Našli ste si svoje zákutie, krásne miesto a zaujímavý príbeh. Možno si myslíte, že máte recept na dokonalý vlog, ale viete, akú súpravu si vybrať a ako svoje video nahrať tak, aby malo dostatočne vysoký štandard, ktorý poteší dychtivých divákov?
V tomto návode na tvorbu vlogov vám prezradíme osem tipov, ktoré môžu pomôcť začiatočníkom aj skúseným vlogerom zlepšiť ich vlogy. Zistite, ako môžete produkovať kvalitné vlogy, vďaka ktorým sa vaši diváci budú neustále vracať, ako dosiahnuť ostré a stabilné zábery (bez otrasov), spoznajte význam kreatívnej kompozície a zistite, čo potrebujete na zachytenie ostrého a čistého zvuku. Bez ohľadu na váš vlogovací fotoaparát, či snímate modelom Canon PowerShot G7 X Mark III, Canon EOS M50 Mark II, Canon EOS R10 alebo Canon EOS R6, pri vytváraní prvých vlogov je potrebné zvážiť nasledujúce skutočnosti.
VLOGOVANIE
Návod na vlogovanie: osem tipov, ako začať
1. Pri výbere súpravy zvážte veľkosť fotoaparátu a snímača
Fotoaparát s väčším snímačom vám poskytne lepšiu kvalitu obrazu, ale pri vlogovaní je dôležité vyvážiť veľkosť snímača celkovou veľkosťou fotoaparátu. Napríklad fotoaparát z radu PowerShot G so zabudovaným objektívom, ako je model Canon PowerShot G7 X Mark III, je mimoriadne kompaktný a prenosný vlogovací fotoaparát. Bezzrkadlový fotoaparát alebo digitálna zrkadlovka s vymeniteľnými objektívmi vám však poskytnú širokú škálu voliteľných objektívov.
V rámci fotoaparátov s vymeniteľnými objektívmi musíte urobiť ďalšiu voľbu týkajúcu sa fotoaparátov: plnoformátové alebo APS-C. Plnoformátové fotoaparáty (ako napríklad Canon EOS RP a EOS R6) obsahujú veľké snímače s rozsiahlym dynamickým rozsahom a vynikajúcim výkonom pri slabom osvetlení, ako aj širokým zorným poľom. Telo fotoaparátu je však väčšie a ťažšie. Fotoaparáty APS-C (medzi ktoré patria bezzrkadlovky Canon EOS R10 a EOS R7) používajú menší snímač, ktorý ponúka užšie zorné pole, ale umožňuje, aby bol fotoaparát menší a ľahší.
2. Najlepšie objektívy na vlogovanie
Mnoho vlogerov uprednostňuje širokouhlé objektívy, pretože sa dajú použiť v úzkych priestoroch, ako je spálňa alebo kuchyňa, a zobrazia v nich čo najviac zo scény. 24 mm objektív je vhodný na tento účel, ale ultra široký objektív – s efektívnou ohniskovou vzdialenosťou menšou ako 24 mm – je ešte lepší.
Takže ak snímate pomocou fotoaparátu APS-C, ako je napríklad Canon EOS M50 Mark II a spárujete ho s ultra širokouhlým objektívom so zoomom, ako je napríklad objektív Canon EF-M 11-22mm f/4-5.6 IS STM, dokážete toho do záberu zmestiť viac.
Pre plnoformátové fotoaparáty systému EOS R, ako je EOS R6 alebo EOS RP, je RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM kompaktný, tichý a ľahko použiteľný objektív, ktorý ponúka podobné ultraširoké zorné pole. Používatelia digitálnych zrkadloviek si môžu vybrať objektív Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM, ktorý sa dá použiť aj na fotoaparátoch systému EOS R s niektorým z adaptérov radu EF-EOS R Mount.
Bez ohľadu na to, ktorý objektív použijete, vyklopte displej fotoaparátu, aby ste sa bez problémov zmestili do záberu pri nahrávaní seba samého a pri snímaní pod nízkym uhlom. Viaceré fotoaparáty, ako je Canon PowerShot G7 X Mark III, sa dajú cez Bluetooth pripojiť aj k aplikácii Canon Camera Connect na vašom smart zariadení, aby ste mohli nahrávať alebo fotografovať na diaľku.
3. Základný objektív alebo objektív so zoomom?
Ďalšou výzvou pri výbere, s ktorou sa vlogeri stretávajú, je základný objektív verzus objektív so zoomom. Základné objektívy majú pevnú ohniskovú vzdialenosť, čo ich obmedzuje na jedno zorné pole, a majú zvyčajne veľké clony. Čím väčšia clona (čiže nižšie číslo f), tým viac svetla vstupuje do objektívu, čo znamená vyššiu kvalitu obrazu pri slabom osvetlení. Veľké clony tiež uľahčujú dosiahnutie úzkej hĺbky poľa, takže ak chcete snímať video so zaostreným predmetom a rozmazaným pozadím, najlepšou voľbou môže byť práve základný objektív.
Základné objektívy sú často opticky ostrejšie ako objektívy so zoomom a sú fyzicky menšie a ľahšie. Ak zvyčajne vlogujete z jednej pozície a chcete zachovať čo najvyššiu kvalitu obrazu, potom by mohol byť najrozumnejšou voľbou základný objektív. Pre plnoformátové fotoaparáty systému EOS R je objektív RF 24mm F1.8 MACRO IS STM skvelou voľbou – je malý a ľahký, dostatočne široký na natáčanie vlogov v interiéri a jeho clona f/1,8 je vynikajúca na rozostrenie pozadia a snímanie v tmavšom prostredí.
Objektívy so zoomom sú zvyčajne väčšie, pretože vyžadujú ďalšie pohyblivé časti, ale ich všestrannosť môže byť užitočná, ak fotografujete z rôznych vzdialeností a na rôznych miestach. Objektív so zoomom s veľkým rozsahom ohniskových vzdialeností, ako je napríklad RF 24-105mm F4-7.1 IS USM, vám umožní fotografovať širokouhlým objektívom aj teleobjektívom bez nutnosti výmeny objektívu, takže so sebou nemusíte nosiť ďalšie objektívy.
4. Nastavte si rozlíšenie a snímkovú frekvenciu
Váš obsah môže byť kreatívny, ale ak záznam neobsahuje podrobnosti, stojí za to vylepšiť ho. Hľadajte fotoaparáty s rozlíšením Full HD alebo 4K. Rozlíšenie Full HD je dobrý začiatočný štandard, ale 4K vám poskytne ešte viac detailov, vďaka čomu budete môcť svoje zábery orezávať a stabilizovať bez ohrozenia kvality. Snímanie s rozlíšením 4K samozrejme neznamená, že v tejto kvalite musíte video aj zverejniť, ale nezabudnite, že úprava a nahrávanie záberov s rozlíšením 4K bude trvať dlhšie.
Najdôležitejšia vec, ktorú je potrebné zvážiť, je to, aká snímková frekvencia bude vyhovovať vášmu objektu snímania. Plynulá frekvencia 60 snímok za sekundu (sn./s) je najvhodnejšia pre dynamické vlogy a dá vám možnosť robiť spomalené efekty. Na všetko ostatné si vystačíte s frekvenciou 30 sn./s alebo 25 sn./s. Ak chcete ešte detailnejšie zábery s pomalým pohybom, vysokú snímkovú frekvenciu do 120 sn./s pri snímaní s rozlíšením Full HD ponúkajú fotoaparáty EOS R7 a PowerShot G7 X Mark III.
5. Zachovajte stabilitu a zaostrenie záberov
Vďaka kompaktným rozmerom a nízkej hmotnosti sú vlogovacie fotoaparáty Canon ako Canon PowerShot G7 X Mark III, Canon EOS M50 Mark II a Canon EOS R10 ideálne na nahrávanie pohybu. Pútavý vlog by mal divákov vtiahnuť do vášho zážitku, či už prostredníctvom dláždených ulíc v meste alebo vašej reakcie pri rozbaľovaní najnovšieho nákupu. Kľúčom k tomu môže byť práve pohyb. Namiesto roztrasených, rušivých záberov sa uistite, že sú vaše zábery plynulé, aby sa diváci mohli sústrediť na vaše vzrušujúce miesto alebo na zaujímavý príbeh.
Ak chcete, aby boli vaše zábery stabilné, fotoaparát zospodu podoprite dlaňou a uchopte ho zboku. Ak potrebujete ešte lepšiu oporu, môže sa vám hodiť doplnkové držadlo, ktoré sa upevní k fotoaparátu, aby ste mali viac možností na jeho držanie.
Technológia môže veľmi pomôcť: ak chcete natáčať ostré a stabilné filmy, použite objektív so stabilizáciou obrazu (IS) alebo fotoaparát s určitou formou IS. Dynamický stabilizátor obrazu fotoaparátu PowerShot G7 X Mark III s 5 osami je navrhnutý tak, aby pôsobil proti otrasom fotoaparátu, aj keď s ním bežíte, snímate s posunom alebo keď pracujete s plným priblížením. Niektoré fotoaparáty systému EOS R majú stabilizáciu obrazu v tele (IBIS) s posunom snímača, ktorá stabilizuje obraz bez ohľadu na nasadený objektív, ale keď použijete objektív s optickým IS na fotoaparáte s IBIS, oba systémy IS pracujú v tandeme, aby zvládli širší rozsah vibrácií, než by zvládol jeden systém.
Keďže ste vloger, ľudia sa budú pozerať na vašu tvár, preto je dôležité udržať zaostrenie. Technológia detekcie tváre a detekcia očí od spoločnosti Canon dokáže automaticky sledovať vašu tvár a zachovať zaostrenie na tvár.
6. Posúvajte cielene
Vďaka horizontálnemu posúvaniu fotoaparátu počas nahrávania, teda snímaniu metódou „panning“, budú môcť diváci pozerať vašimi očami – budú môcť byť s vami pri pohľade na rozľahlú zátoku alebo panorámu plnú pôsobivých budov. Nadmerné posúvanie môže narušiť orientáciu, ale ak sa robí s mierou, môže zvýšiť záujem a podporiť opis.
S posúvaním šetrite, neponáhľajte sa a zachovajte vyvážený obzor. Niektoré fotoaparáty ako PowerShot G7 X Mark III sú vybavené ukazovateľom úrovne, ktorý vám to pomôže ľahko dosiahnuť. Systém IBIS v najnovších fotoaparátoch systému EOS R, ako je napríklad EOS R7, uľahčuje aj automatické vyrovnávanie. Ak nemáte statív, položte fotoaparát na niečo stabilné – napríklad na okraj lavičky alebo na stôl – a stabilne a cielene ho posúvajte na stranu.
7. Pre lepšiu kvalitu zvuku zapojte externý mikrofón
Väčšina fotoaparátov na snímanie videa ponúka prijateľnú kvalitu zvuku, najmä najnovšie modely, ako sú EOS R7 a EOS R10, ale ak je pre vaše vlogovanie dôležitý vynikajúci zvuk, zvážte pripojenie externého mikrofónu. Externý mikrofón je veľmi užitočný, ak pracujete vonku, pretože zabudovaný mikrofón fotoaparátu pravdepodobne zaznamená rušivý šum na pozadí, ako je vietor, kým externé mikrofóny môžete umiestniť tak, aby ste tomu zabránili. Niektoré fotoaparáty majú zabudovanú funkciu filtra proti vetru, ktorá znižuje šum vetra zachytený interným mikrofónom, no zároveň znižuje basové zvuky, takže vám často poskytuje menej prirodzený zvuk ako správne umiestnený externý mikrofón.
Ak chcete použiť externý mikrofón, hľadajte fotoaparát s externým portom na mikrofón, napríklad model Canon EOS M50 Mark II, PowerShot G7 X Mark III alebo EOS R7.
8. Na zdieľanie použite Wi-Fi
Viaceré fotoaparáty na dnešnom trhu vrátane modelov Canon EOS M50 Mark II a Canon EOS R7 poskytujú integrované pripojenie k Wi-Fi a Bluetooth, vďaka čomu môžete bezdrôtovo zdieľať a zálohovať dáta kdekoľvek na svete. S kompatibilnými fotoaparátmi Canon s rozhraním Wi-Fi ponúka služba image.canon po pripojení k internetu bezproblémový prenos snímok a filmov do cloudu, kde sú bezpečne uložené a môžete ich automaticky preposielať do svojich zariadení a webových služieb.
Fotoaparát Canon PowerShot G7 X Mark III disponuje rozhraním Bluetooth a Wi-Fi, aby sa dal kedykoľvek pripojiť k vášmu inteligentnému zariadeniu. Navyše sa môžete cez Wi-Fi pripojiť k svojmu inteligentnému zariadeniu alebo sieti s prístupom na internet a môžete naživo streamovať na svojom YouTube1 kanáli.
Napísali Natalie Denton a Sam Kieldsen
- Služba streamovania naživo tohto produktu podporuje iba streamovanie naživo na kanáli YouTube. Ak chcete používať službu streamovania naživo, je potrebné sa vopred zaregistrovať v službe image.canon.
V súlade s Obmedzeniami streamovania naživo služby YouTube musia mať používatelia kanála minimálne 1 000 odberateľov, aby mohli streamovať naživo z mobilného zariadenia. Toto obmedzenie sa vzťahuje aj na službu prehrávania naživo na portáli YouTube dostupnú prostredníctvom fotoaparátu Canon PowerShot G7 X Mark III.
Aktuálne informácie o obmedzeniach uvádza podpora Google.
Streamovanie naživo na kanáli YouTube sa môže zmeniť, pozastaviť alebo ukončiť bez predchádzajúceho upozornenia.
Upozorňujeme, že spoločnosť Canon nenesie žiadnu zodpovednosť za služby poskytované tretími stranami vrátane služby prehrávania naživo na kanáli YouTube.