Stáť vonku pod nočnou oblohou a hľadieť na hviezdy je naozaj magický zážitok. Dnes je vďaka pokrokom v oblasti fotografickej technológie jednoduchšie ako kedykoľvek predtým ísť a zachytiť tento zázrak nočnej oblohy.
Tu objavujeme, ako funguje astrofotografia, vybavenie potrebné pre nočné fotografovanie vrátane časozberných sekvencií a záberov pohybu hviezd, a najlepšie techniky fotografovania v noci a nastavenia fotoaparátu.
Astrofotografia: tipy na fotografovanie nočnej oblohy a hviezd
1. Sledujte predpoveď počasia
Skôr než sa vyberiete fotografovať, nezabudnite si pozrieť predpoveď počasia, pretože na čisté zábery nočnej oblohy budete potrebovať jasnú oblohu. To však neznamená, že čiastočná oblačnosť nemôže záberom nočnej oblohy dodať atmosféru, takže postupujte kreatívne a využite počasie ako svoju výhodu. Nezabudnite na vietor: Ak sú oblaky relatívne nehybné, nebudú vyzerať príliš rozmazané, keď používate dlhú expozíciu.
Zoberte si náhradné batérie a pamäťové karty, čelovú lampu a teplý odev. Myslite na to, že batérie je potrebné držať vo vreckách, pretože sa pod vplyvom chladu vybíjajú rýchlejšie.
2. Nájdite si správne miesto a vyberte ten správny čas
Ak chcete nasnímať čo najlepšie zábery nočnej oblohy, musíte sa vydať do prírody a čo najďalej od svetelného smogu. Hľadajte pokojné miesto bez umelého osvetlenia. Mestské svetlá budú prebíjať žiaru hviezd, ale to isté platí aj pre polmesiac a mesiac v splne, takže si pozrite lunárny kalendár pri plánovaní fotografovania hviezd.
Najlepší čas na zábery mliečnej cesty na severnej pologuli je medzi marcom a septembrom, keď je na oblohe v najvyššej polohe. Snažte sa snímať medzi polnocou a 5-tou ráno, ideálne počas novu. Mliečnu cestu je na južnej pologuli možné snímať dlhšie, od februára do neskorého októbra.
3. Vyskúšajte rôzne nastavenia fotoaparátu
Na snímanie hviezdneho neba potrebujete mať úplnú kontrolu nad fotoaparátom. Prepnite preto na manuálny režim (M) a vyskúšajte niektoré z nastavení, ktoré sú podrobnejšie opísané nižšie:
- Rýchlosť uzávierky: Hviezdy sa pohybujú v dôsledku otáčania Zeme, takže ak ich chcete zachytiť ako nerozmazané svetelné body, nastavte rýchlosť uzávierky na maximálne 20 sekúnd. Použitie nižšej rýchlosti bude na snímke vytvárať línie pohybu hviezd.
- Clona: Bude tiež potrebné použiť širšie nastavenie clony. To vám umožní vpustiť do fotoaparátu maximálne možné množstvo svetla a zároveň zachovať pomerne krátky čas expozície. Nezabúdajte, že široká clona má za následok plytkú hĺbku ostrosti, čo znamená, že všetko v bezprostrednom popredí bude rozostrené.
- ISO: Tretím faktorom, ktorý má vplyv na expozíciu fotografií, je nastavenie ISO. Čím je vaše nastavenie ISO vyššie, tým bude snímač citlivejší na svetlo prenikajúce cez clonu. Ak však nastavíte príliš vysokú hodnotu, vaše snímky začnú byť zrnité. Než začnete experimentovať s nastavením ISO, nastavte clonu a rýchlosť uzávierky podľa svojich predstáv. Najprv vyskúšajte hodnotu ISO 1600 a potom ju ďalej upravujte, aby ste zistili, ako to ovplyvní vaše zábery.
4. Ostrosť na istotu pri snímaní hviezd v noci
Fotografovanie nočnej oblohy môže byť výzvou pre funkciu automatického zaostrovania každého fotoaparátu. Zvážte prechod na manuálne zaostrovanie prepnutím prepínača AF/MF na tele objektívu Canon. Bezzrkadlové fotoaparáty, ako sú Canon EOS R6 a EOS RP, ponúkajú zväčšenú ukážku scény tak v elektronickom hľadáčiku aj na zadnom displeji, čo umožňujú maximálne presné manuálne zaostrovanie. Ďalším bonusom je, že jas obrazu v hľadáčiku je automaticky zvýšený. Rovnaké výhody môžete využívať s modelmi digitálnych zrkadloviek ako Canon EOS 90D, a to tak, že si kompozíciu svojich záberov pripravíte v režime živého náhľadu Live View na zadnom displeji LCD.
Fotoaparáty, ktoré disponujú vysokým rozlíšením, ako je model Canon EOS R5, môžu byť obrovským plusom pri fotografovaní nočnej oblohy, lebo vám umožnia zachytiť mimoriadne jemné detaily. Môže to znamenať rozdiel medzi jasným zachytením najmenších a najslabšie svietiacich hviezd, alebo ich úplnej absencii. Táto úroveň detailov je obzvlášť dôležitá, ak chcete vytvárať výtlačky vašich záberov nočnej oblohy plnej hviezd*.
5. Vyberte si najlepší astroobjektív
Objektívy s „rýchlou“ hodnotou clony sú vždy vhodnejšie na fotografovanie hviezd a nemusia stáť veľa peňazí. Napríklad objektív Canon RF 35mm F1.8 Macro IS STM je vynikajúcim partnerom pre astrofotografiu. Stredne široké zorné pole tohto objektívu obsiahne veľkú časť nočnej oblohy, zatiaľ čo rýchla clona zachytí veľa svetla a optická stabilizácia obrazu umožňuje nočné zábery z ruky. Na snímanie ešte rozsiahlejších záberov mliečnej cesty je ideálny Canon RF 16mm F2.8 STM, ktorý spája extrémne široké zorné pole a rýchlu clonu v kompaktnom tele.
Ak uprednostňujete pridanú univerzálnosť objektívu so zoomom, model Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM sa natiahne od veľkoryso širokého zorného poľa až po telefotografickú ohniskovú vzdialenosť, čo znamená, že tento objektív môžete používať aj na portrétnu fotografiu a fotografiu divokej prírody. Je vybavený aj stabilizáciou obrazu, vďaka tomu môžete použiť pomalšiu clonu pri snímaní bez použitia statívu. Pre fotografov, ktorí chcú ešte vyššiu kvalitu v tomto ohniskovom rozsahu, je tu Canon RF 24-105mm F4L IS USM, objektív s profesionálnou optikou série L s ochranou voči poveternostným vplyvom.
Model Canon RF 28-70mm F2L USM je výnimočný objektív so štandardným zoomom pre astrofotografiu, s neuveriteľne rýchlou maximálnou clonou f/2. Ak chcete získať ešte väčšiu šírku na širšom konci, kde je každý milimeter významný, vyskúšajte Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM.
Model Canon RF 15-35mm F2.8L IS USM je extrémne širokouhlý objektív so zoomom, ktorý umožňuje zachytiť ohromnú plochu nočnej oblohy a súčasne disponuje rýchlou clonou a slušným rozsahom zoomu. Kompaktnejší objektív Canon RF 14-35mm F4L IS USM je dobrou alternatívou – len o f/krok pomalší, ale s ešte väčším maximálnym zorným poľom. Zistite viac o tom, prečo vám objektívy RF môžu poskytnúť potrebnú výhodu pri snímaní v noci – prečítajte si našu príručku o najlepšej súprave Canon na fotografovanie pri slabom osvetlení*.
Ak hľadáte objektív so zoomom za priateľskú cenu, ktorý je vhodný pre digitálne zrkadlovky so snímačom APS-C, model Canon EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM poskytuje bezchybnú kvalitu obrazu a konštantne rýchlu clonu f/2,8 neobvyklú v tejto triede.
6. Zdokonaľte kompozíciu nočnej oblohy
Posuňte fotografovanie nočnej oblohy bližšie k hviezdam zahrnutím ďalších prvkov, ktoré obraz ozvláštnia – budovy, stromy, hory alebo jazerá so zrkadliacimi vodami, všetky sú to dobré možnosti. Niekedy môžu hviezdy fotografované samostatne vyzerať bez perspektívy alebo osobitosti, takže vždy hľadajte niečo jedinečné, čo môžete snímať ako doplnok k záberu.
Tradičnou technikou na dosiahnutie ostrosti scény od popredia po oblohu je nastaviť objektív na jeho hyperohniskovú vzdialenosť, ale nie je to praktické pri mnohých moderných objektívoch, ktoré nemajú stupnicu so vzdialenosťou zaostrenia. Vizuálna kontrola rôznych oblastí na zadnom displeji fotoaparátu pomocou zväčšeného náhľadu umožňuje presné manuálne zaostrovanie, ale vzhľadom na plytkú hĺbku poľa pri širokých clonách môže byť nemožné zaostriť celú scénu. Alternatívou je nasnímať dve alebo viac snímok pri rôznych nastaveniach zaostrenia a expozície, osobitne prispôsobených na zaostrenie oblastí v popredí a vzdialenej hviezdnatej oblohy, a potom ich zlúčiť do jedného obrazu s programom, ktorý využíva masky vrstiev, ako je Adobe Photoshop.
Ak by ste radšej zachytili všetko pri jednom snímaní, ale oblasti v popredí sú veľmi tmavé, skúste ich osvetliť bleskovou jednotkou akoCanon Speedlite 430EX III-RT, pričom počas dlhej expozície použijete jeden alebo viac pulzov svetla. Môžete postupovať kreatívne napríklad prechodovým nasvietením konkrétnych objektov v popredí a oblastí záujmu počas dlhej expozície baterkou alebo aj prednými svetlometmi vozidla, ak ste na miesto snímania išli autom.
7. Zachyťte zábery pohybu hviezd
Zachytenie fantastických svetelných línií ukazujúcich pohyb hviezd je výzva, ale zvládnutie tejto techniky je možné nasledovaním niekoľkých jednoduchých krokov. Začnite identifikovaním severného poľa, k čomu vám môže pomôcť aplikácia s hviezdnou mapou vo vašom smartfóne. Postavte sa tak, aby severný pól (alebo južný pól, ak sa nachádzate na južnej pologuli) bol centrálnym bodom vašej snímky a použitie dlhej expozície docieli vytvorenie kruhového vzoru okolo stredu. Nezabudnite, že pri snímaní s dlhou expozíciou je statív dôležitý, aby ste predišli rozmazaniu.
Hviezdy nevyžarujú veľa svetla, preto na jasné zachytenie ich pohybu použite vysokú hodnotu ISO (800, 1600 alebo vyššiu). Skôr než sa pokúsite o dlhú expozíciu, spravte pár experimentálnych záberov, pretože čím je hodnota ISO vyššia, tým pravdepodobnejšia je prítomnosť zrnitosti na vašich snímkach.
Hoci trvá 24 hodín, kým hviezdy prejdú celú kruhovú dráhu na oblohe, efekt pohybu hviezd v plnom kruhu sa dá dosiahnuť už s dlhou expozíciou približne 60 až 90 minút. Ak fotografujete na severnej pologuli, poloha Polárky na nočnej oblohe vám poskytne referenčný bod, okolo ktorého sa hviezdy zdanlivo budú otáčať.
Najnižšia dostupná rýchlosť uzávierky vo väčšine fotoaparátov je 30 sekúnd, takže na dlhšiu expozíciu použite nastavenie dlhodobej expozície (Bulb) v manuálnom režime (M). To vám umožní ponechať uzávierku otvorenú tak dlho, ako budete chcieť. Nastavte svoje zaostrovanie na nekonečno a keď budete mať všetko pripravené, skúste expozíciu približne 30 minút. Potom svoj záber znovu skontrolujte. Môžete potrebovať niekoľko pokusov a dávku trpezlivosti, ale kvalitné výsledky čoskoro prídu.
Ďalšou možnosťou je vytvorenie časozberného videa nočnej oblohy. Mnohé fotoaparáty Canon vrátane modelov Canon EOS R6, EOS R5 a EOS 90D ponúkajú režim časozberného videozáznamu využívajúci zabudovaný intervalometer. Upevnite fotoaparát na statív a nastavte rýchlosť uzávierky približne 20 sekúnd alebo menej, clonu a hodnotu ISO prispôsobte rýchlosti uzávierky (f/4 a ISO 640 sa zvyknú dobre dopĺňať). Vytvorte testovací záber, prezrite si výsledok a vykonajte všetky potrebné zmeny nastavení expozície. Následne nastavte intervalometer tak, aby ste každých niekoľko minút spravili ďalší záber.
Celková doba snímania sekvencie bude závisieť od toho, ako dlhé chcete mať vaše časozberné video nočnej oblohy, ako aj od snímkovej frekvencie. Napríklad sekvencie so 60 snímkami pri frekvencii 30 snímok za sekundu znamená dvojsekundový interval časozberného videozáznamu.
Dobre spravené časozberné sekvencie hviezd môžu byť ohromujúce, s nebesiami, ktoré akoby sa postupne točili pred vašimi očami. Ak máte šťastie, alebo si naplánujete snímanie počas meteorického roja, padajúce hviezdy budú prechádzať naprieč záberom, čím obohatia nebeskú nádheru. Zistite, ako profesionáli snímajú tento úžasný nebeský úkaz v našom sprievodcovi fotografovaním meteorického roja.*
Autor Matthew Richards
* Dostupné vo vybraných jazykoch.
Adobe a Photoshop sú registrované ochranné známky alebo ochranné známky spoločnosti Adobe v Spojených štátoch a/alebo v iných krajinách.