Pri krajinnej fotografii je často cieľom zaostriť na celú scénu, od prednej úrovne po zadnú, aby ste zachytili čo najviac detailov. Nazýva sa to maximálne hĺbka poľa. Aby ste ju dosiahli, je potrebné nastaviť úzku clonu (vysokú hodnotu f). Na uvedených príkladoch je zvýraznený rozdiel pri snímaní krajiny so širokou a úzkou clonou.
Pri prvom zábere bola použitá clona f/4. Strom v popredí je ostrý, ale scéna za ním je tlmená. Na druhom zábere sa vďaka clone f/16 podarilo jasnejšie zachytiť prednú aj zadnú úroveň. Ak je cieľom zdôrazniť kľúčový prvok v rámci krajiny, na tento účel sa skvele hodí široká clona, vo väčšine prípadov je však vhodnejšie použiť úzku clonu a maximálnu hĺbku poľa. Jednoduchým spôsobom na nastavenie clony pri fotografovaní krajiny je zvoliť režim AV a v rámci neho vybrať úzku clonu, napríklad f/16. Sledujte rýchlosť uzávierky – ak je príliš nízka, môže byť potrebné použiť statív alebo zvýšiť ISO, aby ste sa vyhli rozostreniu.
Ak chcete, aby boli zábery krajiny čo najostrejšie, skúste použiť nastavenia, ktoré sú pre objektív ideálnym kompromisom. Všeobecne platí pravidlo, že nastavenie objektívu je najostrejšie pri clone o dva stupne nižšej, ako je jej najvyššia možná hodnota. Takže ak používate objektív, ktorého najširšia clona je f/2,8, optimálne nastavenie optiky bude okolo f/5,6.
Bežným problémom krajinných fotografov býva to, že ak zaostríte na objekt v popredí, riskujete pritom rozmazané pozadie. A naopak, ak zaostríte na prvky v pozadí, dostanete neostré popredie. Pomocou zaostrovania na hyperfokálnu vzdialenosť dosiahnete zaostrenie na väčšiu časť záberu tak, že si nájdete najbližší bod, na ktorý možno zaostriť a zachovať pritom relatívne ostré pozadie. Títo technika nie je taká náročná, ako by sa mohlo zdať, a kalkulačka hĺbky ostrosti a hyperfokálnej vzdialenosti v aplikácii Photo Companion vypočíta všetko za vás.