TECHNIKY NAKRÚCANIA

Ako nakrútiť videopríbeh

10 tipov a trikov, ktoré vám pomôžu zachytiť všetky potrebné zábery na vytvorenie vlastných mini filmov.
Záber zhora na fotoaparát Canon EOS R50, externý mikrofón a statív na ružovom drevenom pozadí. Sú obklopené materiálmi na tvorenie.

Je dôležité vedieť, ako vytvoriť videopríbeh – či už ste dobrodružný dokumentarista, produktový vlogger alebo šéfkuchár na sociálnych sieťach. Nakrúcanie filmu sa točí okolo vytvárania príbehu. A nezáleží na tom, či sa objaví na platforme TikTok alebo veľkom plátne.

Ako teda vytvoriť pútavý video príbeh? Po prvé, potrebujete súpravu, ktorá bude zodpovedať vašej tvorivosti. Fotoaparáty systému EOS R od spoločnosti Canon sú navrhnuté s ohľadom na dnešných hybridných používateľov. Napríklad model Canon EOS R50 je ľahký a jednoducho ovládateľný, ale je vybavený prevzorkovaným videozáznamom 4K, ako aj množstvom profesionálnych funkcií na snímanie videa, ktoré vám pomôžu vytvoriť vysokokvalitný obsah vrátane záznamu pomalého prehrávania až 120 sn./s, výklopnej dotykovej obrazovky a inteligentného automatického zaostrenia Dual Pixel CMOS AF II.

Kvalita a profesionalita vašich videí však závisia aj od správnych zručností a techník. Tu je 10 tipov na vytvorenie pútavého sa videopríbehu od začiatku až do konca.

  1. Naplánujte si zábery
  2. Pripravte si nastavenie
  3. Zabráňte pohybu
  4. Zamerajte sa na detaily
  5. Experimentujte s rôznymi perspektívami
  6. Znovu si premyslite kompozíciu
  7. Hrajte sa s rýchlosťou a časom
  8. Snímajte čistejší zvuk
  9. Vybudujte napätie
  10. Zabávajte saa ale buďte sústredení

1. Snímanie si naplánujte

Ruky vkladajú zariadenie Canon EOS R50 do čiernej tašky na fotoaparát.

Na to, akými výkonnými funkciami na snímanie videozáznamov model Canon EOS R50 disponuje, je neuveriteľne kompaktný. Vďaka tomu je to dokonalý nástroj na vytváranie obsahu – je dostatočne ľahký na to, aby ste si ho mohli zobrať kamkoľvek.

Ak si snímanie naplánujete, budete mať istotu, že natočíte všetok potrebný materiál. Píšte si poznámky o tom, čo chcete ukázať a ako k tomu pristupovať, alebo si zostavte hrubý obrazový scenár – takto si zorganizujete natáčanie vo svojej hlave skôr, ako k nemu dôjde.

Pomôže vám to získať predstavu o tom, ako chcete, aby vaše video vyzeralo a pôsobilo. Fotoaparát značky Canon, ako napríklad model EOS R50, je vybavený množstvom kreatívnych farebných profilov pre nádhernú estetiku. Skôr než sa rozhodnete pre atmosféru, ktorú má vaše video vyžarovať, experimentujte s týmito nastaveniami.

Pred natáčaním je tiež dôležité pripraviť si vybavenie: nabite batérie, vyčistite objektívy a naformátujte pamäťové karty.

Nakoniec skontrolujte, či je váš smartfón alebo tablet pripojený k aplikácii Canon Camera Connect – umožňuje vám to upravovať nastavenia na diaľku a rýchlo prenášať video z fotoaparátu.

2. Pripravte si nastavenie

Žena v hnedom huňatom kožuchu stojí s dáždnikom v ruke na vydláždenej ulici vedľa osvetlených výkladov obchodov. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R50.

Experimentujte s hĺbkou poľa, aby ste izolovali svoj objekt alebo ho umiestnili do jeho prostredia. Mnohé z objektívov Canon RF a RF-S ponúkajú široké maximálne clony na vytvorenie mäkkého, rozmazaného pozadia. Vy však možno budete chcieť na pozadie použiť malú hĺbku ostrosti, aby sa zachoval kontext. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R50 s objektívom Canon RF-S 18-45 mm F4.5-6.3 IS STM pri nastavení na 45 mm, 1/40 s, f/6,3 a ISO 3200.

Bočný profil ženy v hnedom huňatom kožuchu, ktorá si rukou pridržiava okuliare. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R50.

Môžete sa spoľahnúť na technológiu inteligentného automatického zaostrovania Dual Pixel CMOS AF II od spoločnosti Canon, ktorá zaistí, že vďaka sledovaniu tváre a očí bude tvár vášho objektu vždy dokonale zaostrená. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R50 s objektívom Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM pri nastavení na 18 mm, 1/500 s, f/4,5 a ISO 800.

Pri situačnom snímaní vytvorte kontext pomocou širokých záberov okolia. Zmiešajte ich s detailmi a extrémne detailnými zábermi prostredia. Po scéne sa pohybujte a určite všetko nesnímajte z jedného miesta. Pokúste sa zachytiť aspoň 10 sekúnd na klip, aby ste vytvorili zábery, ktoré si potom počas úprav môžete zostrihať podľa seba.

Ak natáčate iných ľudí, predstavte hlavné postavy tak, že ukážete podrobnosti o tom, kde sú a čo robia. Natočte rôzne klipy objektov v akcii a experimentujte s kompozíciou a štýlmi osvetlenia.

3. Zabráňte pohybu

CINC_EOS R50_Movie IS mode

Aby ste predišli roztraseným záberom a zabezpečili, že vaše filmy budú vyzerať profesionálne, je dôležité podoprieť fotoaparát a objektív. Držte fotoaparát oboma rukami a oprite si pritom lakte.

Pre stabilnejšie snímanie videa z ruky je model Canon EOS R7 vybavený funkciou stabilizácie obrazu v tele (IBIS) s posunom snímača, ktorá dokáže poskytnúť až 8-krokovú kompenzáciu pohybu fotoaparátu v závislosti od použitého objektívu. Model Canon EOS R50 je vybavený zabudovanou technológiou, ktorá minimalizuje chvenie fotoaparátu pri filmovaní. Digitálny stabilizátor videozáznamu –zobrazený vo vyššie uvedenom videu – zaisťuje, že video snímané z ruky nestratí plynulosť a ostrosť.

Zvážte aj použitie objektívu s vnútornou stabilizáciou, ako je napríklad Canon RF-S 18-150 mm F3,5-6,3 IS STM. Tento cenovo dostupný objektív so zoomom je vybavený 4,5-krokovým optickým stabilizátorom obrazu, aby bol záznam z ruky ostrý, ako aj všestranným rozsahom zoomu na zachytávanie rôznorodých záberov.

4. Zamerajte sa na detaily

Individuálne zobrazenie jednotlivých prvkov za pomoci detailného záberu dokáže budovať záujem diváka. Objektívy Canon RF a RF-S so zoomom vám pomôžu záber čo najviac priblížiť, aby sa objekty v zábere zväčšili, a zároveň ich umelecky izolujú od pozadia.

Môžete tiež použiť makro objektív s pevným ohniskom, napríklad Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, ktorý vám umožňuje sústrediť sa na každý detail, dokonca aj na krátke vzdialenosti. Makroobjektív s blízkym zaostrovaním je užitočný najmä pri snímaní produktov, jedla alebo kozmetických výrobkov, pretože diváci budú chcieť vidieť zložité detaily.

Model EOS R50 je vybavený korekciou zmeny veľkosti záberu pri zaostrovaní, ktorá je zobrazená vo videu vyššie. Zachováva uhol pohľadu pri zmene zaostrenia, čím zabezpečuje, že pozornosť zostane tam, kde ju chcete mať, a prináša prirodzenejší a profesionálnejší vzhľad.

5. Experimentujte s rôznymi perspektívami

Fotoaparát Canon EOS R50 s pripojeným mikrofónom položeným na zvislom stojane s objektívom otočeným nadol. Na výklopnej dotykovej obrazovke fotoaparátu je zobrazená panvica.

Výklopná dotyková obrazovka modelu Canon EOS R50 vám poskytuje flexibilitu pri snímaní takmer z každého uhla.

Muž sa pozerá na výklopnú dotykovú obrazovku fotoaparátu Canon EOS R50, ktorý drží v ruke, aby natočil tanier s jedlom.

Výklopná dotyková obrazovka vám tiež umožňuje kontrolovať kompozíciu a expozíciu pri nahrávaní z ruky.

Zachyťte objekty z nezvyčajných uhlov, aby bolo vaše video ešte dynamickejšie. Nie všetky zábery fungujú, no to nebudete vedieť, kým to neskúsite. Zmeňte uhol, z ktorého snímate, napríklad si nájdite miesto nad snímanou postavou a zachyťte ju zhora, alebo snímajte smerom hore zo zeme.

Pri rozprávaní príbehu pmáha aj zmena perspektívy, napríklad snímanie z nízkeho uhla môže pomôcť vyjadriť, že osoba v zábere má moc alebo dominanciu nad divákom.

Perspektívu môžete zmeniť aj pomocou objektívov. Ak snímate objekty za postavou v popredí, zvoľte si konkrétny bod, ktorý vám pomôže udržať pozadie ostré, pričom popredie získa filmové rozostrenie. Môžete to urobiť zúžením clony. RF objektív so širokou maximálnou clonou, ako je napríklad Canon RF 50 mm F1.8 STM poskytuje neuveriteľne plytkú hĺbku poľa a mäkké rozostrenie, čím vytvára filmový efekt.

6. Znovu si premyslite kompozíciu

Fotoaparát Canon EOS R10 umiestnený na statíve medzi zakrivenými zábradliami, aby nasnímal ženu v diaľke.

Silné kompozičné línie, ako napríklad tieto zakrivené zábradlia, vedú vášho diváka z popredia do pozadia. Nízkym umiestnením fotoaparátu sa maximalizuje efekt.

Zamyslite sa nad tým, ako najlepšie rozložiť jednotlivé prvky v zábere. Vo všeobecnosti dobre fungujú osvedčené prístupy ku kompozícii, ako je pravidlo tretín a vodiacich čiar. Nezabudnite však vyskúšať aj iné uhly pohľadu. Napríklad používanie symetrie na vytváranie alternatívnych snímok. Stačí urobiť krok doľava alebo doprava, premiestniť fotoaparát vyššie alebo nižšie, čupnúť alebo ľahnúť si.

Ak nájdete konkrétnu kompozíciu, ktorá sa hodí k vášmu objektu, upravte ju a prispôsobte si ju, aby ste dodali svojim záberom jedinečný vzhľad. Mnohí filmári získali uznanie za svoj štýl kompozície, takže stojí za to experimentovať s rôznymi pravidlami – aj s tým, ako ich porušiť – aby ste sprostredkovali náladu filmu a svoj osobný štýl.

7. Hrajte sa s rýchlosťou a časom

Rýchle strihy dodajú vášmu videu dodajú vyššie tempo. Nakrúťte podobné sekvencie z rovnakého uhla a preskakujte medzi rôznymi časťami individuálnych sekvencií, čím vytvoríte prechod medzi jednotlivými okamihmi.

Skvelý spôsob, ako filmovať akciu, je natáčať pri vysokej snímkovej frekvencii. Snímanie v rozlíšení Full HD pri 120 sn./s modelom EOS R50 vám umožňuje vytvárať mimoriadne spomalené efekty, ktoré zachytia každý okamih, keď si klip prehráte bežnou rýchlosťou.

Môžete sa tiež pokúsiť zaujať diváka časozbernou sekvenciou, ktorá vám umožní vtesnať pomaly plynúci pohyb do kratších klipov alebo si vyskúšajte tvorbu video haiku.

8. Snímajte čistejší zvuk

Žena, ktorá drží fotoaparát Canon s pripojeným stereo mikrofónom DM-E1, a sníma muža s vŕtačkou.

Zvuk je pri tvorbe videopríbehu neuveriteľne dôležitý. Investícia do externého mikrofónu, akým je napríklad stereofónny mikrofón Canon DM-E1 je preto dobrý nápad.

Kvalita zvuku je rovnako dôležitá ako obraz. Vylepšuje váš videopríbeh tým, že poskytuje kontext a vytvára atmosféru. Väčšina fotoaparátov má zabudovaný mikrofón, ale lepšie výsledky dosiahnete s externým mikrofónom, akým je napr. stereofónny mikrofón Canon DM-E1 alebo stereofónny mikrofón DM-E100.

Spárovanie fotoaparátu s objektívom Canon STM ako je napríklad Canon RF 15-30 mm F4.5-6.3 IS STM, je skvelou voľbou pri nahrávaní zvuku, pretože (krokový) motor STM poskytuje plynulý a tichý pohyb zaostrovania. .

9. Budujte napätie

Je dôležité zahrnúť do videa prvky vizuálneho napätia, najmä keď jeho dej vrcholí. To dosiahnete za pomoci rôznorodých záberov – detailov z tesnej blízkosti a širokých pohľadov. Šikovným spôsobom, ako posunúť video do finálnej fázy, je prechod záberu z neutrálneho motívu do hlavnej scény.

Za pomoci krátkych záberov vytvorte napätie. Nezabudnite, že dlhší klip môžete vždy skrátiť, takže pred a po samotnom požadovanom obsahu skúste zachytiť zopár sekúnd navyše.

10. Zabávajte sa, ale buďte sústredení

Aj keď je dobré natočiť o niečo viac, ako potrebujete, je ľahké nechať sa strhnúť a dramaticky to prehnať. Preto sa snažte zostať objektívni a mať cieľ. Neskôr, keď prídu na rad úpravy a nebudete sa musieť prehrabávať v množstve zbytočných záberov, sa sami sebe poďakujete.

Pri nakrúcaní filmov sa skutočne zabávajte a nezabúdajte, že veci občas nejdú podľa plánu, no práve z týchto situácií sa môžete veľa naučiť. Váš príbeh musí zachytiť časť vašej osobnosti, preto si nakrúcanie nezabudnite užiť.

Peter Wolinski

Súvisiace produkty

Súvisiace články

  • TECHNIKY NATÁČANIA

    Vdýchnite svojim príbehom život s videom

    Ocenený tvorca dokumentárnych filmov a ambasádor spoločnosti Canon Joel Santos zdieľa svoje najlepšie tipy, ako rozprávať príbehy prostredníctvom videa.

  • VIDEO

    Tipy na zlepšenie videí pre sociálne siete

    Štyria tvorcovia obsahu diskutujú o tom, čo prispieva k skvelému obsahu a ako vyniknúť v online svete.

  • VLOGOVANIE

    Vytváranie obsahu s modelom EOS R50

    Posuňte svoje príspevky na sociálnych sieťach na ďalšiu úroveň pomocou fotoaparátu Canon EOS R50.

  • TECHNIKY NATÁČANIA

    Tipy na natáčanie videa v noci

    Otvorte úplne nový svet kreativity s naším sprievodcom natáčaním videa v noci.