Počas pandémie Covid-19 sa mnohé rodiny nemohli stretávať tak často, ako by si želali, pričom napríklad návštevy starých rodičov boli značne obmedzené. Zdieľanie tlačených rodinných fotografií nadobudlo väčší význam ako kedykoľvek predtým. Spontánne zábery výnimočných momentov môžu priniesť veľa radosti, ale dôkladnejšie naplánované fotenie bude vždy stáť za dodatočnú námahu.
Tu sa podelíme o techniku snímania pôsobivej generačnej portrétnej fotografie a jej prípravy na tlač, aby ste mohli vytvoriť jedinečný a dlhotrvajúci kus nástenného umenia alebo darček. Fotografovaním každej osoby jednotlivo a následným zostavením portrétov do jedného záberu môžete vytvoriť štýlovú skupinovú fotografiu, ktorú možno vytlačiť – brilantne tak znázorníte podobnosti a rozdiely medzi tvárami vo vašej rodine – a v budúcnosti ju môžete dokonca rozšíriť pridaním nových generácií, ako rodinnú pamiatku, ktorá rastie spolu s vašou rodinou.
Generácie v profile: vytlačte rodinný portrét na pamiatku
1. Súprava, ktorú budete potrebovať
Na tento záber potrebujete iba niekoľko jednoduchých prvkov: blesk Speedlite alebo iné externé svetlo na osvetlenie, stojan na svetlo a strieborný dáždnik alebo softbox. Hodiť sa môže aj bezdrôtový spúšťač pre blesk. Fotoaparát ako Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 50mm F1.8 STM vám poskytne skvelú kontrolu nad expozíciou a inými nastaveniami a dobré detaily v tmavých i svetlých miestach.
Pokiaľ ide o tlač, ideálna je napríklad tlačiareň série Canon PIXMA TS7450a s úspornými atramentovými kazetami FINE a ľahko použiteľným bezdrôtovým pripojením, ktoré uľahčuje tlač priamo z počítača alebo smartfónu. Ak chcete ešte trvácnejšie výtlačky, dokonale sa na to hodí systém šiestich atramentov v sérii Canon PIXMA TS8350a, ktorý obsahuje výnimočnú technológiu ChromaLife 100 od spoločnosti Canon a je ideálny na vytváranie výrazných a ostrých fotografií s bohatými odtieňmi čiernej.
Špeciálny fotografický papier Canon zaistí nádherné, trvácne výtlačky.
2. Individuálne pózovanie
Fotografovanie rodinných príslušníkov osobitne znamená, že si nielen môžete vybrať ten najlepší záber každej osoby, ale taktiež môžete zoradiť ľudí presne tak, ako si to želáte pre svoju konečnú tlač. Znamená to tiež, že naraz nepotrebujete všetkých na jednom mieste.
Na pozadie umiestnite tmavú prikrývku alebo dosku. Požiadajte každú fotografovanú osobu, aby sedela zboku, s ramenami dozadu a tvárou mierne naklonenou nahor. Pri fotografovaní mladších detí požiadajte člena rodiny, aby vám pomohol upútať ich pozornosť zboku alebo aby ich dokonca držal na mieste, pričom dbajte na to, aby zostal mimo záberu.
Blesk pomôže zaistiť konzistentnosť osvetlenia. Blesk pripevnite k softboxu alebo striebornému dáždniku. Tým sa vytvára jemnejšie, rozptýlenejšie osvetlenie, ktoré robí portréty ešte atraktívnejšími. Umiestnite blesk na stojan, na jednu stranu a mierne za miesto, kde sedí objekt, aby sa v profile zachytil okraj jeho tváre.
Ak blesk nie je možnosťou, môžete použiť aj silnú domácu lampu alebo úzky prameň svetla z okna v zatemnenej miestnosti s objektom umiestneným tak, aby svetlo bolo mierne za tvárou.
3. Nastavenia fotoaparátu a blesku
Ak je to možné, spúšťajte blesk bezdrôtovo pomocou kompatibilného fotoaparátu a blesku alebo bezdrôtového spúšťača a prijímača. Čo sa týka nastavení fotoaparátu, dobrým východiskovým bodom je nastaviť fotoaparát na manuálny režim expozície (M) s rýchlosťou uzávierky 1/200 s, clonou f/11 a citlivosťou ISO100, potom podľa potreby nastavenia upraviť. Ak váš fotoaparát túto možnosť ponúka, nastavte ho tak, aby sa zábery ukladali vo formátoch RAW+JPEG – tým získate zvládnuteľný súbor JPEG, ktorý môžete rýchlo zdieľať, plus súbor RAW s maximálnymi informáciami o zábere pre flexibilitu pri úprave.
Nastavte blesk Speedlite na manuálny výkonový režim pri plnom výkone 1/1. Nasnímajte skúšobný záber, potom podľa potreby nastavte výkon blesku, až kým sa nedosiahne tá správna expozícia tváre. Jas môžete jemne doladiť aj posunutím svetla bližšie k tvári objektu alebo ďalej od neho.
4. Úprava a kombinovanie záberov
Keď máte zábery, aké ste chceli, je čas ich pripraviť. Ak si nie ste istí upravovaním záberov, môžete zmeniť zábery na čiernobiele, orezať zábery podľa potreby a usporiadať fotografie na papier pri tlači pomocou priamych možností v aplikácii Easy-PhotoPrint Editor od spoločnosti Canon – pozrite si ďalšiu časť.
Ak však úprava záberov nie je pre vás problém, môžete nad týmito krokmi prevziať viac kontroly manuálne. Spustite bezplatný softvér Digital Photo Professional (DPP) od spoločnosti Canon a otvorte vybraté zábery. Najprv musíte overiť, či sú viditeľné iba tváre a zvyšok každého záberu je úplne čierny. Ak sa svetlo rozlieva aj inam, prejdite na Adjustment Area Panel (panel oblasti nastavenia), pretrite miesta, ktoré chcete odstrániť, a potom potiahnutím posúvača jasu nadol tieto miesta stmavte.
Aby sme zdôraznili vysoko kontrastný štýl našich záberov, rozhodli sme sa ich konvertovať na čiernobiele. Ak to chcete urobiť, prejdite na panel Image Colours (Farby záberu) a kliknite na tlačidlo Monochrome (Monochromaticky). Pomocou posúvačov jemne dolaďte konverzie, až kým nebudete mať plnú sadu pôsobivých čiernobielych portrétov. Ak chcete, môžete tento krok vynechať a nechať ich vo farbe.
Potom môžete obrázky spojiť tak, aby svetlé časti jedného portrétu presvitali cez tmavé časti druhého. V programe DPP otvorte sadu záberov a vyberte prvý portrét. Potom prejdite na Tools (Nástroje) a vyberte nástroj Start Compositing (Spustiť kompozíciu).
Vyberte iný portrét zo zoznamu Foreground Image (Popredie záberu) a potom nastavte Composite Method (metódu kompozície) na možnosť Lighten (Zosvetliť). Pomocou šípok postrčte druhú tvár na bok prvej. Stlačte tlačidlo Save (Uložiť), potom načítajte uložený záber a zopakujte tento proces s ďalšou tvárou, kým sa všetky nespoja.
5. Pripravte fotografie na tlač
Ak používate DPP, kliknite na výstražnú ikonu Show Highlights/Shadows (Zobraziť tmavé miesta/svetlé miesta) na spodnej strane okna a pomocou posuvných ovládačov odtieňov dosiahnite, aby bolo pozadie úplne čierne a tváre nemali žiadne prepálenia jasných miest. Ďalej pomocou panela Image Detail (Detail záberu) zostrite fotografiu. Nakoniec prejdite na File (Súbor) > Print (Tlačiť) s podrobnými nastaveniami. Okrem výberu nastavení tlače tu môžete zmeniť veľkosť záberu tak, aby vyhovoval preferovanej veľkosti tlače.
Ako alternatívu ku všetkým týmto úpravám môžete použiť aplikáciu Easy-PhotoPrint Editor na smartfóne, tablete alebo počítači. Na novej obrazovke vyberte Photo Layouts (Rozloženia fotografií), vyberte šablónu, s ktorou sa má začať, a pomocou editora voľného rozloženia usporiadajte samostatné portréty vedľa seba. Zadajte veľkosť papiera a potom vyberte fotografie, ktoré chcete zahrnúť.
V nástrojoch na úpravu vyberte nástroj Crop (Orezanie) na odstránenie nežiaducich častí každého záberu tak, aby na každom z nich zostala len tvár. Pomocou možností Edit Item (Upraviť položku) upravte polohu a veľkosť každej tváre a podľa potreby pridajte alebo zmeňte ľubovoľnú položku. Ak sa rozhodnete konvertovať zábery na čiernobiele, použite na to možnosti v časti Creative Filters (Kreatívne filtre) alebo pridajte efekt starožitných tónov.
6. Vytlačte a vystavte
Pri tlači čiernobielych fotografií vyberte prednastavenie Black and White Print (Čiernobiela tlač), vyberte správny typ papiera a nastavte kvalitu na možnosť Best (Najlepšia). Pomôže to zabezpečiť tmavé miesta bohaté na detaily a jemné svetlé miesta na výtlačkoch.
Váš kompozitný rodinný portrét sa bude vynímať na stene alebo ho môžete ako úžasný dar poslať vzdialeným členom rodiny. To je však len začiatok. Na kompaktnej tlačiarni Canon SELPHY môžete vytlačiť jednotlivé portréty alebo vybrané skupiny alebo si môžete vytvoriť vlastné pozdravy k narodeninám, výročiam alebo iným rodinným príležitostiam. Aplikácia Easy-PhotoPrint Editor zjednodušuje vytváranie ďalších osobných vecí, ako sú napríklad vlastné kalendáre, ktoré môže celoročne užívať celá rodina.
Autor: James Paterson
Súvisiace produkty
-
EOS R6
Bez ohľadu na to, čo a ako snímate, s fotoaparátom EOS R6 môžete svoju tvorivosť prejaviť tak, ako ste si to doteraz ani nevedeli predstaviť. -
RF 50mm F1.8 STM
Kompaktný, tichý a ľahký 50 mm pevný objektív RF so širokou clonou f/1,8, s ktorým dokonale využijete svoje kreatívne videnie. -
PIXMA TS7450a Series
Štýlové multifunkčné zariadenie pre technologický dôvtip so širokou škálou kreatívnych využití tlače, navyše s technológiou ADF na zjednodušenie procesu kopírovania a skenovania viacerých rozličných hárkov.