Keď si v softvéri DPP aktivujete upozornenia na svetlé a tmavé miesta, svetlé miesta s rizikom prepálenia budú zvýraznené červenou. Miesta, ktoré môžu byť príliš tmavé, zas budú zvýraznené modrou.
Nadšenci fotografovania sú často zvyknutí na používanie nastavení a možností fotoaparátu na doladenie zaostrenia, expozície a kompozície fotografií. Zábery si potom môžu prezrieť na LCD obrazovke fotoaparátu a znova ich nasnímať po jemnej úprave nastavení, aby dosiahli ten správny výsledok. Keď do fotografovania dáte toľko energie, obrázok priamo z fotoaparátu často stačí na dokumentovanie zážitkov – ale pri výnimočných udalostiach možno chcete dosiahnuť ešte vyššiu kvalitu. Svadby, výročia, narodeninové oslavy, promócie, prvé kroky dieťatka… To zažijete len raz za život a preto si to chcete zapamätať v čo najlepšom svetle, takže je dôležité naučiť sa, ako upravovať fotografie. Môžete tak opraviť mnohé chyby, zlepšiť kompozíciu či jas a mnoho iných technických aspektov, takže fotografie z akejkoľvek udalosti budú vyzerať distingvovanejšie.
Aby ste pri úprave záberov mali viac priestoru na zmeny, vyskúšajte formát RAW: nastavte fotoaparát na ukladanie fotografií vo formáte RAW a nie JPEG. Súbor RAW je prakticky digitálny negatív, ktorý obsahuje nespracované údaje zo snímača fotoaparátu, z ktorých môžete vytvoriť viaceré rôzne interpretácie záberu. Súbory JPEG sú už fotoaparátom spracované a môžete ich jednoducho zdieľať priamo z fotoaparátu, dávajú vám však veľmi málo priestoru na úpravu alebo opravu. To najlepšie z oboch svetov môžete prakticky získať, ak fotoaparát nastavíte na ukladanie súborov vo formáte RAW a zároveň aj JPEG – budete tak mať obrázok, ktorý môžete jednoducho zdieľať, a zároveň aj súbor RAW, ktorý môžete neskôr vylepšiť alebo s ním experimentovať. Nezabúdajte však, že ak chcete ukladať obe verzie každého záberu, budete na pamäťovej karte potrebovať viac miesta.
Ak chcete vytvoriť fotografiu zo súboru RAW, musíte ho spracovať. Môžete tak spraviť vo fotoaparáte, dokonca pri tom môžete spraviť aj pár zmien, napríklad upraviť jas či korekciu šošovky alebo použiť predvoľby efektov ako Živý alebo Jemný a ešte oveľa viac. Dáva však zmysel zábery spracovávať na (oveľa väčšej) obrazovke počítača pomocou špecializovaného softvéru na úpravu súborov RAW, napríklad bezplatného softvéru Digital Photo Professional (DPP) od spoločnosti Canon alebo softvéru Adobe® Lightroom®. Proces je jednoduchý a dáva vám možnosť použiť rôzne štýly obrázka Picture Style, vyváženie bielej, redukciu šumu a mnoho ďalších nastavení. Akékoľvek zmeny súboru RAW (vo fotoaparáte či v počítači) ho neprepíšu, takže pôvodný súbor ostane nezmenený a každú zmenu možno kedykoľvek vrátiť späť, upraviť či úplne odstrániť, dokonca aj ak súbor zavriete a neskôr znova otvoríte.