„Predtým, ako som začal s makro fotografiou, som popravde nebol veľký fanúšik hmyzu,“ hovorí francúzsky fotograf Pierre Anquet. „Teraz si však myslím, že ak si nájdete čas a pozriete sa zblízka, je skutočne nádherný.“
„Začal som fotografovaním krajiniek a portrétov, ale potom som videl video amerického makro fotografa Thomasa Shahana a to rozhodlo: zamiloval som sa do makro fotografie,“ hovorí.
Úžasné zábery zblízka sa môžu zdať územím pre skúsených fotografov s drahou výbavou, ale v skutočnosti ich možno zachytiť pri rôznych rozpočtoch. Môžete experimentovať so zaostrovaním zblízka pomocou základného objektívu a potom prejsť na špecializovaný makro objektív.
Objavte skrytý život hmyzu
1. Snímajte kreatívne zábery zblízka pomocou základného objektívu
Hoci skutočný makro objektív ponúka neuveriteľné zväčšenie, štandardný zoom dokáže zaostriť v dostatočnej blízkosti na to, aby ste zachytili vynikajúce zábery väčšieho hmyzu.
„Na tieto zábery som objavil druh modlivky s názvom Empusa,“ vysvetľuje Pierre. „Má dĺžku približne 3 – 4 cm, čo znamená, že som mohol vyplniť celý záber pomocou objektívu Canon EF-S 18-55mm f/4-5.6 IS STM. Najväčšou výzvou je dostať sa k hmyzu dostatočne blízko, aby ste mohli zachytiť snímku. Odporúčam skoro vstať, pretože na úsvite sú menej aktívne.“
Objektívy EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM a EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM majú vstavaný makro blesk Macro Ring Lite, vďaka ktorému majú začiatočníci k dispozícii zaujímavé a kreatívne svetelné efekty, aké boli dovtedy doménou profesionálov.
Ako alternatívu k automatickému zaostrovaniu Pierre na dosiahnutie maximálneho zväčšenia používa metódu, pri ktorej nastaví objektív na najdlhšiu ohniskovú vzdialenosť, prepne na manuálne zaostrovanie a otáča zaostrovací prstenec, kým nie je na minimálnej zaostrovacej vzdialenosti. Potom jemne pohybuje fotoaparátom dopredu a dozadu, aby dokonale zaostril na objekt.
Pierre uprednostňuje fotografovanie bez statívu, ale ten sa môže byť pri snímaní makro fotografií hodiť, pretože každý otras fotoaparátu je výraznejší. „Sú príliš veľké a zavadzajú. Objektív s ohniskovou vzdialenosťou 18 – 55 mm je ideálny na snímanie z ruky, pretože je veľmi malý a stabilizátor obrazu je skutočne užitočný.“
2. Vyberte si makro objektív so zväčšením „jedna ku jednej“
Kompaktný objektív s vynikajúcou ostrosťou záberov, ako je Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM, je vynikajúcim štartovacím bodom do sveta makro fotografie. Keď je nastavený na minimálnu zaostrovaciu vzdialenosť, zabezpečí zväčšenie na životnú veľkosť (1-násobné), čo znamená, že detaily budú na snímači fotoaparátu zaostrené v rovnakej veľkosti ako v skutočnosti.
Pri snímaní záberov zblízka treba vziať do úvahy, že hĺbka ostrosti je veľmi malá. Použitím menšej clony, napríklad f/11 a f/16, zväčšíte hĺbku ostrosti, ale takisto zmenšíte množstvo svetla. To vedie k menšej rýchlosti uzávierky, čo môže mať za následok rozmazaný záber, ak sa fotoaparát alebo objekt pohnú.
Vyriešiť to môžete zvýšením hodnoty ISO, aby ste zabezpečili kratší čas expozície. „S fotoaparátom EOS 90D môžem bez najmenších problémov použiť až ISO 2 000. Záber však musí mať správnu expozíciu. Ak sa pokúsite zvýšiť expozíciu neskôr v softvéri, výsledkom bude veľa šumu.“
Skladanie zaostrenia je populárna technika, ktorú makro fotografovia používajú na zvýšenie hĺbky ostrosti. Ide o zachytenie sledu identických záberov, pričom sa na nich manuálne presúva poloha zaostrenia. Zaostrené oblasti jednotlivých snímok potom možno skombinovať v softvéri a vytvoriť ostrejšiu fotografiu.
Fotoaparát Canon EOS 90D má vstavanú funkciu stupňovania zaostrovania, ktorá dokáže automaticky snímať zábery, ktoré potrebujete na skladanie zaostrenia v softvéri Canon Digital Photo Professional . „Keď máte prax, je to jednoduché,“ vysvetľuje Pierre. „Zvolím režim sériového snímania, manuálne nastavím zaostrenie na najbližšiu časť objektu a potom pomaly pohybujem fotoaparát bližšie k hmyzu, zatiaľ čo snímam sériu záberov.“
3. Nadživotná veľkosť so špecializovaným objektívom
Keď pracujete s takým veľkým zväčšením, ako je 5-násobné zväčšenie, kľúčové je presné zaostrovanie, pretože každá chyba bude rovnako zväčšená. Aby Pierre zabezpečil pri fotografovaní hmyzu presnosť, sledoval snímku pomocou veľkého zadného displeja fotoaparátu Canon EOS 90D. „Môžem objekt manuálne priblížiť a presne vidieť, na ktoré miesto mám zaostrené,“ hovorí. „Najprv otočím prstenec na objektíve, aby som nastavil zväčšenie, a potom sa pohnem bližšie k objektu. Keď na obrazovke vidím, že je dokonale zaostrený, zachytím snímku.“
Predtým, ako prejdete na snímanie detailných záberov hmyzu, môžete s makro fotografiou začať fotografovaním objektov doma, či už pôjde o vzor na koberci, alebo o izbovú rastlinu na podokenici.
Autor: Marcus Hawkins
Súvisiace produkty
-
EOS R
Plnoformátový bezzrkadlový fotoaparát, ktorý fotografom aj filmárom otvára úplne nové kreatívne možnosti. -
EOS R6
Bez ohľadu na to, čo a ako snímate, s fotoaparátom EOS R6 môžete svoju tvorivosť prejaviť tak, ako ste si to doteraz ani nevedeli predstaviť. -
RF 100mm F2.8L Macro IS USM
Profesionálny RF makro objektív RF 100mm F2.8L MACRO IS USM je dokonalý na fotografovanie obrázkov v životnej veľkosti so zväčšením 1,4x z ruky a úžasných portrétov s kvalitou objektívov série L.
Súvisiace články
Ponorte sa do detailov s makrom
Štyri kreatívne tipy, keď chcete začať s makro fotografiou, pri ktorých môžete pomocou obyčajných vecí vytvoriť neobyčajné snímky.
Najlepšia štartovacia súprava pre makro
Výber fotoaparátov, objektívov a príslušenstva na detailné makro fotografie.
Rady ako snímať makrofotografie
Makrofotografia tvorená s ľahkosťou – objavte tú najlepšiu súpravu, tipy a techniky.
Snímajte jedinečné makrofotografie včiel
Ako získať skvelé makrosnímky drobného, rýchlo sa pohybujúceho hmyzu.