Začíname fotografovať

Zvládnutie základov fotografovania vrátane expozície, farieb a kompozície je jednoduchšie, ako si myslíte. Všetky potrebné informácie nájdete tu.
Osoba drží fotoaparát Canon EOS R100 a fotografuje dvoch členov rodiny pri pohľade zozadu.

Prechod zo smartfónu na špecializovaný fotoaparát je vzrušujúcim skokom na ceste každého fotografa – učí sa o expozíciikompozícii a zisťuje, ako môžu mať malé úpravy nastavení výrazný vplyv na výsledné snímky.

V tejto príručke fotografovania pre začiatočníkov vám poskytneme všetky informácie potrebné na vytvorenie záberov, ktoré upútajú pozornosť. Preskúmame, prečo je používateľsky prívetivý ekosystém fotoaparátov, objektívov a aplikácií Canon ideálny pre začiatočníkov, a vysvetlíme vám základy fotografovania, ktoré vám pomôžu posunúť vaše výtvory na vyššiu úroveň.

Fotoaparáty a objektívy

Žena stojaca na ulici plnej obchodov drží fotoaparát Canon EOS R50 pred tvárou a pozerá sa do hľadáčika.

Prechod zo smartfónu na fotoaparát s veľkým snímačom APS-C, ako je Canon EOS R50, vám otvorí svet nových kreatívnych a technických možností.

Ak prechádzate zo smartfónu na špecializovaný fotoaparát, máte dve možnosti. Kompaktné fotoaparáty, ako napríklad vlogovací fotoaparát Canon PowerShot V10, sú ľahké a prenosné a majú pevný objektív, zatiaľ čo s  fotoaparátmi s vymeniteľnými objektívmi, ako sú EOS R100, EOS R50EOS R10, môžete využívať viac objektívov. Väčšina fotoaparátov s vymeniteľnými objektívmi sa dodáva so všestranným základným objektívom, čo je skvelá voľba pre začiatočníkov, ale zároveň to znamená, že keď začnete experimentovať a vaše zručnosti porastú, môžete si do tašky pridať nové objektívy. Existuje celý rad možností objektívov pre rôzne scenáre snímania, preto si pred kúpou zistite, ktorý objektív najlepšie vyhovuje vašim potrebám, a tiež sa v sprievodcovi kompatibilitou objektívov Canon uistite, že je daný objektív kompatibilný s vaším fotoaparátom.

Či už chcete fotografovať vonku počas hmlistého rána alebo v spálni, kľúčom k dosiahnutiu kvalitných výsledkov, ktoré zodpovedajú vašim predstavám, jeosvetlenie. Fotoaparáty majú väčšie snímače ako smartfóny, čo znamená, že dokážu zachytiť menej šumu a lepšie detaily – najmä, keď je málo svetla. Fotoaparáty Canon používajú dve veľkosti snímača: APS-C a plnoformátový. Plnoformátové snímače sú väčšie ako snímače APS-C, ale väčší nemusí byť nevyhnutne lepší. Snímače APS-C sú menšie, fotoaparáty preto môžu byť kompaktnejšie a ľahšie, čo je ideálne pre fotografovanie na uliciach alebo na cestách. Menšia veľkosť snímača tiež znamená, že vzdialenejšie objekty sa v zábere zväčšia, vďaka čomu sú fotoaparáty so snímačom APS-C ideálne na fotografovanie športudivokej prírody. Plnoformátový snímač má širšie zorné pole, takže plnoformátový fotoaparát je ideálny na panoramatické snímanie krajiny, mimoriadne širokých architektonických interiérov a astrofotografiu.

Základné fotoaparáty Canon sú vybavené výkonnými funkciami, ale aj nástrojmi pre začiatočníkov, ktoré vám pomôžu nájsť najlepšie nastavenia v mnohých rôznych situáciách. Obľúbené rozhranie Canon režimu Guided Mode zobrazuje na obrazovke vysvetlenia, ktoré vám pomôžu rýchlo pochopiť základy. Ikony a obrázky vám pomôžu pochopiť, na čo daná funkcia slúži, a v rozhraní sa môžete ľahko pohybovať pomocou dotykovej obrazovky alebo tlačidiel. Základný fotoaparát Canon EOS R100 má bielu ponuku so sprievodcom režimami a sprievodcom funkciami, kde sa zobrazujú užitočné informácie o vybranom režime alebo funkcii.

Navštívte stránku podpory produktov spoločnosti Canon, vyhľadajte svoj model fotoaparátu a stiahnite si manuály a používateľské príručky.

Expozícia a režimy fotoaparátu

Grafické znázornenie expozičného trojuholníka, ktorého tri strany sú rýchlosť uzávierky, clona a citlivosť ISO.

Hlavným princípom expozičného trojuholníka je, že ak upravíte jedno z troch základných nastavení expozície – citlivosť ISO (A), rýchlosť uzávierky (B) a clonu (C) – budete musieť upraviť ostatné nastavenia, aby ste ich kompenzovali a zachovali rovnomernú expozíciu.

Detail otočného voliča režimov na fotoaparáte Canon EOS.

Otočný volič režimov fotoaparátu umožňuje vyberať medzi rôznymi režimami snímania. Režimy A+ (Automatický režim s inteligentným nastavením scény) alebo SCN (Scéna) sú pohodlným spôsobom, ako začať.

Pri fotografovaní sú tri dôležité faktory, ktoré ovplyvňujú vzhľad snímky: veľkosť otvoru v objektíve (clona), dĺžka otvorenia uzávierky (rýchlosť uzávierky) a citlivosť snímača na svetlo (ISO). Tie tvoria tri strany takzvaného expozičného trojuholníka. Ak nechcete obrázok zámerne zosvetliť alebo stmaviť, všetky tri strany musia byť vyvážené – ak zmeníte jeden faktor, musíte upraviť aj ostatné, aby sa vyrovnali.

Pri každom novom fotoaparáte je dobré sa najprv oboznámiť s otočnými voličom režimov, ktorý sa nachádza v hornej časti fotoaparátu, pretože práve tu môžete vybrať spôsob nastavenia expozície.

A+ (Automatický režim s inteligentným nastavením scény) je plne automatický režim, ktorý analyzuje scénu a vyberá optimálne nastavenia. Režim SCN (Scéna) automaticky vyberá nastavenia expozície podľa konkrétneho objektu alebo scény, čo uľahčuje fotografovanie športu, ľudí, ohňostrojov, záberov zblízka a ďalších scén, keď sa ešte len učíte, ako do seba všetko zapadá.

Režim P (Program) je tiež ideálny pre začiatočníkov, pretože fotoaparát nastaví clonu a rýchlosť uzávierky, ale ostatné nastavenia nechá na vás. Poloautomatické režimy Tv (Priorita uzávierky) a Av (Priorita clony) vám poskytujú viac kreatívnej kontroly. Ako naznačujú názvy, pri priorite uzávierky vyberiete rýchlosť uzávierky a fotoaparát automaticky nastaví ostatné hodnoty, čo je užitočné pri fotografovaní športu a divokej prírody; pri priorite clony vyberiete clonu, čo je ideálne na portréty a zábery krajiny. Režim M (Manuálny) vám poskytne úplnú kontrolu nad nastaveniami fotoaparátu, čo môžete vyskúšať, keď budete lepšie rozumieť expozičnému trojuholníku.

Nastavenia a techniky

Snímka obrazovky z fotoaparátu Canon zobrazujúca fotografiu narcisov obklopenú informáciami o jej nastavení a histogramom.

Po nasnímaní fotografie sa v režime prehrávania fotoaparátu Canon zobrazia nastavenia, informácie o dátume a čase a graf histogramu, ktorý vám ukáže rozloženie tónov medzi tieňmi, strednými tónmi a svetlými oblasťami.

Nastavenia expozície prispôsobíte rôznym scenárom ľahko, ale kľúčom je premyslieť si, čo chcete dosiahnuť. Pri fotografovaní divokej prírodyportrétov je bežnou technikou použitie širokej clony (nízke clonové číslo, napríklad f/1,8) na vytvorenie malej hĺbky ostrosti, rozostrenie pozadia a vytvorenie efektu bokeh (nezaostrené oblasti).

Pri športovej a akčnej fotografiinastavenie vysokej rýchlosti uzávierky zmrazí akciu, zatiaľ čo panorámovanie s pomalou rýchlosťou uzávierky možno použiť na rozmazanie objektov a dodanie dramatickosti. Pokiaľ ide o citlivosť ISO, vyššia citlivosť môže byť ideálna na fotografovanie nočnej oblohy, zatiaľ čo nízku citlivosť ISO môžete zvoliť na udržanie nízkej úrovne šumu pri fotografovaní krajiny pri východe slnka.

Vyváženie bielej (WB) je ďalšie nastavenie, ktoré môžete na snímkach upraviť. Určuje farebnú teplotu – ako teplé alebo chladné sa javí okolité osvetlenie. Nastavenie automatického vyváženia bielej vo fotoaparátoch systému Canon EOS R zvyčajne fantasticky zachytí presné farby.

Môžete si tiež vybrať medzi manuálnym (MF) a automatickým zaostrovaním (AF). Systémy automatického zaostrovania Canon sa používajú tak jednoducho, že mnohí fotografi len zriedkakedy prechádzajú na MF. Manuálne zaostrovanie však môže byť užitočné, ak chcete začať experimentovať s funkciou zaostrenia so zvýraznením obrysov – vizuálnou pomôckou, ktorá farebne zvýrazní zaostrené okraje – pri makro fotografii alebo snímaní v noci.

Ak snímate obrázky vo formáte RAW, nemusíte sa starať o to, aby bolo všetko dokonalé priamo vo fotoaparáte, pretože ich môžete neskôr upraviť. Vyžaduje si to špecializovaný softvér, ako je napríklad bezplatný program Digital Photo Professional od spoločnosti Canon, takže na nich môžete pracovať, keď sa vaše zručnosti rozvinú.

Aplikácie, softvér a tlačiarne

Ruka drží smartfón, na ktorom vidieť aplikáciu Canon Camera Connect. Vedľa nej na machom porastenej skale leží fotoaparát Canon EOS s odklopeným dotykovým displejom.

Niekedy budete chcieť poslať obrázky priateľom alebo ich okamžite nahrať na sociálne siete. Fotoaparát Canon môžete jednoducho pripojiť k zariadeniu Apple (iOS) alebo Android (Google Play) pomocou aplikácie Canon Camera Connect na zdieľanie a snímanie na diaľku.

Muž sedí za stolom pred smartfónom a notebookom, na ktorých je zobrazená aplikácia image.canon. Na stole je aj fotoaparát Canon a tlačiareň SELPHY Square QX10.

Aplikácia image.canon je cloudová služba pre fotoaparáty Canon, ktorú používajú profesionáli aj začiatočníci na uľahčenie práce. Nahrávajte obrázky a videá v plnej veľkosti cez Wi-Fi a pristupujte k nim odkiaľkoľvek z aplikácie alebo webového prehliadača.

Fotoaparáty systému Canon EOS R majú tiež dobré možnosti pripojenia pomocou rozhrania Bluetooth, vstavaného rozhrania Wi-Fi a balíka aplikácií Canon. Pomocou aplikácie Canon Camera Connect môžete odosielať snímky a videoklipy priamo do smartfónu alebo tabletu, snímať na diaľku a označovať fotografie geografickými značkami, aby ste si pamätali, kde presne boli nasnímané. Aplikácia image.canon je určená na prenos fotografií a videoklipov z fotoaparátu do obľúbených služieb cloudových úložísk, počítača alebo dokonca do aplikácie Adobe Photoshop Lightroom.

Ekosystém Canon zahŕňa aj najlepšie fototlačiarne na vytváranie nádherných fyzických výtlačkov doma alebo na cestách, výber typov papiera na fotografie a kreatívne projekty a softvér, ktorý vám pomôže oživiť vaše fotografie.

Tak prečo si nevyskúšať snímanie autoportrétu pomocou aplikácie Canon Camera Connect na snímanie na diaľku. Zistite, ako funguje automatické zaostrovanie, a experimentujte s rôznymi clonami, aby ste zistili, ako ovplyvňuje pozadie. Zachyťte svoje dieťa alebo domáceho miláčika, ako pobehujú po záhrade, a pohrajte sa s fotografovaním pohybu. Režim motívov Šport je dobrým východiskovým bodom na zachytenie rýchlej akcie – prepnutím do režimu Tv vytvorte rozmazanie pohybu alebo skúste panorámovanie a získajte rozmazané pozadie. Vyskúšajte svoje nové zručnosti pri snímaní v noci v režime Nočná scéna alebo P a nastavte citlivosť ISO, aby ste zistili, aký rozdiel spôsobuje. Po pochopení základov sú tvorivé príležitosti prakticky nekonečné.

Lauren Scott & Andrea Ball
  1. *Adobe, Lightroom a Photoshop sú registrované ochranné známky alebo ochranné známky spoločnosti Adobe v Spojených štátoch a/alebo v iných krajinách.

Súvisiace produkty

Súvisiace články

Vysvetlenie rozdielov snímača APS-C a plnoformátového snímača

Aký je rozdiel medzi fotoaparátom APS-C a plnoformátovým fotoaparátom a ktorý je pre vás vhodný?

Ako ovládať expozíciu

Naučte sa používať nastavenia clony, rýchlosti uzávierky a citlivosti ISO.

Prečo a ako používať blesk

Päť spôsobov, ako opraviť fotografie pomocou blesku.

Ako si vybrať objektív

Všetko, čo potrebujete vedieť o objektívoch, od typov objektívov až po funkcie, na ktoré sa treba zamerať.