KREATÍVNA TLAČ

Pohrajte sa s jedlom: zdravé, jedlé fotografické projekty na vytlačenie a zarámovanie

Tvorte fotografické umelecké diela s bežnými potravinami.
Mladé dievča aranžujúce na tanieri tvár z jedla.

Je úžasné, čo všetko sa dá premeniť na nádherne vytlačené umelecké dielo pri troche kreatívneho myslenia. V tomto návode sa pozrieme na to, ako si môžete vytvoriť vlastné veselé, jedlé umelecké diela, zachytiť výsledky fotoaparátom a urobiť živý výtlačok na prezentáciu svojej práce. Je to zábavný projekt pre celú rodinu. Pravdepodobne máte všetko potrebné na dosah ruky a na konci môžete svoj výtvor zjesť ako zdravú maškrtu.

1. Vyberte potraviny

Výber ovocia, zeleniny a chleba naaranžovaný do misiek na podnose.

Vyplieňte chladničku a použite farebné ovocie a zeleninu či iné potraviny ako časti tváre – špagety ako vlasy, jahody ako pery, hrozienka ako oči a tak ďalej.

Matka s dvoma deťmi aranžujú kúsky jedla do formy tváre na zelenom tanieri.

Experimentujte s rôznymi kúskami jedla a za pochodu meňte svoj výtvor.

Vyberte si rôzne farebné potraviny na tvorbu veselých tváričiek. Čerstvé ovocie a zelenina sú ideálne. Nielenže sú farebné a ľahko tvarovateľné, ale sú aj skvelým prostriedkom na propagáciu zdravej stravy. Paradajky, papriky, jahody a mrkva ponúknu celú paletu farieb, kým menšie bobule a orechy môžu byť užitočné na znázornenie očí a iných častí tváre. Výborne sa môžu hodiť aj potraviny, ktoré sa dajú sypať, ako je šošovica alebo semienka. Niektoré jedlá, ako napríklad bagely a palacinky, prirodzene pripomínajú tvár, preto môžu deťom poslúžiť ako základ pre ich jedlé dielo.

2. Jedlo naaranžujte

Postava vytvorená z jedla, ktoré zahŕňa uhorku, pomaranč a jablko, na bielom tanieri.

Vyrábanie tvárí z jedla je zábavný spôsob, ako priblížiť umenie celej rodine a zároveň si pri práci pomaškrtiť na používanom materiáli. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS RP s objektívom Canon RF 35 mm F1.8 Macro IS STM pri nastavení na 1,3 s, f/8 a ISO 100.

Teraz prichádza zábavná časť. Zavolajte členov rodiny, vezmite tanier a naaranžujte jedlo do tvaru tváre, celej postavy alebo iného ľubovoľného tvaru. Vyberajte jedlo takých farieb, ktoré sa dopĺňajú alebo vzájomne kontrastujú, a nezabudnite, že niektoré čerstvé potraviny hnednú rýchlejšie ako iné, preto si nechajte plátky jablka či banána až nakoniec. Pokiaľ ide o taniere a príbor, jednoduché taniere v rôznych farbách poslúžia najlepšie. Vyhnite sa tanierom so zložitými vzormi, ktoré môžu odvádzať pozornosť od jedla. Majte poruke nožík a krájaciu dosku na krájanie a tvarovanie jemných detailov.

3. Vytvarujte si sendviče

Matka so synom vytvárajúci z jedla vežu, ktorá predstavuje hodinovú vežu Big Ben v Londýne.

Vytváranie pamiatok a veží je jednoduchý a zábavný spôsob, ako zapojiť svoju rodinu.

Soška hodinovej veže Big Ben v Londýne vyrobená z chleba, syra a uhorky.

Mierte vysoko a vytvorte si z jedla vlastnú známu pamiatku, ako je táto pocta veži Big Ben v Londýne. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS RP s objektívom Canon RF 35 mm F1.8 Macro IS STM pri nastavení na 1 s, f/5,6 a ISO 100.

Skúste premeniť každodennú desiatu na pozoruhodnú stavbu, ako je náš Big Ben zo sendvičov poukladaných na seba. Jedlo ako chlieb, keksy, cereálie a koláč sa dá ľahko klásť na seba – a skryté grilovacie špajdle môžu zaistiť, aby sa stavba neprevrátila. Deti si užijú veľa zábavy pri vytváraní vlastnej známej pamiatky a rovnako zábavné bude aj jej búranie neskôr pri obede.

4. Pripravte si scénu

Matka držiaca svoje dieťa, s ktorým umiestňujú fotoaparát na statív s cieľom odfotiť zhora jedlo naaranžované ako tvár.

Ak má váš fotoaparát túto možnosť, zapnite ovládanie uzávierky jemným dotykom, aby mohlo vaše dieťa dotknutím sa obrazovky zároveň zaostriť aj nasnímať záber.

Výklopná obrazovka fotoaparátu Canon, na ktorej sa zobrazuje 2-sekundový časovač nastavený na odfotografovanie taniera s jedlom.

Použitie 2-sekundového časovača zabráni otrasom fotoaparátu, ktoré môže spôsobiť stlačenie tlačidla spúšte. Takto sa môže fotoaparát pred zachytením snímky pripraviť.

Keď bude jedlé dielo hotové, vezmite fotoaparát a pripravte scénu. Ak snímate zhora, skúste pod tanier položiť farebný papier, ktorý vytvorí pôsobivé pozadie. Vyberte takú farbu papiera, ktorá kontrastuje s tanierom s jedlom. Ak máte statív, pri snímaní ho použite. Statív vám umožní snímať pri nižšej rýchlosti uzávierky, vďaka čomu môžete použiť nižšiu hodnotu ISO pre fotografie s menšou mierou šumu. Ak statív nemáte, pokojne môžete snímať z ruky, čo si však môže vyžadovať vyššiu hodnotu ISO. Keď si fotoaparát upevníte na statív, získate väčšiu slobodu na zmeny kompozície snímky.

5. Využite svetlo z okna

Žena fotografujúca vežu vyrobenú z jedla fotoaparátom na statíve pri veľkom okne.

Umiestnite fotoaparát blízko veľkého okna s cieľom využiť mäkké svetlo pre svoje fotografie zátišia.

Dievčatko držiace modrý papier za vežou z jedla v tvare Big Benu.

Pomocou listu papiera môžete vytvoriť pekné neutrálne pozadie, pričom zachováte zaostrenie na predmet.

Svetlo z okna je pre takéto fotografie zátišia ideálne. Okno predstavuje bohatý zdroj osvetlenia, ktoré zaplaví vaše jedlo mäkkým, rovnomerným svetlom. Zvoľte si miesto pri veľkom okne – ale vyhnite sa priamemu slnečnému svetlu – a experimentovaním zistite, či je lepšie, ak svetlo smeruje zhora, alebo zboku. Ak sa vám zdá, že svetlo je na jednej strane príliš silné, pomocou odrazovej plochy alebo bieleho papiera ho môžete odraziť späť do tieňa na druhej strane.

6. Zvoľte si nastavenia fotoaparátu

Zadná časť fotoaparátu Canon pripevneného na statíve a snímajúceho zhora.

Niektoré statívy, ako napríklad tento, majú stredový článok, ktorý sa vysúva horizontálne, čo pomáha umiestniť fotoaparát priamo nad jedlo.

Banán orezaný a vytvarovaný do tvaru ženy v hula sukni umiestnený na čiernom tanieri so žltými bodkami.

S trochou tvorivého experimentovania sa vaše kulinárske výtvory ani nebudú podobať na jedlo, z ktorého sú vyrobené, ako táto tancujúca žena z banána. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS RP s objektívom Canon RF 35 mm F1.8 Macro IS STM pri nastavení na 1,3 s, f/8 a ISO 100.

Môžete použiť také nastavenia fotoaparátu, aké vám vyhovujú, alebo tieto praktické, bežne používané nastavenia expozície pre snímanie zo statívu: nastavte fotoaparát na režim priority clony (Av) a použite strednú hodnotu clony, napríklad f/8, potom nastavte hodnotu ISO na 100. Fotoaparát vám vypočíta ideálnu rýchlosť uzávierky. Pri tomto nastavení bude rýchlosť uzávierky pravdepodobne pomerne nízka, preto nastavte 2-sekundový časovač s cieľom zabrániť otrasom fotoaparátu pri stlačení spúšte alebo pomocou aplikácie Canon Camera Connect fotografujte na diaľku zo svojho mobilného zariadenia.

7. Pripravte obrázky na tlač

Štyri fotografie tanierov s jedlom rozmiestnené do koláže pomocou aplikácie Easy-PhotoPrint Editor od spoločnosti Canon.

Okrem tlače jednotlivých snímok môžete aplikáciu Canon Easy-PhotoPrint Editor využiť aj na vytváranie jednoduchých koláží.

Keď už máte svoje výtvory odfotené, prečo ich nevytlačiť? Môžete ich ľahko pripraviť na tlač s aplikáciou Canon Easy-PhotoPrint Editor. Pomocou aplikácie Canon Camera Connect alebo služby image.canon preneste zábery do smartfónu, potom ich otvorte v aplikácii Easy-PhotoPrint Editor, vyberte veľkosť papiera a pomocou funkcie orezania odstráňte všetky neúhľadné okraje. Na zvýraznenie tónov si môžete vybrať zo širokého spektra filtrov. V nastaveniach tlače nezabudnite zvoliť správny typ média, matný alebo lesklý, a kvalitu tlače nastavte na najvyššiu. Oplatí sa nastavenia tlače uložiť do rozbaľovacieho zoznamu, aby ste ich mohli len niekoľkými kliknutiami použiť aj na ostatné kulinárske umelecké diela.

8. Snímky si vytlačte a zarámujte

Mladé dievča pozorujúce, ako tlačiareň Canon PIXMA TS8351 tlačí farebné obrázky tvárí vyrobených z jedla.

Tlačiareň série Canon PIXMA TS8350 je ideálna na bezdrôtovú tlač z počítača alebo telefónu a pomáha vytvárať živé výtlačky s bohatými detailmi. Túto úlohu zvládne aj akýkoľvek iný model z radu Canon PIXMA.

Mladé dievča umiestňujúce na krb koláž fotografií tvárí z jedla rozložených v rámiku.

Keď si svoj výtvor vytlačíte, vložte ho do rámika a získate jedinečné umelecké dielo, ktoré si môžete zavesiť na stenu alebo postaviť na krb.

Vložte niekoľko kusov matného fotografického papiera do tlačiarne a začnite tlačiť. Keď budú výtlačky hotové, rozhodnite sa, či si ich zarámujete. Mohli by ste použiť aj magnetický fotografický papier Canon a umiestniť si výtvory na chladničku alebo pomocou tlačiarne Canon SELPHY Square QX10 si ich vytlačiť priamo na nalepovací štvorcový fotografický papier! Vaše majstrovské diela plné farieb budú vyzerať fantasticky usporiadané do koláže na stene alebo krbe – a čo môže byť lepší spôsob uchovania spomienky na veselé popoludnie pri kreatívnom tvorení s jedlom?

Autor: James Paterson

Súvisiace produkty

  • Tlačiarne pre domácnosť

    SELPHY SQUARE QX10

    Uchovajte svoje drahocenné spomienky v podobe krásnych výtlačkov, ktoré zvládnete bezdrôtovo vytvoriť kdekoľvek.
  • Atramentové tlačiarne

    Magnetic Photo Paper MG-101

    Vneste do svojich výtlačkov fotografií viac kreativity a interaktivity s magnetickým fotografickým papierom Canon MG-101.
  • Súvisiace články