Svetlo je najdôležitejšou súčasťou fotografie, no zábava sa nemusí skončiť, keď zapadne slnko. Po zotmení môžete vyjsť von a pomocou baterky alebo iného zdroja svetla maľovať svoje vlastné obrázky pohybom svetiel tak, aby ste vytvorili tvary podľa vašich predstáv. Tieto tvary nie je možné vidieť v reálnom čase, ale pomocou dlhej expozície ich môžete nasnímať do fotoaparátu, aby ste vytvorili jedinečné obrázky. Táto technika sa často označuje ako „maľovanie svetlom“ alebo „svetelné maľovanie“.
TECHNIKY OSVETLENIA
Príručka fotografovania s maľovaním svetlom pre začiatočníkov
Čo je to maľovanie svetlom?
Pohyb má svoje čaro. Možno ste videli fotografie, ktoré obsahujú svetelné stopy. Zvyčajne sú spôsobené autami a inými vozidlami v nočnej premávke, ktoré počas jazdy po cestách zanechávajú na obrázku červené a biele svetelné stopy. Maľovanie svetlom využíva rovnaký princíp, ale posúva ho na kreatívnejšiu úroveň, kde máte všetko pod kontrolou.
Rovnako ako v prípade svetelných stôp budete musieť použiť dlhú expozíciu, ktorá poskytne dostatok času na zachytenie všetkých pohybov zdroja svetla. Samotný pohyb môže byť čokoľvek, čo chcete, a to pomocou bielych alebo farebných svetiel na maľovanie obrázka.
Čo potrebujete na úspešné maľovanie svetlom?
Aj keď je maľovanie svetlom prevažne o pohybe, zvyčajne budete tiež potrebovať slabo osvetlené pozadie ktoré bude na obrázku vyzerať ostré. Preto budete musieť fotoaparát upevniť na statív alebo iný stabilný podklad. Ak je objektív vybavený optickou stabilizáciou obrazu (IS), je všeobecnosti je najlepšie túto funkciu pri dlhých expozíciách vypnúť. Najnovšie fotoaparáty dokážu rozpoznať umiestnenie fotoaparátu na statív a vypnú funkciu IS za vás.
Tak ako každá technika fotografovania, aj maľovanie svetlom môže vyžadovať určitú prax. Je užitočné naplánovať si potenciálne zábery ešte pred západom slnka, aby ste videli, ktoré kompozície budú fungovať najlepšie. Keď sa zotmie, položte fotoaparát na statív a prepnite ho do režimu živého náhľadu, aby ste si mohli prezrieť záber na zadnej obrazovke LCD.
Rôzne prostredia môžu dodať sveteľnými maľbám alternatívny vzhľad a atmosféru. Ak používate relatívne krátky čas expozície približne 10 sekúnd s tmavým pozadím, konečná snímka bude skôr temná, čím sa pozornosť prenesie na tvary, ktoré vytvoríte pomocou lampy. Dlhšia expozícia s nočnou panorámou mesta alebo iným osvetleným pozadím môže pridať kontext kompozícii a dodať jej pocit miesta a priestoru.
Odporúča sa nedotýkať sa fotoaparátu pri dlhých expozíciách – aj keď je namontovaný na statíve – aby ste predišli rozmazaniu obrazu spôsobenému vibráciami.
Ako nastaviť fotoaparát?
Pri mnohých nočných záberoch je vhodnejšia široká clona s malým f číslom a vysokým nastavením citlivosti ISO, aby ste mohli zmraziť akýkoľvek pohyb pomocou rýchlej uzávierky. Pri kreslení pomocou svetla platí opak, pretože pohyb je kľúčovým faktorom, ktorý chcete zachytiť.
Vyberte režim manuálneho snímania (M) na fotoaparáte a použite nízku hodnotu ISO v rozsahu od 100 do 200. Nastavte úzku clonu okolo f/11 a nastavte rýchlosť uzávierky niekde medzi 10 a 30 sekundami v závislosti od toho, koľko času potrebujete na vytvorenie svetelnej maľby.
Tiež musíte manuálne nastaviť vzdialenosť ohniska, preto vyberte režim MF. Predbežne zaostrite na oblasť, v ktorej budete používať svetlo na vytvorenie obrazu. Na mnohých fotoaparátoch môžete povoliť aj funkciu ručného zaostrenia zvýraznených obrysov (MF Peaking), vizuálnu pomôcku, ktorá ukazuje, ktoré časti obrazu sú najostrejšie.
Dobrým kreatívnym tipom je manuálne vybrať nastavenie vyváženia bielej. Napríklad pomocou nastavení Denné svetlo, Zamračené, Tieň alebo Žiarovka efektívne zmeníte teplotu farby svetla, čím získate postupne teplejší alebo chladnejší efekt. Ak je to vo vašom fotoaparáte možné, snímajte v režime kvality RAW, ktorý vám umožňuje zmeniť nastavenie vyváženia bielej pri spracovaní snímky v softvéri na úpravu, ako je napríklad Canon Digital Photo Professional.
Začnite jednoducho s použitím týchto odporúčaných nastavení fotoaparátu a pomocou baterky alebo svetla zo smartfónu vytvorte základné tvary alebo dokonca napíšte svoje meno svetlom. Možno budete musieť použiť kratšiu alebo dlhšiu expozíciu (alebo širšiu či užšiu clonu), aby ste získali požadovaný efekt. Experimentujte s nastaveniami a čoskoro zistíte, čo funguje najlepšie.
Ktorý objekt a zdroj svetla si vyberiete?
Využite svoju záhradu ako miesto na tréning a vytvorte záber kvetov, stromov alebo akýchkoľvek iných malebných rastlín. Ak chcete byť kreatívni, skúste použiť farebné plastové šálky alebo servítku nalepenú na baterku baterky, aby ste mohli počas expozície vytvárať pestrofarebné pruhy a tvary.
Posvieťte baterkou na hlavný objekt a automaticky naň zaostrite. Po dokončení prejdite do režimu MF, aby bola vzdialenosť ohniska uzamknutá na mieste. Ak potrebujete, aby expozícia trvala dlhšie ako 30 sekúnd, vyberte režim dlhodobej expozície, ak je na vašom fotoaparáte k dispozícii.
Spustite expozíciu a začnite mávať baterkou alebo iným zdrojom svetla na scéne. Farebné dekoračné svetielka môžu dodať záberu kreatívny nádych. Dobre môže vyznieť, ak zamávate svetielkami alebo iným zdrojom svetla za objektmi tak, aby sa zobrazili ako siluety. Ak chcete do určitej časti scény pridať ďalšie svetlo, jednoducho na ňu na niekoľko sekúnd namierte baterku a potom prejdite na kvetinové záhony a iné oblasti, čím vytvoríte farebné pozadie.
Niekedy je menej viac. Používanie veľmi jasnej baterky môže na prvý pohľad vyzerať ako dobrý nápad, ale jemnejšie svetelné zdroje často fungujú lepšie. Silné svetlá smerujúce priamo na objektív môžu spôsobiť oslnenie, zatiaľ čo baterky s nižšou intenzitou znižujú toto riziko. LED čajové sviečky a viacfarebné LED diódy fungujú tiež veľmi dobre a blikajúce LED svetielka vytvárajú striedavý efekt prerušovaných čiarok.
Môže byť zábavné zapojiť do tejto aktivity aj priateľov a rodinu, pričom každý môže použiť baterky na nasvietenie určitej oblastí dodatočným svetlom. Jedna baterka sa nemusí zamerať len na celý jeden objekt a môžete s ňou počas expozície pohybovať a selektívne maľovať svetlom na rôzne miesta. To môže fungovať naozaj dobre pri osvetľovaní bodov záujmu v nočnej krajinke.
Ďalšie baterky a iné svetelné zdroje môžu byť dobré na to, aby ste do záberu dostali seba alebo iných ľudí. Mohli by ste si tiež vyskúšať písanie slov alebo maľovanie tvarov, ako sú hviezdy a srdcia. Ďalšou možnosťou je spojiť dlhú expozíciu s krátkym impulzom svetla z blesku Canon Speedlite, vďaka čomu získate správnu expozíciu pre portrét alebo iný objekt v popredí, a zároveň zmraziť jeho pohyb, pričom budete môcť stále vytvárať svetelné obrazy počas zvyšku expozície.
Keď fotografujete pre zábavu, maľovanie svetlom môže byť príjemným spôsobom vyjadrenia vašej kreativity. Nevyžaduje nákladné fotoaparáty, šošovky a príslušenstvo. Stačí vám len venovať trochu času na to, aby ste sa naučili základy. Čoskoro zistíte, že tvoríte neopakovateľné zábery so skutočne jedinečným vzhľadom a atmosférou.
Autor Matthew Richards
Súvisiace produkty
-
Bezzrkadlové fotoaparáty
EOS R6
Bez ohľadu na to, čo a ako snímate, s fotoaparátom EOS R6 môžete svoju tvorivosť prejaviť tak, ako ste si to doteraz ani nevedeli predstaviť. -
Bezzrkadlové fotoaparáty
EOS R7
Preskúmajte divokú prírodu s fotoaparátom, ktorý je vybavený fantastickou rýchlosťou a kvalitou obrazu v prenosnom tele APS-C budúcnosti. -
Bezzrkadlové fotoaparáty
EOS R10
Spravte ďalšie kroky vo fotografovaní a natáčaní videa s bezzrkadlovým fotoaparátom systému EOS R, ktorý je založený na snímači veľkosti APS-C. -
Digitálne zrkadlovky
EOS 90D
Plne vybavená zrkadlovka, ktorá vás dostane bližšie, umožní vám rýchlejšie snímanie a zachytáva špičkové 32,5-megapixelové zábery. -
Objektívy RF
RF 24-105mm F4-7.1 IS STM
Dokonalý objektív na každodenné používanie pre nadšených používateľov plnoformátových bezzrkadlových fotoaparátov. Objektív RF 24-105mm F4-7.1 IS STM sa jednoducho používa, je ľahký a kompaktný a pripravený posunúť vaše fotografické schopnosti na vyššiu úroveň. -
Objektívy pre digitálne zrkadlovky
EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM
Univerzálny 18 – 135 mm objektív so zoomom a technológiou STM. Technológia STM prináša plynulé a tiché automatické zaostrenie pre videá a dynamický stabilizátor obrazu znižuje vibrácie videí.
Súvisiace články
-
ZÁKLADY FOTOGRAFOVANIA
Ako ovládať expozíciu
Naučte sa používať nastavenia clony, rýchlosti uzávierky a citlivosti ISO.
-
TECHNIKY OSVETLENIA
Snímanie pri aktuálnom osvetlení
Naučte sa, ako nájsť a zachytiť optimálne svetlo, aby ste zlepšili vzhľad fotografií.
-
PORTRÉTNA FOTOGRAFIA
Intenzívne a tlmené osvetlenie portrétu
Vytvorte klasické schémy osvetlenia pre vysokokvalitné, atmosferické portréty.
-
TECHNIKY OSVETLENIA
7 rád na fotografovanie pri slabom osvetlení
Objavte kľúčové techniky snímania ostrých fotografií pri slabom osvetlení a najlepšiu súpravu značky Canon pre fotografovanie pri slabom osvetlení.