Fotoaparáty EOS sa obyčajne dodávajú s univerzálnym objektívom, ktorý je vhodný na väčšinu typov fotografií. Aby ste však svoje fotografovanie posunuli na vyššiu úroveň, oplatí sa investovať do radu objektívov, ktoré sú vhodné pre váš žáner, ako je napríklad portrétna fotografia. Objektív, ktorý si vyberiete, môže výrazne zmeniť vaše fotografie. Od ohniskovej vzdialenosti a maximálnej clony až po hmotnosť a veľkosť.
Aký rozdiel robí portrétový objektív
Čo robí objektív dobrým na portréty?
To, čo primárne odlišuje portrétny objektív, je ohnisková vzdialenosť a maximálna clona, no pri určovaní najlepšieho portrétneho objektívu Canon pre vaše potreby je potrebné zvážiť niečo navyše.
Kompatibilita objektívov
Po prvé, stojí za to pouvažovať o fotoaparáte, ktorý máte, a objektívoch, ktoré sú s ním kompatibilné. Používanie fotoaparátu Canon so systémom EOS R znamená, že máte slobodu výberu, pokiaľ ide o objektívy. Vďaka objímke pre objektívy RF môžete snímať s objektívmi RF aj EF.
Ak hľadáte objektív na fotografovanie portrétov, fantastickým východiskom je objímka Canon RF. Objektívy RF, ktoré sú súčasťou bezzrkadlových fotoaparátov Canon, ako sú Canon EOS R6 a EOS RP, obsahujú 12-kolíkové prepojenie medzi objektívom a fotoaparátom sprostredkujúce neuveriteľne rýchle automatické zaostrovanie a spoľahlivosť. Kreatívne možnosti, ktoré ponúka bezzrkadlová technológia, znamenajú, že objímka RF je skvelou investíciou, ak premýšľate o budúcom vybavení na svojej ďalšej ceste fotografa.
Stabilizácia obrazu
Ďalej pamätajte na to, že pri fotografovaní pôsobivých portrétov možno nie vždy budete chcieť či mať možnosť použiť statív. A tu prichádza na rad stabilizácia obrazu. Objektívy, ako sú Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, RF 85 mm F2 MACRO IS STM a RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, majú všetky funkcie stabilizácie obrazu, vďaka čomu budú vaše obrázky pri snímaní z ruky mimoriadne ostré. Vylepšená stabilizácia umožní spomaliť rýchlosť uzávierky, takže do svojich záberov dostanete všetko dostupné svetlo, čo vám poskytne všestrannosť pri snímaní akýkoľvek typov svetelných scén. Tento efekt sa ešte znásobí pri spárovaní stabilizovaného objektívu s fotoaparátom so stabilizáciou In-body Image Stabilization (IBIS), akým je napríklad Canon EOS R6, kde je možná stabilizácia až v ôsmych krokoch.
Veľkosť a hmotnosť
Je potrebné zvážiť aj veľkosť, hmotnosť a univerzálnosť. Pre fotografov portrétov, ktorí chcú byť aktívni alebo využívať svoje objektívy vo viacerých žánroch, je malý a ľahký objektív skvelou voľbou. Objektívy Canon RF 50 mm F1.8 STM a RF 35 mm F1.8 MACRO IS STM sú neuveriteľne kompaktné objektívy, vďaka čomu sú perfektným a cenovo dostupným doplnkom pre fotografov pouličných portrétov. Pritom nemusia robiť kompromisy pri klasických portrétoch a vďaka širokým maximálnym clonám f/1,8 a flexibilite s hĺbkou ostrosti zachytia nádheru rozostreného pozadia. Ak však chcete dokonalú univerzálnosť, nehľadajte nič iné než Canon RF 24-105 mm F4-7.1 IS STM. Vďaka svojmu obrovskému rozsahu ohniskových vzdialeností je tento objektív dokonalým všestranným objektívom na každodenné použitie, ideálny pre takmer všetky žánre fotografie od ultraširokouhlých 24 mm architektonických záberov až po 85 mm štúdiové portrétové zábery s teleobjektívom 105 mm.
Maximálna clona
Ďalším kľúčovým faktorom pri výbere objektívu vhodného na snímanie portrétov je maximálna clona. Clona predstavuje veľkosť otvoru objektívu, cez ktorý preniká svetlo k snímaču fotoaparátu.
Pri každom objektíve je uvedená hodnota clony, napríklad f/2,8 alebo f/4. Hodnota clony niektorých objektívov so zoomom závisí od vybranej ohniskovej vzdialenosti; rozsah clony v tomto prípade bude napríklad f/4-7,1. Ostatné objektívy so zoomom, vrátane Canon RF 24-105 mm F4L IS USM a RF 24-70 mm F2.8L IS USM, namiesto toho ponúkajú pevnú maximálnu clonu pre konzistentnú expozíciu v celom rozsahu zoomu. Tieto objektívy s konštantnou maximálnou clonou a odolnosťou voči poveternostným vplyvom kvality konštrukcie série L sú ideálne pre fotografov, ktorí chcú prejsť z objektívu RF 24-105 mm F4-7.1 IS STM vyššie, alebo pre tých, ktorí jednoducho vyžadujú objektív na profesionálnej úrovni.
Čím je hodnota clony menšia, tým je väčší maximálny otvor a snímanie portrétov pomocou objektívu s väčšou maximálnou clonou poskytuje veľa výhod.
Väčšia clona prepúšťa viac svetla cez objektív do fotoaparátu, takže objektívy s veľkou clonou, ako napr. Objektív Canon RF 50 mm F1.8 STM a RF 85 mm F2 MACRO IS STM sú skvelé na snímanie pri slabom osvetlení (napríklad portréty v interiéri) a tiež, keď potrebujete flexibilitu pri hre so svetlom, napr. pri tvorbe čiernobielych alebo abstraktných portrétov. Druhou výhodou je, že snímanie s clonou nastavenou na maximálnu hodnotu, často označovanou ako „široká clona“, vytvára rozostrenejšie pozadie, také obľúbené medzi fotografmi portrétov.
Pozrime sa na niekoľko príkladov fotografovania portrétov pri rôznych clonách.
To však neznamená, že objektív s o niečo užšou maximálnou clonou, ako je clona f/4 v objektíve Canon RF 24-105 mm F4L IS USM, nedokáže vytvoriť krásne rozostrenie, najmä pri ohniskových vzdialenostiach teleobjektívov. Je to spôsobené kompresiou obrazu – väčšou pri dlhších ohniskových vzdialenostiach – kde objektív komprimuje vzdialenosť, čím efektívne približuje rozostrené pozadie bližšie k objektu a vytvára za ním efekt značného rozostrenia.
Najlepšie objektívy Canon pre zábery hlavy a tradičné portréty
Ohnisková vzdialenosť je vzdialenosť medzi objektívom a snímačom fotoaparátu pri zaostrení na určitý objekt a uvádza sa v mm. Objektívy so zoomom majú rozsah ohniskovej vzdialenosti, ktorý sa uvádza v minimálnej a maximálnej hodnote, napríklad 24 – 105 mm. Objektív na snímanie portrétov obvykle znamená objektív s ohniskovou vzdialenosťou nad 85 mm, ako napr. Canon RF 85 mm F2 MACRO IS STM, ktorý sa vyznačuje ľahkou konštrukciou a 5-krokovou stabilizáciou obrazu pre dokonalé snímanie portrétov z ruky.
V klasickej kompozícii hlavy a ramien ponúka objektív 85 mm na snímanie portrétov väčšiu ohniskovú vzdialenosť, ktorá dodáva predlohe prirodzený vzhľad a oddeľuje ju od pozadia. Na fotoaparáte so snímačom APS-C vytvorí 50 mm objektív približne rovnaké zorné pole ako objektív 85 mm na full-frame fotoaparáte.
Na porovnanie, používanie kratšej ohniskovej vzdialenosti, napríklad 24 mm, skresľuje tvár objektu, ktorej proporcie sa potom javia ako zmenené. Pri kratších ohniskových vzdialenostiach je tiež nápadnejšie pozadie.
Objektívy v strede ohniskovej vzdialenosti, ako napr. Canon RF 35 mm F1.8 MACRO IS STM a RF 50 mm F1.8 STM, môžu byť stále skvelé na portréty. Tieto ohniskové vzdialenosti skresľujú obraz menej ako širokouhlé objektívy, čím vytvárajú prirodzený obraz, vďaka čomu sú skvelé ako portrétové objektívy na celé telo – obzvlášť užitočné pre módnych fotografov.
Najlepšie objektívy Canon pre skupinové portréty a portréty vo vonkajšom prostredí
Použitie všestranného objektívu so zoomom, ako je napr. Canon RF 24-105 mm F4-7.1 IS STM, poskytne to najlepšie zo širokouhlých ohniskových vzdialeností aj teleobjektívov, ako aj všade medzi tým. Pri svojich najširších 24 mm sa zorné pole tohto objektívu zmestí aj na tie najväčšie skupinové portréty a zachytí obrovské množstvo kontextov v situačných pouličných portrétoch, pričom horný rozsah je ideálny pre klasické portréty a zábery hlavy zblízka.
Širokouhlé zábery možno použiť s veľkým efektom pri situačných portrétoch, kde okolie objektu zohráva dôležitú úlohu pri rozprávaní príbehu, a pri skupinových portrétoch, kde sa do záberu musí zmestiť viacero objektov.
Ak chcete fotiť skupinové portréty, je objektív Canon RF 16 mm F2.8 STM ideálny. Ak budete fotografovať skupinu na relatívne malej ploche, môžete dosiahnuť dobrý záber s týmto ultraširokouhlým rozpätím.
Najlepšie objektívy Canon pre zábery krásy
Aj keď si možno spájate makro objektívy s fascinujúcimi zábermi hmyzu zblízka alebo s fotografiami šťavnatého jedla, neuveriteľné detaily, ktoré prinášajú, sú tiež ideálne pri portrétoch. Makro objektívy sa skutočne bežne používajú pri módnych a kozmetických portrétoch na zvýraznenie individuálnych čŕt tváre a zvýraznenie konkrétnych kozmetických produktov.
Canon RF 85 mm F2 MACRO IS STM má minimálnu zaostrovaciu vzdialenosť 35 cm, zatiaľ čo RF 35 mm F1.8 MACRO IS STM dokáže zaostriť už na 17 cm. Použitím makroobjektívu a priblížením sa k objektu môžete dostať do popredia prekrásne detaily, prezentovať a oslavovať individuálnu krásu vašich objektov.
Autor: Peter Wolinski