Časozberné snímanie je kreatívna technika, ktorá vám pomôže odhaliť ukrytý svet v pohybe a prinesie prekvapivé, potešujúce výsledky. Od urýchlenia búrkových mrakov plynúcich krajinou po pomalý posun hviezd nočnou oblohou – časozberná technika umožňuje zachytiť pompézne scény, ale je rovnako účinná aj pri snímaní menších objektov vo vašom okolí.
Aby sme vám ukázali, že za prejavením vlastnej kreativity nemusíte cestovať ďaleko, požiadali sme dvoch fotografov časozberných snímok, aby čosi pekné vytvorili u seba doma.
Projekty na časozberné snímanie pre začiatočníkov
Trénujte doma
Alex Nail je oceňovaný krajinný fotograf a autor časozberných filmov pôsobiaci v Spojenom kráľovstve. Vášnivo sa zaujíma o to, ako krajine vdýchnuť život a zároveň si vybudovať pôsobivé portfólio osobných časozberných projektov, pričom túto techniku už v minulosti komerčne uplatnil pre rôzne organizácie vrátane Britského ministerstva cestovného ruchu.
Napriek tomu, že Alex zväčša zamestnáva svoje objektívy v rôznych európskych pohoriach, sám tvrdí, že fotografovanie bližšie k domovu je skvelým spôsobom, ako sa s technikou časozberného snímania lepšie oboznámiť. Z okna svojho domu zachytil časozberný záznam prechodu z dňa do noci, aby dokázal, aké to môže byť jednoduché.
„Domov je skvelým miestom, kde sa učiť časozbernému snímaniu, pretože ponúka pohodlie a možnosť kontroly,“ vysvetľuje Alex. „Vo vonkajších podmienkach sa časozberné snímanie stáva o niečo väčšou výzvou vďaka silnému vetru, dažďu či neočakávaným svetelným podmienkam. Lepšie si osvojiť časozberné snímanie však môžete aj v pohodlí vlastného domova. Dokonca aj dnes po ôsmich rokoch časozberného snímania si často niektoré veci skúšam v interiéri.
„Samozrejme, že aj snímanie vnútri prináša určité výzvy. Domácnosť je zväčša statickým miestom, preto je na vás, aby ste sa zamysleli, ako do scény vniesť nejakú formu zmeny či pohybu. Zároveň nemusíte žiť práve vo výstavnej domácnosti (aspoň v mojom prípade to tak určite nie je), no to vám nebráni v zachytení pohybu každodenného života či zameraní na drobnejšie detaily. Ak snímate pri východe či západe slnka, zvážte, ako sa zmení (či nezmení) vnútorné osvetlenie v porovnaní so zásadnými zmenami vonkajšieho osvetlenia.“
Alex odporúča vytvoriť kontrast medzi statickými predmetmi a pohybom, ktorý chcete zachytiť. „Môžete napríklad zachytiť kontrast statického okenného rámu a ornamentov s náhodným pohybom stromov rozviatych vetrom či mrakov plávajúcich po oblohe, ktoré vidieť za oknom. Statické prvky lepšie upriamia pozornosť diváka na pohyb na scéne.“
Zachytenie pohybu zvierat
Camilla Rutherford pochádza zo Škótska a po ukončení štúdia umenia a dizajnu na Central Saint Martins Collage v Londýne utiekla pred mestským životom a svoj čas trávi fotografovaním a filmovaním dobrodružných športov, pričom „cestuje za snehom po celej planéte“. Následne sa usadila na Novom Zélande, kde spoločne s rodinou býva na merino ovčej farme v horách pri meste Wanaka.
Camillina časozberná snímka zachytáva pohyb stáda oviec na jej farme. Rozdiel tempa pohybu medzi rýchlym pohybom kŕmiacich sa zvierat a pomalým prúdením mrakov vytvára vizuálny kontrast, kým kvalita svetla a dramatické pozadie tejto relatívne obyčajnej scéne dodávajú dramatický nádych.
Aj keď vy pred vlastným domom možno nenájdete podobnú drsne krásnu scenériu, táto technika rovnako skvele funguje aj na zachytenie pohybu domáceho miláčika po miestnosti či vtákov navštevujúcich kŕmidlo v záhrade. Umiestnite fotoaparát na statív, nastavte dlhý interval časového snímania a zachyťte celodenný pohyb zvierat, ktoré by ste inak nevideli.
Vytvorenie vlastnej časozbernej sekvencie
Sami teda vidíte, ako účinne môže fungovať časozberné snímanie v malom. Pritom na to nepotrebujete ani pokročilý fotoaparát či špecializovaný objektív. Ak máte k dispozícii dostatok času a množstvo trpezlivosti, môžete v pravidelných intervaloch zachytiť sériu záberov, ktoré následne v softvéri na spracovanie videí skombinujete do finálneho časozberného videozáznamu.
Fotoaparáty Canon EOS majú na uľahčenie tohto procesu zabudovaný intervalový časovač, ktorý celý postup zvládne automaticky. Pomocou neho môžete zadať, koľko záberov chcete zachytiť a aký časový interval medzi jednotlivými zábermi ponechať – v sekundách, minútach alebo hodinách. Fotoaparát tak zachytí sekvenciu snímok v stanovených intervaloch, kým nezaznamená stanovený počet fotografií. Z týchto fotografií môžete následne v príslušnom softvéri vytvoriť časozberný videozáznam, prípadne jednotlivé zábery využiť iným kreatívnym spôsobom.
Niektoré fotoaparáty EOS v záujme zaručenia maximálneho pohodlia ponúkajú funkciu na vytvorenie časozberného videozáznamu. Tá všetku ťažkú prácu zvládne za vás, keďže zábery skombinuje priamo vo fotoaparáte a hotový časozberný videozáznam uloží na pamäťovú kartu, odkiaľ si ho môžete ihneď pozrieť či sa ním pochváliť ostatným.
Jednu, či dokonca obidve tieto funkciu nájdete v mnohých fotoaparátoch naprieč radom EOS. EOS 250D a EOS RP sú dva fotoaparáty vhodné pre začiatočníkov, ktoré vám umožnia objavovať kreatívny svet časozberných videozáznamov priamo doma. Od postupne kvitnúcich a vädnúcich kvetov cez topiacu sa zmrzlinu po prechod slnečného svetla naprieč obývačkou – existuje nepreberné množstvo motívov, ktoré možno premeniť na pútavé časozberné video.
Rady na časozberné snímanie
Keď vyberiete vhodný objekt na časozberné snímanie, nastal čas nastaviť fotoaparát. Na tento účel odporúčame použiť statív, ktorý umožní v konečnej sekvencii ostro zachytiť všetky statické časti scény.
Snímanie dlhých časozberných sekvencií môže mať vysoké nároky na batériu, preto batériu nezabudnite pred začiatkom snímania úplne nabiť. V záujme zníženia energetických nárokov sa na niektorých fotoaparátoch automaticky deaktivuje zadný displej, ktorý prípadne môžete manuálne vypnúť na obrazovke nastavení snímania časozberného videozáznamu. Pri veľmi dlhých časozberných snímaniach je lepšie na fotoaparát nasadiť držadlo s batériami, prípadne zabezpečiť neustály prívod energie pomocou voliteľného napájacieho adaptéra.
Pri časozbernom snímaní v interiéri je zväčša lepšie uplatniť umelé svetlo, ktoré umožní dosiahnuť konzistentnejšie výsledky než prirodzené svetlo. Kým zaznamenáte celú sekvenciu, intenzita a farebná teplota denného svetla sa môže zásadne zmeniť. Túto zmenu si počas snímania nemusíte voľným okom ani všimnúť, ale vo finálnom zázname povedie k viditeľnému blikaniu. Na snímanie drobných predmetov bohate postačí stolná lampa, pričom svetlo môžete v ideálnom prípade zjemniť kúskom materiálu, ktorý ho rozptýli.
Intervalový časovač či režim časozberného videozáznamu môžete zapnúť v červenej ponuke snímania fotoaparátu EOS, ktorá tieto funkcie ponúka. Niektoré fotoaparáty disponujú oboma týmito možnosťami, pričom však na nastavenie snímania časozberného videozáznamu musíte fotoaparát nastaviť do režimu videozáznamu – ako je tu znázornené na modeli EOS 250D.
Niektoré fotoaparáty EOS majú v ponuke časozberného videozáznamu na výber niekoľko prednastavených scén. Tie sú optimalizované pre rôzne objekty snímania, ako sú napríklad kráčajúci ľudia či pomalý pohyb mrakov. Ak však chcete mať úplnú kontrolu nad nastaveniami časozberného snímania, vyberte režim Custom (Vlastný). Tu si môžete nastaviť interval medzi jednotlivými zábermi a celkový počet záberov, ktoré majú tvoriť finálnu časozbernú sekvenciu. Od týchto nastavení závisí čas potrebný na zachytenie snímok aj trvanie konečného časozberného záznamu. Aktuálne hodnoty sa budú pri úprave parametrov zobrazovať priamo na obrazovke.
Interval vyberte podľa rýchlosti pohybu, ktorý sa snažíte zachytiť. Ak snímate krátko trvajúcu aktivitu, napríklad ako členovia rodiny hrajú hru či pripravujú jedlo, je vhodné nastaviť iba krátky interval trvajúci zopár sekúnd, vďaka čomu vznikne plynulá sekvencia. Pri pomalšom pohybe, ako je napríklad východ či západ slnka alebo mesiaca, môžete nastaviť dlhší interval. V dôsledku zmeny intervalu sa skráti či predĺži doba záznamu.
Od počtu zaznamenaných snímok závisí, ako dlho bude trvať finálny časozberný záznam, a to v závislosti od snímkovej frekvencie videa. Ak napríklad snímate časozberný videozáznam v rozlíšení 4K so snímkovou frekvenciou 25 snímok/s, na každú sekundu videa bude potrebné zachytiť 25 samostatných fotografií. To znamená, že na vytvorenie 20-sekundového časozberného videozáznamu budete potrebovať zachytiť 500 snímok. Zmena počtu snímok teda ovplyvňuje dobu záznamu aj čas prehrávania – a zároveň množstvo potrebného priestoru na pamäťovej karte.
Funkcia časozberného videozáznamu ponúka aj ďalšie možnosti ovládania, ako napríklad pípnutie po zachytení každej snímky. To oceníte napríklad, ak nie ste v jednej miestnosti s fotoaparátom, pretože sa tak dozviete, kedy snímanie sekvencie skončilo.
Je vhodné nastaviť čo najviac parametrov snímania, aby si tak časozberný videozáznam od začiatku do konca zachoval konzistentný vzhľad. Ak napríklad ponecháte štýl Picture Style a vyváženie bielej nastavené na automatickú hodnotu, fotoaparát môže pri niektorých snímkach tieto nastavenia upraviť.
S časozberným snímaním si môžete užiť množstvo zábavy, nech ste kdekoľvek. Rovnako ako pri všetkých fotografických projektoch, aj tu je vhodné osvojiť si základy techniky skôr, než sa pustíte do náročnejších projektov. Prečo sa teda hneď nechopiť fotoaparátu a nepustiť sa do snímania pohybu za vaším oknom? Prípadne skúste umiestniť statív do kuchyne najbližšie, keď sa budete chystať variť, a zachyťte celé dianie. Najlepšie na časozbernom snímaní je to, že sa ho ľahko naučíte a prináša potešujúce výsledky. Než sa nazdáte, budete na každodenné motívy nahliadať novým kreatívnym spôsobom.
Autor: Marcus Hawkins