PORTRÉTNA FOTOGRAFIA

Praktické kúzlo: Objavovanie mýtického osvetlenia a éterickej fotografie

Odborníčka na fantastické portréty Rosie Hardyová sa s nami podelí o svoje najužitočnejšie tipy na vytváranie úžasných rozprávkových záberov.
Žena s dlhými vlasmi v červených šatách sedí v zámockom okne počas hmlistého dňa. Autor: Rosie Hardyová.

Kaskádové plesové šaty, náladové oblúky a bohaté kvety sú charakteristickým znakom éterických záberov Rosie Hardyovej. Za každou fotografiou však nájdete aj príbeh – jemne tkaný príbeh vyrozprávaný jednotlivými prvkami snímky, alebo starostlivo vybratý sprievodný citát, ktorý dielo postaví do nového svetla.

„Vždy ma veľmi lákali ľudské príbehy,“ hovorí Rosie. Kreatívna portrétna fotografka začala svoju cestu v online priestore, kde ako tínedžerka dokumentovala svoje skúsenosti s alopéciou a snažila sa objaviť, kto vlastne je, bez toho, aby hovorila o svojom vzhľade. „Veľmi ma zaujímali pocity druhých, ľudská psychológia a správanie. Pri mojej práci a aj pri práci iných ľudí ma vždy zaujíma tento emocionálny aspekt. Práve preto ma tak priťahujú portréty.“

Od svojho kreatívneho autoportrétu až po svadobnú fotografiu a komerčné projekty sa portréty od Rosie vyznačujú pôsobivou, estetikou akoby z iného sveta. „Práca, ktorú robím, sa nepochybne vyvíja, neustále sa však usilujem dosiahnuť rovnaký štýl – fantastické, surrealistické, rozprávkové veci, ktoré som vždy robila,“ hovorí.

Tu sa s nami podelí o 10 svojich najlepších tipov pre nadšencov, ktorí chcú preskúmať túto magickú oblasť.

1. Vytváranie príťažlivých efektov bokeh

Žena s dlhými blond vlasmi v prepracovaných bielych brokátových šatách sa opiera o kamenný stĺp v lese a jednou rukou si podopiera hlavu. Autor: Rosie Hardyová.

Chladné tóny a tlmené farby scéne dodávajú éterický tón, keď modelka pózuje v lese. Rosie často fotí 85 mm objektívom, ktorý je ideálny pre „magický, krémový efekt bokeh“, oddeľujúci objekt od pozadia a na zjemnenie odtieňov pleti. Zachytené fotoaparátom Canon EOS 5D Mark IV s objektívom Canon EF 85mm f/1.2L II USM pri nastavení 1/640 s, f/2.2 a ISO 250. © Rosie Hardyová

Portrét ženy sediacej v sivej róbe bez ramienok s korunou oranžových kvetov na jej dlhých červených vlasoch. Za ňou je rastlina pokrytá rovnakými oranžovými kvetmi. Autor: Rosie Hardyová.

„Skúmanie ľudstva akoukoľvek formou umenia je niečo skutočne úžasné,“ hovorí kreatívna fotografka portrétov Rosie Hardyová, ktorej zábery si na sociálnych sieťach získali viac než 180 000 priaznivcov. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R s objektívom Canon RF 85 mm F1.2L USM pri nastavení na 1/1600 s, f/1.2 a ISO 100. © Rosie Hardyová

Hra s efektom bokeh môže pomôcť vytvoriť čarovnú atmosféru, najmä keď sa používa veľká clona a malé clonové číslo na vytvorenie plytkej hĺbky ostrosti, ktorá zjemňuje pozadie.

„Efekt bokeh vytvára veľmi snovú atmosféru,“ hovorí Rosie. „Ak som fotila miesto, ktoré by som skutočne chcela ukázať, použila by som užšiu clonu, aby som zachytila prostredie. Ak by som sa však chcela zamerať na odev, potom by som sa usilovala potlačiť pozadie a zamerať sa na model.“

2. Pri fotení záberov so snovou estetikou využívajte podsvietie

"Snímanie v tieni s filtrovaním svetla cez stromy a podsvietenie je naozaj skvelý spôsob, ako vytvoriť jemné, láskavé, mystické osvetlenie, ak nemáte žiadnu osvetľovaciu súpravu," hovorí Rosie. Umiestnením zdroja svetla za objekt môžete vytvoriť žiaru alebo olemovanie a jemné zábery, ktoré sa pôsobia intímne. „Myslím si, že to vytvára menší chaos v obraze a výsledok pôsobí oveľa viac ako rozprávka.“

Spojenie s fotoaparátom Canon EOS R5 alebo Canon EOS 5D Mark IV s prirodzeným svetlom tvorí základ jej pôvabnej fotografie. „Milujem prirodzené svetlo a myslím si, že ak ho ako začiatočník zvládnete, posunie vás aj ako fotografa,“ dodáva.

3. Využite rekvizity a kostýmy

Žena vo splývavých ružových šatách sedí na luxusnej pohovke opretá o ruku s množstvom kvetov po bokoch. Autor: Rosie Hardyová.

Rosie spája domáce rekvizity so zdobenými šatami, aby vytvorila rozmarný vzhľad. „Veci s požičovne sú ďalšou naozaj dobrou možnosťou pre začiatočníkov, najmä ak ste na univerzite a máte akýkoľvek druh divadla,“ hovorí. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R5 s objektívom Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM. © Rosie Hardyová

Žena v modrých šatách pôsobí, akoby sa plazila cez rozbitý displej obrovského smartfónu stojaceho voľne na poli. Autor: Rosie Hardyová.

Rosie vo svojich portrétoch často používa rekvizity – mnohé z nich si sama vyrába a následne vylepšuje v postprodukcii, ako napríklad tento obrovský smartfón, ktorý je vlastne rozbité zrkadlo s rámom telefónu pridaným digitálne. Zachytené fotoaparátom Canon EOS 5D Mark IV s objektívom Canon EF 35 mm f/1.4L II USM pri nastavení 1/640 s, f/4.5 a ISO 100. © Rosie Hardyová

Rosie pri fotografovaní často využíva zábavné rekvizity a svoje charakteristické plesové šaty, čím vdýchne život scénam akoby z iného sveta prostredníctvom ručne vyrobených prvkov, ktoré ďalej upravuje pri postprodukcii. „Miesta, rekvizity a kostýmy sa oplatí objavovať,“ hovorí. „Práve nimi sa odlišujem od ostatných.“

Na zníženie nákladov odporúča sledovať online aukcie a miestnych predajcov s použitým tovarom, prenájom kulís zo skladov a obchodov s kostýmami, alebo dokonca vytvorenie vlastných kulís – ako to urobila v jednom z jej obľúbených záberov, na ktorom lezie cez obrovský telefón. „Jednoducho som vybrala zrkadlo z rámu, preliezla rámom a potom som do toho rámu vložila svoj telefón,“ hovorí. „Z lepenky som vystrihla notifikačné srdiečka a vymaľovala som ich lakom na nechty, pretože v tom čase som nemala farbu.“

4. Hrajte sa s jemným svetlom

Citlivé osvetlenie zohráva významnú úlohu pri vytváraní jemnej estetiky. „Rozptýlené jemné svetlo, ktoré nemá ostré tiene, zjemňuje pokožku,“ hovorí Rosie.

Hoci sa usiluje vyberať si miesta na základe toho, čo ponúka osvetlenie, niekedy potrebujete manipulovať s prirodzeným svetlom a aj na to existuje množstvo dostupných spôsobov. „Ak na slnku robíte portrét hlavy, môžete použiť zavesenú plachtu, aby ste svetlo trochu rozptýlili,“ hovorí. „Ak by som mala použiť reflektor, pravdepodobne by som si vybrala zlatý reflektor a nie chladnejší strieborný, aby som získala hrejivý tón pokožky.“

5. Buďte kreatívni pri následnom spracovaní

Modelka v bielych šatách pozerá do objektívu, zatiaľ čo na ňu padá falošný sneh

Softvér na úpravu vám poskytuje možnosť zmeniť farby a zjemniť obrázky, aby ste zintenzívnili snovú atmosféru. „Schopnosť upravovať zábery vám tiež pomáha, aby vaša práca vyzerala oveľa lepšie ako predtým,“ hovorí Rosie, ktorá pri úpravách často vylepšuje rekvizity a scénu – od kompozície až po navrhovanie profesionálne pôsobiacich surrealistických svetov.

Softvér Digital Photo Professional (DPP) od spoločnosti Canon je ideálny nástroj na začiatok, hovorí. „DPP je podľa mňa naozaj dobrá pomôcka, pretože je to spôsob, ako spracovať moje súbory RAW, aby sa dostali do absolútnej najlepšej kvality, a aby boli aj v skutočne užitočnom formáte.“ Softvér možno použiť aj na úpravu prvkov, napríklad na vyváženie bielej, saturáciu a základné krivky. „Ak som chcela obrázok pred exportovaním zahriať alebo schladiť, je to na to ten najlepší softvér, pretože zachováva integritu súboru,“ dodáva.

6. Vytvorte si paletu farieb

Éterické fotografie často využívajú jemnú, tlmenú farebnú paletu plnú pastelových a chladných tónov. „Farby majú obrovský vplyv na celkový výsledok,“ hovorí Rosie. „Z hľadiska diváka ma odrádzajú zábery, ktoré majú príliš veľa rôznych farieb, pokiaľ to teda nie je špecifická téma. Priťahujú ma obrázky, ktoré majú celkový tón.“

Pokiaľ ide o farby, Rosie preferuje jednoduchosť a vyváženosť. „Ak si prejdete moje sociálne kanály alebo web, uvidíte, že každý obrázok má celkový tón alebo dve farby,“ pokračuje. „Pri snímaní záberov sa buď snažím zistiť, aké budú moje dve farby, alebo ako môžem ten záber neskôr upraviť, aby bol skutočne celistvý.“

7. Skúmajte rôzne miesta

Fotografka Rosie Hardyová stojí pred jazerom a pomocou fotoaparátu fotografuje malé elektrické svetlo, ktoré drží v druhej ruke.

Výprava na vidiek môže vašim portrétom poskytnúť mnoho fantastických kulís, ako napríklad toto snové jazero za súmraku.

Portrét ženy v splývavých ružových šatách s krídlami víly. Sedí na polmesiaci v lesnom prostredí a všade okolo nej sa valí dym. Autor: Rosie Hardyová.

Chladné tóny a tlmené farby scéne dodávajú éterický tón, keď modelka pózuje v lese. Zachytené fotoaparátom Canon EOS 5D Mark IV s objektívom Canon EF 35 mm f/1.4L II USM pri nastavení 1/1000 s, f/2.2 a ISO 125. © Rosie Hardyová

Keď premýšľate o mýtických záberoch, miesto je často stredobodom záujmu. Rosie a jej modelky často pózujú uprostred pozoruhodnej architektúry alebo hustých lesov, aby pomohli fotografiám dodať éterickú atmosféru. "Priťahujú ma opustené miesta, hrady a akýkoľvek druh architektonických oblúkov," hovorí. „Začať na miestach, ktoré sú verejne dostupné, ako sú parky, lesy a veľké otvorené nádrže a jazerá, je naozaj dobrý spôsob, ako si zvyknúť na fotenie na verejnosti bez tlaku ľudí, ktorí vás sledujú alebo toho, že sa dostanete do problémov, pretože nemáte správne povolenia.“

RF50mm F1.8 STM

Vyhľadávač objektívov Canon

Vyberte si objektív, ktorý vám najviac vyhovuje

8. Vyberte si správny objektív

„Ako portrétna fotografka nechcem skresľovať ľudí na svojich záberoch,“ hovorí Rosie. „Fotenie na super širokouhlých záberov by trochu zdeformovalo tvár, preto si pri ich portrétovaní držím odstup.“

Jej obľúbenými objektívmi sú Canon EF 35mm f/1.4L II USM, Canon EF 85mm f/1.2L II USM a Canon EF 50mm f/1.4 USM. Všetky tri objektívy ponúkajú široké clony na jemné zaostrenie pri zachovaní realistických proporcií a detailov. Jej preferované objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou jej ponúkajú aj ďalšiu výhodu. „Rozmýšľam aj o interakcii s ľuďmi predo mnou,“ hovorí Rosie. „Ak by som používala dlhšie objektívy, nemohla by som veľmi dobre komunikovať s klientom, pretože by som naňho kričala z diaľky.“

Ďalšie možné objektívy na tieto typy obrázkov patria tieto typy: MAKRO Canon RF 35mm F1.8 IS STM, STM Canon RF 50mm F1.8 STM a MAKRO Canon RF 85mm F2 IS STM.

9. Používajte dlhšie časy expozície

Na rozdiel od zaužívaného názoru, Rosie svoje zábery rada preexponuje. „Viem, že veľa ľudí sa zachveje pri predstave straty detailov a prehnaných odleskov, ale podľa mňa to dáva záberom takmer filmový vzhľad, keď ich trochu preexponujete,“ hovorí.

Použitie dlhších časov expozície môže navyše vytvoriť pocit pohybu v záberoch, najmä pri aplikácii na pohyblivé prvky, ako je voda alebo oblaky. Rosie vo svojich úpravách čoraz viac experimentuje s umelou inteligenciou (AI) a pri hraní sa s expozíciou sa to hodí. „Teraz, ak mám napríklad preexponovanú časť bielych šiat, môžem túto oblasť zakrúžkovať a napísať požiadavku „pridať detail“. Program analyzuje zvyšok šiat a pridá rovnaký detail, ktorý mi vyrazí dych.“

10. Vytvárajte príbeh

Portrét mladej ženy s pehami, žiarivo modrými očami a dlhými blond vlasmi. Pozerá sa priamo do objektívu a je obklopená ružovými kvetmi. Autor: Rosie Hardyová.

Vnášanie prvkov príbehu do vašich snímok spolu s kostýmami a scénami môže zvýšiť ich mýtické rozmery a vplyv na publikum. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R s objektívom Canon RF 85mm F1.2L USM pri nastavení na 1/1000 s, f/2 a ISO 250. © Rosie Hardyová

Príbehy sú jadrom Rosinej práce, povyšuje nimi svoje diela ďaleko za hranice bežných portrétov a povzbudzuje nadšencov, aby do svojich snímok vniesli prvky príbehu. „Veľa ľudí sa domnieva, že schopnosť rozprávať príbehy je vrodená, ale ja si myslím, že sa to môžete naučiť,“ hovorí Rosie. „Nemyslím si, že by sme sa mali hanbiť, keď sa inšpirujeme inými ľuďmi. Len k tomu musíte pristupovať s rešpektom v tom, ako interpretujete túto inšpiráciu. Odporúčam dekonštruovať snímky, ktoré sa vám páčia, a potom si tieto prvky sami vyskúšať iným spôsobom.“

Odporúča hľadať inšpiráciu aj vo vnútri. Niektoré z jej najvýraznejších diel pochádzali zo spracovania smútku zo smrti niekoho blízkeho prostredníctvom fotografie.

„Napokon to, o čo by ste sa mali naozaj snažiť, je rozprávať svoj vlastný príbeh, inšpirovať sa svojimi emóciami – pozitívnymi aj negatívnymi. Mali by ste sa pozrieť dovnútra a opýtať sa: „Čo chcem povedať? Ako sa vyjadrím k tomu, že som nažive?“


Ak chcete získať ďalšiu inšpiráciu a rady od fotografov, pozrite si videá s kreatívnymi úpravami od Rosie a zvyšok zoznamu videí Canon Europe Learning Series na YouTube.


Napísala Lucy Fulford

Súvisiace produkty

Súvisiace články

  • ZÁKLADY FOTOGRAFOVANIA

    Zachytávajte estetické fotografie

    Influencerka na sociálnych médiách Steffi Marlová opisuje, ako dosahuje, aby jej snímky vynikli na internete.

  • PORTRÉTNA FOTOGRAFIA

    Tipy na fotografovanie portrétov

    Vylepšite svoje portrétne fotografie pomocou týchto najlepších rád a techník.

  • PORTRÉTNA FOTOGRAFIA

    Snímajte abstraktné portréty

    Experimentujte s viacerými expozíciami, maľbou svetlom, hrou tieňov a ďalšími technikami.

  • PORTRÉTNA FOTOGRAFIA

    Intenzívne a tlmené osvetlenie portrétu

    Vytvorte klasické schémy osvetlenia pre vysokokvalitné, atmosferické portréty.