Turistický sprievodca cez deň, fotograf svetelných stôp v noci, Piotr Skrzypiec využíva svoje poznatky o krásnych miestach a technikách s dlhou expozíciou na vytváranie úžasnej krajinnej fotografie v Slovinsku aj mimo neho. Preto neprekvapuje, že sa stal víťazom prvého ročníka výzvy Canon Redline Challenge.
Fotografická súťaž, ktorej cieľom je posunúť a predstaviť zručnosti amatérskych fotografov krátkym „light in the dark“ ("svetlom v tme"). Tri z Piotrových záberov sa dostali do finálneho užšieho výberu porotcov a jeho atmosférický záber na viadukt zahalený v hmle bol zvolený za celkového víťaza.
Piotr použil dlhšiu expozíciu na premenu ostrých svetlometov prechádzajúcich vozidiel na vlnité farebné pruhy. Dlhá expozícia sa vzťahuje na snímanie s pomalými rýchlosťami uzávierky, ktoré sa môžu pohybovať od sekúnd po hodiny a výsledkom je rozmazanie pohybujúcich sa objektov. Táto technika nevyžaduje špeciálny fotoaparát alebo objektív a výsledky vedia byť odvážne. Okrem rozmazania pohybu sú dlhé expozície vhodné aj na maximalizovanie svetla, ktoré preniká do fotoaparátu, aby mohla byť znížená citlivosť ISO, čím sa zlepší kvalita obrazu.
Na tomto mieste sa Piotr vracia na miesta svojich ďalších záberov a predstavuje svoje tipy na to, ako zachytiť podobné fotografie so svetelnými stopami.
Zachytenie pohybu s dlhými expozíciami: tipy od víťaza Redline Challenge
1. Nesnímajte v noci
Súmrak je oveľa lepší čas na fotografovanie svetelných stôp ako hlboká noc, pretože obloha je síce tmavá, ale stále obsahuje dostatok farieb, aby bola scéna zaujímavá. Ak je čierna a jednotvárna, záber sa môže zdať „pochmúrny“, takže začnite snímať, keď je dostatok okolitého svetla na zachytenie budov, kopcov a iných častí scenérie. „Všetko je to asi o 20 minútach na konci „modrej hodiny“,“ hovorí Piotr. „Stačí trochu neskôr a tiene budú príliš tmavé a svetlá príliš jasné na vytvorenie vyváženého záberu.“
2. Urobte si prieskum
Môže to znieť ako samozrejmosť, ale uistite sa, že vami zvolená cesta je viditeľná v čase, keď ju chcete zachytiť. V zime scéna môže vyzerať ako sľubná, ale v lete môžu stromy blokovať najlepší výhľad.
„Vždy je dobré nájsť vyvýšené miesto, z ktorého budete môcť jasne vidieť cestu,“ hovorí Piotr. „Pred niekoľkými rokmi som sa vrátil na toto miesto uprostred leta. Aj keď ste mohli vďaka svetelným stopám v noci rozpoznať, že cesta má tvar srdca, bolo ťažké to vidieť jasne pre vinice. Odvtedy spravili mnoho vylepšení. Majú tam novú plošinu pre fotografov, ktorá má dostatok priestoru pre minimálne 10 statívov. A takisto sa okresali vinič, ktorý bol v popredí, takže je viditeľnejší krásny tvar cesty.“
3. Naplánujte si svoju kompozíciu
Aj keď si zábery zachytávate počas nástupu tmy, pripravte sa za denného svetla, aby ste mali dostatok času na prichystanie záberu. „Ak chcete zachytiť dobrý záber, musíte sa zamyslieť nad pozadím a popredím a ako tieto oblasti vyplníte,“ odporúča Piotr.
„Dobrým nápadom je aj predstaviť si stopu dopravy ako vodiacu líniu, ktorá vedie pohľad od popredia k pozadiu. Najlepšia príležitosť na to poskytujú, ak máte šťastie, cesty v tvare s, ktoré sa vinú cez scénu povedzme, ku kostolíku, k vrcholu hory alebo niečo rovnako dominantné.“
4. Dbajte na ostrosť záberov
Aby ste dosiahli, že pevné časti obrazu zostanú na výslednej snímke ostré, budete musieť fotoaparát pripevniť na statív a nedotknúť sa ho počas expozície. „Jednoducho používam dvojsekundový časovač fotoaparátu,“ prezrádza Piotr. „Takže len skontrolujem kompozíciu, stlačím tlačidlo a o dve sekundy neskôr sa spustí expozícia.“
Sortiment zrkadloviek bez zrkadla a digitálnych zrkadloviek od spoločnosti Canon ponúka funkciu samospúšte. Piotr tiež používa funkciu uzamknutia zrkadla pri snímaní s digitálnymi zrkadlovkami, ktoré disponujú touto funkciou. Po aktivácii sa zrkadlo zablokuje v bočnej pozícii a oddiali sa začiatok expozície, čím sa zníži riziko akýchkoľvek vibrácií vnútri kamery, ktoré by viedli k strate ostrosti záberu. „S fotoaparátom bez zrkadiel však tento problém nemáte,“ hovorí Piotr, „keďže nemáte zrkadlo!“
5. Snímajte ešte dlhšie
Možnosť regulovať dĺžku expozície je nevyhnutná. Všetky fotoaparáty EOS, od Canon EOS 4000D po Canon EOS 5D Mark IV, umožňujú zaznamenávať s expozíciou, ktorá je dlhá až 30 sekúnd. Režim priority uzávierky (Tv) umožňuje nastaviť presný čas expozície (rýchlosť uzávierky), pričom fotoaparát automaticky upravuje clonu. Potom môžete nastaviť ISO podľa danej scény.
Snímanie v manuálnom režime (M) vám tiež umožňuje ovládať clonu, aby ste dosiahli dokonalú úroveň ostrosti. Na ďalšie prispôsobenie vašich nastavení je sortiment fotoaparátov s plnoformátovými bezzrkadlovými fotoaparátmi Canon, ako sú napríklad modely Canon EOS RP, vybavený aj režimom flexibilnej hodnoty priority (Fv). V podstate ide o plne automatický režim, ktorý umožňuje v ktoromkoľvek momente ovládať rýchlosť uzávierky, clonu a/alebo ISO.
Na expozície dlhšie ako 30 sekúnd je potrebné použiť režim dlhodobej expozície (Bulb). Niektoré fotoaparáty EOS majú na otočnom voliči režimov možnosť „B“, ale na iných je potrebné vybrať manuálny režim a prejsť nastaveniami rýchlosti uzávierky za 30-sekundové nastavenie.
6. Nastavenie expozície
Aj keď je zrejmé, že na zachytenie svetiel vozidla vo forme dlhých vinúcich sa svetelných stôp potrebujete relatívne dlhú expozíciu, presná dĺžka sa líši. Piotr vysvetľuje: „Všetko závisí od typu cesty a hustoty premávky. Zvyčajne na diaľnici nepotrebujete expozíciu 30 sekúnd, pretože sa tam nachádza veľa áut a veľa svetelných stôp. Ale máte aj tichšie miesta, kde bude len veľmi dlhá expozícia vhodná.
„Vždy sa snažím používať clonu f/8 alebo f/11. Zvyčajne nie je vhodné používať širší uhol ako f/8, pretože časti záberu nemusia byť ostré. Ak musíte zvýšiť ISO na hodnoty okolo ISO 800, je to v poriadku. Ak vytvoríte záber s miernym šumom, môžete na tom popracovať, keď upravujete fotografiu. Na najnovších fotoaparátoch, ako je napríklad Canon EOS R5, ktorý som dostal ako víťaz, citlivosť ISO 800 nepredstavuje absolútne žiadny problém a pri tomto nastavení nevidím žiadny šum.“ Rozsah citlivosti ISO pri modeloch EOS R5 je v rozmedzí od ISO 100-51, 200, takže ISO 800 je relatívne nízka citlivosť, ktorá poskytuje vynikajúcu kvalitu obrazu pri slabom osvetlení.
7. Vyberte správnu súpravu
Na zachytenie záberov svetelných stopy na profesionálnej úrovni nemusíte používať objektív série L. Kompaktný a ľahký objektív, ako je Canon RF 24-105 mm F4-7.1 IS STM alebo RF 35 mm F1.8 Macro IS STM, sa bude ľahšie nosiť, pričom vám stále poskytne ostrý a detailný obraz.
„Na dosiahnutie ostrého obrazu budete zvyčajne používať pomerne malú clonu, takže nepotrebujete objektív s rýchlou maximálnou clonou, napríklad f/1,8 alebo f/2,8,“ vraví Piotr. „Vždy používam zoomové objektívy, pretože poskytujú viac možností na umiestnenie scény do záberu, ale výber objektívu v skutočnosti nie je taký dôležitý ako iné aspekty, napríklad používanie statívu a hustota premávky. Musí to byť len ostré, to je všetko!“
Takže tu to všetko máte. Snímanie svetelných stôp je skvelý spôsob, ako sa naučiť zmocniť expozície a ako používať fotografiu na zachytávanie niečoho neviditeľného voľným okom. Nevyžaduje veľa ani pokiaľ ide o vybavenie fotoaparátu, ale odmeny môžu byť bohaté, stačí sa spýtať Piotra!
Navštívte naše centrum Redline Challenge, kde uvidíte snímky, ktoré sa dostali do užšieho výberu, a získate ďalšie tipy a rady od profesionálov.
Autor: Marcus Hawkins
Súvisiace produkty
-
EOS R6
Bez ohľadu na to, čo a ako snímate, s fotoaparátom EOS R6 môžete svoju tvorivosť prejaviť tak, ako ste si to doteraz ani nevedeli predstaviť. -
RF 24-105mm F4-7.1 IS STM
Dokonalý objektív na každodenné používanie pre nadšených používateľov plnoformátových bezzrkadlových fotoaparátov. Objektív RF 24-105mm F4-7.1 IS STM sa jednoducho používa, je ľahký a kompaktný a pripravený posunúť vaše fotografické schopnosti na vyššiu úroveň. -
RF 35mm F1.8 MACRO IS STM
Svetelný objektív 35 mm f/1,8 MACRO, ktorý umožňuje snímať široké zábery, zaostriť zblízka a disponuje hybridnou stabilizáciou obrazu. -
EOS 5D Mark IV
Bez ohľadu na to, čo fotografujete, s fotoaparátom EOS TOAD získate bezkonkurenčnú kvalitu obrázkov a perfektný profesionálny výkon. -
EF 24-105mm f/4L IS II USM
Tento objektív si obľúbili tí fotografi, ktorí si chcú na cesty so sebou vziať len jeden objektív. Prináša úžasnú kvalitu obrázkov so zlepšenou stabilizáciou obrazu. -
RF 24 mm F1.8 MACRO IS STM
Kompaktný ľahký 24 mm objektív, ktorý je ideálny na fotografovanie krajiniek, vlogovanie a interiéry – navyše s možnosťou skvelých makro záberov.