Fotografovanie divokej prírody: profesionál a nadšenec otestujte objektív Canon RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM

Fotograf prírody Guy Edwardes sa spojil so zanieteným nadšencom Petom Lauom, aby sa podelili o najužitočnejšie tipy na zachytenie úžasných snímok divokej prírody pomocou objektívu Canon RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM.
Veľká sivá sova s ​​nápadnými žltými očami sa pozerá priamo do fotoaparátu na fotografii, ktorú nasnímal Guy Edwardes s objektívom Canon RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM.

Voľne žijúca zver je žáner ako žiadny iný – každý okamih je šancou odomknúť niečo výnimočné, no jej skutočná krása spočíva v tom, že sa ju môže pokúsiť snímať každý. Bývalý hasičský dôstojník, ktorý sa stal vášnivým nadšencom fotografovania Pete Lau to dokázal počas individuálneho fotenia divokej prírody s profesionálnym fotografom prírody a krajiny Guyom Edwardesom vo vtáčo parku Hawk Conservancy Trust v Hampshire v Spojenom kráľovstve.

Pete a Guy boli medzi prvými, ktorí použili objektív Canon RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM, ľahký super teleobjektív s ohniskovou vzdialenosťou až 800 mm, ideálny na fotografovanie zvierat a vtákov z akejkoľvek pozície a bez ich rušenia. Tento objektív určený pre skutočných nadšencov je vybavený rozsahom clony f/6,3-9, 5,5-krokovým optickým stabilizátorom obrazu a bleskurýchlym automatickým zaostrovaním, ktoré zaisťuje čistotu a ostrosť, nech je okamih akokoľvek prchavý. Objektív RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM je navrhnutý tak, aby odolal premenlivému počasiu a jeho odolnosť voči prachu a vlhkosti je porovnateľná s objektívmi Canon série L. Je tiež vybavený bielou reflexnou vrstvou pre spoľahlivý optický výkon pri fotografovaní pri horúcom slnku.

„Faktorom tohto objektívu, ktorý vám vyrazí dych, je jeho rozsah,“ hovorí Pete, ktorý v minulosti používal na snímanie vzdialených objektov objektívy Canon RF 100-500 mm F4.5-7.1L IS USM a RF 800 mm F11 IS STM. „Rozsah 200 až 800 mm je jednoducho neuveriteľný a možnosť použiť len jeden objektív na objekt, ktorý môže byť v jednom momente vzdialený niekoľko centimetrov, ale v ďalšom 40 m, mi poskytuje oveľa väčšiu flexibilitu ako zámena dvoch objektívov. Objektív RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM ponúka vynikajúce výsledky, výnimočné schopnosti a skutočnú hodnotu za peniaze.“

Záber hlavy nadšeného fotografa divokej zveri Petea Laua.

Pete Lau

Pete ochrnul od hrudníka nadol po nehode na horskom bicykli v roku 2014 a teraz je pripútaný na invalidný vozík. Napriek pretrvávajúcej bolesti objavil vášeň pre fotografovanie divokej prírody a teraz prevádzkuje webovú stránku, ktorá ponúka rady o tom, ako môžu ľudia používajúci mobilné zariadenia pristupovať k prírode.

„Ako prvá ma prekvapila hmotnosť, lepšie povedané jej neprítomnosť, objektívu RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM,“ dodáva Guy. „Je relatívne kompaktný a mimoriadne ľahký pre ohniskovú vzdialenosť. Skutočnosť, že sníma až do f/9, je pomerne dobrým kompromisom, pokiaľ ide o typ snímky, ktorú môžete zachytiť, vzhľadom na hmotnosť a veľkosť, ktoré tomuto objektívu v porovnaní s ostatnými chýbajú."

Guy sa rozhodol spojiť objektív RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM so svojim fotoaparátom Canon EOS R5, Pete naopak s modelom EOS R7. Tu sa Guy a Pete podelia o svoje skúsenosti pri snímaní zázrakov divokej prírody – a hoci objektív RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM použili na fotografovanie dravých vtákov, lekcie, ktoré tu zdieľajú, sa vzťahujú na všetky druhy.

Záber hlavy fotografa krajiny a prírody Guya Edwardesa.

Guy Edwardes

Guy už takmer 30 rokov pracuje ako fotograf krajiny a prírody. Fotografuje najmä divokú prírodu a miesta v Británii, vedie však workshopy po celom svete a zásobuje knižnice tisíckami obrázkov.

1. Fotografujte na úrovní očí zvieraťa

Na fotografii, ktorú nasnímal Pete Lau pomocou objektívu Canon RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM, stojí sokol laner v tráve a rozprestiera krídla.

Keďže Pete sa nedokáže postaviť, kľaknúť si, ani vstať a vrátiť sa do svojho invalidného vozíka, dvojica musela nájsť kreatívny spôsob fotografovania vtákov, akým je tento sokol laner, zo zeme. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R7 s objektívom Canon RF 200-800 mm F6.3-9-9 IS USM pri nastavení 800 mm, 1/1600 s, f/9 a ISO 1600. © Pete Lau

Fotoaparát Canon s nasadeným objektívom Canon RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM, ktorý osoba na invalidnom vozíku drží nízko pri zemi.

„Guy navrhol, aby som na fotoaparáte Canon EOS R7 vyklopil výklopnú dotykovú obrazovku a zapol živý náhľad Live View,“ vysvetľuje Pete. „ Fotoaparát som opatrne spustil na zem, pričom som ho ovládal druhou rukou. S dotykovou obrazovkou smerujúcou na mňa sa mi podarilo nasnímať záber.“

Guy uprednostňuje fotografovanie zvierat na úrovni očí. „Ak sa predmet nachádza na tráve, piesku alebo vode, potom budem ležať na zemi alebo snímať z najnižšieho možného uhla,“ vysvetľuje. „Získate pôsobivé rozptýlenie v popredí a pozadie rozostríte oveľa rýchlejšie. Dokonca aj malé nastavenie 15 – 30 cm môže výrazne zmeniť vzhľad záberu. Pri snímaní dravých vtákov vám tiež umožňuje skryť popruhy [pripevnené k nohám vtáka].“

Dostať sa na zem, dokonca aj s Guyovou pomocou, nebolo pre Petea možné. Dvojica fotografov našťastie našla riešenie – výklopnú dotykovú obrazovku fotoaparátu Canon EOS R7. „Keď Pete držal fotoaparát bočne nad svojim invalidným vozíkom a používal obrazovku, pomáhalo mu to snímať z veľmi nízkeho uhla,“ hovorí Guy. „Dostal sa možno 30 cm od zeme a vzhľad jeho záberov to úplne zmenilo.“

Pete, ktorý je už niekoľko rokov vášnivým nadšencom, hovorí, že takéto niečo bežne nemá vo zvyku. „Je to skvelé, pretože som mohol byť oveľa flexibilnejší,“ hovorí.

2. Pohrajte sa s perspektívou, aby ste našli lepšie pozadie

Na čistinke obklopenej stromami dvaja fotografi, jeden na invalidnom vozíku, používajú fotoaparáty Canon s nasadenými objektívmi RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM.

Okrem toho, že je model RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM neuveriteľne všestranný, je relatívne kompaktný a ľahký na objektív s týmto rozsahom zoomu, vďaka čomu je vhodný nielen pre začiatočníkov a nadšencov, ale aj pre tých, ktorí majú problémy s pohyblivosťou, napr. ako Pete.

Veľká sivá sova sediaca na konári stromu sa pozerá do fotoaparátu na fotografii, ktorú zachytil Guy Edwardes pomocou objektívu Canon RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM.

„Ak chcete zachytiť zaujímavé pozadie, nemusíte sa nevyhnutne veľa pohybovať,“ hovorí Guy. „Pete jednoducho posunul svoj invalidný vozík o pár centimetrov na jednu stranu, a to mu stačilo na zmenu pozadia a použiteľný záber.“ Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R5 s objektívom RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM pri nastavení 600 mm, 1/640 s, f/8 a ISO 3200. © Guy Edwardes

„Aj keď máte naozaj skvelý objekt, ako je sova, niekedy to nestačí. Treba myslieť na pozadie,“ hovorí Guy a vysvetľuje, že aj malý pohyb môže priniesť veľký rozdiel. „Dosah 800 mm modelu RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM vám poskytuje veľmi úzke zorné pole, takže stačí len mierne posunúť telo, aby ste úplne zmenili pozadie.“

Petea milo prekvapilo, že mierny posun polohy jeho invalidného vozíka mu umožnil výrazne zlepšiť kompozíciu záberov. „Myslel som si, že sa treba posunúť ďaleko, ale netreba,“ hovorí. „Zo začiatku sa mi darilo snímať len zábery s preplneným pozadím, z ktorého kde-tu trčali vetvičky, ale keď som sa posunul čo i len o pár centimetrov doľava alebo doprava, rozdiel bol ihneď viditeľný.“

3. Použite najdlhší možný dosah

Africký orol nasnímaný uprostred letu s rozmazaným pozadím. Zachytil Gu Edwardes s objektívom Canon RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM.

„Čím dlhšia je ohnisková vzdialenosť, tým rýchlejšie sa prvky v pozadí a v popredí rozostria, zatiaľ čo objekt zosttane zaostrený,“ hovorí Guy. „Navyše, čím ďalej ste od svojich objektov, tým je menej pravdepodobné, že ich vyrušíte.“ Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R5 s objektívom RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM pri nastavení 455 mm, 1/2500 s, f/8 a ISO 1000. © Guy Edwardes

Caracara chocholatá nasnímaná uprostred letu s rozmazaným pozadím. Záber nasnímal Pete Lau s objektívom Canon RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM.

Objektív RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM pokrýva ohniskové vzdialenosti 200-800 mm a je ideálny pre fotografov, ktorí hľadajú univerzálny objektív na divokú zver. „Ako nadšenec si skutočne nemôžem dovoliť zaobstarať špeciálne 500 mm, 600 mm a 800 mm objektívy,“ hovorí Pete. „Objektív RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM mi však poskytuje flexibilný rozsah a schopnosť zachytiť zábery, ktoré som predtým nedokázal.“ Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R7 s objektívom Canon RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM pri nastavení 742 mm, 1/8000 s, f/9 a ISO 1250. © Pete Lau

Na fotografovanie divokej prírody Guy často používa objektív Canon RF 600 mm F4L IS USM s telekonvertorom Canon Extender RF 1.4x, ale ohromil ho 800 mm dosah modelu RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM. „Pokiaľ ide o sledovanie, objektív RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM odviedol naozaj dobrú prácu, a to aj pri slabom osvetlení,“ hovorí. „Ale skvelá vec pri snímaní v tejto vzdialenosti je rýchlejšie automatické zaostrenie. Predstavte si, že fotografujete vtáka letiaceho smerom k vám pomocou 800 mm objektívu. Bude to ďaleko a automatické zaostrenie sa bude musieť na jeho sledovanie len mierne posunúť. Ak chcete mať vtáka rovnakej veľkosti v zábere pri použití 300 mm objektívu, bude musieť byť oveľa bližšie k vám. To znamená, že ak chcete, aby ostal vták zaostrený, prvok objektívu sa bude musieť posunúť ďalej a rýchlejšie. V podstate platí, že čím dlhšia je ohnisková vzdialenosť, tým ľahšie a efektívnejšie bude fungovať zaostrovanie.“

Ohnisková vzdialenosť 800 mm objektívu RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM priniesla Peteovi aj ďalšie výhody. „Najviac ma frustruje to, že sa nemôžem priblížiť k mojim objektom,“ hovorí. „Ak som na chodníku alebo ceste, som fyzicky obmedzený týmto priestorom. Ak zídem z trate, je tu riziko, že vypadnem z vozíka, takýto rozsah ohniskovej vzdialenosti je preto neuveriteľný. Môžem sa dostať bližšie ako kedykoľvek predtým."

Kombinácia objektívu RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM s fotoaparátom APS-C, ako je napríklad EOS R7, je mimoriadne výhodné, pretože menší snímač efektívne obraz oreže a tým zvýši dosah objektívu. Na 800 mm konci rozsahu objektívu vám snímač APS-C poskytuje rovnaké zorné pole ako pri fotografovaní s 1 280 mm teleobjektívom na plnoformátovom fotoaparáte.

Guy dodáva, že ďalšou skvelou súčasťou objektívu je rozsah zoomu. „Ak sa snažíte nájsť vtáka na oblohe a použili ste až 800 mm zoom, bude pre vás ťažké ho presne identifikovať,“ vysvetľuje. „Začnite s objektívom priblíženým na 300 alebo 400 mm, aby ste svoj objekt našli, potom priblížte na 800 mm, aby ste získali snímku vypĺňajúcu záber."

4. Snímajte z ruky a flexibilne

Fotograf Guy Edwardes drží fotoaparát značky Canon s pripojeným objektívom Canon RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM.

Guy hovorí, že kľúčovým faktorom pri držaní dlhého objektívu, akým je napríklad Canon RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM, je umiestnenie ruky. Pre maximálnu flexibilitu navrhuje uchopiť objektív tak, aby bol čo najnižšie, zospodu ho podoprieť dlaňou, pričom prsty by mali siahať dopredu na nastavenie prstenca zoomu.

Peter Lau drží fotoaparát značky Canon s pripojeným objektívom RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM.

Kompaktnou veľkosťou modelu RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM boli Guy aj Pete príjemne prekvapení. „Za normálnych okolností by som nedokázal 800 mm objektív zdvihnúť, pretože je príliš veľký a ťažký, ale model RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM je neuveriteľne ľahký,“ hovorí Pete.

Pri snímaní rýchlo sa pohybujúcich tvorov Guy odporúča nechať statív doma. „Snímanie z ruky vám poskytne flexibilitu, ak sa potrebujete pohybovať rýchlo alebo presúvať na rôzne miesta,“ vysvetľuje. „Jediný problém je, ak fotíte s ťažkým teleobjektívom – takú hmotnosť nedokážete udržať veľmi dlho.“

Peteovým obvyklým stabilizátorom je monopod, ktorý mu tiež pomáha popasovať sa s hmotnosťou výbavy, ale Guy mu ukázal novú techniku. „Keď si zastrčím lakte a podopriem si ich na bruchu, som oveľa flexibilnejší pri sledovaní pohybujúceho sa objektu. S monopodom som obmedzený na túto úroveň,“ hovorí. „Model RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM je taký ľahký, že s ním môžem manévrovať jednou rukou, zatiaľ čo v prípade niektorých objektívov to môže pripomínať vzpieranie.

„Dizajn je tiež skutočne dobre premyslený,“ dodáva. „Prstom a palcom sa dostanem takmer ku všetkému a na to, že ide o superteleobjektív, je pekný a kompaktný."

5. Naučte sa, ako zmraziť rýchly pohyb

Výr skalný zachytený uprostred letu na fotografii, ktorú nasnímal Pete Lau pomocou objektívu Canon RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM.

Túto fotografiu výra skalného počas letu sa Peteovi podarilo zachytiť pomocou vysokej rýchlosti uzávierky. „Toto je jediná sova, ktorá má ružové viečka,“ hovorí. „Kontúry na krídlach jej pomáhajú meniť polohu a smer letu, čo bolo úžasné pozorovať. Bol som zároveň obzvlášť vďačný za funkciu automatického zaostrenia s detekciou očí zvierat fotoaparátu EOS R7, ktorá fungovala veľmi dobre.“ Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R7 s objektívom RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM pri nastavení 200 mm, 1/2700 s, f/6.3 a ISO 100. © Pete Lau

Sova pálená rozprestiera svoje krídla uprostred letu na fotografii, ktorú zachytil Guy Edwardes s objektívom Canon RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM.

5,5-krokový optický stabilizátor obrazu objektívu RF 200-800mm F6.3-9 IS USMspolupracuje so stabilizáciou obrazu v tele fotoaparátu EOS R7 a poskytuje až 7,5-krokovú stabilizáciu, vďaka čomu je možné rýchlo reagovať a zachytávať stabilné zábery vtákov počas letu bez chvenia pri fotografovaní z ruky. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R7 s objektívom Canon RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM pri nastavení 481 mm, 1/4000 s, f/8 a ISO 800. © Guy Edwardes

Pri fotografovaní voľne žijúcej zveri Guy odporúča použiť rýchlosť uzávierky. „Snímajte rýchlosťou 1/2500 s alebo rýchlejšie, aj keď je to vták na bidle," hovorí. „Ak zrazu vzlietne, budete pripravení.“

Vysoká rýchlosť uzávierky nielen zmrazí pohyby zvieraťa, ale Pete vysvetľuje, že to tiež pomáha kompenzovať jeho vlastné pohyby. „Sám som dosť nestabilný,“ vysvetľuje. „Od hrudníka nadol nemám žiadnu kontrolu nad tým, čo robí moje telo. Preto sa môj fotoaparát veľmi trasie. Zvýšenie rýchlosti uzávierky kompenzuje vtáka aj mňa. Optický stabilizátor obrazu objektívu RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM je jednoducho fenomenálny; je revolučným objektívom pre ľudí ako ja, ktorí majú rôzne druhy postihnutia.“

Na zabezpečenie vysokej rýchlosti uzávierky Guy hovorí, že pohodlne pracoval s ISO 6400, najmä v tienistých lesoch, kde bola nízka úroveň osvetlenia. „Myslím si, že ľudia sa príliš obávajú vysokých ISO a šumu,“ hovorí. „Oveľa radšej by som mal ostrý, svieži záber s malým množstvom šumu, s ktorým by som sa neskôr mohol pohrať pomocou softvéru, ako úplne zmeškať záber.“ Okrem toho vysoký výkon ISO a technológie redukcie šumu v moderných fotoaparátoch znamenajú, že môžete dosiahnuť čistejšie snímky pri vyšších hodnotách ISO, než by ste očakávali.

Detailný portrét na orla bielohlavého s otvoreným zobákom, ktorý nasnímal Pete Lau objektívom Canon RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM.

„Tento obrovský orol bielohlavý bol vo svojom oplotenom priestore, ale blízko plotu. Rozhodol som sa preto pre portrét, aby som videl, ako objektív definuje detaily,“ vysvetľuje Pete. „Výsledky hovoria samy za seba, rovnako ako vyobrazené farby.“ Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R7 s objektívom RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM pri nastavení 338 mm, 1/400 s, f/8 a ISO 100. © Pete Lau

Či už fotíte vtáky alebo zvery, Guyove techniky, Peteove svedectvá a objektív akým je Canon RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM s všestranným rozsahom zoomu a pôsobivými schopnosťami vám pomôžu dostať sa o krok bližšie k zachyteniu neskrotnej krásy prírodného sveta. „Stačí to skúsiť,“ hovorí Pete. Zvládne to úplne každý. Vyrazte von a sami sa o tom presvedčte.“


Autor: Natalie Denton

Súvisiace produkty

Súvisiace články

Rady na fotografovanie divokej prírody

Profesionálka Dani Connorová sa delí o svoje najlepšie rady o tom, ako uspieť vo svojom odbore, s nádejným mladým fotografom divokej prírody.

Ako fotografovať vtáky

Tipy a najlepšia súprava pre začiatočníkov na fotografovanie vtákov.

Najlepšie objektívy na fotografovanie voľne žijúcich zvierat

Tvorte úchvatné snímky voľne žijúcich zvierat a vtákov s týmito prémiovými a zoomovými objektívmi.

Ako si vybrať objektív

Všetko, čo potrebujete vedieť o objektívoch, od typov objektívov až po funkcie, na ktoré sa treba zamerať.