Fotografické výtlačky sú skvelými darčekmi a milými spomienkami. Fotografie môžete použiť na vytvorenie pohľadníc, kalendárov a dekorácií do domácnosti, na zostavenie výstrižkových albumov alebo na prispôsobenie svojich vecí nálepkami obľúbených obrázkov. Výtlačky sú tiež trvalými spomienkami na cesty, rodinné stretnutia alebo prelomové udalosti v živote vašej rodiny.
Máte na výber rôzne aplikácie určené na tlač. Program Easy-PhotoPrint Editor od spoločnosti Canon vám umožňuje zábery upravovať, orezávať, meniť ich pozadie, pridávať text alebo rámčeky a na ich vylepšenie používať mnoho ďalších kreatívnych nástrojov, ako sú šablóny, pečiatky a symboly – a potom ich vytlačiť. Aplikácia Canon PRINT od spoločnosti Canon tiež zjednodušuje výrobu rôznych tlačových projektov a otvára vám svet tvorivých možností.
Okrem precvičovania kreativity a pridávania osobných prvkov však bude vo vašom záujme, aby mali výtlačky najlepšiu možnú kvalitu s ostrými detailmi, bohatým rozsahom tónov a vernými farbami. Tu sa zameriame na to, ako optimalizovať snímky pomocou softvéru Digital Photo Professional (DPP) od spoločnosti Canon alebo vášho preferovaného softvéru na úpravu fotografií, aby ste pri tlači dosiahli najlepšie možné výsledky.
TLAČ
Úprava fotografií za účelom tlače
Výber tlačiarne
Ktorú tlačiareň by ste mali použiť? Ak sa práve chystáte nejakú tlačiareň kúpiť, pozrite si našich sprievodcov zameraných na najlepšie tlačiarne značky Canon pre tlač fotografií a tlačiarne pre všetky použitia. Nateraz predpokladajme, že používate univerzálnu atramentovú tlačiareň.
Jedna vec, ktorú však treba mať na pamäti, je, že ak používate tlačiareň s viac ako základnými štyrmi farbami atramentu, môžete očakávať, že budú farby vernejšie. Model Canon PIXMA TS8750 napríklad používa šesť samostatných kaziet vrátane piatich farbivových farebných atramentov na dosiahnutie vynikajúcej kvality fotografií s vylepšeným farebným priestorom a rozsahom tónov. Ak sa chcete naozaj prejaviť, model Canon PIXMA PRO-200, ktorý používa osem individuálnych farbivových atramentových kaziet, ponúka profesionálnu kvalitu tlače vo veľkom formáte A3+ za relatívne dostupnú cenu.
Výber papiera
Bez ohľadu na to, akú tlačiareň používate, vyberte si vhodný typ papiera, ktorý bude vyhovovať charakteru obrázka a typu tlače, ktorú chcete použiť. Lesklé fotografické papiere ako lesklý fotografický papier GP-501 od spoločnosti Canon vo všeobecnosti podporujú širší rozsah odtieňov ako matné papiere, vďaka čomu sú vhodným riešením pre živé farebné fotografie v kvalite na úrovni fotoštúdia. Matné papiere, ako napríklad matný fotografický papier MP-101 od spoločnosti Canon, sú vynikajúce pre náladovejšie obrázky s nízkym kontrastom, najmä v čiernobielom prevedení. Papiere na handrovom základe, plátno a umelecké papiere sú dostupné s rôznymi textúrami a povrchovými úpravami a môžu dokonale poslúžiť na výrobu nezabudnuteľného darčeka alebo jedinečnej dekorácie.
Rozhodujúcim aspektom je, že rôzne médiá majú rôzne charakteristiky absorpcie atramentu a odrazivosti. Pri tlači je preto nevyhnutné používať správne nastavenia. Ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky, majte na mysli zamýšľané použitie a optimalizujte záber pre médium, na ktoré tlačíte.
Správa farieb
Ak je to možné, predtým, ako začnete upravovať fotografie, je dobré vykonať kalibráciu monitora. To znamená, že vaše výtlačky sa budú viac zhodovať s tým, čo vidíte na obrazovke, čím sa zabráni časovo náročným a zbytočným úpravám typu pokus-omyl. Najúčinnejším spôsobom, ako to dosiahnuť, je použiť kalibračnú súpravu, ale ak je to príliš veľká investícia len na príležitostnú tlač fotografií, vyskúšajte niekoľko rýchlych riešení.
Veľmi bežným javom je predovšetkým to, že výtlačky vyzerajú príliš tmavé. Dochádza k tomu jednoducho preto, že váš monitor odhaľuje viac detailov v oblastiach s tieňom, ako je možné vytlačiť. Všetky moderné obrazovky podporujú oveľa väčší rozsah jasu ako výtlačky, s kontrastným pomerom zvyčajne najmenej 1 000:1 a často oveľa viac. Na porovnanie, najlepší lesklý fotografický papier môže dosiahnuť kontrastný pomer 200:1 medzi najtmavšou čiernou a najjasnejšou bielou, zatiaľ čo v prípade matného papiera je to iba 100:1. Ak chcete na obrazovke vidieť presnejšie zobrazenie toho, ako bude vyzerať výtlačok, jednoducho znížte jas monitora.
Po druhé, moderné LCD displeje zvyknú byť príliš modré, najmä keď sú nové (so starnutím displeja sa farby často stávajú teplejšími – žltšími). Ak chcete tento problém vyriešiť v systéme Windows, prejdite do časti Nastavenia > Displej > Kalibrácia farby displeja. V počítači Mac prejdite do ponuky Pomocník a vyhľadajte Asistenta kalibrácie displeja. Displeje majú zvyčajne predvolené nastavenie bieleho bodu (farebná teplota) D65 alebo 6500K – skúste to zmeniť na D50 alebo 5000K. Alebo jednoduchšie nastavte biely bod tak, aby sa biela farba na obrazovke zhodovala s bielou farbou papiera, na ktorý tlačíte, za svetelných podmienok, pri ktorých bude obrázok vystavený – a dbajte na to, aby jas obrazovky neoklamal váš zrak.
Nakoniec skontrolujte nastavenia farieb. V softvéri DPP prejdite na položku Nástroje > Preferencie a kliknite na možnosť Správa farieb. Nerobte si starosti s prvou možnosťou, pracovným farebným priestorom – profesionálni fotografi niekedy fotografujú v Adobe RGB, širšom farebnom priestore, ale ak sú vaše zábery sRGB, ich zmena neprinesie žiadnu praktickú výhodu. V kontextovom okne Profil tlače vyberte tlačiareň, ktorú budete používať. V softvéri DPP sa vykonáva správa farieb pomocou profilov ICC pre tlačiarne, ktoré ich podporujú. Profily ICC obsahujú podrobnosti o presných farebných možnostiach zariadení a umožňujú dosiahnuť vernejšie farby.
Vedľa tejto možnosti vyberte pre Postupy renderovania položku Relatívne kolorimetrické. Toto nastavenie znamená, že ak obrázok obsahuje farby, ktoré spadajú mimo gamut alebo farebný rozsah tlačiarne, skonvertujú sa na najbližšie tlačiteľné farby, ale zvyšok obrázka zostane nezmenený. Ak vyberiete možnosť Percepčné, potom sa všetky farby na obrázku upravia tak, aby sa medzi nimi zachoval vzťah, a často zistíte, že na farebných obrázkoch je znížená sýtosť farieb a vyzerajú nevýrazne. Ak použijete možnosť Relatívne kolorimetrické, farby sa vo všeobecnosti budú meniť menej.
Základy úpravy fotografií
Ak môžete začať so súborom RAW, ktorý obsahuje všetky farebné a tonálne údaje zachytené snímačom, budete mať viac priestoru na úpravy. Ak ste však nesnímali vo formáte RAW, stále môžete použiť softvér DPP na vylepšenie obrázka za účelom tlače (hoci niektoré nástroje a možnosti nebudú k dispozícii). Ak začínate s formátom TIFF alebo JPEG, osvedčeným postupom je pracovať na kópii obrázka, aby sa zachoval originál.
Pri súboroch RAW je dobré pre začiatok opraviť akékoľvek optické aberácie pomocou nástroja Digitálny optimalizátor objektívu softvéru DPP (ak ste použili podporovaný fotoaparát s podporovaným objektívom) alebo nástrojov na paneli Korekcia objektívu, ktoré dokážu opraviť chyby, ako je vinetácia a skreslenie objektívu. . Pre súbory JPEG by sa vo fotoaparáte aplikovalo množstvo korekcií objektívu.
Softvér DPP 4.17 obsahuje funkciu Neural Network Image Processing (vyžaduje sa predplatné), ktorá využíva zariadenie AI na inteligentnú analýzu rôznych oblastí každého obrázka a použitie selektívnych vylepšení založených na obsahu obrázka. Dokáže vylepšiť oblasti s detailami, použiť výkonnejšiu redukciu šumu v menej detailných oblastiach a opraviť chyby a skreslenia spôsobené nedokonalosťami objektívu. Ak fotografie tlačíte často alebo ak chcete tlačiť zábery z dôležitých udalostí, napríklad zo svadby, ktoré zvyčajne zažijete len raz za život, potom stojí za zváženie kúpa predplatného.
Orezanie a vylepšenie kompozície
V ďalšom kroku zvážte kompozíciu obrázka. Ak plánujete zhotoviť výtlačok s pomerom strán odlišným od pôvodného obrázka, napríklad štvorcový portrét s pomerom 1 x 1 alebo záber na šírku s pomerom 16 x 9, obrázok orežte tak, aby bolo orámovanie podľa vašich predstáv a žiadne jeho dôležité prvky neboli vystrihnuté. Orezanie môžete použiť aj na dosiahnutie kreatívneho efektu, či už chcete odstrániť nežiaduce alebo rušivé oblasti záberu alebo zamerať pozornosť na konkrétny prvok. Obrázok môžete aj otočiť – pridáte mu na zaujímavosti alebo vyrovnáte naklonený horizont.
Princípy kompozície, ako je pravidlo tretín, vám môžu pomôcť vytvoriť efektívne orámovanie a pritiahnuť pohľad diváka. Pri portréte môže blízke orezanie pridať na pôsobivosti, ale zvyčajne je najlepšie vyhnúť sa umiestneniu objektu priamo do stredu záberu – asymetrické kompozície vyzerajú dynamickejšie.
Vyhnite sa orezaniu na veľmi malú oblasť obrázka, ktorá nemusí obsahovať dostatok detailov pre uspokojivú tlač. Spoločnosť Canon preto predstavila prelomový nástroj Neural Network Upscaling Tool (vyžaduje sa predplatné),1 ktorý môže zdvojnásobiť rozlíšenie obrázka. Docielite tak oveľa fotorealistickejšie výsledky ako pri konvenčnom zvýšení rozlíšenia. Tento nástroj, ktorý využíva technológiu s hĺbkovým učením na spracovanie obrazu od spoločnosti Canon, je skvelou voľbou, ak bola fotografia výrazne orezaná alebo jednoducho nemá dostatok pixelov na veľkoformátovú tlač.
Prípadne by ste namiesto orezania rušivo detailného pozadia mohli zvážiť jeho rozmazanie? V tomto bode môžete prejsť na kreatívnejšie úpravy, napríklad korekciu farebných odtieňov pomocou funkcie nastavenia vyváženia bielej softvéru DPP, retušovanie nedostatkov alebo nechcených detailov alebo použitie filtrov a štýlov obrázkov pre rýchlu a jednoduchú štylizáciu. Môžete napríklad vytvoriť obrázok, ktorý bude vyzerať ako nasnímaný starým jednorázovým fotoaparátom, alebo naň použiť okrem iného aj vintage sépiovú úpravu.
Úprava tónov a dynamického rozsahu
Ak je záber tmavý alebo je kontrast príliš nízky, môžete použiť automatickú optimalizáciu úrovne osvetlenia softvéru DPP na automatickú úpravu jasu a kontrastu. Ak chcete prevziať väčšiu kontrolu, otvorte panel nástroja na úpravu hodnoty gama, ktorý ponúka softvér DPP. V softvéri DPP sa tu, podobne ako vo vašom fotoaparáte, zobrazuje histogram – grafické znázornenie tónov obrázka, od najtmavších po najsvetlejšie. Ak je graf na oboch koncoch orezaný, znamená to, že na obrázku budú odrezky a strácajú sa tónové detaily v najjasnejších svetlých oblastiach alebo v oblastiach s najtmavšími tieňmi.
Začnite kliknutím na tlačidlo Automaticky (nad histogramom), čím sa automaticky nastaví biely bod, čierny bod a stredný bod a obnoví sa automatická optimalizácia úrovne osvetlenia a kontrast. Následne môžete manuálne doladiť jas, vyváženie bielej a ďalšie nastavenia.
Mnoho ľudí chce zvýšiť sýtosť a kontrast, aby dodali obrázkom ráznejší dojem – vyskúšajte na to panel pokročilých nástrojov softvéru DPP. Celkovú expozíciu môžete zmeniť aj pomocou posuvníka na nastavenie jasu. Niekedy je dobré obrázok celkovo zosvetliť, ak tlačíte na matné papiere, ktoré sa môžu zdať menej biele, ale nepreháňajte to – zastavte sa, keď biele oblasti vyzerajú skôr biele ako sivé. Ak obrázok začne vyzerať neprirodzene, znížte mieru nastavenia tieňov a zvýraznení pomocou posuvníkov.
V prípade potreby môžete použiť panel nástroja čiastkových úprav softvéru DPP na jemné doladenie jasu, kontrastu, odtieňa a sýtosti konkrétnych častí obrázka.
Zaostrenie pre tlač
Zaostrovanie by malo byť vždy posledným krokom. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak bude obrázok na začiatku čo najčistejší. Preto sa najskôr vysporiadajte s akýmkoľvek prítomným šumom (a vyhnite sa opakovanému opätovnému otváraniu a ukladaniu JPEG – kvalita obrázka sa zakaždým zhorší). Ak chcete zaostriť alebo znížiť šum, pozrite si obrázok pri 100 % zväčšení, aby ste jasne videli efekty.
Všetkým fotografiám prospeje určité zaostrenie, pretože tlač vo svojej podstate trochu zmäkčuje obrázky, ale to sa líši v závislosti od typu papiera – čím viac sa atrament absorbuje a rozptýli, tým väčší je efekt zmäkčenia. To znamená, že tlač na plátno bude vyžadovať viac zaostrenia ako tlač na pololesklý alebo lesklý papier a tlač na lesklý fotografický papier ho bude vyžadovať ešte menej.
Nástroj na úpravu ostrosti softvéru DPP zvýrazní kontrast pozdĺž okrajov obrázka, aby vytvoril dojem väčšej ostrosti, ale funkcia Neostrá maska slúži na jej jemnejšie ovládanie – má samostatné ovládacie prvky pre nastavenia intenzity, jemnosti a hraničnej hodnoty. Na rozdiel od svojho náprotivku v softvéri, akým je napríklad Photoshop, je však v softvéri DPP nástroj Neostrá maska dostupný iba so súbormi RAW.
Bez ohľadu na to, aký nástroj použijete, zaostrujte selektívne – vyhnite sa zaostrovaniu tam, kde chcete jemné prechody, hladké tóny pleti alebo nevýrazné pozadie. Zaostrenie oblastí s plochými farbami môže spôsobiť neatraktívny obrazový šum. Pomocou nástroja Neural Network Image Processing Tool v softvéri DPP 4.17 je na dosiahnutie najlepšieho efektu možné automaticky zaostriť jemné detaily a textúru, zatiaľ čo oblasti obrázka relatívne bez detailov si zachovajú hladké prechody a vzhľad bez šumu.
Nastavenia pre optimálny výstup tlače
Ste pripravení tlačiť? Namiesto toho, aby ste vybrali možnosť Tlačiť, prejdite na položky Súbor > Tlačiť s podrobným nastavením. Ponechajte rozlíšenie 350dpi, predvolenie nastavenie softvéru DPP určené na tlač. Ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky, vždy nastavte možnosť kvalita tlače na hodnotu Vysoká. Použitie správnych nastavení predvolieb (ako je uvedené vyššie) by malo zabezpečiť zhodu farieb. V rozbaľovacej ponuke je však dôležité vybrať Typ papiera ktorý používate – ak tu zvolíte nesprávne nastavenia, môžete zmariť celú tvrdú prácu.
Ak chcete zo svojich fotografií zakaždým vyťažiť maximum a vytvoriť výtlačky, ktoré s radosťou vystavíte alebo budete zdieľať, postupujte podľa tohto sprievodcu a pozrite si Najlepšie tipy na vystavenie rodinných fotografií od profesionála.
Napísal Alex Summersby
- Nástroj Neural Network Upscaling Tool je určený len pre systém Windows a potrebujete naň predplatné (k dispozícii je mesačná bezplatná skúšobná verzia). Ak si predplatíte nástroj Neural Network Processing Tool, nástroj Neural Network Upscaling Tool nevyžaduje ďalšie predplatné.
- Adobe a Photoshop sú registrované ochranné známky alebo ochranné známky spoločnosti Adobe v Spojených štátoch a/alebo v iných krajinách.
Súvisiace produkty
-
Tlačiarne pre domácnosť
Séria PIXMA TS8750
Tlačte ostré dokumenty a fotografie v sýtych farbách pomocou vysoko kvalitnej a ľahko použiteľnej multifunkčnej tlačiarne so 6 atramentmi pre celú rodinu -
Profesionálne fotografické tlačiarne
PIXMA PRO-200
Tlačiareň PIXMA PRO-200 zameraná na tlač fotografií so živými farbami, ktorá je svojou univerzálnosťou a použiteľnosťou ideálnou voľbou pre fotografických nadšencov a začínajúcich fotografov. -
Tlačiarne pre domácnosť
PIXMA TS7450a Series
Štýlové multifunkčné zariadenie pre technologický dôvtip so širokou škálou kreatívnych využití tlače, navyše s technológiou ADF na zjednodušenie procesu kopírovania a skenovania viacerých rozličných hárkov. -
Tlačiarne pre domácnosť
Séria PIXMA TS5350
Prezentujte svoj dizajn pomocou tlačiarne PIXMA TS5350 Series, ktorá poskytuje všestrannú manipuláciou s médiami a ponúka štýlové a kreatívne aplikácie a bezproblémové pripojenie k smartfónu. -
Tlačiarne pre domácnosť
PIXMA G640
Prvá multifunkčná tlačiareň radu PIXMA G so šiestimi doplniteľnými farbivovými atramentovými zásobníkmi PIXMA G640 spája bezkonkurenčnú tlač vo fotokvalite so schopnosťou produkovať veľké objemy pri mimoriadne nízkych nákladoch.