrojom užitočných rád pri tvorbe fotografií, návodov pre kupujúcich a výstižných rozhovorov – všetko, čo potrebujete vedieť pri hľadaní toho najlepšieho fotoaparátu či tlačiarne, aby ste mohli vdýchnuť život svojmu najbližšiemu tvorivému nápadu.

Späť na všetky tipy a techniky