A close-up of table tennis player Rhikesh Taucoory with the ball appearing to hover just in front of his face. Photo by Mark Kolbe.

ŠPORTOVÁ FOTOGRAFIA

Rovnaký šport, odlišná perspektíva: ako kreatívne fotografovať šport

Milujete šport, no neviete, ako ho zachytiť kreatívnym a zábavným spôsobom? S trochou tréningu sa môžete naučiť vytvárať jedinečné kreatívne snímky, ktoré vám pomôžu znova prežiť najkrajšie zábery hry.

Tu sa s nami päť profesionálnych športových fotografov podelilo o tvorivé tipy a techniky, ktoré si osvojili za roky fotografovania zápasov a turnajov po celom svete. Či už fotografujete na Canon EOS 90D alebo Canon EOS-1D X Mark II, princípy snímania zostávajú rovnaké. Naučte sa dokonale zaznamenať víťazný úder, utlmiť publikum tak, aby ste zachytili surové emócie, a ako pomocou zoomu a kompozície zachytiť úplne iný záber, vďaka tomuto začiatočníckemu sprievodcovi pre víťaznú športovú fotografiu.

1. Zoomom vytvorte nezvyklú kompozíciu

Mark Kolbe, fotograf spoločnosti Getty Images, ktorý vytvoril tento záber hráča stolného tenisu s loptičkou pomyslene vznášajúcou sa nad hlavou, objasňuje príbeh, ktorý k nemu viedol: „Tento záber som pre Getty Images zachytil, keď som vôbec prvýkrát fotografoval stolný tenis. Vedel som, že priblížené zábery podávajúcich hráčov majú vždy úspech, preto som hľadal hráčov s nezvyklým či odlišným štýlom podávania.

„Zapozeral som sa na červenú stenu v pozadí a zaujal ma Rhikesh Taucoory z Maurícia – nielen svojou technikou podávania, ale aj kvôli intenzívnemu osvetleniu, ktoré mu ožarovalo temeno. Zápas už sa pomaly blížil k záveru a nenechával mi moc času na vytvorenie záberu, ktorý som si vymyslel. Použil som objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou 400 mm, pretože som vedel, že ak sa mi podarí všetko nastaviť, ako chcem, takéto priblíženie mi umožní najlepšie zachytiť vznášajúcu sa loptičku aj jeho intenzívne sústredenie. Chcel som zachytiť loptičku presne nad hlavou hráča s oboma očami upriamenými na ňu, a navodiť tak dojem levitácie. To bol ďalší dôvod, prečo som využil 400 mm objektív na veľmi úzky záber: chcel som jeho hlavu a loptičku vizuálne izolovať od pozadia. Pri tak úzkom zábere nemáte veľa priestoru na chyby, no držal som sa ho a pri ôsmom, poslednom, podaní loptička, oči aj servis zapadli na miesto a ja som dostal svoj záber.“

Mark má pre podobne nezvyklé kompozície odporúčanie: „Pri priblížení zaostrujte na pohyb, ak sa dá, skúste si vopred predstaviť, kde by záber vyzeral najlepšie, a keď nastane ten správny okamih, cvaknite! Pri objektívoch so zoomom vzniká veľké pokušenie záber oddialiť a znova približovať, kvôli čomu môžete prísť o zaostrenie. Ak si zachováte trpezlivosť, máte oveľa väčšiu šancu snímku zaznamenať: zachovajte svoju vybranú ohniskovú vzdialenosť a čakajte na záber, ktorý si predstavujete.“

Ak chcete podobný výsledok dosiahnuť pomocou fotoaparátu Canon EOS 90D, skúste naň osadiť objektív Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS II USM. Pri plnom priblížení si môžete sadnúť na postrannú čiaru a stále zaznamenať úžasný detail, pričom 32,5-megapixelový snímač APS-C fotoaparátu Canon EOS 90D vás dostane ešte bližšie vďaka svojmu zväčšenému telefotografickému dosahu.

2. Ostro zachyťte kľúčové okamihy

Fotožurnalistka Elizabeth Kreutz používa techniku značky Canon a vytvorila vyššie uvedený záber dvoch boxerov v zápale boja. Tvrdí, že je mimoriadne praktické osvojiť si schopnosť zaznamenať akciu v tom správnom okamihu. „Na tomto zábere boxujú Manny Pacquiao a Timothy Bradley Jr. a použila som naň objektív Canon EF 70-200mm f/2.8L IS III USM umožňujúci dostať sa na dotyk dramatickému dianiu a zachytiť silu poriadneho úderu. Veľmi sa mi páči načasovanie tohto záberu: spojenie úderu, grimasy na Mannyho tvári, stiahnutia svalov a potu odletujúceho z oboch boxerov spolu so svetlom, ktoré svieti pomedzi nich.“

Na ostré zachytenie takéhoto pohybu je podľa Elizabeth dôležité „byť neustále pripravený“. Vysvetľuje, že taktiež pomáha pripraviť si fotoaparát na zachytenie súvislej série snímok: „Nastavte režim priority uzávierky a vyberte expozičný čas kratší než 1/1000 sekundy. Zároveň na fotoaparáte nastavte režim sériového snímania na maximálny počet sn./s." Canon EOS 90D dokáže snímať až 10 snímok za sekundu (sn./s), vďaka čomu máte skvelú šancu zaznamenať presne záber, aký chcete.

Pokiaľ ide o zaostrovanie, Elizabeth má radšej všetko pevne pod kontrolou: „Používam automatické zaostrovanie na jeden bod, ktorý počas súboja manuálne prepínam podľa požadovaného bodu zaostrenia a kompozície. Chce to trochu praxe, najmä pri rýchlych boxeroch,“ hovorí. Ak sa radšej nechcete spoliehať na automatické zaostrovanie jedného bodu, automatické zaostrovanie (AF) so sledovaním – ktoré ponúkajú mnohé fotoaparáty Canon vrátane modelu Canon EOS 90D – vám umožňuje zaostriť a sledovať snímaný objekt všade, kde sa v rámci záberu pohne, čo pri fotografovaní športu nesmierne pomôže.

3. Kreatívne využívajte rozmazanie pohybu

Tom Jenkins je športovým fotografom celonárodných britských novín The Guardian a The Observer a zároveň je to bývalý Canon Ambassador. Odporúča experimentovať s rozmazaním pohybu, ktoré umožňuje navodiť dojem rýchlosti a vzrušenia – ako napríklad v zábere vyššie. „Tento záber som zachytil pre The Guardian počas rozbehu mužov na 1 500 metrov,“ hovorí. „Nešlo o mimoriadne významné preteky, preto som sa rozhodol experimentovať s nízkymi rýchlosťami uzávierky a kombinovaním viacero expozícií. Snažil som sa ilustrovať pohyb bežcov a kreatívne využiť farby ich dresov, šortiek a topánok, ako aj panelov na štadióne. Záber podľa svojich predstáv som získal po zopár pokusoch s rôznymi polohami a rýchlosťami uzávierky, navyše som fotoaparátom pohol v smere pohybu bežcov. Tento záber tvoria dve snímky spojené priamo vo fotoaparáte, pričom som medzi jednotlivými expozíciami záber rýchlo priblížil.

„Vždy, keď mám možnosť takto experimentovať, vždy sa pri tom naučím niečo nové: zistím, čo fungovalo a čo nefungovalo. Snažím sa tieto vedomosti uchovať a dúfam, že jedného dňa narazím na ďalší šport, kde môžem využiť rovnakú techniku.“

Čo Tom odporúča vám: „Experimentujte s rýchlosťami uzávierky, približovaním a posunom fotoaparátu. Ja používam Canon PowerShot G7 X Mark II, ktorý je skvelý na posun pri nízkych rýchlostiach uzávierky. Podľa mňa zábery počas posunu fotoaparátu fungujú najlepšie, keď dianie prebieha paralelne povedľa vás, preto si premyslite, kam sa postavíte a či neexistuje lepšie miesto na zachytenie snímky.“

4. Snímajte z nečakaných miest

Fotožurnalista Marc Aspland je hlavným športovým fotografom jedného z najväčších denníkov v Spojenom kráľovstve, The Times. Zároveň je Canon Ambassador a svoju výbavu značky Canon rád umiestňuje na strategických miestach umožňujúcich vytvoriť odlišné snímky, ako napríklad táto momentka z dostihov. „Konkrétne tento záber som vytvoril pomocou diaľkovo ovládaného fotoaparátu zo vzdialenosti približne 18 metrov. Fotoaparát s pripojeným vysielačom som umiestnil pod zábradlie tak, aby bola v zábere aj cieľová značka. Keď som videl, že kôň prebieha cieľom, spustil som sériu 12 snímok za sekundu, aby mal diaľkovo ovládaný fotoaparát čo najväčšiu šancu tento okamih zachytiť. Mal som šťastie, pretože víťazný jazdec prichádzal po vnútornej strane dráhy, takže je v zábere väčší, kým druhý kôň v poradí prechádzajúci stredom je oveľa menší.

„Tento záber je zároveň výnimočný tým, že bežiaci kôň práve vykračuje vpred, takže vidno všetky detaily vrátane svalov koňa a tváre víťazného džokeja, ktorý je navyše oblečený vo výraznej oranžovej – ak by na sebe mal čiernu, zrejme by to nepôsobilo tak výrazne. A k tomu, samozrejme, cieľová značka.“

Ak chcete napodobiť Marcov postup, musíte fotoaparát umiestniť na vhodné miesto a ovládať ho na diaľku pomocou aplikácie Canon Camera Connect v smartfóne (ak má fotoaparát rozhranie Wi-Fi) alebo diaľkového ovládača. Prípadne môžete pomocou výklopného displeja (ak ho na fotoaparáte máte) fotografovať z nezvyklých miest či uhlov. „Upustite od zaužívaných postupov,“ hovorí Marc. „Upustite od bežných záberov podľa šablóny, nestojte na mieste, kde si myslíte, že by všetci fotografi mali stáť.

„Ak fotografujete mladíkov hrajúcich futbal, postavte sa za rozblatenú päťku pred bránou, kde brankár čaká pripravený na blížiaceho sa útočníka – ide o to zadívať sa na situáciu a nájsť v nej niečo nezvyklé.“

5. Dodajte záberu nový rozmer vďaka prostrediu

Canon Ambassador a športový fotograf Andrey Golovanov hovorí, že práve prostredie, kde sa športové podujatie odohráva, môže vašim fotografiám dodať ešte väčšiu atraktivitu. „V roku 2014 som sa rozhodol fotografovať Moskovský maratón sám za seba, keďže dva roky predtým ma najali, aby som fotografoval portréty bežcov dobiehajúcich do cieľa,“ hovorí. „V podstate som poznal všetky podrobnosti a najlepšie miesta na fotografovanie po trase: moderné centrum Moskvy a pobrežie pri Kremli. Ako prvé som si vybral centrum mesta s panorámou mrakodrapov. Následne som si našiel ideálnu kaluž na asfalte, v ktorej sa odrážala jedna z veží Kremľa, a zachytil pri nej nohy bežca. Podľa mňa je ten záber úžasný a získal aj prvú cenu v kategórii nezvyklých záberov na festivale Sportfolio vo Francúzsku.

„Mojím odporúčaním pre začínajúcich fotografov je zdokonaľovať svoje schopnosti snímaním zaujímavých kompozícií na lokálnych podujatiach, kam sa ľahšie dostanú, než cestovať na svetové šampionáty. Maratóny sú skvelým športom na fotografovanie, pretože zväčša bývajú otvorené každému, kto sa chce zapojiť. Väčšina miest počas roka organizuje nejaký ten diaľkový beh, ktorý ponúka množstvo času a príležitostí na hranie sa a zdokonaľovanie vlastnej techniky.

„Sledujte prostredie, v ktorom fotografujete, a predstavte si kreatívny spôsob, ako svoj príbeh vizuálne vypovedať. Ak máte napríklad možnosť pohybovať displejom, skúste fotografovať z nezvyklých uhlov pohľadu, napríklad ponad publikum, krížom cez publikom alebo tesne sponad chodníka. Použitie odrazov, ako je táto kaluž, je ďalším skvelým trikom. Poobzerajte si po nehybnej vodnej ploche či nalesknutých oknách, či už na autách alebo budovách – dokonca aj slnečné okuliare môžu skvele fungovať. Potom už je to len o tom, že čím viac trénujete, tým lepšie zábery dosiahnete.“

Autor: Natalie Denton

Súvisiace články
A Canadian player tackles an Irish player in a rugby match. Photo by Richard Heathcote.

ŠPORTOVÁ FOTOGRAFIA

Akčná fotografia: Tipy od profesionála

Získajte informácie o akčnej športovej fotografii na tomto stretnutí s mentorom a špičkovým horským cyklistom.

Sports photographer Dave Rogers stands next to rugby player Martin Johnson on the pitch.

ŠPORTOVÁ FOTOGRAFIA

Ako docieliť lepšie športové snímky

Špičkový športový fotograf Dave Rogers prezrádza 10 najlepších tipov a techník na zlepšenie vašej športovej fotografie.

The story behind the shot

ŠPORTOVÁ FOTOGRAFIA

Príbeh zo zákulisia

Päť profesionálnych fotografov radí, ako zachytiť výnimočné športové zábery.

Súvisiace produkty

Súvisiace články

„Nechajte sa inšpirovať“ je pre vás najdôležitejším zdrojom užitočných rád pri tvorbe fotografií, návodov pre kupujúcich a výstižných rozhovorov – všetko, čo potrebujete vedieť pri hľadaní toho najlepšieho fotoaparátu či tlačiarne, aby ste mohli vdýchnuť život svojmu najbližšiemu tvorivému nápadu.

Späť na všetky tipy a techniky