Statívy môžu byť pri krajinnej fotografii veľmi užitočné, pretože udržujú váš fotoaparát v stabilnej polohe, vďaka čomu sa nemusíte obávať roztrasených fotografií v dôsledku nízkej rýchlosti uzávierky, hlavne keď fotografujete v podmienkach so slabým osvetlením. Môžu však byť ťažké a náročné na prenášanie, hlavne ak idete na dlhú prechádzku. So správnym nastavením moderného fotoaparátu a trochou dômyselnosti môžete pri najbližšom snímaní krásnych záberov nechať statív doma a zobrať si namiesto toho termosku s kávou alebo niečo malé na zahryznutie.
Ako fotografovať krajiny bez statívu
1. Udržujte stabilitu a používajte telo
Spôsob, akým držíte fotoaparát môže rozhodovať o tom, či nasnímate dokonale ostrú snímku alebo snímku, ktorú pokazili otrasy fotoaparátu. Aby ste zachovali stabilnú polohu fotoaparátu, položte si objektív na obrátenú dlaň ľavej ruky a lakeť držte pevne opretý o bočnú stranu tela. Vytvoríte tak pevný „stojan“ na podporu fotoaparátu.
Existujú aj iné spôsoby, ako môžete pomocou svojho tela zabrániť rozmazaniu pohybu. Skúste si sadnúť a použiť koleno ako podporu pre ruku. Využite prípadne popruh na krk – zapnite živý náhľad Live View a držte kameru od tela, až kým nebude popruh napnutý, no dajte si pozor, aby ste si nepresilili krk.
2. Umožnite stabilizáciu
Stabilizácia objektívu môže pomôcť znížiť otrasy fotoaparátu tak, že zmierni prirodzený pohyb rúk, čím zjednoduší snímanie z ruky pri nižších rýchlostiach uzávierky. Pravidlo pri držaní fotoaparátu v ruke zvyčajne hovorí, že by sa malo uplatňovať iba pri rýchlostiach rovnajúcich sa ohniskovej vzdialenosti alebo vyšších, napríklad pri použití 50 mm objektívu by ste nemali klesnúť pod 1/50 sekundy. Využitie stabilizácie objektívu však znamená, že často môžete prejsť aj na nižšiu rýchlosť. Sortiment objektívov Canon RF vrátane objektívov vhodných pre začiatočníkov, ako je Canon RF 24 – 105 mm F4-7.1 IS STM a RF 35 mm F1.8 Macro IS STM, využíva pokročilú stabilizáciu, ktorá komunikuje s telom bez zrkadla a väčší bajonet RF umožňuje rozsiahlejší pohyb snímača.
3. Nájdite vhodný podstavec
Pri potulkách prírodou môžete jednoducho nájsť plošiny a prírodné podstavce, ktoré vám poskytnú pevný podklad pre fotoaparát a umožnia ešte viac znížiť rýchlosť uzávierky. Keď fotoaparát nastavujete na dlhú expozíciu, berte do úvahy odraz zrkadla pri digitálnych zrkadlovkách (spôsobené prevrátením zrkadla kvôli odhaleniu snímača), ktorého výsledkom môžu byť otrasy fotoaparátu. V ponuke fotoaparátu nastavte uzamknutie zrkadla, alebo ak fotoaparát nemá túto funkciu, zapnite živý náhľad Live View. S týmto problémom sa samozrejme nestretnete pri bezzrkadlových telách, ako je EOS RP. Stlačenie tlačidla spúšte môže taktiež spôsobiť otrasy, takže nastavte dvojsekundový časovač, použite diaľkové spustenie uzávierky, alebo spustite spúšť fotoaparátu na diaľku pomocou aplikácie Canon Camera Connect.
4. Presúvajte sa a experimentujte
V krajinnej fotografii bude vždy miesto pre statívy, niekedy však môže byť jeho neprítomnosť pre vaše fotografovanie prospešná. Úlohou statívu je obmedziť pohyb, no keď fotoaparát držíte v rukách, môžete pokojne vyskúšať rôzne pozície, fotografovať z rôznych uhlov a experimentovať s kreativitou. Ak stojíte na jednom mieste, dokonca aj keď nájdete objekt v popredí a záber s uplatnením pravidla tretín, vašim fotografiám môže chýbať dynamika.
5. Zapnite automatické nastavenie ISO
Pred niekoľkými rokmi by bolo nepredstaviteľné zvýšiť ISO na 1600, no keďže moderné snímače teraz dosahujú lepší výkon v podmienkach so slabým osvetlením, je možné vytvoriť pozoruhodne jasné zábery aj pri týchto úrovniach. Pre jednoduché bežné nastavenie expozície, vyberte manuálny režim, automatické nastavenie ISO a rýchlosť uzávierky rovnajúcu sa ohniskovej vzdialenosti alebo vyššiu. Fotoaparát prispôsobí ISO vášmu záberu, vďaka čomu vám poskytne potrebnú istotu pri kreatívnych rozhodnutiach s rýchlosťou uzávierky a clonou.
Pokročilejšie bezzrkadlové fotoaparáty Canon, ako je EOS R6, majú pokročilú vstavanú stabilizáciu obrazu (IBIS), ktorá funguje samostatne alebo v spolupráci s optickou stabilizáciou obrazu objektívu, vďaka čomu dokážu dosiahnuť až 8-krokovú stabilizáciu obrazu a umožňujú sekundové expozície bez použitia statívu.
Autor: James Paterson
Súvisiace produkty
-
RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM
Malý a nádherne ľahký objektív série RF 24-50mm so zoomom, ktorý môžete dennodenne používať pri cestovaní, fotografovaní krajiny a ešte oveľa viac. -
EOS R8
Prejdite k plnoformátovému fotografovaniu a videu a realizujte svoje tvorivé ambície. -
RF 35mm F1.8 MACRO IS STM
Svetelný objektív 35 mm f/1,8 MACRO, ktorý umožňuje snímať široké zábery, zaostriť zblízka a disponuje hybridnou stabilizáciou obrazu. -
RF 24-105mm F4-7.1 IS STM
Dokonalý objektív na každodenné používanie pre nadšených používateľov plnoformátových bezzrkadlových fotoaparátov. Objektív RF 24-105mm F4-7.1 IS STM sa jednoducho používa, je ľahký a kompaktný a pripravený posunúť vaše fotografické schopnosti na vyššiu úroveň. -
RF 24 mm F1.8 MACRO IS STM
Kompaktný ľahký 24 mm objektív, ktorý je ideálny na fotografovanie krajiniek, vlogovanie a interiéry – navyše s možnosťou skvelých makro záberov. -
RF 15-30 mm F4.5-6.3 IS STM
Kompaktný a ľahký objektív RF 15-30 mm so zoomom, ideálny na cestovnú fotografiu vrátane panorám miest, krajiny, architektúry a vlogovanie za pochodu.