TikTokerka a amatérska fotografka Nina Collins si myslela, že kariéra v oblasti fotografie je pre ňu nedosiahnuteľná, ale bola odhodlaná uspieť. „Bola som chudobná študentka, no hoci som študovala niečo úplne nesúvisiace, vedel som, že chcem pracovať v oblasti fotografie, a preto si potrebujem vytvoriť portfólio,“ vysvetľuje. „Učila som sa rozsiahlym hľadaním a študovaním informácií, aj formou pokusov a omylov.“
Namiesto využívania svojich zvyčajných platforiem, kde už Nina mala vybudovaný svoj okruh kontaktov, sa rozhodla začať od nuly na TikToku. „Obávala som sa zlej spätnej väzby,“ vysvetľuje. „Mala som pocit, že ľudia budú príliš kritickí a všimnú si nedostatky v mojich editovacích zručnostiach alebo nastaveniach fotoaparátu.“
Reakcia na jej inšpiratívne videá na TikToku však bola výrazne pozitívna a rýchlo jej pribúdali sledovatelia. „V prvých štyroch mesiacoch som ich dosiahla až 20 tisíc. Pripomienky ľudí boli veľmi povznášajúce, a pritom nemali žiadnu predstavu, kto som. Nemuseli mi hovoriť pekné veci – písali komentáre preto, že sa im to, čo videli, skutočne páčilo, a to mi dodalo potrebnú sebadôveru.“
Ninina séria fotografií s názvom „Dekády“, v ktorej predstavuje módu, účesy a štýly fotografovania v rôznych obdobiach, si získala mimoriadnu obľubu. Zároveň divákovi ponúka prístup k jej zákulisným prípravám a ukazuje všetkým, ako si môžu sami vyskúšať reprodukovať rôzne vzhľady. Jej cieľom je teraz inšpirovať ostatných ľudí, aby zobrali fotoaparát a skúsili si to. „Svoje videá pre TikTok vytváram s cieľom podeliť sa o nápady, postupy a riešenia v nádeji, že to môže byť prínosom pre iných ľudí s vášňou pre fotografovanie,“ hovorí.
Nina nám v tejto súvislosti rozpráva o jednoduchých spôsoboch, ktoré využíva na prípravu scén a štylizovanie záberov a zdieľa niekoľko tipov, ako si budovať sebadôveru na pózovanie na kreatívnych autoportrétoch.
Kreatívna portrétová fotografia
1. Vycibrite svoje nápady
„Zaujímam sa o módnu, redakčnú a portrétovú fotografiu, takže vidieť, ako sa táto sféra vyvíjala, považujem za skutočne fascinujúce,“ vysvetľuje Nina. „Viditeľné zmeny nastali nielen v oblečení, účesoch a mejkape, ale aj vo vzhľade fotografií, a to v dôsledku vybavenia a zdrojov dostupných v danom čase. „Dekády“ vznikli z toho, že som chcela vytvoriť sériu fotografií, ktoré zachytávajú tento vývoj.
„Veľa som sa dozvedela, najmä čo sa mi páči a nepáči na každom portréte, ako napríklad rôzne štýly úprav a pózy, a toto určite využijem pri budúcich selfie.“
Ak chcete snímať vlastné koncepčné fotografie, Nina odporúča vytvoriť si tematicky zameranú koláž (tzv. „mood board“) s nápadmi. „Vytvorila som na Pintereste nástenku pre každú dekádu, ktorá obsahuje štýly oblečenia, pózy a štýly úprav,“ vysvetľuje. „To mi pomohlo zamyslieť sa nad tým, čo potrebujem na reprodukciu jednotlivých vzhľadov.“
2. Pozadie, rekvizity a miesta snímania
Ak rovnako ako väčšina ľudí nemáte prístup k fotografickému štúdiu, môžete si spraviť vlastné štúdio doma. Nina v skutočnosti tvorí všetky svoje vzhľady vo svojom dome, pričom na dosiahnutie želaného výsledku využíva rekvizity, styling a kvalitu svojho fotoaparátu Canon. „Na vytvorenie scény používam úplne jednoduché veci,“ hovorí.
Nepotrebujete ani drahé príslušenstvo. „Ako pozadie som použila absolútne všetko – uteráky, prestieradlá, prikrývky. Nepotrebujete dokonca ani poriadny stojan. Prehodila som ich cez stoličky, zábradlie či dokonca cez dvere skrinky. Na vytvorenie zaujímavého pozadia môžete použiť aj jednoduché predmety z domácnosti, napríklad rastliny.“
Aby jej zábery boli čo najudržateľnejšie, Nina zvyčajne využíva oblečenie zo svojho vlastného šatníka. „Pre zábery z príslušnej éry sa snažím vybrať z oblečenia, ktoré mám doma,“ hovorí.
3. Vyberte si tie najlepšie nástroje
Nina odporúča všestranný fotoaparát, ako je Canon EOS R6 , ktorý kombinuje so svojím obľúbeným objektívom Canon RF 50mm F1.8 STM. Malý, ľahký a cenovo dostupný objektív RF 50mm F1.8 STM je ideálny pri slabom osvetlení a Nine sa páči jeho nízka hĺbka ostrosti, ktorá pomáha vytvárať nádherne rozmazané pozadie – čo má aj neočakávanú pridanú hodnotu: „Je to skutočne praktické v prípadoch, ak má vaše pozadie drobné nedostatky, ktoré sa v tomto efekte stratia,“ vysvetľuje. Získajte viac informácií o výbere dokonalého objektívu pre portréty v našej príručke k súprave.
Nina má takisto rada kvalitu obrazu modelu EOS R6. „Je naozaj úžasný a dodáva mojim fotografiám profesionálny vzhľad, hoci sú nasnímané doma a s použitím úplne základných materiálov,“ hovorí. Výklopnú obrazovku považuje za veľmi užitočnú pri fotografovaní s časovačom a páči sa jej jednoduchosť pripojenia k smartfónu pomocou aplikácie Canon Camera Connect.
Nemusíte investovať ani do drahého osvetľovacieho vybavenia. „Moje návody sú navrhnuté tak, aby boli čo najprístupnejšie, čo znamená, že každý si ich môže vyskúšať doma,“ vysvetľuje Nina. „Ak by som začala používať fotoboxy a blesky, tento účel by sa vytratil. Vždy používam dobre osvetlené miesta v blízkosti veľkých okien. Niekedy, ak chcem zakomponovať tiene, používam jednoduché lampy a baterky – vo všeobecnosti však pracujem bez ničoho.“
Ak chcete experimentovať s osvetlením, v našom sprievodcovi k výrobe vlastného fotografického príslušenstva sa môžete dozvedieť viac o tom, ako si podomácky vyrobiť softbox pre ešte pôsobivejšie portréty.
4. Experimentujte s nastaveniami
Pri snímaní autoportrétov je najlepšie zvoliť jednoduchý prístup. Umožní vám to sústrediť sa na vaše pózy a kompozíciu. „Keď raz stojím pred fotoaparátom, nerada príliš často mením nastavenia,“ hovorí Nina. „Vždy používam automatické zaostrenie. Na portréty má model EOS R6 takú úžasnú detekciu a sledovanie tváre a očí, že neúspech je takmer vylúčený. Zvyčajne používam ohniskovú vzdialenosť f/1.8 pre krásnu plytkú hĺbku ostrosti, ISO okolo 800 a rýchlosť uzávierky 1/125 s.“
5. Používajte aplikáciu Canon Camera Connect
Nastavenie kompozície, zmena nastavení a aktivovanie uzávierky je jednoduché vďaka aplikácii Canon Camera Connect, pomocou ktorej môžete na diaľku ovládať fotoaparát s podporou Wi-Fi z vášho smartfónu, opäť bez potreby ďalšieho alebo drahého príslušenstva.
„Úprimne, neviem, či by som bez nej vedela urobiť niektorý zo svojich autoportrétov,“ hovorí Nina. „Získate úplne jasný prehľad o kompozícii vašich fotografií a môžete ju použiť na úpravu nastavení a aktivovanie uzávierky. Používam ju pri tvorbe všetkého svojho obsahu.“
6. Využívajte pózy
„Viem, čo funguje pre mňa, ale chápem, že keď sa človek postaví pred fotoaparát, môže sa cítiť trochu nepríjemne. Možno zistíte, že máte nejaký „najlepší uhol“, ale môže to viesť k tomu, že vaše fotografie budú trochu jednotvárne,“ vysvetľuje Nina.
„Ak použijete rekvizity, získate možnosť interakcie. Môžete si všimnúť, že používam napríklad slnečné okuliare či rúž, alebo v poslednej dekáde, ktorú som fotografovala – bolo to prvé desaťročie 21. storočia – lesklý vyklápací telefón. Môžete tiež pridať pohyb – skúste sa pohrávať s vlasmi či oblečením. A majte na pamäti, že fotografie, ktoré nakoniec nepoužijete, nikto iný neuvidí, takže skúšajte hocičo!“
7. Experimentujte s úpravou
Ak chcete dosiahnuť špecifický vzhľad, zamyslite sa nad tým, ako budete fotografie upravovať, či už v softvéri, ako je napríklad bezplatný program spoločnosti Canon Digital Photo Professional (DPP), alebo v Adobe Lighthoom. „Pri mojej sérii zameranej na dekády som úpravy využívala obzvlášť často,“ hovorí Nina. „Pozriem sa na svoj mood board a vyberiem si znaky typické pre dané obdobie, ako je napríklad zrnitosť, osvetlenie a tón. Snímky zo 60. a 70. rokov mali napríklad výrazne zelený alebo žltý tón. Všimnem si tieto kľúčové premenné a budem sa hrať s nastaveniami v programe Lightroom dovtedy, kým nebudem spokojná.“
8. Orientujte sa v sociálnych médiách
Videá o vytváraní záberov majú na TikToku vždy veľký úspech. „Na iných sociálnych kanáloch si možno pomyslíte „och, to je ale skvelá fotografia“, ale často neprídete na to, ako sa dá vytvoriť,“ vysvetľuje Nina. „S TikTokom vidíte do zákulisia a zistíte, ako z ničoho vytvorím niečo. Ľudia to majú radi, pretože si pomyslia „to by som zvládol aj ja“.“
Oplatí sa zamyslieť sa aj nad hudbou. Nina ku každému záberu v rámci dekády doplní hudbu typickú pre dané obdobie, ktorú starostlivo vyberá, aby dosiahla čo najlepší efekt. „Okrem toho, že musí zodpovedať obdobiu, je dôležité aj to, aby bola dostatočne známa a aby ju diváci poznali. Zároveň musí byť dostatočne obľúbená, aby ju už použili aj iní ľudia – čím častejšie ľudia používajú nejaký zvuk, tým lepšie je to pre algoritmus TikToku, čo vedie k väčšej expozícii.“
Pozrite si na TikToku, ako Nina vytvorila tento záber a s pomocou jej tipov si môžete aj vy vybrať niektorú dekádu a skúsiť to tiež. Podeľte sa o svoje výtvory na TikToku pomocou tagu @canonemea.
*Adobe a Lightroom sú registrované ochranné známky alebo ochranné známky spoločnosti Adobe v Spojených štátoch a/alebo v iných krajinách.
Autor: Astrid Pitman
Súvisiace produkty
-
EOS R8
Prejdite k plnoformátovému fotografovaniu a videu a realizujte svoje tvorivé ambície. -
RF 35mm F1.8 MACRO IS STM
Svetelný objektív 35 mm f/1,8 MACRO, ktorý umožňuje snímať široké zábery, zaostriť zblízka a disponuje hybridnou stabilizáciou obrazu. -
RF 24 mm F1.8 MACRO IS STM
Kompaktný ľahký 24 mm objektív, ktorý je ideálny na fotografovanie krajiniek, vlogovanie a interiéry – navyše s možnosťou skvelých makro záberov. -
EOS R6
Bez ohľadu na to, čo a ako snímate, s fotoaparátom EOS R6 môžete svoju tvorivosť prejaviť tak, ako ste si to doteraz ani nevedeli predstaviť. -
EOS R10
Spravte ďalšie kroky vo fotografovaní a natáčaní videa s bezzrkadlovým fotoaparátom systému EOS R, ktorý je založený na snímači veľkosti APS-C. -
RF 50mm F1.8 STM
Kompaktný, tichý a ľahký 50 mm pevný objektív RF so širokou clonou f/1,8, s ktorým dokonale využijete svoje kreatívne videnie.