Na vycibrené a profesionálne vyzerajúce štúdiové snímky nepotrebujete vždy špeciálne štúdiové priestory alebo súpravu drahých bleskov. Základné štúdio doma u seba si môže zriadiť každý, kto má niekoľko kúskov výbavy a priestor na fotografovanie. V tomto článku vám vysvetlíme, ako to dosiahnuť pri minimálnej výbave a s minimálnymi výdavkami. Zároveň preskúmame niektoré základy fotografovania v štúdiu, napríklad využitie modifikátorov svetla a nastavenie expozície blesku. S jednoduchými zručnosťami a správnou výbavou môžete snímať všetky druhy úžasných snímok, od špičkových portrétov po prepracované snímky produktov, zátišia a mnohé iné.
DOMÁCE PROJEKTY
Ako si zariadiť vlastné domáce štúdio
1. Zoznam základnej výbavy
Takéto jednoduché domáce štúdio vás finančne nezruinuje a nemusí zaberať veľa priestoru. Okrem fotoaparátu potrebujete v podstate iba jeden alebo dva blesky Speedlite, ktoré môžete umiestniť a spustiť mimo fotoaparátu. Na uchytenie blesku je ideálny stojan na svetlo, ale môžete použiť aj voľný statív (plastový stojan, ktorý sa dodáva s väčšinou bleskov Speedlite, sa dá naskrutkovať na závit statívu). Ďalší nenákladný, no efektívny kúsok výbavy na vytvorenie prívetivého svetla je jednoduchý biely dáždnik. Potrebujete pomôcku, ktorou pripojíte dáždnik k stojanu, napríklad držiak na dáždnik. Napokon ešte potrebujete spustiť externý blesk pomocou bezdrôtových spúšťačov. Prípadne, ak máte dva kompatibilné blesky Speedlite, môžete jeden pripevniť na päticu fotoaparátu pre príslušenstvo a druhý blesk spustiť pomocou neho. Výhodou tohto riešenia je aj to, že výkon externého blesku môžete ovládať diaľkovo. Ak má váš fotoaparát Canon kompatibilný výsuvný blesk, externé blesky Canon Speedlite môžete spúšťať a ovládať aj pomocou neho.
2. Výber priestoru
Na domáce štúdio je ideálna miestnosť s obyčajnou bielou alebo krémovou stenou. Ak steny nie sú jednofarebné, môžete vyvesiť bielu plachtu alebo ešte lepšie, investovať do takéhoto rozkladacieho pozadia. Pri výbere miestnosti na fotografovanie pomôže vysoký strop, pretože vám umožní umiestniť svetlo na osvetlenie tváre objektu zhora – čo zvyčajne býva príjemnejšie na pohľad. Pamätajte, že svetlo preberá určité množstvo farby z každého povrchu, od ktorého sa odrazí, takže ak sú steny výrazne farebné, môžu zafarbiť svetlo dopadajúce na váš objekt.
Neobmedzujte sa však na jeden typ miestnosti. Ak máte nejaké fotogenické schody, môžu poslúžiť ako skvelé miesto na skupinové fotografie, a keď sa pri fotografovaní budete na svoj objekt pozerať zhora, môžete vytvoriť veľmi pekné portréty s uvoľnenou atmosférou.
3. Vyberte si portrétový objektív
Na vzhľad vášho objektu môžu mať výrazný vplyv objektívy s rôznou ohniskovou vzdialenosťou. Širokouhlý objektív môže nadmerne zvýrazniť črty tváre tým, že neprirodzene predĺži nos a čelo – najmä ak sa použije zblízka. Výrazné perspektívy sa môžu niekedy použiť na vytvorenie dobrého efektu, ale vo všeobecnosti bývajú väčšie ohniskové vzdialenosti lichotivejšie. Ak teda používate základný objektív so zoomom, odstúpte dozadu a transfokujte k dlhšiemu koncu objektívu. Ak plánujete fotografovať veľa portrétov, zvážte použitie špeciálneho portrétového objektívu. Za ideálny objektív na portréty sa vďaka spôsobu, akým zachytáva tvár v najlichotivejších proporciách, považuje ohnisková vzdialenosť 85 mm (alebo 50 mm objektív na fotoaparáte so snímačom orezania).
4. Zväčšite svetelný zdroj
Podobne ako holá žiarovka, aj blesk Speedlite je relatívne malý zdroj svetla. Svetlo, ktoré vytvára, tak bude mať ostré okraje, s ostrými tieňmi a výrazným kontrastom. V prípade portrétov bude treba často rozptýliť svetlo tak, aby na tvár dopadalo jemnejšie – k tomu vám pomôže modifikátor. Podobne ako veľké okno, aj jednoduchý modifikátor, napríklad dáždnik alebo softbox, zväčší váš zdroj svetla, aby bol objekt osvetlený zo všetkých strán a jemne vyplnil tiene.
Dáždnik môžete buď nasmerovať k vášmu objektu, alebo od neho, aby odrážal svetlo späť na objekt. V prípade portrétov je najlepšie presunúť svetlo pomerne blízko k tvári, pretože svetelný zdroj sa tým v porovnaní s objektom zväčší.
5. Nastavenie expozície a výkonu blesku
Použitie blesku vám dá obrovskú mieru slobody, pokiaľ ide o expozíciu. Môžete nastaviť, aby blesk prehlušil okolité osvetlenie alebo aby bol s okolitým osvetlením v harmónii. Príklad jednoduchého bežného nastavenia expozície blesku: nastavte blesk do manuálneho režimu (M) a vyberte výkon – na začiatok je dobré nastaviť výkon na ¼. Pokiaľ ide o nastavenia expozície, prepnite fotoaparát do režimu manuálneho nastavenia expozície a nastavte rýchlosť uzávierky na 1/160 s alebo na hodnotu, ktorá predstavuje maximálny synchronizačný čas blesku.
Nastavte citlivosť ISO na hodnotu 100 a clonu na f/8. Urobte skúšobný záber a potom jednoducho upravujte výkon blesku, až kým svetlo na tvári nebude vyzerať dobre. Výkon blesku môžete zmeniť buď nastavením výkonu, alebo presunutím svetla bližšie k vášmu objektu či ďalej od neho.
6. Umiestnenie blesku
Jednou z najlepších vecí na používaní externého blesku na portréty je možnosť regulácie. Jeho umiestnenie má výrazný vplyv na to, ako bude tvár vyzerať.
7. Experimentujte s pomermi
Ak chcete pozdvihnúť fotografovanie s bleskom na novú úroveň, začnite používať druhý blesk a experimentujte s pomermi. Skúste nasmerovať jeden blesk na pozadie a druhý na objekt. Zadný blesk nastavený na nízky výkon vytvorí na pozadí nenápadné bodové svetlo. A naopak, ak nastavíte svetlo na pozadí na vysoký výkon, môžete pozadie zvýrazniť intenzívnym osvetlením. Samozrejme, druhým bleskom môžete vyzdvihnúť aj časti vášho objektu. Ak ho napríklad nasmerujete k objektu spoza vás, môžete vytvoriť atraktívne okrajové svetlo po obrysoch postavy.
8. Používajte gély
Ak chcete výrazné farby, skúste k blesku pridať gély. Tieto pomerne lacné kúsky farebného acetátu je možné uchytiť pred blesk a použiť na zafarbenie svetla, ktoré dopadá na váš objekt, alebo na vytvorenie výrazného pozadia pre vaše štúdiové snímky. Pri experimentovaní s farbami si môžete premyslieť, ako na doplnenie farebnej schémy použiť rekvizity a oblečenie, a pomocou kruhového farebného spektra vybrať, čo bude vyzerať najlepšie. V tomto prípade farebne oživuje snímku výrazná modrá baretka. V dome určite nájdete veľa rekvizít a doplnkov, ktoré môžete použiť na zatraktívnenie a ozvláštnenie vašich portrétov, a zároveň si môžete vyrobiť svoje vlastné modifikátory svetla. Náš článok o fotografických pomôckach, ktoré si môžete vyrobiť doma, vám ukáže, ako si vyrobiť softbox a valec na bodové svetlo z lepenkovej škatule a fóliou vystlaného obalu od zemiakových lupienkov. Ešte jednoduchšia je výroba vlastnej odrazovej plochy z lepenky a alobalu, pomocou ktorej môžete odrážať svetlo z blesku Speedlite a zosvetliť tiene vášho objektu.
Autor: James Paterson
Súvisiace produkty
-
Bezzrkadlové fotoaparáty
EOS R8
Prejdite k plnoformátovému fotografovaniu a videu a realizujte svoje tvorivé ambície. -
Štandardný objektív
RF 50mm F1.8 STM
Kompaktný, tichý a ľahký 50 mm pevný objektív RF so širokou clonou f/1,8, s ktorým dokonale využijete svoje kreatívne videnie. -
Profesionálny blesk
Speedlite 470EX-AI
Pridajte na svoje zábery nasnímané pomocou fotoaparátu EOS dynamické osvetlenie a dodajte im tak silu a precíznosť. -
Bezzrkadlové fotoaparáty
EOS RP
Malý a ľahký plnoformátový bezzrkadlový fotoaparát s intuitívnym ovládaním vhodný na cesty a každodenné fotografovanie.