TECHNIKY OSVETLENIA

7 najúčinnejších rád pre fotografovanie pri slabom osvetlení

Zistite, ako vyťažiť z fotoaparátu spoločnosti Canon maximum a naučte sa snímať úžasné zábery od súmraku až po úsvit.
Farebné lúče svetla tiahnuce sa ponad vrchol pobrežného chodníka.

Svitanie a súmrak sú magické časti dňa. V tomto čase ožívajú festivaly, nálada v meste naberá na obrátkach a vznikajú príležitosti na fotografovanie. Zachytávanie detailov pri nedostatočnom svetle však môže byť veľkou výzvou – najmä ak používate fotoaparát v smartfóne.

Práve v situáciách so slabým osvetlením vám manuálne nastavenia digitálnej zrkadlovky, bezzrkadlového fotoaparátu alebo pokročilého kompaktného fotoaparátu pomôžu dosiahnuť ostré a detailné zábery, ktoré by sa vám inak nepodarilo nasnímať.

1. Použite širokú clonu (nízke číslo f), aby do záberu preniklo čo najviac svetla

Záber zblízka pri slabom osvetlení na tvár tmavovlasej ženy s ružovým rúžom a očnými tieňmi.

Objektívy so širokou clonou prepúšťajú viac svetla do obrazového snímača, čo umožňuje rýchlejšie rýchlosti uzávierky na zachytenie detailov a zmrazenie bez toho, aby ste museli nastaviť ISO na veľmi vysoké úrovne, čo predstavuje riziko vzniku obrazového šumu. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 50mm F1.8 STM pri nastavení na 1/1250 s, f/1,8 a ISO 1250. © Ejiro Dafé

Ak máte fotoaparát s manuálnym nastavením, môžete ovládať jeho clonu pomocou režimu nastavenia priority clony (Av). Nastavenie clony jednoducho reguluje množstvo svetla, ktoré má cez fotoaparát preniknúť. Pri slabom osvetlení musíte na dosiahnutie dobrej expozície a zachytenie detailov scenérie nechať do záberu preniknúť čo najviac svetla. V takom prípade použite širokú clonu (nízke číslo f). Ak je váš záber stále podexponovaný (príliš tmavý), viac svetla získate taktiež použitím nižšej rýchlosti uzávierky, čím sa zvýši čas expozície, ale s rizikom rozmazania – pozrite si časť nižšie, ktorá opisuje spôsob zachovania ostrého obrazu.

Nastavenie clony však ovplyvňuje viac ako len expozíciu. Široká clona má za následok aj malú hĺbku poľa – to znamená, že pri nízkom čísle f bude ostrý iba malý pás scény. To môže byť ideálne, ak fotografujete portréty pred svitaním a chcete príjemne rozmazané pozadie, ale ak chcete napríklad zachytiť zvláštne nuansy panorámy mesta za súmraku, potom by použitie užšej clony (vyššie číslo f) viedlo k väčšej hĺbke poľa a zaostrila by sa väčšia časť scenérie. Na dosiahnutie dobrej expozície sa potom budete musieť pokúsiť použiť pomalšiu rýchlosť uzávierky.

Prirodzene, niektoré objektívy majú širšiu alebo "rýchlejšiu" clonu ako iné. Medzi vynikajúce kompaktné možnosti pre plnoformátové bezzrkadlové fotoaparáty systému EOS R f, ako sú napr. model Canon EOS R6 a Canon EOS RP, patrí model Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, ktorý je vynikajúcou voľbou na snímanie širokouhlých záberov nočných mestských panorám a iných scenérií so slabým osvetlením. Model Canon RF 50mm F1.8 STM poskytuje štandardnejšiu perspektívu (podobnú ľudskému oku) a ideálne sa hodí na fotografovanie prirodzených pouličných záberov snímaných v noci, zatiaľ čo fotoaparát Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM je vďaka svojmu dlhšiemu dosahu teleobjektívu skvelou voľbou pre snímanie so slabým osvetlením.

Ak používate digitálnu zrkadlovku, objektív, ako napr. Canon EF 35mm f/2 IS USM, ponúka prirodzenú perspektívu a výhody stabilizácie obrazu (IS) pre snímanie z ruky. Model Canon EF 35mm f/1.4L II USM so svojou ešte širšou maximálnou clonou ponúka výnimočné možnosti pri slabom osvetlení. Ak máte digitálnu zrkadlovku so snímačom formátu APS-C, ako je napr. model Canon EOS 850D, potom by z hľadiska prirodzenej perspektívy predstavoval dobré riešenie objektív EF-S, napr. model Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM. Ak hľadáte podobnú širokouhlú a prirodzenú perspektívu pre zrkadlovky EOS M, ako je napr. model EOS M50 Mark II, ktorý má taktiež snímač APS-C, nehľadajte ďalej. Je tu pre vás mimoriadne kompaktný a plochý objektív Canon EF-M 22mm f/2 STM a superrýchly objektív Canon EF-M 32mm f/1.4 STM.

2. Zvýšte nastavenie ISO, aby ste dosiahli väčšiu citlivosť na svetlo

Veľká vodná plocha obklopená kopcami a horami, keď je málo svetla.

Ak ste použili široké nastavenie clony, ale vidíte, že záber stále nie je dostatočne jasný, skúste zvýšiť nastavenie ISO fotoaparátu. Zvýšite tak citlivosť snímača na svetlo, čo je užitočné pri snímaní v noci bez blesku. Čím vyššie je číslo ISO, tým vyššia je citlivosť. Digitálne zrkadlovky, bezzrkadlové fotoaparáty a pokročilé kompaktné fotoaparáty od spoločnosti Canon majú väčšie snímače, takže pomocou nich vytvoríte lepšie fotografie s vysokou hodnotou ISO ako s fotoaparátmi s menšími snímačmi, aké majú napríklad fotoaparáty v smartfónoch.

Plnoformátové snímače CMOS v bezzrkadlových fotoaparátoch značky Canon, ako sú napr. fotoaparáty Canon EOS RP a EOS R6, im umožňujú poskytovať výnimočnú kvalitu ISO s malým alebo žiadnym rozpoznateľným šumom či zrnitosťou obrazu. Snímače najnovších fotoaparátov formátu APS-C od spoločnosti Canon sú o niečo menšie. Stále však poskytujú detailnú kvalitu obrazu bez šumu, dokonca aj pri veľmi vysokých nastaveniach citlivosti ISO, vďaka čomu sú fotoaparáty ideálne na snímanie bez statívu v noci.

3. Udržujte ostrosť záberov

Pri snímaní z ruky pri slabom osvetlení vás môžu prekvapiť rozmazané výsledky. K tomu zvyčajne dochádza, ak ste použili dlhší čas expozície (nižšia rýchlosť uzávierky) na zachytenie väčšieho množstva svetla. Ďalšou výhodou použitia širšej clony je to, že čím viac svetla prenikne do objektívu, tým vyššia je rýchlosť uzávierky, ktorú môžete použiť. Je to dôležité, pretože vyššia rýchlosť uzávierky umožňuje zmraziť pohyb – čím rýchlejší je pohyb, ktorý chcete zachytiť, tým vyššia by mala byť rýchlosť uzávierky, aby sa zabránilo rozmazaniu pohybu. Pri dobrom svetle je možné objekty, ktoré sú vcelku pokojné, zachytiť pomocou rýchlosti uzávierky približne 1/50 s, pri kráčajúcich objektoch je potrebná o niečo rýchlejšia uzávierka približne 1/250 s a pri rýchlejšej akcii môže vyhovovať rýchlosť 1/1000 s alebo vyššia. Pri slabom osvetlení bude potrebná vyššia rýchlosť uzávierky.

Okrem pohybu objektu treba brať do úvahy chvenie fotoaparátu – a čím dlhšia je ohnisková vzdialenosť, tým ťažšie je zabrániť chveniu fotoaparátu pri snímaní z ruky. Všeobecným pravidlom je začať s nastavením clony recipročným k ohniskovej vzdialenosti – takže pri 50 mm objektíve použite rýchlosť aspoň 1/50 s alebo vyššiu; so 600 mm objektívom použite rýchlosť 1/600 s, a tak ďalej. Použitie objektívu s optickou stabilizáciou obrazu (IS) umožňuje použiť pomalšie rýchlosti uzávierky a stále dosiahnuť rovnakú ostrosť.

Model Canon EOS R6 má systém stabilizácie obrazu zabudovaný v tele (IBIS), ktorý funguje spolu s objektívmi vybavenými IS pre extrémne ostré dlhé expozície počas snímania bez statívu. Na zníženie pohybu fotoaparátu môžete použiť aj okolité prostredie: skúste sa opierať o stenu alebo umiestniť fotoaparát na pevný povrch. Ak máte statív, použite ho. Poskytne vám maximálnu flexibilitu.

4. Čo najlepšie využite možnosti vyváženia bielej

Snímka Bathského opátstva večer, keď je osvetlené bodovými svetlami teplej farby a rozsvietenou pouličnou lampou.

Úprava nastavenia vyváženia bielej je kreatívny spôsob, ako zásadne zmeniť konečný vzhľad vašich snímok. Zachytené fotoaparátom Canon EOS 7D (ktorý bol nahradený modelom Canon EOS 7D Mark II) s objektívom Canon EF 17-40mm f/4L USM pri nastavení na 2,5 s, f/11 a ISO 100. © Marcus Hawkins

Bathské opátstvo odfotografované v noci, s chladnejšími farbami a tmavým odtieňom modrej oblohy.

V tejto verzii toho istého záberu bolo zmenené vyváženie bielej, čím sa dosiahli prirodzenejšie farby kameňa a obloha dostala sýtejší odtieň modrej. Zachytené fotoaparátom Canon EOS 7D s objektívom Canon EF 17-40mm f/4L USM pri nastavení na 21 mm, 2,5 s, f/11 a ISO 100. © Marcus Hawkins

Automatické nastavenie vyváženia bielej na fotoaparátoch značky Canon poskytuje pri snímaní za denného svetla vždy presné výsledky a udržiava dobrý výkon pri fotografovaní pri slabom osvetlení. Vďaka alternatívnym prednastaveným nastaveniam vyváženia bielej však môžete k snímkam s nízkym osvetlením pridať štylistický nádych.

Napríklad pri snímaní pod mestskými svetlami za súmraku má nastavenie wolfrámového vyváženia bielej tendenciu dodať umelo osvetleným oblastiam neutrálnejšiu farebnú teplotu, ako aj zvýšiť hĺbku modrej farby oblohy nad nami. Prípadne, ak chcete zdôrazniť teplo umelého osvetlenia, skúste prepnúť na nastavenie vyváženia bielej Daylight (Denné svetlo).

Mnoho fotoaparátov značky Canon, vrátane kompaktných fotoaparátov, ako je napr. Canon PowerShot G5 X Mark II, dokáže snímať súbory vo formáte RAW. Vyberte túto možnosť a pri následnom spracovaní snímok pomocou vami preferovaného softvéru na spracovanie formátu RAW, vrátane výkonného bezplatného softvéru Canon Digital Photo Professional, môžete zmeniť alebo doladiť nastavenie vyváženia bielej.

5. Svetelné efekty

Mačka v slabo osvetlenej miestnosti s prednými labkami položenými na dvoch knihách.

Umiestnenie fotoaparátu na statív znamená, že môžete použiť pomalšie rýchlosti uzávierky, aby ste zachytili viac svetla a zároveň zachovali ostrejšiu kvalitu snímky. Samozrejme pomôže, ak máte spolupracujúci objekt, ktorý bude pózovať bez toho, aby sa príliš hýbal. Zachytené fotoaparátom Canon EOS 850D s objektívom Canon EF 50mm f/1.2L USM pri nastavení na 1/160 s, f/2,8 a ISO 100.

Cestná sieť v noci so svetlami áut vytvárajúcimi jasne definované svetelné stopy.

Dlhé expozície sú ideálne na premenu nočnej premávky na svetelné stopy, ktoré premenia obyčajné scény na fascinujúce kreatívne snímky. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 15-35mm F2.8L IS USM pri nastavení na 61 s, f/16 a ISO 400. © Lorenz Holder

Nočným snímkam môžete pridať dynamiku vytvorením svetelných stôp pomocou čohokoľvek od zadných svetiel pohybujúcich sa vozidiel až po neónové osvetlenie atrakcií lunaparku. Ak chcete zaznamenať pohyb svetla cez fotografiu, potrebujete dlhú expozíciu, čo znamená rýchlosť uzávierky niekoľko sekúnd alebo viac s fotoaparátom umiestnenom na statíve alebo na pevnom povrchu. Experimentujte s rôznymi časovanými expozíciami. Použite samospúšť fotoaparátu alebo funkciu snímania na diaľku, aby ste mali istotu, že fotoaparátom pri stlačení spúšte nepohnete. Mnoho fotoaparátov od spoločnosti Canon je vybavených rozhraním Wi-Fi, ktoré vám umožňuje zmeniť nastavenia a spustiť uzávierku zo smartfónu pomocou aplikácie Canon Camera Connect.

6. Skúste režim vysokorýchlostného sériového snímania

Akrobatický skok na terénnom motocykli ponad kopec, silueta na súmračnej oblohe.

Sériové snímanie alebo séria snímok sú ideálne na fotografovanie dynamických situácií, keď je málo svetla, aby ste vždy zachytili dokonalý okamih. Zachytené fotoaparátom Canon EOS 7D Mark II s objektívom Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM pri nastavení na 35 mm, 1/1600 s, f/8 a ISO 3200.

V režime sériového snímania (v niektorých fotoaparátoch sa nazýva aj ako režim vysokorýchlostného sériového snímania) zachytíte rýchlu sekvenciu obrázkov za niekoľko zlomkov sekundy. Tento režim je užitočný pri snímaní pohybujúceho sa objektu alebo zachytávaní zlomku sekundy akcie. Ak je váš fotoaparát vybavený týmto režimom, zapnite ho a vyskúšajte – zvýšia sa tak vaše šance na nasnímanie kvalitného záberu akcie pri slabom osvetlení, ktorý sa snažíte dosiahnuť.

7. Najlepšie fotoaparáty pre fotografovanie pri slabom osvetlení

Fotoaparát Canon EOS R6.

Nech už sú vaše potreby a rozpočet akékoľvek, ponuka zahŕňa bohatý sortiment fotoaparátov, ktoré sú ideálne na fotografovanie pri slabom osvetlení, vrátane fotoaparátu Canon EOS R6.

Model Canon EOS R6 – bezchybný plnoformátový bezzrkadlový fotoaparát pre fotografovanie pri slabom osvetlení

  • Vysoko účinná stabilizácia obrazu zabudovaná v tele fotoaparátu
  • Špičkový systém automatického zaostrovania funguje takmer v úplnej tme
  • Pôsobivá kvalita obrazu pri vysokých nastaveniach citlivosti ISO

Model Canon EOS RP – špičkový nízkonákladový fotoaparát pre fotografovanie v noci

  • Plnoformátový snímač obrazu pre úžasnú kvalitu pri slabom osvetlení
  • Zdokonalený výkon automatického zaostrovania pri slabom osvetlení
  • Výhodná cena za plnoformátový bezzrkadlový fotoaparát

Model Canon EOS M50 Mark II – ideálna nadstavba fotografovania pomocou smartfónu

  • Výhody bezzrkadlovky v elegantnom a ľahkom tele s obrazovým snímačom formátu APS-C
  • Výkon AF pri veľmi tlmenom svetle iba -4EV a snímanie s citlivosťou ISO 25 600
  • Špeciálny rad vymeniteľných kompaktných objektívov EF-M

Model Canon EOS 850D – krok vpred v oblasti kreatívneho ovládania: ľahká digitálna zrkadlovka

  • Ľahké 515 g telo – skvelé na fotografovanie pouličných fotografií v noci
  • 24,1 MP snímač APS-C poskytuje vynikajúcu kvalitu obrazu
  • Ergonómia klasickej digitálnej zrkadlovky a optický hľadáčik pre priame spojenie so scénou

Model Canon PowerShot G5 X Mark II – malý a elegantný, ale vysoko sofistikovaný

  • Výkonný zabudovaný 5-násobný rozsah zoomu, ktorý zodpovedá hodnote 24 – 120 mm
  • Malý, ale vysokokvalitný obrazový snímač typu 1.0
  • Množstvo režimov snímania v noci vrátane hviezdneho portrétu, hviezdnej nočnej oblohy, hviezdnych stôp, časozberného filmu hviezd a nočnej scény bez statívu

Prečítajte si ďalšie rady, ako fotografovať pri slabom osvetlení,* od Lorenza Holdera, mentora súťaže Redline Challenge.



Autor Matthew Richards



* Dostupné vo vybraných jazykoch.

Súvisiace produkty

  • Bezzrkadlové fotoaparáty

    EOS R6 Mark II

    Fotografie alebo videozáznamy, akcie alebo portréty – spojenie výkonu a kvality obrazu modelu EOS R6 Mark II umožní rozlet vašej tvorivosti
  • Bezzrkadlové fotoaparáty

    EOS R8

    Prejdite k plnoformátovému fotografovaniu a videu a realizujte svoje tvorivé ambície.
  • Štandardný objektív

    RF 50mm F1.8 STM

    Kompaktný, tichý a ľahký 50 mm pevný objektív RF so širokou clonou f/1,8, s ktorým dokonale využijete svoje kreatívne videnie.
  • Objektívy RF

    RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

    Svetelný objektív 35 mm f/1,8 MACRO, ktorý umožňuje snímať široké zábery, zaostriť zblízka a disponuje hybridnou stabilizáciou obrazu.
  • Širokouhlý objektív s pevným ohniskom

    RF 24 mm F1.8 MACRO IS STM

    Kompaktný ľahký 24 mm objektív, ktorý je ideálny na fotografovanie krajiniek, vlogovanie a interiéry – navyše s možnosťou skvelých makro záberov.
  • Súvisiace články

  • NOČNÁ FOTOGRAFIA

    Fotografovanie Mesiaca

    Podrobný návod na kreatívne fotografovanie Mesiaca.

  • TECHNIKY OSVETLENIA

    Snímanie pri aktuálnom osvetlení

    Naučte sa, ako nájsť a zachytiť optimálne svetlo, aby ste zlepšili vzhľad fotografií.

  • TECHNIKY NATÁČANIA

    Tipy na natáčanie videa v noci

    Otvorte úplne nový svet kreativity s naším sprievodcom natáčaním videa v noci.

  • FOTOGRAFOVANIE DIVOKEJ PRÍRODY

    Divoká zver pri slabom osvetlení

    Odhaľte skryté životy zvierat pomocou našich špičkových tipov na fotografovanie v noci.