Tanečné svetlá, rozprávkové rámy: natočenie polárnej žiary s Mennou Hossam

Keď polárna žiara dosiahne svoj najúžasnejší vrchol, Menna Hossam sa vydáva do severnej Európy natočiť tento zázrak. Tu zdieľa tipy a poznatky o tom, ako zachytiť Aurora Borealis.
Polárna žiara sa objavuje ako zelené pruhy na tmavej nočnej oblohe nad vrchom Kirkjufell na Islande a na jeho úpätí sú viditeľné červené a fialové svetlá vozidiel a budov. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R5 s objektívom Canon RF 14-35 mm F4L IS USM. © Menna Hossam

Fotografovia a nadšenci každý rok cestujú ďaleko, aby mohli pozorovať fascinujúcu polárnu žiaru alebo Auroru Borealis. Vzhľadom na zvýšenú slnečnú aktivitu, ktorá sa očakáva v rokoch 2024 a 2025, je teraz ideálny čas naplánovať si fotografovanie, ktoré zachytí tento prírodný zázrak v jeho najžiarivejšej podobe.

Slnko sa blíži k vrcholu svojho 11-ročného slnečného cyklu, k slnečnému maximu. To znamená, že sa zvyšuje počet slnečných erupcií a výronov koronálnej hmoty - vĺn nabitých častíc a plazmy, ktoré sú explozívne vymrštené do vesmíru. Tieto výrony narážajú do magnetického poľa Zeme, čím vznikajú geomagnetické búrky, a tento jav má za následok jasnejšiu polárnu žiaru, ktorá sa objavuje v nižších zemepisných šírkach ako zvyčajne. To prilákalo veľvyslankyňu spoločnosti Canon, Mennu Hossam, umeleckú fotografku, ktorá sa narodila a vyrastala v Egypte, do severnejších zemepisných šírok ako zvyčajne.

Mennine fotografie spájajú výtvarné umenie a vysokú módu, čím vznikajú nové, rozprávkou inšpirované snímky, ktoré oslavujú jej kreatívnych hrdinov a zároveň zachytávajú krajiny sveta jedinečným spôsobom, ale fotografovanie polárnej žiary bolo Menniným snom už dlhé roky.

„Myslím si, že sú magické,“ hovorí. „Je to niečo, čo som nikdy v živote nevidela.“

Inšpirovaná článkom v National Geographic, Menna vedela, že nadišla jej chvíľa. Pomocou fotoaparátu Canon EOS R5 s objektívomCanon RF 14-35 mm F4L IS USM zdokumentovala polárnu žiaru nad ikonickou islandskou horou Kirkjufell.

Tu sa delí o svoje zážitky z prvého fotografovania polárnej žiary a o najlepšie nastavenia fotoaparátu pre polárnu žiaru.

Polárna žiara sa objavuje ako zelené pruhy na tmavej nočnej oblohe nad vrchom Kirkjufell na Islande, pričom na jeho úpätí je vidieť niekoľko ľudí a vozidiel. Zachytila Menna Hossam fotoaparátom Canon EOS R5 s objektívom Canon RF 14-35 mm F4L IS USM.

Jej vybraný fotoaparát, Canon EOS R5, umožnil Menne zachytiť snímky Aurory v tmavých podmienkach s minimálnym šumom. EOS R6 Mark II má ešte vyšší výkon ISO – až po pozoruhodných 102 400, čo sľubuje čisté snímky s nižšou úrovňou šumu v tmavom prostredí. EOS R8, s rovnakým rozsahom ISO ako model EOS R6 Mark II, je ďalšou cenovo dostupnejšou plnoformátovou možnosťou. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R5 s objektívom Canon RF 14-35 mm F4L IS USM pri nastavení 14 mm, 8 s, f/4 a ISO 2000. © Menna Hossam

Kde fotografovať polárnu žiaru - hľadanie najlepších lokalít

Podľa Menny je „Island magický“. Preto si spomedzi rôznych krajín severnej Európy, kde je možné tento úkaz pozorovať, vybrala na fotografovanie Aurora Borealis práve toto miesto.

Je dôležité poznať najlepší čas a miesto na fotografovanie polárnej žiary, aby ste zvýšili svoje šance a pripravenosť. Ak napríklad plánujete cestovať do zasneženej oblasti, je dobré porozumieť tomu, ako najlepšie fotografovať v extrémnych poveternostných podmienkach.

Menna hovorí, že okrem správneho vybavenia fotoaparátu (viac o tomto neskôr) sú nevyhnutné aj náhradné batérie, teplé oblečenie a sledovanie poveternostných podmienok. Z logistického hľadiska strávite dlhé hodiny čakaním na polárnu žiaru a ďalšie hodiny fotografovaním polárnej žiary, presúvaním sa, hľadaním dokonalej kompozície a perfektných uhlov.

„Naozaj veľmi fúkal vietor. Bolo veľmi chladno. Musíte zostať v teple, aby ste dokázali prežiť noc,“ radí Menna. Nevyhnutnou súčasťou tohto procesu je vybavenie odolné voči poveternostným vplyvom. Dodáva: „Musíte mať odolný statív a poriadne široký objektív.“

K dispozícii je niekoľko aplikácií, ktoré sú podľa Menny pre fotografov mimoriadne cenné. Niektoré ponúkajú aktualizácie v reálnom čase o tom, kedy a kde bude polárna žiara viditeľná, čo znamená, že môžete oveľa efektívnejšie plánovať svoje zábery. Upozornenia z aplikácií a lokalizačné služby pre najlepšie miesta pozorovania sú tiež praktickými nástrojmi pre lepšie fotografovanie.

Po príchode na vybrané miesto nasleduje druhé kolo plánovania a prípravy, než začnete cvakať a zachytávať ohromujúci úkaz. Pokiaľ ide o umiestnenie a určenie miesta na fotografovanie, bez ohľadu na to, aká obľúbená je daná lokalita, Menna radí nájsť miesta, ktoré sú menej obsadené, „aby ste mali čas na nastavovanie a experimentovanie“.

Objektív Canon RF 14-35 mm F4L IS USM na bielom pozadí.

Menna sa rozhodla pre objektív Canon RF 14-35 mm F4L IS USM, ktorý je tu zobrazený, na zachytenie úžasných širokouhlých záberov polárnej žiary, čo jej umožňuje robiť jasné snímky aj v náročných podmienkach so slabým osvetlením.

Fotografia zhotovená pomocou objektívu Canon RF 15-30 mm F4.5-6.3 IS STM pri slabom osvetlení v jaskyni osvetlenej rôznymi farebnými svetlami.

Canon RF 15-30 mm F4.5-6.3 IS STM je skvelý, cenovo dostupný širokouhlý zoom objektív. Jeho 5,5-stupňový optický stabilizátor obrazu pomáha zaistiť ostré fotografovanie z ruky a filmovanie pri dlhších časoch uzávierky, čo je užitočná funkcia v tmavšom prostredí, ak využijete možnosť preskúmať ďalšie prírodné zázraky na mieste, kam cestujete. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R5 s objektívom Canon RF 15-30 mm F4.5-6.3 IS STM s nastavením 15 mm, 0,3 s, f/5.6 a ISO 3200.

Výber najlepšieho fotoaparátu a objektívu na fotografovanie polárnej žiary

Pred cestou na Island urobila Menna urobila prieskum, ktorý jej pomohol vybrať správny objektív na fotografovanie polárnej žiary. Pre ňu bolo dôležité mať veľmi ľahký objektív, aby zvládla náročné prostredie a uľahčila si prácu. Dôležité bolo mať aj širokouhlý objektív, aby sa správne zachytilo predstavenie polárnej žiary.

„Vybrala som si ultraširoký objektív RF 14-35 mm F4L IS USM,“ vysvetľuje Menna. „Bol veľmi ľahký a veľmi malý, takže bol aj pohodlný.“ Model Canon RF 15-30 mm F4.5-6.3 IS STM s takmer identickým rozsahom ohniskovej vzdialenosti je skvelou, cenovo dostupnou alternatívou pre tých, ktorí hľadajú širokouhlý objektív so zoomom na fotografovanie polárnej žiary.

Pevné objektívy ponúkajú širšiu clonu pre lepšiu kvalitu obrazu pri slabom osvetlení. Objektív Canon RF 16 mm F2.8 STM je ľahkou, cenovo dostupnou možnosťou so svetelnosťou f/2.8, zatiaľ čo RF 24 mm F1.8 MACRO IS STM je skvelou voľbou pre tých, ktorí hľadajú širšiu clonu na zachytenie Aurora Borealis.

Nemáte čas zaobstarať si nový objektív? Súprava objektívov pre fotoaparáty so systémom EOS R umožňuje vytvárať skvelé snímky v rôznych podmienkach, vrátane slabého osvetlenia, ak použijete správne nastavenia a statív.

Menna spárovala ultraširoký objektív RF 14-35 mm F4L IS USM s Canon EOS R5. 45MP plnoformátový snímač fotoaparátu poskytuje výnimočné detaily a čistotu, čo je ideálne na vytváranie veľkoformátových výtlačkov, ktoré zachovávajú zložité farby a vzory polárnej žiary.

Pre fotografov, ktorí hľadajú cenovo výhodnejšiu možnosť bez kompromisov v kvalite obrazu, má Canon EOS R8 24.2MP plnoformátový snímač, ktorý poskytuje pôsobivé detaily a dynamický rozsah, vďaka čomu je solídnou voľbou na zachytenie Aurora Borealis.

Najlepšie nastavenia fotoaparátu na fotografovanie polárnej žiary

Je dôležité pochopiť, ako rýchlosť uzávierky a nastavenia ISO ovplyvnia fotografiu zachytávajúcu polárnu žiaru. Pre ideálne výsledky sú tu Mennine najlepšie nastavenia fotoaparátu na zachytenie polárnej žiary:

  • ISO: začnite s ISO 1600 alebo 3200, ale môžete ísť tak vysoko, ako potrebujete. Toto zvyšuje citlivosť fotoaparátu na svetlo, čo znamená, že dokážete zachytiť viac dostupného svetla a vytvoriť tak jasnejší obraz aj v tme. To by vám malo poskytnúť dostatočnú citlivosť na fotografovanie polárnej žiary bez vnášania príliš veľkého šumu na obraze.
  • Clona: Udržujte ju čo najširšiu (čo najnižšie clonové číslo), ideálne f/4 alebo nižšie, v závislosti od objektívu, aby ste maximalizovali príjem svetla. Čím širšia je clona, ​​tým menšia je hĺbka ostrosti, čo znamená, že ostrá bude len menšia časť snímky, ale nemusíte sa obávať – pozrite si rady týkajúce sa zaostrovania nižšie.
  • Rýchlosť uzávierky: 5 až 15 sekúnd zvyčajne funguje dobre, a to s kratšími expozíciami pre rýchlejšie sa pohybujúcu polárnu žiaru. Pri dlhších expozíciách je statív nevyhnutný na udržanie stability fotoaparátu a zabránenie rozmazaniu spôsobenému chvením fotoaparátu.
  • Zaostrenie: Nastavte objektív na manuálne zaostrenie a pomocou funkcie zaostrenia na fotoaparáte overte, čo je ostré na záberoch s objektmi alebo ľuďmi v popredí. Na dosiahnutie presnosti použite LCD obrazovku na zadnej strane fotoaparátu. Takto sa aj v tme môžete uistiť, že zaostrujete na ten správny predmet. Ak máte problémy so zaostrovaním, snažte sa zamerať na jasnú hviezdu.
  • Formát RAW: Snímanie do RAW zaisťuje najvyššiu kvalitu snímky, ktorá je pripravená na detailné následné spracovanie.

Nízka budova na úpätí Kirkjufell je osvetlená umelým osvetlením, zatiaľ čo polárna žiara vytvára na oblohe nad ňou zelené pruhy a hora sa týči v pozadí. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R5 s objektívom Canon RF 14-35 mm F4L IS USM. © Menna Hossam

Vďaka dlhej expozícii zachytáva Mennina snímka prirodzené aj umelé osvetlenie v dramatickej scéne. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R5 s objektívom Canon RF 14-35 mm F4L IS USM pri nastavení 22 mm, 13 s, f/4 a ISO 2000. © Menna Hossam

Prekonávanie bežných výziev pri fotografovaní polárnej žiary

Zachytenie polárnej žiary prináša so sebou vlastné výzvy. Na základe Menniných skúseností prinášame niekoľko tipov, ako ich vyriešiť a dosiahnuť vynikajúce výsledky.

  • Chvenie fotoaparátu: Chvenie fotoaparátu počas dlhých expozícií môže rozostriť vaše zábery. Vo veterných podmienkach zaťažte statív kameňmi alebo vrecom s pieskom. Uzávierku môžete spustiť na diaľku pomocou káblovej spúšte alebo aplikácie Canon Camera Connect, aby ste minimalizovali vibrácie.
  • Zaostrovanie v tme: Použite manuálne zaostrovanie a ak je to možné, zaostrite na vzdialené svetlo, alebo požiadajte niekoho, aby vám pomohol pri zaostrení svietiť baterkou.
  • Vyváženie objektov v popredí s polárnou žiarou: Pri fotografovaní s polárnou žiarou, ktoré zahŕňa ľudí alebo predmety, zvážte mäkký externý zdroj svetla. Dvojitá expozícia môže byť tiež kreatívnym riešením na vyváženie polárnej žiary a objektu v popredí.

Menna hovorí, že zahrnutie osoby do kompozície poskytne divákom referenčný bod, ktorý im pomôže pochopiť veľkosť polárnej žiary na oblohe.

Ak to urobíte, Menna odporúča použiť na objekt zdroj mäkkého svetla, aby ste ho jemne osvetlili bez toho, aby ste narušili žiaru polárnej žiary. „Priateľ mi podržal baterku, aby som na naň zaostrila,“ poznamenáva Menna o svojom objekte. Dodáva, že osoby, ktoré sú s vami, by si mali nájsť pohodlnú polohu v stoji, pretože „budú musieť stáť veľmi pokojne, aby sa zabránilo rozmazaniu pohybom, takže zvyčajne odporúča stáť s rukami vo vreckách.“

Samozrejme, ak nie je možné úplne zabrániť rozmazaniu pohybu, možno by ste mohli vytvoriť niečo viac abstraktné. Napríklad tým, že osoba pohybuje rukami, môže byť pohyb zámernejší a môže byť súčasťou tvorivej vízie. Ak použijete odporúčané nastavenia, keď objekty pohybujú rukami, fotoaparát zachytí slabé stopy alebo rozmazanie od pohybu, čo dodá záberu éterický, takmer maliarsky efekt.

Ešte jedna vec týkajúca sa snímania polárnej žiary: musíte byť rýchli. Ako hovorí Menna: „V okamihu môže zmiznúť“.

Jasne zelená vertikálna čiara na tmavej hviezdnej oblohe nad veľkou, snehom poprášenou horou s výraznými vrstvenými skalnými útvarmi. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R5 s objektívom Canon RF 14-35 mm F4L IS USM. © Menna Hossam

Menna hneď vedela, že Kirkjufell bude perfektným popredím na zachytenie polárnej žiary. Hovorí, že vďaka svojmu charakteristickému kužeľovitému vrcholu sa hora odlišuje od toho, čo doteraz videla. „Bolo to stretnutie prírody a fantázie,“ hovorí: „a cítila som, že som bola súčasťou epickej scény.“ Fotoaparát Canon EOS R5 s objektívom Canon RF 14-35 mm F4L IS USM pri nastavení 19 mm, 13 s, f/4 a ISO 2000. © Menna Hossam

Tipy na vylepšenie fotografií polárnej žiary pri následnom spracovaní

Pri následnom spracovaní Menna urobila len minimálne úpravy. Zvýraznila svetlá, znížila tiene a upravila živosť, aby zvýraznila farby polárnej žiary a krajiny. Snímanie vo formáte RAW poskytuje väčšiu flexibilitu pri úpravách expozície, farieb a kontrastu, čo pomáha zachytiť plný účinok polárnej žiary a iných extrémnych prírodných javov, ako sú sopky.

Všetky systémy Canon EOS R v bezzrkadlových fotoaparátoch podporujú snímanie vo formáte RAW, čo je veľmi dôležité pre flexibilitu pri následnom spracovaní. Súbory RAW zachovávajú všetky obrazové údaje zachytené snímačom, čo vám poskytuje väčší priestor na úpravu expozície, vyváženie farieb a redukciu šumu - kľúčové faktory pri náročných svetelných podmienkach fotografovania polárnej žiary.

Na zdokonalenie záberov po ich zachytení ponúka softvér Digital Photo Professional (DPP) od spoločnosti Canon ponúka robustné nástroje prispôsobené na úpravy RAW vrátane pokročilej redukcie šumu, obnovy svetlých miest a jemných úprav farieb. Pozrite si naše tipy a návody na úpravu snímok RAW, ktoré vám pomôžu získať zo záberov to najlepšie.

Ak chcete oživiť svoje snímky, môžete si vytlačiť snímky nočnej oblohy. 45MP snímky z fotoaparátu Canon EOS R5 umožňujú vysokokvalitné výtlačky s jemnými detailmi, vernými farbami a vynikajúcim kontrastom – ideálne pre veľkoformátové výtlačky, ktoré diváka vtiahnu do scény. 24,2MP obrázky z fotoaparátu Canon EOS R8 sú dostatočné na tlač až do veľkosti A2, pričom ich čistota a hĺbka umožňujú zdieľať krásu polárnej žiary v nápadne realistickej kvalite.

Najlepšie výsledky dosiahnete, ak použijete vysokokvalitný fotografický papier, ako je Pro Platinum alebo Pro Luster od spoločnosti Canon, ktorý zvýrazní hĺbku farieb a jas, čím na papieri oživí éterickú žiaru Aurora Borealis a zabezpečí, že nielen zachytia krásu polárnej žiary, ale poskytnú aj trvalú kvalitu, či už na umeleckých výtlačkoch alebo veľkých displejoch.

Ak budete postupovať podľa týchto tipov a nastavení, budete dobre pripravení na zachytenie polárnej žiary a vytvorenie úžasnej fotografie Aurora Borealis, ktorá bude pripravená na zdieľanie a tlač.

Mabinty Taylor-Kamara

Súvisiace produkty

Súvisiace články

7 rád na fotografovanie pri slabom osvetlení

Objavte kľúčové techniky snímania ostrých fotografií pri slabom osvetlení a najlepšiu súpravu značky Canon pre fotografovanie pri slabom osvetlení.

Najlepšie tipy pre krajinnú fotografiu

Objavte techniky snímania, vďaka ktorým vaše krajinné fotografie dosiahnu novú úroveň.

Fotografia nočnej oblohy

Špičkové techniky na snímanie hviezd v noci, vrátane časozberných sekvencií a záberov pohybu hviezd.

Tipy na snímanie v extrémnych poveternostných podmienkach

V tejto časti nájdete naše špičkové tipy a triky na zvládanie fotografovania v extrémnych poveternostných podmienkach, a to od ochrany vášho zariadenia až po starostlivosť o seba.