Ak hľadáte prestávku na oddych od každodenného života, vodu pravdepodobne nemáte ďaleko. Upokojujúci účinok vody v prírode si vychutnáva mnoho ľudí – od rodinného dňa na pláži po prechádzku popri krútiacej sa rieke. Či už teda pôjde o lámajúce sa vlny, hmlistú spŕšku vodopádu, alebo odraz v pokojnom jazere, na vašich fotografiách sa toto leto pravdepodobne objaví voda. Ako však zachytíte pútavé fotografie takéhoto premenlivého objektu, ktorý je neustále v pohybe? Existuje množstvo kreatívnych možností, ktorými môžete zlepšiť letné zábery.
Vďaka týmto piatim technikám fotografovania vody posuniete svoje zábery na vyššiu úroveň, či už ste sa vybrali objavovať v letnom počasí, alebo hľadáte objekty bližšie k domovu počas chladnejších mesiacov.
ZÁKLADY FOTOGRAFOVANIA
Radosť z prírody: 5 techník fotografovania vody
1. Ako snímať odraz vo vode
Ideálnym miestom na zachytenie zreteľného odrazu, ktorý predstavuje skvelý spôsob, ako ozvláštniť inak obyčajnú krajinku, je veľká a pokojná vodná plocha. Na svojich potulkách hľadajte vodu – prúdiace toky zaistia abstraktnejšie efekty odrazu, zatiaľ čo pokojná hladina mláky dokáže vytvoriť pokojnejší odraz, ktorý sa bude viac podobať zrkadlu. Ak je práve to vaším cieľom, nájdite si chránené miesto alebo pred fotografovaním počkajte, kým utíchne vietor.
Ak nastavíte fotoaparát na režim priority clony (Av), budete si môcť zvoliť clonu, zatiaľ čo fotoaparát automaticky upraví rýchlosť uzávierky na dosiahnutie správnej expozície. Ostré pozadie aj odrazené detaily v diaľke zaistíte tak, že si zvolíte úzku clonu a použijete kalkulačku hĺbky ostrosti a hyperfokálnej vzdialenosti v aplikácii Photo Companion. Pomocou zaostrovania na hyperfokálnu vzdialenosť dosiahnete zaostrenie na väčšiu časť záberu tak, že si nájdete najbližší bod, na ktorý možno zaostriť a zachovať pritom relatívne ostré pozadie.
Ako alternatívu k úzkej clone môžete vyskúšať veľmi širokú clonu – rozmazané bude buď popredie, alebo odraz, čím dosiahnete abstraktný efekt.
2. Ako fotografovať vodopád
Keď nabudúce na turistike zazriete burácajúci vodopád, ktorý si priam žiada, aby ste ho zachytili na fotografii, doplňte nastavenie fotoaparátu o neutrálne sivý filter (ND) a využite túto šancu naplno. Neutrálne sivé filtre zabraňujú prenikaniu určitého množstva svetla do fotoaparátu (hovoríme o krokoch), vďaka čomu budete mať pri výbere rýchlosti uzávierky väčšiu kontrolu. Pri vodopádoch je ideálny 6-krokový neutrálne sivý filter, ktorý je pravdepodobne najlepším univerzálnym filtrom na rozmazávanie vody. Pred začatím snímania sledujte prúd vodopádu a všimnite si miesto, kde naspodku vzniká pena, pretože práve tam sa na snímke vytvoria krásne rozmazané pásy.
Pri jednoduchom nastavení prepnite fotoaparát na manuálny režim (M) a nastavte dostatočne malú clonu, aby ste zaistili veľkú hĺbku ostrosti, a citlivosť ISO 100. Potom upravte rýchlosť uzávierky, kým nebude meranie vyzerať správne. Potom pripojte neutrálne sivý filter a zodpovedajúcim spôsobom dolaďte rýchlosť uzávierky. Každý krok svetla, ktorý zablokuje neutrálne sivý filter, vám umožní zdvojnásobenie času expozície. Pri prepočte môže byť užitočná metóda počítania prepnutí, keďže jeden krok predstavuje dve alebo tri prepnutia voliča rýchlosti uzávierky (v závislosti od veľkosti prírastkov v ponuke vášho fotoaparátu).
3. Ako vyhladiť morskú hladinu
Potulky po pláži predstavujú jeden z najväčších letných pôžitkov, ktorý si určite s radosťou zachytíte do svojho albumu. Hoci však oceán môže byť jedným z najúžasnejších prírodných divadiel, sčerená hladina vody môže niekedy na fotografii bez pohybu pôsobiť chaoticky. Ak použijete veľmi dlhú expozíciu, rozmažete pohyb mora a premeníte spenenú vodu na zamatovo hladký povrch bez detailov. Ak snímate na dennom svetle, budete potrebovať silný neutrálne sivý filter, ktorý zablokuje približne 10 – 16 krokov svetla. Za súmraku budete možno potrebovať slabší filter alebo vôbec žiadny – ak to chcete skúsiť, vyberte sa na prechádzku skoro ráno a pri príprave záberu si vychutnajte pokoj pláže, ktorú budete mať takmer pre seba.
4. Ako fotografovať lámajúce sa vlny
Ak chcete zachytiť dramatický pohyb mora, budete potrebovať vysokú rýchlosť uzávierky približne 1/500 s. Môžete použiť aj nižšiu rýchlosť uzávierky, ktorá môže pomôcť vyjadriť dojem pohybu, keďže premení spŕšky a kvapky na explózie rozmazaných pásov. Vyskúšajte nastaviť fotoaparát na režim priority uzávierky (Tv) a znížte rýchlosť uzávierky na približne 1/20 s s citlivosťou ISO 100. Pri tejto rýchlosti uzávierky je najlepšie použiť statív, ale ak sa nebudete hýbať, môžete fotografovať aj z ruky.
Ak máte objektív so stabilizáciou obrazu alebo fotoaparát EOS R5 či R6 so zabudovanou stabilizáciou obrazu a používate širokouhlý objektív, podľa „recipročného“ pravidla možno pri expozícii 1/20 s snímať z ruky s objektívom s 20 mm ohniskovou vzdialenosťou.
5. Ako zachytiť kvapky vody
Počasie nanešťastie nie je vždy na našej strane. Ak je to tak, fotografovanie vody si môžete cvičiť bližšie k domovu. Kvapky vody môžu pri pohľade zblízka vyzerať úžasne. Pri snímaní padajúcej kvapky vody musíte použiť externý blesk, napríklad Canon Speedlite EL-100, a fotografovať na tmavom mieste. Tak môžete využiť trvanie blesku (dĺžku svetelného záblesku) na zmrazenie pohybu vo chvíli, keď kvapka dopadá na vodnú hladinu.
Túto techniku si precvičíte tak, že nad pohár vody dáte kvapkadlo alebo striekačku a zaň umiestnite blesk, aby kvapku osvetlil zozadu. Nastavte fotoaparát na manuálny režim (M) s hodnotou clony f/8, citlivosťou ISO 100 a rýchlosťou uzávierky približne dve sekundy. Spustite expozíciu, kvapnite vodu a potom buď manuálne aktivujte blesk, keď kvapka dopadne na hladinu, alebo použite diaľkovú spúšť na jeho automatickú aktiváciu. Je to výzva pre vaše fotografické zručnosti a techniku osvetľovania, ale výsledky môžu byť veľkolepé.
Autor: James Paterson
Súvisiace produkty
-
Digitálne zrkadlovky
EOS 850D
Dosiahnite novú úroveň kreatívneho ovládania a snímajte nádherne detailné fotografie a úchvatné videá v rozlíšení 4K pomocou ľahkej zrkadlovky s možnosťou pripojenia, ktorá prináša inšpiráciu aj odmenu. -
Objektívy pre digitálne zrkadlovky
EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM
Mimoriadne všestranný objektív so zoomom a technológiou Nano USM, ktorý nasníma fotografie aj videozáznam vysokorýchlostných akcií. -
Bezzrkadlové fotoaparáty
EOS RP
Malý a ľahký plnoformátový bezzrkadlový fotoaparát s intuitívnym ovládaním vhodný na cesty a každodenné fotografovanie. -
Objektívy RF
RF 35mm F1.8 MACRO IS STM
Svetelný objektív 35 mm f/1,8 MACRO, ktorý umožňuje snímať široké zábery, zaostriť zblízka a disponuje hybridnou stabilizáciou obrazu. -
Objektívy RF
RF 24-105mm F4-7.1 IS STM
Dokonalý objektív na každodenné používanie pre nadšených používateľov plnoformátových bezzrkadlových fotoaparátov. Objektív RF 24-105mm F4-7.1 IS STM sa jednoducho používa, je ľahký a kompaktný a pripravený posunúť vaše fotografické schopnosti na vyššiu úroveň.
Súvisiace články
-
FOTOGRAFOVANIE POHYBU
Zachytenie pohybu na fotografii
Zistite, ako zachytiť pohyb a navodiť na vašich snímkach dynamický dojem.
-
KRAJINNÁ FOTOGRAFIA
Tipy na fotografovanie morského pobrežia
Zistite pomocou našich tipov, ako zachytiť úžasné fotografie morského pobrežia.
-
MAKRO FOTOGRAFIA
Snímanie odrazu kvetov v kvapkách vody
Prejavte svoju kreativitu vďaka makro fotografii a naučte sa snímať nádherné zábery kvetov odrážajúcich sa v kvapkách vody.
-
JESENNÁ FOTOGRAFIA
Zachytenie čara jesene
Naučte sa, ako toto ročné obdobie využiť čo najlepšie a zachytiť meniace sa listy spod vody