Keď už viete, ako ovládať fotoaparát, najdôležitejšou lekciou, ktorú sa musíte naučiť pri fotografovaní aj natáčaní videa, je ako pracovať so svetlom. V noci sú zdroje svetla obmedzené. Aj napriek tomu si budete chcieť zaznamenať mnoho okamihov, od oslavnej nálady až po hĺbavé rozhovory pri táboráku. Video je obzvlášť užitočné, keď chceme zachytiť malé výnimočné okamihy – spôsob, akým sa ľudia pohybujú, rozprávajú a smejú sa. Okamihy, ktoré nemožno zachytiť na fotografii. Ako pristupovať k filmovaniu, keď okolo nie je veľa svetla, však môže byť tvrdým orieškom.
Použitím vyššej citlivosti ISO sa zvýši citlivosť fotoaparátu na svetlo a výber širšej clona a nižšej rýchlosti uzávierky môže zvýšiť množstvo svetla, ktoré dopadne na snímač. Avšak bez toho, aby ste pochopili, ako ovládať tieto nastavenia vo vzťahu k vášmu prostrediu, bude váš záznam pravdepodobne zrnitý alebo rozmazaný. S trochou vedomostí však môžete tieto prekážky nielen prekonať a získať hotové videá, ktoré budete roky obdivovať, ale aj napredovať vo svojich filmárskych zručnostiach.
Ellis Reed, tvorca obsahu a filmár so sídlom v Bath v Spojenom kráľovstve, tu zdieľa svoje špičkové tipy na natáčanie videa v noci.
TECHNIKY NATÁČANIA
Ako natáčať video v noci
Ovládajte nastavenia
Pri výbere nastavení fotoaparátu na nočné snímanie môžete použiť režim inteligentného automatického výberu scény fotoaparátu Canon a použiť nastavenia, o ktorých si myslíte, že budú fungovať najlepšie. Používanie manuálneho režimu vám však poskytne väčšiu kontrolu.
Ak fotografujete fotoaparátom systému Canon EOS R, ako je napríklad EOS R6 Mark II, elektronický hľadáčik vám ukáže vplyv, ktorý má zmena každého nastavenia na expozíciu v reálnom čase. Pomôže vám to vybudovať si istotu pri prechode na manuál.
Môže byť tiež užitočné zmeniť režim zaostrenia na manuálne. Systém Dual Pixel CMOS AF II vo fotoaparáte EOS R6 Mark II a iných fotoaparátoch, ako napríklad Canon EOS R7 a Canon EOS R8, je veľmi dobrý pri detekcii objektov pri slabom osvetlení, ale ak pracujete v takmer úplnej tme, možno budete potrebovať zaostriť manuálne. Pomocou baterky osvetlite objekt, na ktorý sa pokúšate zaostriť, a približujte si hľadáčik, zatiaľ čo nastavujete zaostrovací prstenec na objektíve, až kým nebude ostrý. Táto metóda je tiež veľmi užitočná pri astrophotografii, keď sa spoliehate na takmer úplnú tmu, ale chcete sa zamerať na niečo v popredí a zároveň zachytiť oblohu.
Zvoľte širokú clonu
Pri filmovaní pri slabom osvetlení je dôležité, aby na snímač dopadalo čo najviac svetla. Jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť, je otvoriť clonu tak široko, ako sa len dá, čo znamená nastaviť clonové číslo na najnižšiu možnú hodnotu. Hoci je objektív so zoomom dobrou a všestrannou možnosťou na snímanie dobre osvetlených scén počas dňa, môže byť užitočné prejsť na kvalitný objektív s pevným ohniskom, ako je Canon RF 24 mm F1.8 MACRO IS STM alebo Canon RF 35 mm F1.8 MACRO IS STM, aby ste mohli ťažiť zo širšej clony.
Zvoľte snímkovú frekvenciu a rýchlosť uzávierky
Najskôr vyberte snímkovú frekvenciu. 24 snímok za sekundu (sn./s) je štandard filmového priemyslu, pretože vytvára najprirodzenejší záznam s jednoduchým rozmazaním pohybu. Vyššia snímková frekvencia, napríklad 60 sn./s a 120 sn./s, sa používa na spomalené filmovanie, ktoré má zámerne pôsobiť neprirodzene.
Model Canon EOS R6 Mark II vám umožňuje snímať 4K zábery rýchlosťou až 60 sn./s a 1080p zábery až 180 sn./s, vďaka čomu môžete ešte viac spomaliť.
Po výbere rýchlosti uzávierky jednoducho zdvojnásobte číslo a vyberte rýchlosť uzávierky. Napríklad snímanie rýchlosťou 25 sn./s by znamenalo výber rýchlosti uzávierky 1/50 s, aby sa zabránilo rozmazaniu pohybu. Považuje sa to za najlepší postup, ale sú chvíle, keď to možno budete chcieť upraviť, ako vysvetľuje Ellis. „Ak chcete zámerne pridať rozmazanie pohybu, napríklad ak sa v noci prechádzate po lunaparku a chcete vytvoriť hektický, rušný pocit so svetelnými stopami, podarí sa vám to spomalením rýchlosti uzávierky na menej ako dvojnásobok vašej snímkovej frekvencie.“
Širokouhlý objektív, akým je napríklad Canon RF 16 mm F2.8 STM, vám umožní zachytiť čo najviac z prostredia a pridá záberom dynamický nádych. Tento ľahký, superkompaktný objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou je ideálny aj na vlogovanie z ruky, ale keďže nemá stabilizáciu obrazu v objektíve, pri fotografovaní z ruky pre istotu používajte digitálny stabilizátor obrazu videozáznamu. Táto funkcia, ktorá je k dispozícii na všetkých fotoaparátoch systému Canon EOS R System, elektronicky stabilizuje záznam vo fotoaparáte.
Skontrolujte ISO
Nastavenie ISO na fotoaparáte umožňuje ovládať jeho citlivosť na svetlo. Pri snímaní vonku počas slnečného dňa si môžete zvoliť ISO 100, aby ste čo najviac znížili citlivosť. Keď je zamračené, môžete fotografovať pri citlivosti ISO 400 a pri fotografovaní v noci možno budete chcieť experimentovať s citlivosťou ISO 800 a vyššou až do hodnoty ISO 3200 (v závislosti od možností fotoaparátu). Model Canon EOS R6 Mark II umožňuje snímanie až do ISO 102,400 (dá sa rozšíriť až na ISO 204,800), ale čím vyššie nastavenie, tým viac šumu do svojich záberov vnesiete.
Hľadajte svetlo
„Je lepšie myslieť na tmu ako na čistý štít, a nie ako výzvu,“ hovorí Ellis. „Hľadanie spôsobov využitia dostupného svetla alebo využitie umelého osvetlenia môže pomôcť vytvoriť dramatické filmové zábery.“
Pri filmovaní v noci sa nepokúšajte osvetliť celú scénu. Radšej sa poobzerajte po svetelných zdrojoch, ktoré zvýrazňujú predmet a rozprávajú príbeh. Ohniská, výklady obchodov, pouličné osvetlenie a svetlomety áut, to všetko sa dá použiť na vytvorenie svetelných zdrojov, ktoré pomáhajú oddeliť váš objekt od pozadia.
Ďalšou možnosťou je použiitie umelého osvetlenia. Rovnako ako mnohí tvorcovia obsahu, aj Ellis so sebou nosí prenosný LED svetelný box. Zmestí sa do vrecka, ale je dostatočne výkonný na to, aby osvetlil objekt pri fotení zblízka – malý svetelný box môže priniesť obrovský rozdiel v kvalite vašich záberov. Nezabudnite, že ak snímate dobre osvetlený objekt v noci, mali by ste exponovať objekt, a nie pozadie.
Nastavte vyváženie bielej
Pri snímaní s využitím umelého svetla je vždy dobré skontrolovať vyváženie bielej kvôli konzistencii. Vlastné vyváženie bielej môžete nastaviť pomocou karty vyváženia bielej alebo kúska bieleho papiera. Odfoťte kartu alebo papier v scéne, ktorú sa chystáte nasnímať, potom v ponuke fotoaparátu vyberte možnosť Vlastné vyváženie bielej a tento záber zvoľte ako referenciu. Takto je nastavené vaše vyváženie bielej a farby v scéne budú presne zachytené.
Vlastné vyváženie bielej vám môže tiež pomôcť dosiahnuť konkrétny vzhľad. Ak chcete vytvoriť teplejšiu scénu, napríklad pri natáčaní táborového ohňa, mali by ste zvoliť vyváženie bielej okolo 6000 K. Ak chcete na scéne zvýrazniť modrejšie a chladnejšie tóny, vyberte nastavenie okolo 2 000 K. Pamätajte, že ak fotografujete vo formáte RAW alebo Canon Log, môže byť jednoduchšie zmeniť vyváženie bielej v softvéri na následné spracovanie.
Snímajte pri najvyššom možnom rozlíšení
„Pri snímaní na sociálne siete rád fotím v rozlíšení 4K a exportujem do 1080p,“ vysvetľuje Ellis. „Pomáha to s vizuálnym šumom pri záberoch pri slabom osvetlení a detaily sú mimoriadne ostré.“
Model Canon EOS R6 Mark II sníma v rozlíšení 4K rýchlosťou až 60 sn./s, pričom prevzorkovanie z 6K výstupu snímača poskytuje ešte lepšiu čistotu a ešte viac sa zníži šum v porovnaní s natívnym rozlíšením 4K. Vyššie rozlíšenie jednoducho znamená, že v každom súbore je uložených viac údajov, čo poskytuje ostrejší obraz, lepšiu reprodukciu farieb a väčšiu flexibilitu pri následnom spracovaní. Keď pracujete pri slabom osvetlení, čím viac údajov máte v každom súbore, tým ľahšie je vyčistiť prípadnú zrnitosť.
Nezabúdajte na zvuk
Jednou z funkcií videa, ktorá je v tme ešte dôležitejšia, je zvuk, pretože naše vnímanie sluchu je pri stlmení zraku ešte výraznejšie. Váš fotoaparát by mal mať vstavaný mikrofón, ale aby ste skutočne zachytili každý šepot a praskanie ohňa. Investujte do externého mikrofónu, akým je napríklad smerový stereofónny mikrofón Canon DM-E1D, ktorý sa pripája k multifunkčnej pätici fotoaparátu.
Experimentujte s rôznymi smerovými režimami mikrofónu, aby ste zachytili rôzne množstvo reči a okolitého hluku a zachytili atmosféru udalosti, ktorú nahrávate. Okrem toho môžete zaznamenávať okolitý hluk oddelene od hlavného videozáznamu – napríklad pri natáčaní ohňa, ktorý je tu zobrazený, môžete zaznamenať hluk ohňa a prehrať ho cez vzdialené zábery.
Buďte kreatívni
Keď pochopíte, ako zachytávať prirodzene vyzerajúce zábery, môžete začať tvoriť s istotou. Či už snímate nočný vlog, hudobné video alebo krátky film, pracujte s tým, čo je okolo vás. Pre začiatok vám výborne poslúžia pouličné svetlá. Ako hovorí Ellis: „Pouličné svetlá predstavujú vhodné kľúčové osvetlenie [primárne zdroje osvetlenia] a podsvietenie v závislosti od toho, kde umiestnite svoj objekt. Môžete experimentovať aj s ostrým jasným svetlom umiestnením objektu blízko pouličného osvetlenia alebo s rozptýlenejším svetlom tak, že ho požiadate, aby sa vzdialil."
Ďalším tipom od Ellis je použitie svetlometov auta na podsvietenie objektu a vytvorenie dramatickej siluety, ktorá môže byť ešte zvýraznená oparom alebo hmlou, ktoré rozptýlia svetlo a umožnia vám oddeliť objekt ešte viac od pozadia. Použite krátky teleobjektív, ako je Canon RF 85 mm F2 MACRO IS STM, na orezanie objektu a úplné vystrihnutie auta, aby ste dodali scéne tajomnosť, alebo širokouhlý objektív, ako je Canon RF 24 mm F1.8 MACRO IS STM, aby sa auto stalo súčasťou príbehu.
Ak ste zvyknutí natáčať videá cez deň, na to, aby ste zvládli natáčanie videa v noci, stačí len pár úprav. A keď budete mať základy, otvorí sa vám úplne nový svet kreativity.
Súvisiace produkty
-
Bezzrkadlové fotoaparáty
EOS R6 Mark II
Fotografie alebo videozáznamy, akcie alebo portréty – spojenie výkonu a kvality obrazu modelu EOS R6 Mark II umožní rozlet vašej tvorivosti -
Bezzrkadlové fotoaparáty
EOS R8
Prejdite k plnoformátovému fotografovaniu a videu a realizujte svoje tvorivé ambície. -
Širokouhlý objektív
RF 16mm F2.8 STM
Kompaktný a cenovo dostupný ultra širokouhlý, plnoformátový 16 mm objektív pre modely z radu EOS R, navrhnutý pre vlogerov a tvorcov kreatívneho obsahu. -
Širokouhlý objektív s pevným ohniskom
RF 24 mm F1.8 MACRO IS STM
Kompaktný ľahký 24 mm objektív, ktorý je ideálny na fotografovanie krajiniek, vlogovanie a interiéry – navyše s možnosťou skvelých makro záberov. -
Objektívy RF
RF 35mm F1.8 MACRO IS STM
Svetelný objektív 35 mm f/1,8 MACRO, ktorý umožňuje snímať široké zábery, zaostriť zblízka a disponuje hybridnou stabilizáciou obrazu. -
Objektívy RF
RF 85mm F2 MACRO IS STM
Objektív RF 85mm F2 MACRO IS STM ponúka univerzálne snímanie záberov zblízka, ako aj prepracovanú telefotografickú kompresiu a 5-krokovú stabilizáciu obrazu v kompaktnom ľahkom tele.