Fotografia ohňa: ako snímať plamene

Či už chcete zachytiť blikajúcu sviečku, tancujúce plamene ohňa alebo syčiace prskavky, správne techniky, nastavenia a súprava dokážu veľa zmeniť.
Dlhá expozícia dieťaťa stojaceho pri ohni so vznášajúcimi sa uhlíkmi, ktoré vytvárajú dlhé svetelné stopy.

Oheň je nádherný objekt fotografovania, ktorý ponúka nekonečné tvorivé príležitosti. Krásu možno nájsť nielen v samotných plameňoch, plamene nádherným teplým svetlom zaplavia aj celé okolie. Znamená to, že oheň môže byť nielen pútavým objektom, ale dokáže poskytnúť aj atmosférický zdroj svetla pre portrét.

Oheň môže byť aj výzvou na fotografovanie. Problémom, ktorému fotografi čelia je, že zdroj svetla je veľmi jasný, zatiaľ čo okolie je často veľmi tlmené. Táto vysoká úroveň kontrastu môže spôsobiť, že je zložité zaznamenať detaily v najjasnejších aj najtmavších častiach záberu zároveň. So správnym nastavením fotoaparátu a niekoľkými jednoduchými technikami však môže urobiť nádherné fotografie pri ohni každý.

Fotografovanie plameňov je síce skvelá technika, ktorú sa môžete naučiť po celý rok, no bude sa vám hodiť najmä vtedy, ak chcete byť kreatívni počas sviatočných mesiacov. Tu je návod, ako nasnímať nádherné fotografie ohňa počas tejto zimnej sviatočnej sezóny.

1. Bezpečnosť na prvom mieste

Dospelá osoba drží dieťa za ruku v blízkosti ohniska.

Ak fotografujete deti, je najlepšie mať po ruke inú dospelú osobu, ktorá na nich bude počas fotografovania dávať pozor. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 50mm F1.8 STM pri nastavení 1/160 s, f/3.5 a ISO 4000.

Rovnako ako fotografia, aj oheň môže byť fascinujúci – aj keď nie vždy v dobrom slova zmysle. Pri fotografovaní sa môže ľahko stať, že sa doň až príliš zahĺbite, ale bezpečnosť musí byť vždy na prvom mieste. Je dôležité nielen zabrániť zraneniu seba aj ostatných, ale aj udržať oheň pod kontrolou. Na uhasenie ohňa umiestnite do blízkosti vedro s vodou alebo hasiaci prístroj a použite čelovku, aby ste našli cestu v tme. Je tiež dobré skontrolovať poveternostné podmienky, pretože vďaka silnému vetru by sa plamene mohli zmeniť na nepredvídateľné.

7. Vyberte správnu súpravu

Fotoaparát Canon, statív, oranžový gél a prenosná lampa na okraji ohniska.

Okrem fotoaparátu a statívu môže pomôcť pridať do scény ďalšie svetlo aj baterka, aby sa vyvážili jasné plamene s prostredím. Vďaka malému kúsku oranžového gélu môže byť svetlo baterky teplejšie, a priblíži sa tak svetlu plameňov.

Svetlo produkované ohňom je zvyčajne dosť slabé, takže ak používate oheň ako zdroj svetla na zachytenie blízkych objektov, pomôže vám použiť vybavenie, ktoré funguje dobre pri slabom osvetlení. Ideálnym je fotoaparát, ako napríklad Canon EOS R6 – jeho extrémne citlivý plnoformátový snímač 20,1 MP je navrhnutý špeciálne tak, aby s ľahkosťou zvládol situácie s vysokým dynamickým rozsahom, ako aj tie so slabým osvetlením vo všeobecnosti.

Skvelým pomocníkom je aj rýchly primárny objektív, ako napríklad Canon RF 50 mm F1.8 STM, pretože primárne objektívy zvyknú mať širšiu maximálnu clonu ako zoomy. To umožňuje vyššiu rýchlosť uzávierky a zníženie citlivosti ISO pri slabom osvetlení, čo znamená ostrejšie zábery s menším šumom.

Aj keď to nie je nevyhnutné, statív môže byť tiež veľmi užitočný pri fotografovaní ohňa a sviečok, pretože vám dáva možnosť snímať s dlhšími expozíciami a rozmazávať blikajúce pohyby plameňov.

3. Zachytenie plameňa sviečky

Rad sviečok vystavených tak, že na čiernom pozadí sú viditeľné iba plamene.

Ak exponujeme oheň, zvyšok scény bude veľmi tmavý, takže to vyzerá, akoby sa plamene sviečok vznášali vo vzduchu. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 50mm F1.8 STM pri nastavení 1/1250 s, f/4 a ISO 100.

Rad sviečok vystavených tak, že je vidieť svietniky, zatiaľ čo plamene sú rozfúkané a rozmazané.

Ak prispôsobíme expozíciu okoliu, kreatívny efekt bude veľmi odlišný: sviečky budú viditeľné, zatiaľ čo plamene sa zdajú byť rozfúkané a rozmazané. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 50mm F1.8 STM pri nastavení 1/20 s, f/4 a ISO 100.

Sviečky umožňujú zábery so silnou atmosférou, no ich zachytenie môže byť aj problémom. Majú jasné plamene, no nevyžarujú veľa svetla do okolia. To znamená, že ak exponujeme plamene, zvyšok scenérie bude takmer tmavý, ale ak exponujeme okolie, tak budú plamene preexponované. Výber priority závisí od toho, aký účinok chcete dosiahnuť.

Často je lepšie exponovať jasnejší prvok v zábere, pretože je jednoduchšie zvýšiť tiene v následnom spracovaní, ako opraviť vyblednuté najjasnejšie oblasti. Okrem toho skúste zistiť, či môžete veľmi mierne zvýšiť expozíciu, aby ste trochu zvýraznili tiene bez toho, aby vybledli svetlá. Pri natáčaní videa skúste použiť režim Zebra, ak ho váš fotoaparát má: V tomto režime sa zvýrazňujú preexponované časti záberu v tvare zebry, čo vám umožní maximalizovať tiene a zároveň zabezpečiť, aby ste svetlá neposunuli príliš ďaleko. Pri statických záberoch môže upozornenie na svetlá pomôcť v režime prehrávania, aby ste skontrolovali, či na nasnímanom obrázku nie sú prepálené oblasti. Snímanie vo formáte RAW vám tiež poskytne oveľa väčšiu flexibilitu, pokiaľ ide o následné spracovanie pomocou softvéru na úpravu obrázkov, ako je napríklad Digital Photo Professional (DPP) od spoločnosti Canon.

Nastavte režim fotoaparátu na manuálny režim (M), čím potlačíte automatický blesk fotoaparátu. Potlačíte tak prevahu jemného svetla plameňa sviečky. Nastavte clonu na f/4 a ISO 100, potom môžete meniť rýchlosť uzávierky medzi 1/20 a 1/2000 sekundami a zistiť, ako rôzne rýchlosti uzávierky ovplyvňujú vzhľad sviečok. Môžete tiež použiť doplnkový blesk, známy aj ako denný blesk, čo je záblesk svetla, ktorý pridáva svetlo do oblastí tieňov a zvýrazňuje detaily vášho objektu. Aplikácia Canon Photo Companion ponúka článok o snímaní portrétov pri svetle sviečok, ktorý skúma túto techniku v profesionálnejšom prostredí.

4. Portréty s tortou osvetlenou sviečkami

Malé dieťa sa nakláňa, aby sfúklo sviečky na narodeninovej torte. Tvár dieťaťa je osvetlená plameňmi.

Keď sa objekt dostane do blízkosti sviečok, blikajúce plamene budú vyžarovať nádhernú teplú žiaru na jeho tvári. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 50mm F1.8 STM pri nastavení 1/200 s, f/2 a ISO 1600.

Pohľad zozadu na fotoaparát značky Canon, ktorý fotografuje dieťa s narodeninovou tortou.

Pri snímaní s otvoreným objektívom je hĺbka poľa veľmi plytká. Presné zaostrenie je preto nevyhnutnosťou. Fotoaparát s funkciou automatického rozostrenia očí, ako napríklad model Canon EOS R6, to uľahčuje, a to aj pri snímaní ľudí v profile.

Kedy je vhodnejší čas na vytiahnutie fotoaparátu ako na narodeninovej oslave? Keď je čas sfúknuť sviečky, môžete nasnímať nádherné portréty použitím teplého svetla sviečky, ktoré povznesie veselú tvár objektu. Skúste nastaviť fotoaparát do manuálneho režimu (M) s clonou f/1.8 (alebo s najširšou clonou objektívu), rýchlosťou uzávierky 1/200 s a funkciou automatickej citlivosti ISO. Citlivosť ISO sa potom prispôsobí tak, aby poskytla správnu expozíciu.

Rýchly primárny objektív, ako napríklad Canon RF 50 mm F1,8 STM, je ideálny pre tento druh portrétu, pretože široká maximálna clona vám umožní zachytiť portréty v tlmených interiéroch. Pri širokých clonách tiež poskytuje hladký bokeh pre krásne rozmazané kulisy pozadia.

5. Fotografovanie ohnísk

Dlhá expozícia ohňa so vznášajúcimi sa uhlíkmi, ktoré vytvárajú dlhé svetelné stopy.

Dlhá expozícia rozostrí pohyb plameňov a premení všetky lietajúce iskry na pútavé svetelné stopy. Rozdúchavanie ohňa môže viesť k úžasným svetelným efektom, pozor však na bezpečnosť: musíte to robiť opatrne! Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 50mm F1.8 STM pri nastavení 1 s, f/8 a ISO 100.

Pohľad zozadu na fotoaparát značky Canon, ktorý fotografuje dieťa pri ohni.

Použite statív a nastavte jednosekundovú expozíciu na zachytenie iskrivých stôp v ohni. Nezabudnite požiadať všetkých ľudí v zábere, aby sa počas dlhej expozície nehýbali, aby ste tak predišli rozmazaniu pohybu v zábere. Prípadne urobte opak a vytvorte strašidelný záber so zámerným rozmazaním, ako na hornom obrázku, s iskrami zachytenými ako žiariace pruhy svetla.

Je počas chladnej, tmavej noci niečo lákavejšie ako oheň v kozube? Tancujúce plamene môžu byť odvážnym predmetom v kontraste s okolitou tmou. Po západe slnka nastane chvíľa, keď bude okolité svetlo dostatočne slabé na to, aby vatra vynikla oproti šeru, ale stále bude dostatočne silné na to, aby sa zobrazilo okolie aj detaily na oblohe. Je to skvelý čas na zachytenie záberu za súmraku a zobrazenie ohňa v kontexte, pretože keď nastane noc, okolie bude úplne čierne. Skúste snímať v manuálnom režime s rýchlosťou uzávierky 1/100 s, clonou f/1.8 (alebo najširšou clonou vášho objektívu) a funkciou automatického nastavenia citlivosti ISO. Pomocou kompenzácie expozície nastavte svetlejší alebo tmavší záber a vyberte nízky uhol, aby ste zarámovali oheň proti oblohe za súmraku.

6. Snímanie portrétov pri svetle ohňa

Fotograf zblízka sníma portrét dieťaťa pri ohni.

Pri fotografovaní portrétov pri ohni skúste nastaviť fotoaparát do manuálneho režimu (M) s clonou f/1.8 (alebo najširšou clonou vášho objektívu), rýchlosťou uzávierky 1/200 s a automatickou citlivosťou ISO, aby ste pri obmedzenom osvetlení čo najviac zmrazili pohyb.

Dve deti zoči-voči pred ohňom, obrys ich profilov je osvetlený svetlom plameňov.

Snímaním portrétov pri svetle ohňa dosiahnete nádherné teplé osvetlenie či zaujímavé siluety. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 50 mm F1.8 STM pri nastavení 1/125 s, f/1.8 a ISO 25600.

Vatry a ohniská vytvárajú jedinečnú atmosféru, ktorá sa hodí na skvelé portréty. Rozhovory pri krbe, páry schúlené k sebe a deti hypnotizované plameňmi – to všetko sú dobré motívy na zachytenie fotoaparátom Canon. Oheň musíte rozdúchať skôr, ako začnete fotiť, pretože množstvo plameňa môže mať veľký vplyv na svetlo okolia. Svetlo plameňov často veľmi rýchlo mizne. Svoje objekty preto priveďte čo najbližšie (a najbezpečnejšie) k ohňu, aby ste mohli využiť žiaru plameňov.

7: Fotografovanie prskaviek

Z dvoch prskaviek syčia iskry, v pozadí vidno tváre dvoch detí, ktoré ich držia.

Ak chcete zachytiť prskavky, nastavte fotoaparát do manuálneho režimu (M). Použite clonu približne f/3.5 – f/5.6, rýchlosť uzávierky 1/125 s a automatickú citlivosť ISO. Môžete sa tiež pohrať s kompenzáciou expozície, ktorá môže priniesť mierne odlišné výsledky.
Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 50 mm F1.8 STM pri nastavení 1/200 s, f/2.5 a ISO 640.

Praskajúce svetlo prskavky môže na fotografiách vyzerať fantasticky – a je to tiež bezpečnejší spôsob, ako objavovať kreatívne svetelné efekty s menšími deťmi alebo v zlom počasí. Lietajúce iskry vybuchujú smerom von vo všetkých smeroch obrovskou rýchlosťou, takže sú zachytené ako svetelné pruhy aj pri použití pomerne vysokej rýchlosti uzávierky. Ak vám vyhovuje fotiť a upravovať vo formáte RAW, môže to byť veľká pomoc, pretože potom môžete zo svetiel a tieňov vytiahnuť ďalšie detaily. Alebo spomaľte rýchlosť uzávierky a prskavka zanechá jasne viditeľné stopy po celom zábere – je to na vás!

Môžete tiež skúsiť zachytiť svetelné stopy zo slávnostného ohňostroja – pozrite si naše tipy a techniky pre kreatívne fotografovanie ohňostrojov, kde nájdete ďalšie nápady a inšpiráciu.

A keď oheň zhasne, môžete preskúmať fotografovanie dymu pomocou cvičenia zručností v aplikácii Canon Photo Companion.

Autor: James Paterson

Súvisiace produkty

Súvisiace články

10 tipov na fotografie ohňostrojov

Výbava, techniky a kompozícia – najlepšie tipy na fotografovanie ohňostrojov.

Ako vytvoriť ohromujúci efekt bokeh

Ak chcete vytvoriť nádherne rozmazané pozadie, vyskúšajte tieto rady a triky.

Fotografie maľované svetlom

Namaľujte si svoje vlastné úchvatné obrázky pomocou svetelných zdrojov a dlhej expozície.

Tipy na natáčanie videa v noci

Otvorte úplne nový svet kreativity s naším sprievodcom natáčaním videa v noci.