Fotografovanie je zvyčajne ťažšie pri extrémnych teplotách. Sneh, námraza a ľad vytvárajú veľkolepé zimné scény, no väčšina fotoaparátov je navrhnutá tak, aby fungovala len pri teplote v rozmedzí 0 °C/32 °F. Aj extrémne horúce prostredia môžu spôsobiť prehriatie fotoaparátov, zatiaľ čo piesočnaté miesta zvyšujú riziko poškodenia neutesneného zariadenia.
Mnohé fotoaparáty značky Canon sú vybavené tesnením proti poveternostným vplyvom a môžu fungovať v prekvapivo náročných podmienkach, ale musíte zvážiť aj ľudský rozmer. Fotografovanie v extrémnych podmienkach môže byť pre vás rovnako náročné ako pre vaše zariadenie.
Je samozrejme, že pri snímaní pri extrémnych teplotách musíte byť opatrní a pred rozhodovaním a balením vhodného oblečenia a zariadenia na fotografovanie v exteriéri by ste mali skontrolovať predpoveď počasia. Zároveň stojí zato mať k dispozícii niekoľko praktických fotografických tipov, ktoré vám pomôžu zvládnuť danú situáciu bez veľkých problémov. Nižšie sú uvedené naše najlepšie tipy na snímanie vo veľmi chladných a horúcich podmienkach.
Tipy na snímanie v extrémnych poveternostných podmienkach
Snímanie pri nízkych teplotách
1. Ruky udržiavajte teplé
Chvenie rúk môže spôsobiť trasenie fotoaparátu a viesť k rozmazaným záberom. Nezabudnite si zabaliť pár hrubých vodotesných rukavíc a ohrievače rúk, aby ste si mohli zohriať ruky po dlhšom pobyte v studenom prostredí.
Aj keď sú rukavice dôležité pri fotografovaní v chladnom počasí, môžu sťažiť stláčanie tlačidiel fotoaparátu. S objektívmi značky Canon s prevoditeľným ovládacím prstencom, ako napríklad RF 200 – 800 mm F6,3 – 9 IS USM, RF 35 mm F1.8 MACRO IS STMalebo RF 85 mm F2 MACRO IS STM, sa bude často jednoduchšie pracovať v rukaviciach. Fotoaparáty Canon s pákovým ovládačom, ako je napríklad Canon EOS R10, by mohli byť užitočné v prípade, že rukavice sťažujú používanie dotykovej obrazovky pri presúvaní bodu automatického zaostrovania.
Ak ste vášnivý zimný fotograf, športový fotograf a ambasádor spoločnosti Canon Richard Walch odporúča investovať do lezeckých rukavíc, ktoré vám umožnia odkryť končeky prstov a snímať, ale chrániť ruky medzi zábermi.
2. Chráňte si svoje zariadenie
Fotoaparáty systému Canon EOS R, ako sú napríklad EOS R6, EOS R6 Mark II a EOS R7 sú vybavené , tesnením proti poveternostným vplyvom a nebudú mať žiadne problémy pri snímaní v daždi, ale skôr než vyrazíte do lejaka, si ich skontrolujte. Ak sa na objektíve vytvoria akékoľvek kvapky, utrite ich čistou handričkou z mikrovlákna alebo utierkou na objektív. Môžete si tiež zakúpiť ochranné filtre na objektívy, ktoré sú veľmi užitočné v extrémnych podmienkach. Odporúča sa nevymieňať objektívy v prudkom daždi alebo v snehovej búrke, pretože by ste mohli poškodiť zariadenie.
Ak používate fotoaparát vonku a neotáčate zaostrovací prstenec manuálne alebo chvíľu používate automatické zaostrovanie, prstence na zaostrovanie a približovanie objektívu môžu „zamrznúť“. Ak chcete tejto situácii predísť, dbajte na to, aby bol fotoaparát zabalený a v kvalitnej taške, keď ho nepoužívate, alebo zakrytý pri snímaní počas sneženia. Prípadne môžete prstenec na zaostrovanie a priblíženie otáčať motorčekom automatického zaostrovania alebo to môžete robiť manuálne.
V chladnom počasí sa batérie vybijú rýchlejšie, ako je bežné, takže fotoaparát a batérie nechajte v taške, aby ste ich ochránili pred danými podmienkami alebo vo vnútornom vrecku, v ktorom ich teplo udrží v teple. Nezabudnite si tiež zabaliť dvakrát toľko batérií ako zvyčajne.
Prenesenie fotoaparátu z chladného do teplého prostredia spôsobí kondenzáciu, ktorá môže poškodiť vaše zariadenie. „Keď idete na obed, buď vy, alebo taška by mala ostať vonku,“ odporúča Richard. „Ak prejdete z chladného do teplého prostredia a pokúsite sa skontrolovať si svoje snímky, dosnímali ste. Váš fotoaparát aj objektív sa zarosia a hrozí, že dôjde k poškodeniu fotoaparátu. Fotoaparát udržiavať uchovávať v jednej teplotnej zóne.“ Tašku umiestnite na mierne chladné miesto, ako je napríklad veranda, aby ste umožnili postupné zohriatie vášho zariadenia.
Ak sa musíte premiestniť priamo z jedného prostredia do druhého, mohli by ste sa na niekoľko minút pokúsiť ovinúť plastové vrecko okolo zariadenia, aby zmena teploty nebola taká dramatická.
3. Použite statív a snímajte na diaľku
Nasnímanie stabilného záberu nebude jednoduché, ak sa vám trasú ruky od zimy. Ľahký a prenosný statív vám pomôže stabilizovať fotoaparát, aby ste mohli snímať sebaisto. Len nezabudnite, že sa nemáte statívu dotýkať holými rukami, ak sa nachádzate v podmienkach s teplotou pod nulou, pretože by ste si mohli „spáliť“ kožu. Pred nastavením sa vyrovnajte akýkoľvek povrch pokrytý snehom, aby ste vytvorili rovný a kompaktný povrch.
Aplikáciu Canon Camera Connect môžete používať aj v smartfóne na diaľkové a bezdrôtové uvoľnenie clony, čo znamená, že sa nebudete musieť vôbec dotknúť fotoaparátu. Zaostrenie môžete upraviť pomocou aplikácie a môžete ju použiť aj na geografické označovanie obrazov, aby ste nikdy nezabudli, kde ste sa nachádzali pri snímaní daného vynikajúceho záberu.
Snímanie v horúcich alebo piesočnatých podmienkach
1. Chráňte sa pred slnkom
Vyhnite sa priamemu slnečnému svetlu a vždy, keď je to možné, zostávajte v tieni. Ak musíte byť vonku na slnku, používajte opaľovací krém s vhodným UV ochranným faktorom a klobúk, ktorý tieni vašu tvár. Tam, kde je to možné, udržujte zariadenie v tieni, najmä batérie. Ak sa chcete vydať do extrémneho prostredia, dajte niekomu vedieť, kde a kedy idete a kedy sa chcete vrátiť, aby v prípade potreby mohol nahlásiť núdzovú situáciu.
2. Vyberte správne zariadenie
Zdržiavaním sa mimo priameho slnečného svetla zabránite prehriatiu zariadenia, najmä pri snímaní videa. Fotoaparáty nemôžu fungovať, keď sa zohrejú na vysokú teplotu, takže nebudete môcť pokračovať, keď sa prehreje, a počas čakania na schladenie môžu prísť o pekné zábery.
Ak snímate v piesočnatých prostrediach, ako je pláž alebo púšť, musíte chrániť svoje zariadenie pred zrnkami piesku. Riešením je investovať do fotoaparátu s tesnením proti poveternostným vplyvom, ako je napríklad model Canon EOS R7, ktorý je odolný voči vlhkosti aj prachu. Model EOS R7 tiež využíva ochranu clony, čo pomáha predchádzať vniknutiu prachu do snímača. Objektívy sú tiež zraniteľné. Spárujte svoj fotoaparát s tesnením proti poveternostným vplyvom s podobne chráneným objektívom, ako je napríklad model Canon RF 200 – 800 mm F6.3 – 9 IS USM, ktorý obsahuje gumené tesnenia, ktoré zabraňujú poškodeniu vnútornej optiky pieskom.
Aj v prípade, že sa nezahrieva, môže byť ovplyvnený vlhkosťou, čo môže viesť k vniknutiu vlhkosti a poškodeniu zariadenia. Aj v tomto prípade bude tesnenie proti poveternostným vplyvom chrániť zariadenie pred vlhkosťou, ale existujú aj ďalšie opatrenia, ktoré môžete vykonať. Používajte vodotesnú tašku a vložte do nej vrecká so silikagélom, aby sa do nej nedostala vlhkosť. Dbajte na to, aby ste tašku uchovávali na suchom mieste – možno v miestnosti s odvlhčovačom, ak je to možné.
Ak musíte zvládať extrémne teplo, môžete si do tašky vložiť vrecko s ľadom, ktoré pomôže udržiavať veci v chlade. Uistite sa však, že je správne zabalené, aby pri rozmrazovaní vrecka s ľadom vlhkosť nepoškodila zariadenie.
Farba zariadenia tiež zohráva dôležitú úlohu. Niektoré objektívy značky Canon, ako napríklad RF 200 – 800 mm F6,3 – 9 IS USM, majú bielu povrchovú úpravu, ktorá udrží vnútornú stranu objektívu chladnú pri vysokých teplotách. Model Canon EOS R50 je dostupný aj v bielej farbe, ktorá by mu mala pomôcť zostať chladnejším dlhšie ako v prípade čierneho fotoaparátu na slnečnom svetle. Okrem toho objektívy RF série L, ako napríklad Canon RF 70 – 200 mm F2.8L IS USM majú povrchovú úpravu chrániacu pred teplom, ktorá zabraňuje prehriatiu valca objektívu pri intenzívnom slnečnom žiarení.
3. Osvetlenie a preexponovanie
Jasné slnečné svetlo môže ľahko viesť k preexponovaným záberom. Pri snímaní dbajte na to, aby ste nepreexponovali zábery – ak sa to stane, údaje sa stratia a nebudú sa dať neobnoviť, čo znamená, že následne nebudete môcť opraviť preexponované zábery.
Pomocou histogramu alebo vzoru ZEBRA fotoaparátu môžete monitorovať špičkové osvetlenie na obrazovke alebo prostredníctvom elektronického hľadáčika, čím v prípade potreby podexponujete záber. Keď nepreexponujete záber, mali by ste byť schopní obnoviť záber, ktorý je príliš jasný, a to znížením osvetlenia a bielych miest v softvéri na úpravu, akým je napríklad Digital Photo Professional spoločnosti Canon.
Ak chcete získať viac tipov a techník fotografovania v náročných podmienkach, pozrite sa na náš článok o snímaní v extrémnych krajinách*.
Autor: Peter Wolinski
*Dostupné len vo vybraných jazykoch.