Organizovanie svadby nie je ľahkou záležitosťou ani v tých najlepších časoch a uplynulý rok to párom, ktoré chceli spečatiť svoj vzťah, ešte viac skomplikoval. Môžeme sa preto diviť, že toľko neviest a ženíchov nahrádza veľké, tradičné svadby oveľa menšími oslavami? Trend uzavretých osláv stúpa, a to najmä vo vonkajších lokalitách s pozadím, s akým sa radi pochválite na Instagrame. A keď je počet obmedzený, páry radšej zveria fotografovanie do rúk priateľov či rodiny, ako by mali zahŕňať do zoznamu hostí profesionálneho svadobného fotografa.
Práve preto sme sa obrátili na svadobnú fotografku a plánovačku Steph Zakas, aby nám poradila, ako môžu začínajúci fotografi zachytiť krásu a intímnu atmosféru špeciálneho dňa páru. Steph, ktorá sa špecializuje na pomoc párom plánujúcim malú svadbu, začala fotením malých svadieb v New Yorku, USA, a potom svoje podnikanie presunula na 4 500 km vzdialený Island.
A hoci drsná krajina tohto európskeho mini ostrova zaiste jej fotografiám neublíži, snímanie svadieb vonku v jednom z najextrémnejších prostredí na svete určite dokáže byť náročné. „Zopárkrát sa mi stalo, že sme sa museli schovať do jaskyne, kým neutíchlo šialené krupobitie,“ smeje sa. „Situácie treba riešiť za pochodu!“
Prečítajte si Stephinu najvýznamnejšiu radu, ako fotiť jednu z najdôležitejších udalostí v živote vašich priateľov. Aj keď nemáte skúsenosti hodné kariéry fotografa, Stephine tipy by mali pozdvihnúť vaše fotografie, či svieti slnko, alebo sa ocitnete uprostred snehovej fujavice.
SVADOBNÁ FOTOGRAFIA
Zachyťte scénu: tipy od profesionálnej fotografky na fotenie svadieb v exteriéri
Zvoľte si tú správnu výbavu
Steph predovšetkým zdôrazňuje, aby ste sa pri fotografovaní svadby priateľov nespoliehali na smartfón. „S profesionálnym fotoaparátom získate kontrolu nad každým aspektom snímky. Aj pokiaľ ide o umeleckejšie fotografie – neupravujem ich pri postprodukcii, ale všetko robím vo fotoaparáte,“ vysvetľuje.
Steph opisuje svoje hlavné fotoaparáty – Canon EOS 5D Mark IV a jeho predchodca Canon EOS 5D Mark III – ako „úžasné“, lebo ich odolná konštrukcia znamená, že zvládnu aj tie najdobrodružnejšie svadobné fotografie. Ak hľadáte cenovo dostupnejší model, Canon EOS 250D je vybavený 24,1 MP snímačom na dosiahnutie ostrejších, sýtofarebných snímok. Je tiež neuveriteľne ľahký – dokonalý na svadobné fotografie v exteriéri – a disponuje výklopným displejom, takže sa môžete kreatívne hrať s uhlami.
Ďalšou alternatívou je ľahko prenosný a všestranný Canon EOS M6 Mark II, ktorý dokáže snímať vynikajúce 32,5 MP obrázky zachytávajúce každý detail a atmosféru za akýchkoľvek vrtochov počasia. Môžete tiež skúsiť svoje snímky doladiť v režime Creative Assist fotoaparátu, ktorý umožňuje robiť malé úpravy obrázkov a vytvárať viaceré verzie jednej fotografie, z ktorých každá má iný vzhľad a atmosféru.
Experimentujte s nastaveniami vopred
Steph odporúča, aby skutoční začiatočníci venovali nejaký čas zoznámeniu sa so zariadením ešte predtým, ako nastane veľký deň. „Váš fotoaparát je nástroj,“ hovorí, „preto sa ho musíte naučiť používať.“ Aplikácia Canon Photo Companion obsahuje cvičenia, návody a rady, ktoré sú prispôsobené vášmu modelu fotoaparátu, úrovni zručností a záujmom. „Existuje množstvo rôznych možností a spôsobov, ako dosiahnuť žiadané efekty, preto sa s funkciami fotoaparátu pohrajte v dostatočnom predstihu. Osvojte si pravidlá, potom ich porušte a zistite, čo vám vyhovuje,“ radí Steph.
Na začiatok by bolo dobré experimentovať s nastavením hodnoty f alebo clony a všímať si, ako množstvo svetla vnikajúceho do zariadenia mení tiene, ako aj celkový vzhľad a atmosféru obrázka. „Mnohí fotografi uprednostňujú snímanie pri najnižšej možnej hodnote f,“ vysvetľuje Steph. „Ale fotením pri vyššej hodnote f zachytíte viac detailov. Viac detailov vám umožní vidieť prechody tieňov na snímke a nechá lepšie vyniknúť krajinu i scénu.
Namiesto diktovania ‚jemne usmernite‘
Veľa párov teraz uprednostňuje prirodzené, spontánne zábery svojho svadobného dňa pred tradičnejšími fotografiami. To sú dobré správy pre začínajúcich fotografov, ktorí sa možno necítia dosť sebaistí na realizovanie veľkého fotenia, veď aj začiatočníci môžu s malým usmernením svoje zábery vylepšiť. Ako objasňuje Steph, „Nežiadam páry, aby pózovali – využívam niečo ako ‚jemné usmernenie‘. Jemne ich navediem pohybom a potom odfotografujem.“
Ľudia sa môžu cítiť nesvoji, keď fotografi snímajú záber intímneho okamihu zblízka, preto sa Steph snaží do toho čo najmenej zasahovať a používa jazyk, ktorý nie je veľmi direktívny. Namiesto diktovania objektom, aby pózovali v konkrétnej polohe, im povie, aby sa „k sebe trochu viac pritúlili“, alebo ich vyzve, aby „sa vzájomne trochu zohriali, pretože je dosť zima“.
Model Canon EOS M6 Mark II je ideálnym nástrojom na snímanie spontánnych okamihov. Kompaktný a ľahký fotoaparát, ktorý vás nebude obmedzovať ani vyrušovať váš objekt. Ľudia si vlastne ani vôbec nemusia všimnúť, že držíte fotoaparát, vďaka čomu si môžu zachovať autentickosť pohybov a výrazov. Okrem toho Canon EOS M6 Mark II dokáže snímať 32,5 MP obrázky pri rýchlosti až 14 sn./s (snímok za sekundu) – s nepretržitým automatickým zaostrovaním –, čo znamená, že môžete zachytiť celú škálu pohybu a zároveň zachovať dokonalú ostrosť svojho objektu.
Udržujte si odstup
Vytvorenie uvoľnenej a nenútenej atmosféry, v ktorej sa páry počas fotografovania necítia trápne alebo napäto, pomáha Steph zachytiť to, čo sama nazýva „opravdivá chémia“ nevesty a ženícha. „Mnohí fotografi sa úplne priblížia s 35 mm objektívom a snímajú zvrchu, pričom sa nevesta so ženíchom dotýkajú tvárami,“ hovorí Steph. „Zo skúseností však viem, že to väčšina párov nemá rada.“
Steph sa snaží dopriať svojim objektom počas celého dňa čo najviac priestoru. Jej objektív na fotenie portrétov je Canon EF 85mm f/1.2L II USM pre jeho vynikajúci rozsah na snímanie záberov zblízka, ako aj to, že neskresľuje tváre ľudí. „Dovoľuje mi dostatočne sa vzdialiť, aby som nepočula, ak si pár náhodou šteboce sladké slová,“ vraví. „Znamená to, že som nevtieravá a oni nemajú pocit, že zasahujem do ich priestoru. Nechcem sa im do toho miešať, pretože je to ich chvíľa.“ Cenovo dostupnejší objektív Canon EF 85mm f/1.8 USM spája krátku ohniskovú vzdialenosť teleobjektívu so širokou maximálnou clonou a rýchlym automatickým zaostrovaním, vďaka čomu vytvára lichotivé portréty, ktoré sú ostré a jasné.
Aj keď Steph používa pri fotení svadieb minimálnu výbavu, vždy nosí dlhší teleobjektív s cieľom zvýrazniť dramatickú scenériu. Používa objektív Canon EF 70-200mm f/2.8L IS III USM, s ktorým môže vytvoriť silný kontrast medzi párom a výrazným prvkom krajiny. Vzniká tak efekt stlačenia perspektívy, takže monumentálne hory a ľadovce Islandu v pozadí sa javia byť bližšie k objektu v popredí, čo, ako vysvetľuje Steph, dodáva snímke pôsobivejší vzhľad.
Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM je ľahký a kompaktný teleobjektív, ktorý dokonale dopĺňa fotoaparáty so snímačom orezania (APS-C), ako je Canon EOS 250D. Jeho vynikajúci telefotografický výkon vám umožní priblížiť sa k vzdialeným objektom, zatiaľ čo technológia stabilizácie obrazu pomáha redukovať rozmazanie spôsobené otrasmi fotoaparátu.
Využite svetlo naplno
Steph sa na svojich fotografiách rada hrá s islandským nezvyčajným prirodzeným svetlom. Od polovice mája do polovice augusta slnko zapadá len na tri hodiny denne a v zime trvá denné svetlo len päť hodín. „Keď je slnko nízko – najmä počas mesiacov po skončení leta –, rada sa pohrávam so skvelými efektmi oslnenia, ktoré môžete dosiahnuť pomocou širokouhlého objektívu,“ hovorí Steph.
Malý objektív Canon EF-M 22mm f/2 STM pre fotoaparáty Canon s upevnením EF-M, akým je aj model Canon EOS M6 Mark II, je perfektný na svadobné portréty. Širokouhlý objektív umožňuje zmestiť viac nádhernej krajiny do záberu, kým široká maximálna clona znamená, že môžete snímať pri vyšších rýchlostiach uzávierky, čo uľahčuje vytvárať ostré zábery pri snímaní z ruky.
Ak fotíte pri jasnom poludňajšom slnku, možno budete musieť kompenzovať tiene vrhané na kontúry tvár vašich objektov. Môže vám s tým pomôcť zabudovaný blesk vo fotoaparáte alebo môžete zvážiť použitie odraznej dosky. Keď budete odraznú dosku držať na úrovni pásu a namierite ju smerom k objektom, odrazíte časť prirodzeného svetla späť na ich tváre, čím vyplníte tiene.
Okrem toho sa pri snímaní v jasnom alebo priamom slnečnom svetle na scéne vyskytnú veľmi jasné oblasti, pre ktoré môže byť ťažké nastaviť správnu expozíciu. Za takýchto podmienok je najlepšie použiť režim bodového merania fotoaparátu, ktorý vykoná meranie na základe jedného bodu v rámci scény. Keď vykonáte meranie na základe určeného „bodu“, fotoaparát následne nastaví expozíciu tak, aby táto oblasť predstavovala stredný tón (všetko medzi svetlými oblasťami a tieňmi). Funkciu bodového merania môžete tiež použiť v kombinácii s uzamknutím AE (automatickej expozície). Umožní vám umiestniť určený „bod“ na oblasť, na základe ktorej chcete vykonať meranie a potom „uzamknúť“ expozíciu. Vďaka tomu môžete potom zmeniť kompozíciu záberu.
Spolupracujte s počasím
Aj keď sa váš pár nemusí sobášiť na mieste s takým extrémnym počasím ako Island, v ich veľký deň môže predsa len byť chladno a vlhko. „Vietor tu ide doslova vytrhnúť okná na aute,“ hovorí Steph.
Trikom pri fotení za nepriaznivého počasia je spolupracovať s počasím namiesto bojovania proti nemu. Veterný deň môže napríklad prísť vhod na ukázanie detailov na závoji či vejúcich šatách. „Ak predpovedajú sneženie alebo prichádza búrka, rada používam širokouhlý objektív, aby som niečo z toho zachytila,“ tvrdí Steph. „Ak na okrajoch predmetov zostanú kvapky vody, na ktoré potom dopadne svetlo, vytvára to naozaj super efekt.“ Nedajte sa odradiť od fotenia len preto, že počasie nie je ideálne – tento deň by mal zostať v spomienkach taký, aký je.
V prípade prudkého dažďa alebo snehových búrok Steph zvyčajne asi minútu rýchlo fotí, potom zabaví nevestu a ženícha vnútri, aby sa zohriali. „Ide naozaj len o to, aby ste čo najlepšie využili čas,“ vraví. Keď ako začiatočník fotíte v chladných podmienkach, je ešte dôležitejšie, aby ste skúšali a experimentovali s nastaveniami ešte predtým, ako nadíde veľký deň. Práca vám tak pôjde rýchlejšie. Môže byť vhodné aj urobiť si zopár skúšobných záberov predtým, ako namierite objektív na mladomanželský pár.
Steph tiež radí priniesť si rýchloschnúce utierky na utretie objektívov, ako aj ohrievacie vrecká na ruky, aby ste nemali príliš studené prsty na prechádzanie ovládacími prvkami funkcií. Ďalšou dobrou radou na snímanie pri nízkych teplotách je priniesť si náhradné batérie, pretože v chlade sa vybijú rýchlejšie.
Či už fotíte mikro svadbu v dramatickom prostredí, alebo neformálnu udalosť len s blízkou rodinou a priateľmi, dodržiavanie týchto tipov a rád by vám malo pomôcť zachytiť radosť a emócie tohto magického dňa.
Autor: Loren Cotter