RODINNÁ FOTOGRAFIA

11 rád, ako snímať rodinné fotografie

Objavte najlepšie rady, ako zachytiť úchvatné rodinné fotografie, s ambasádorkou spoločnosti Canon Helen Bartlettovou.
Siluety dvoch detí na pozadí lesa orámované lúčmi zapadajúceho slnka prenikajúcimi pomedzi stromy.

Helen Bartlettová je jednou z najuznávanejších fotografiek rodinných portrétov v Spojenom kráľovstve. Pri svojej práci využíva len prirodzené svetlo bez blesku. Všetky Helenine fotografie sú čiernobiele, chce totiž tvoriť nadčasové rodinné snímky.

Požiadali sme ju, aby sa s nami podelila o niekoľko postrehov, ku ktorým sa dopracovala počas svojej dlhej a prestížnej kariéry. Čítajte ďalej a zistite, ako môžete zachytiť krásne zábery vlastnej rodiny.

1. Majte poruke fotoaparát, nie telefón

„Prvým krokom na ceste k skvelým fotografiám je mať vždy pri sebe fotoaparát. S inteligentnými telefónmi sa dnes už dajú snímať slušné fotografie, ale s dobrým fotoaparátom budete mať svoje snímky oveľa viac pod kontrolou. Ďalšou nevýhodou telefónov je, že vás ľahko vyrušia e-maily alebo práca. Digitálna zrkadlovka alebo dobrý kompaktný fotoaparát vás prinútia sústrediť sa na fotografovanie. Väčšina fotoaparátov navyše zachytáva snímky do súborov vo vyššej kvalite, čo je veľmi dôležité, ak plánujete fotografie vytlačiť. Odporúčam nosiť fotoaparát v príručnej taške alebo ho mať položený na kuchynskom pulte, aby bol vždy poruke, keď ho budete potrebovať.“

Malý chlapec sa hrá v oblaku mydlových bublín.

2. Fotografujte špeciálne príležitosti

„Je úžasné zachytiť vianočné či veľkonočné zvyky a tradície rodiny. Keď vaše deti vyrastú, pohľad na tieto snímky plné spomienok ich prenesie späť do radostných čias. Ak je na Vianoce pekné počasie, vyjdite s fotoaparátom a novými hračkami detí von. Fotografie detí, ktoré kopú do novej futbalovej lopty alebo jazdia na novom bicykli, vám vždy vyčaria úsmev na tvári. Tieto chvíle navyše ponúkajú skvelú príležitosť na prirodzené fotografovanie vašej rodiny.“

3. Čím skôr, tým lepšie

„Ja zvyčajne začínam s fotografovaním o ôsmej ráno. Deti sa najlepšie fotografujú skoro ráno, keď sú oddýchnuté a majú za sebou výdatné raňajky. Neskôr v priebehu dňa na ne doľahne únava, začnú sa doťahovať o hračky a môžete zabudnúť na to, že by s vami spolupracovali. Formálne alebo skupinové fotografovanie sa preto snažte urobiť v ranných hodinách. Po zvyšok dňa si potom môžete užívať pohodu, snímať zábavné prirodzené zábery bez toho, aby ste sa trápili pre batoľa, ktoré sa nie a nie usmiať do objektívu. Zlaďte fotografovanie s režimom detí, tak budete mať najlepšiu šancu zachytiť dobré fotografie. Foťte veľa, foťte každý deň a keď sa sviatky skončia, môžete si vytvoriť knihu rodinných dobrodružstiev, na ktoré si po čase s radosťou zaspomínate.“

Dieťa stojace na móle, ktoré sa naťahuje, aby si ťaplo so svojou mamou stojacou po kolená vo vode.

Štylizované portréty sa lepšie snímajú v ranných hodinách, keď sú deti menej unavené, ale momentky môžete snímať kedykoľvek. Pri snímaní v podvečernom svetle bola zachytená silueta matky a dieťaťa, zatiaľ čo ich obrysy sa odrážajú na hladine vody. Zachytené fotoaparátom Canon EOS-1D X Mark II s objektívom Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM pri nastavení na ohniskovú vzdialenosť 24 mm, 1/8000 s, f/2,8 a ISO 1600. © Helen Bartlett

4. Zapojte celú rodinu

„Vo väčšine rodín je vždy niekto, kto je stále za objektívom – v mojom detstve to bol môj otec. Nezabudnite sa za objektívom striedať, aby boli na fotkách zachytení všetci členovia rodiny. Tieto snímky budú totiž pre vaše deti v ich dospelosti veľmi dôležité. Ak chcete zachytiť portrét celej rodiny, fotoaparát postavte na statív (alebo položte na rovný povrch, napríklad na stôl alebo na lavičku v parku) a použite samospúšť. Fotoaparát môžete odovzdať aj deťom, aby fotografovali ony. Deti sú prirodzene kreatívne a z ich často neočakávaných kompozícií sa môžeme mnohé naučiť. Ak do kreatívneho procesu zapojíte deti, stane sa z neho zábavná rodinná aktivita. Možno budú mať úžasné nápady, na ktoré ste vy nepomysleli. Navyše sa v nich môže prebudiť záujem o fotografovanie, ktoré by sa mohlo stať záľubou, ktorej sa počas ich detstva a dospievania budete spoločne venovať, alebo dokonca ich budúcou kariérou.“

Malé dievčatko s vystretými rukami sa usmieva na spodku kĺzačky.

Berte si fotoaparát všade so sebou, aby ste nikdy nezmeškali príležitosť – možno budete prekvapení, aké vďačné bude fotografovanie každodenných činností, ako je návšteva parku. Zachytené fotoaparátom Canon EOS-1D X Mark II s objektívom Canon EF 35mm f/1.4L II USM pri nastavení 1/1000 s, f/3,2 a ISO 1000. © Helen Bartlett

5. Fotografujte každodenný život

„Časy, keď sa fotoaparát vytiahol len pri zvláštnych príležitostiach alebo keď sa brával len na dovolenky, sú dávno preč. Dnes môžeme fotografovať oveľa viac záberov prirodzených činností. Odfotografujte, ako sa členovia vašej rodiny po dlhom dni túlia k sebe na gauči. Zachyťte rozžiarený výraz na tvárach vašich detí, keď vám o piatej ráno skočia do postele čerstvé ako rybičky a chcú sa hrať. Stiahnite sa do úzadia a použite dlhší objektív alebo funkciu priblíženia na fotoaparáte a odfotografujte deti pri hre, čím získate naozaj krásne prirodzené zábery.“

6. Rozpovedzte príbeh zachytením okolia

„Pokúste sa zachytiť vo svojich snímkach prvky, ktoré im dodajú príbeh. Je výborné, ak sa vám podarí dokonalý portrétny záber, ale širší uhol pohľadu môže byť rovnako vďačný. Odfotografujte svoje dieťa v detskej izbe obklopené hračkami. Zakomponujte do snímky detí hrajúcich sa v parku alebo miestnom lesíku mierku tak, že urobíte záber na výšku, aby ste zachytili výšku stromov. Využívajte prostredie tvorivo, všímajte si tvary a tiene, odrazy a línie, ktoré by mohli záber orámovať, aby ste svoje fotografie niečím ozvláštnili.“

Čiernobiela snímka dvoch detí ležiacich na koberčeku orámovaná stĺpikmi zábradlia schodiska zachytená zhora z odpočívadla.

Experimentovanie s uhlami a kompozíciou vám umožní vytvoriť úchvatné zábery, nech sa nachádzate kdekoľvek. Zachytené fotoaparátom Canon EOS-1D X s objektívom Canon EF 24mm f/1.4L USM (ktorý bol nahradený objektívom Canon EF 24mm f/1.4L II USM) pri nastavení 1/60 s, f/3,5 a ISO 3200. © Helen Bartlett

Malý chlapec hrajúci sa s hračkárskym lietadlom v tmavej miestnosti. Vďaka bodovému svetlu lietadlo vrhá tieň na strop.

Hra so svetlom môže prispieť k vzniku výrazných snímok. V tomto prípade Helen použila siluety a bodové svetlo na zdôraznenie svojho objektu, čím ozvláštnila snímku, ktorá mohla byť inak pomerne obyčajná. Zachytené fotoaparátom Canon EOS-1D X Mark II s objektívom Canon EF 35mm f/1.4L USM (ktorý bol nahradený objektívom Canon EF 35mm f/1.4L II USM) pri nastavení 1/250 s, f/1,4 a ISO 8000. © Helen Bartlett

7. Hľadajte zaujímavé uhly a kompozície

„Podstatu človeka možno niekedy zachytiť aj bez toho, aby sme ukázali jeho tvár. Zo zaujímavého uhlu a so zaujímavým uhlom pohľadu možno vytvoriť skutočne pozoruhodné snímky. Čo tak zachytiť detaily rúčok vášho bábätka alebo moment, keď vaše batoľa trvá na tom, že čižmy si treba obúvať naopak? Experimentujte s nastaveniami fotoaparátu. Použite vyššiu rýchlosť uzávierky a zachyťte všetky detaily pohybov, prípadne predstavte svoje dieťa ako neposednú šmuhu – výrazne znížte rýchlosť uzávierky a použite statív, aby bol fotoaparát čo najstabilnejší, keď vaše dieťa prefrčí okolo. Nebojte sa použiť vyššie ISO pri snímaní vnútri. Ja osobne nikdy nepoužívam blesk a uprednostňujem len dostupné svetlo, aby fotografie pôsobili prirodzene. Skúste snímať čiernobiele fotografie. Pôsobia nadčasovo a snáď sa budú páčiť aj ďalším generáciám.“

8. Hľadajte svetlo

„Identifikujte zdroj svetla – ak pracujete v interiéri, použite prirodzené svetlo z okna a nasmerujte svoje objekty tvárou k nemu, aby ste dosiahli krásne osvetlený portrét. Ak sa nachádzate vonku, hľadajte otvorený tieň, ktorý zabezpečí jemné a rovnomerné svetlo na tvári vášho objektu. K náladovým portrétom môže úžasne prispieť zimné slnko nízko na oblohe. Hľadajte dlhé tiene, ktoré vašim snímkam môžu dodať zaujímavé kompozičné prvky.

„Rýchly objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou je skvelou investíciou k vašej digitálnej zrkadlovke alebo bezzrkadlovému fotoaparátu. Fotografom pracujúcim s digitálnou zrkadlovkou Canon vždy odporúčam objektív Canon EF 50mm f1.8 STM. Ide o kvalitný a cenovo dostupný objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou a širšou clonou. Objektív Canon RF 50mm F1.8 STM by bol ekvivalentom pre všetkých, ktorí používajú plnoformátový bezzrkadlový systém od spoločnosti Canon. Objektívy so širokou clonou prepúšťajú množstvo svetla navyše, takže sa skvele hodia na snímanie detí vnútri.“

Čiernobiely záber zblízka na malé dieťa pozerajúce do zeme.

Ak si čupnete a zachytíte svoj objekt na úrovni jeho očí, vašim snímkam to dodá intímnu atmosféru. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R5 s objektívom Canon RF 50mm F1.2L USM pri nastavení 1/1000 s, f/1,2 a ISO 100. © Helen Bartlett

9. Skloňte sa k nim

„Skloňte sa, aby ste sa dostali na úroveň očí detí a videli svet z ich uhla pohľadu. Skúste si sadnúť alebo ľahnúť na zem. Týmto prístupom môžete zároveň minimalizovať vo svojom zábere neporiadok a rušivé elementy v pozadí. Pozadie môžete často vyplniť oblohou, stromami či stenou, nemusí ho tvoriť celý obsah skrinky s hračkami roztrúsený pri vašich nohách. Na druhej strane, záber na dieťa tešiace sa z neporiadku, ktorý narobilo, je takisto fajn!“

10. Fotografie si vytlačte

„Či už máte domácu tlačiareň, alebo si fotografie nechávate vytlačiť online či v obchode, nezabúdajte svoje snímky tlačiť. Fotky môžete vytlačiť aj na šálky, plagáty a ďalšie predmety. Takto sa z nich môžete tešiť každý deň. Výtlačky na papieri sú trvácne a môžete si ich bezpečne odložiť, nestratia sa v počítači ani na pamäťovej karte.“

Čiernobiela snímka malého chlapca, ktorý skáče na posteli a smeje sa.

Kvalita vašich výsledných snímok sa zlepší, ak sa vaše objekty bavia, preto nezabúdajte na zábavu. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R5 s objektívom Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM pri nastavení 38 mm, 1/1000 s, f/2,8 a ISO 2500. © Helen Bartlett

11. Urobte z fotografovania zábavu

„Snažte sa, aby deti fotografovanie bavilo, potom budú ochotnejšie spolupracovať. Nemajte na ne príliš veľké nároky, najmä ak sú unavené, a dbajte na to, aby bol pre nich celý proces zaujímavý. Fotografujte ich obľúbené veci, plyšové hračky, obrázok, ktorý práve namaľovali. Hrajte sa s nimi, pospevujte si, lezte na stromy.“

„Zapamätajte si, že fotografovanie vlastnej rodiny je to najzábavnejšie, čo môžete s fotoaparátom zažiť, a ja dúfam, že tieto rady vás povzbudia v tom, aby ste počas týchto sviatkov fotoaparát vytiahli častejšie a zachytili snímky, ktoré si budete v nasledujúcich rokoch s láskou uchovávať.“

Súvisiace produkty

Súvisiace články