Panoramatické výhľady na krajinu môžu byť úchvatne krásne. Často sa z nich však niečo stráca v preklade medzi tým, čo vidí oko, a tým, čo je zachytené vo fotoaparáte. Sú na to dva hlavné dôvody. Po prvé, ľudské videnie má horizontálny zobrazovací uhol okolo 210°. Naproti tomu štandardný objektív so zoomom sa dokáže natiahnuť len na 75° alebo menej. Po druhé, vaše oči vám prirodzene poskytujú 3D zobrazenie akejkoľvek krajiny, zatiaľ čo fotografický obraz je dvojrozmerný.
Dobrou správou je, že pri správnom výbere objektívu a správnej fotografickej technike môžete jednoduchým spôsobom kompenzovať obidva tieto problémy. Čo je na tom ešte lepšie, spoločnosť Canon ponúka rad cenovo výhodných objektívov s pevnou ohniskovou vzdialenosťou a zoomom, ktoré poskytujú vynikajúci výkon a kvalitu obrazu. Poďme sa na to pozrieť bližšie, počnúc tým, ako váš fotoaparát ovplyvňuje výber objektívu.
KRAJINNÁ FOTOGRAFIA
Najlepšie základné objektívy na fotografovanie krajiny
Snímač APS-C verzus plnoformátový snímač na fotografovanie krajiny
Fotoaparát, ktorý používate na snímanie krajiny, ovplyvní váš výber objektívov, takže v prvom rade sa pozrime na rozdiely medzi plnoformátovými fotoaparátmi a fotoaparátmi APS-C na fotografovanie krajiny. Pre každý daný počet megapixelov majú plnoformátové fotoaparáty väčšie prvky „photosites“, ktoré sa rovnajú jednotlivým pixelom. V prípade plnoformátových fotoaparátov, ako je model Canon EOS R6 Mark II, môžete očakávať väčší dynamický rozsah na zachovanie detailov v jasnom svetle aj tmavých tieňoch. Ďalším bonusom je zníženie šumu obrazu spolu s väčším zachovaním jemných detailov, ak potrebujete zvýšiť nastavenie ISO v podmienkach so slabým osvetlením.
Fotoaparáty APS-C, ako modely Canon EOS R10 a EOS R7, majú zase 1,6-násobný faktor orezania, ktorý pri porovnaní akejkoľvek „efektívnej“ a skutočnej ohniskovej vzdialenosti poskytuje väčšiu hĺbku poľa. To môže byť na snímkach krajiny užitočné na zachovanie rovnomernej ostrosti v popredí a pozadí. Dobrým tipom, ako rozšíriť hĺbku poľa pomocou akéhokoľvek fotoaparátu, je zaostriť na bod približne v tretine celkovej vzdialenosti krajiny ohraničenej záberom. Aplikácia Photo Companion od spoločnosti Canon obsahuje kalkulačku hĺbky ostrosti a hyperfokálnej vzdialenosti, ktorá vám pomôže zaistiť zachovanie ostrosti záberu.
Aký typ objektívu je najlepší pre zábery krajiny?
Pre klasické rozľahlé snímky krajiny, ktoré zachytávajú široký záber výhľadu, rozsiahlu dramatickú oblohu a odrazy v jazerách, budete potrebovať širokouhlý objektív, ktorý vám umožní zmestiť toho do záberu viac a zvýšiť tak jeho pútavosť a dramatickosť.
Širokouhlé objektívy však nie sú jedinou voľbou na snímanie krajiny. Niekedy sa oplatí byť selektívny a v rámci kompozície zvoliť relatívne malú plochu. Štandardné priblíženie, ako má objektív Canon RF 24-105 mm F4-7.1 IS STM, môže byť všetkým, čo v takýchto situáciách potrebujete na snímanie s plnoformátovým fotoaparátom, ako je model Canon EOS R6 Mark II. To isté platí pri používaní objektívu Canon RF-S 18-45 mm F4.5-6.3 IS STM na tele APS-C, ako má model Canon EOS R7. Na krátkom konci jeho veľmi všestranného rozsahu zoomu sa vám do záberu stále zmestí pomerne veľká časť krajiny.
Pri fotografovaní krajiny môže byť ťažké vybrať si medzi objektívom so zoomom a objektívom s pevným ohniskom. Obe možnosti majú čo ponúknuť. Pri fotografovaní krajiny vám môže cestu blokovať čokoľvek od stien, plotov a živých plotov až po okraje útesov, rieky a jazerá a zložitý terén vás môže zastaviť. Schopnosť kompenzovať zhoršenú polohu pri snímaní jednoduchým otočením prstenca zoomu môže byť neoceniteľná.
Rovnako ako v prípade väčšiny vecí, ani pri porovnaní „objektívu so zoomom a objektívu s pevnou ohniskovou vzdialenosťou“ sa nemožno prikloniť len na jednu stranu. Mnoho profesionálnych fotografov krajiny uprednostňuje fotografovanie s objektívmi s pevnou ohniskovou vzdialenosťou. Pevná ohnisková vzdialenosť vám môže skutočne pomôcť sústrediť sa na kompozíciu a pohybovať sa tak, aby ste dosiahli dokonalú polohu, v ktorej prvky v popredí, strede a v pozadí vytvárajú najlepší výsledok. Častejšia zmena polohy vám tiež prinesie bonus v podobe objavovania nových výhľadov na snímanie a rôznych spôsobov, ako ich nasnímať.
Pri výbere objektívu na fotografovanie krajiny je dôležitá veľkosť a hmotnosť. Ľahký objektív zaručene oceníte. Všetky kompaktné ultraširoké objektívy v tomto návode majú pôsobivo kompaktný a ľahký dizajn. Na celodenné fotografovanie krajiny sa môžete vydať s telom fotoaparátu a len s jedným alebo dvoma týmito objektívmi v malej taške a nebudete sa cítiť zaťažení.
Ďalšou vecou,ktorá pomáha udržať nízku hmotnosť, je to, že nebudete potrebovať statív, ktorý sa často považuje za nevyhnutný pri bežnej krajinnej fotografii. Väčšina našich objektívov obsahuje vysoko efektívnu optickú stabilizáciu obrazu, ktorej výkon sa ešte viac zvýši, keď pracuje v spojení so stabilizátorom obrazu IBIS vo fotoaparátoch, ako sú modely Canon EOS R6 Mark II a EOS R7. Zistíte, že môžete fotografovať z ruky aj počas „modrej hodinky“ počas súmraku a stále budete mať konzistentne ostré zábery.
Najlepší objektív pre začínajúcich krajinných fotografov: Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM
Od impozantných výhľadov po drobné detaily a všetko medzi tým, univerzálna možnosť, ako napríklad model RF 24-105 mm F4-7.1 IS STM od spoločnosti Canon vám umožní zachytiť celý príbeh. Má širokouhlý potenciál pri najkratšej ohniskovej vzdialenosti. Pri štandardných ohniskových vzdialenostiach okolo 35-50 mm získate veľmi prirodzenú perspektívu, ktorá prináša dobrý pocit z priestoru, vzdialenosti a súhry medzi oblasťami popredia a pozadia. Smerom k dlhému koncu rozsahu zoomu majú telefotografické ohniskové vzdialenosti efekt stlačenia perspektívy, vďaka čomu sa oblasti popredia a pozadia zdajú byť bližšie k sebe. Je to opak efektu, ktorý získate so širokouhlým objektívom, a môže byť zaujímavou, alternatívnou obmenou pri kreatívnej krajinnej fotografii.
Najlepšie základné širokouhlé objektívy pre krajinky: Canon RF 16 mm F2.8 STM a Canon RF-S 10-18 mm F4.5-6.3 IS STM
Prechod na mimoriadne širokouhlý model RF 16mm F2.8 STM od spoločnosti Canon poskytuje úplne nový pohľad na krajiny, keďže snímanie pri 16 mm zvyšuje pozorovací uhol z 84° na o niečo viac ako 108°, čo je v praxi obrovský rozdiel.
Rozsiahly pozorovací uhol robí pri fotografovaní krajiny zázraky a korekcia zabudovaná vo fotoaparáte poskytuje výsledky bez skreslenia. Pri používaní s formátom APS-C modelu Canon EOS R10 ponúka aj užitočnú 25,6 mm efektívnu ohniskovú vzdialenosť, ale objektív Canon RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM ho posunie ešte ďalej vďaka „efektívnemu“ 16 – 29 mm rozsahu zoomu v plnom formáte. Je to tiež jeden z najlepších vlogovacích objektívov Canon, ktoré vám umožnia hovoriť do fotoaparátu a zároveň mať veľké pozadie na zachytenie scenérie. Ideálny pre krajinné a cestovateľské vlogovanie.
Vďaka svojmu zasúvateľnému dizajnu má tento malý a ľahký ultraširokouhlý objektív so zoomom Canon RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM hmotnosť len 150 g. Pre fotografov krajiny s APS-C formátovými fotoaparátmi systému EOS R je dokonalým doplnkom k súprave objektívu RF-S 18-45 mm F4.5-6.3 IS STM, ktorý poskytuje plynulý prechod v rámci potenciálu širokouhlého priblíženia.
Ďalšími výhodami objektívu Canon RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM sú 4-krokový optický stabilizátor obrazu, ktorý funguje s akýmkoľvek fotoaparátom Canon systému EOS R (môžete ho použiť aj na plnoformátovom tele v režime výrezu APS-C). Keď je namontovaný na fotoaparátoch, ako je model Canon EOS R7 s funkciou IBIS, účinnosť sa zvýši na 6 krokov, vďaka ktorej môžete pohodlne ručne snímať aj keď je takmer úplná tma. Môžete tiež prepnúť do režimu ručného zaostrovania a snímať extrémne detailné zábery s až 0,5-násobným makro zväčšením. Je ideálny na zachytávanie najmenších detailov, ako napríklad jedného kvetu, a ich zasadenie do panoramatického pozadia.
Širokouhlé objektívy dokážu zachytiť rozľahlú krajinu, ale tiež zveličujú efekt perspektívy, pričom všetko okrem blízkych oblastí v popredí sa zdá byť rýchlo ustupujúce do diaľky. Ak chcete širokouhlým snímkam krajiny dodať 3D vzhľad, často najlepšie funguje, ak vyberiete niektoré objekty záujmu v popredí, ktoré budú viesť oko diváka v rámci záberu. Nastavenie úzkej clony na približne f/11 až f/16 rozšíri vašu hĺbku poľa, vďaka čomu bude všetko ostré od blízkych predmetov v popredí až po vzdialený horizont.
Najvšestrannejší širokouhlý objektív so zoomom pre fotografovanie krajiny: Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM
Neexistuje žiadny iný širokouhlý objektív so zoomom, ktorý by mohol konkurovať modelu Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM v univerzálnosti na plnoformátovom bezzrkadlovom fotoaparáte. Na rozdiel od mnohých širokouhlých objektívov so zoomom je tento objektív osviežujúco kompaktný a ľahký, váži iba 390 g a poskytuje dokonalý rozsah ohniskových vzdialeností pre krajinnú fotografiu. Okrem úžasne širokého maximálneho pozorovacieho uhla má možnosť 0,52-násobného makra pre snímky zblízka a 5,5-krokovú stabilizáciu obrazu, ktorá zaisťuje ostré zábery z ruky aj pri slabom osvetlení.
Model Canon EF-S 10-22 mm f/3.5-4.5 USM sa rovnako dokonale hodí pre digitálne zrkadlovky so snímačom APS-C a ak začínate s bezzrkadlovkami, stále môžete tento objektív používať na fotoaparátoch, ako je napríklad Canon EOS R10 prostredníctvom upevňovacieho adaptéra Canon EF-EOS R.
Objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou pre kreatívnu fotografiu krajiny: Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM a Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM
Model Canon RF 24mm F1.8 IS STM kombinuje užitočný pozorovací uhol s rýchlou clonou f/1.8. To môže pomôcť zachovať vysoké rýchlosti uzávierky aj pri slabom osvetlení, ak chcete zmraziť pohyb lístia a iných krajinných prvkov, ktoré vejú vo vánku.
Rýchla clona sa tiež dobre kombinuje so skutočne krátkou minimálnou ohniskovou vzdialenosťou objektívu, aby sa dosiahla úzka hĺbka poľa. Môže sa to skvele hodiť na snímanie malých objektov záujmu v prostredí krajiny a ich izoláciu na rozmazanom pozadí pri zachovaní všetkých krásnych farieb prírody v rámci celkovej scény.
Ak chcete miernejší pozorovací uhol s rovnakými výhodami, už viac nehľadajte. Poslúži vám model Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM. Ponúka úplne prirodzenú perspektívu pri fotografovaní krajiny a je obzvlášť účinný pri fotografovaní extrémnych záberov zblízka z ruky, pretože môžete využiť 0,5-násobný faktor makro zväčšenia objektívu. Rýchla clona f/1.8 vám tiež poskytuje úzku hĺbku poľa pre detailné zábery, takže môžete efektívne rozostriť pozadie.
Veľkolepá krása a dráma nádhernej krajiny ponúka každému fotografovi nespočetne mnoho. S tým správnym fotoaparátom a objektívmi značky Canon ju môžete zachytiť v celej jej kráse.
Autor Matthew Richards