Digitálne zrkadlovky a bezzrkadlové fotoaparáty: čo je lepšie pre fotografovanie a video?

Keďže je k dispozícii širšia ponuka bezzrkadlových fotoaparátov než kedykoľvek predtým, nikdy nebol lepší čas prejsť na bezzrkadlový fotoaparát. Tu skúmame rozdiely medzi DSLR a bezzrkadlovými fotoaparátmi a vysvetľujeme výhody systému Canon EOS R.
Pohľad cez plece fotografa na obrazovku LCD modelu Canon EOS R10, na ktorej sú dvaja tanečníci flamenca.

Vďaka systému EOS R, ktorý zahŕňa modely APS-C i plnoformátového snímača, teraz široký sortiment bezzrkadlových fotoaparátov ponuka nové výhody nielen profesionálom, ale aj amatérom. Či už chcete prejsť zo staršieho fotoaparátu na novší alebo kompaktný fotoaparát nahradiť fotoaparátom s vymeniteľnými objektívmi, asi si kladiete otázku, možno zvažujete skôr tradičnú digitálnu zrkadlovku ako bezzrkadlový fotoaparát.

Je pravda, že digitálne zrkadlovky Canon EOS sú skvelé fotoaparáty a objektívy Canon EF vo svojej dobe stanovili štandard pre dizajn objektívov. Systém EOS R však predstavuje skokovú zmenu v oblasti výkonu aj tvorivých možností. Vďaka neustále sa rozširujúcej ponuke najmodernejších objektívov RF a RF-S a príslušenstva poskytuje tento systém fotografom, filmárom a tvorcom obsahu bezprecedentnú úroveň kvality a kontroly.

Aby sme vám pomohli oceniť výhody prechodu na bezzrkadlové fotoaparáty pozrieme sa na rozdiely medzi digitálnymi zrkadlovkami a bezzrkadlovými fotoaparátmi, s čím nám pomôže produktový špecialista spoločnosti Canon Europe Mike Burnhill.

Ilustrácia schémy fotoaparátu Canon EOS 80D so znázornením zrkadlového mechanizmu.

Skratka DSLR označuje digitálnu zrkadlovku. V nej zrkadlo odráža svetlo nahor do systému hľadáčika. Aby sa svetlo dostalo k snímaču za ním, zrkadlo mu musí uhnúť z cesty. To si vyžaduje relatívne objemný mechanizmus, ktorý zvyšuje veľkosť a hmotnosť fotoaparátu a tiež predstavuje komplikácie pre optické inžinierstvo.

Canon EOS R7 na skale. Nemá pripevnený objektív, takže snímač vo vnútri je viditeľný.

Bezzrkadlový fotoaparát, ako je napríklad Canon EOS R7, neobsahuje žiadny zrkadlový mechanizmus. Namiesto toho obraz prechádza priamo cez objektív k snímaču. To, čo vidíte v elektronickom hľadáčiku (EVF), je projekcia obrazu snímača. To znamená, že na rozdiel od optického hľadáčika v digitálnej zrkadlovke dokáže zobraziť efekt nastavení snímania. Ako hovorí Mike Burnhill zo spoločnosti Canon Europe, „elektronický hľadáčik v bezzrkadlových fotoaparátoch vám umožňuje vidieť expozíciu snímky ešte predtým, ako ju vytvoríte.“

Bezzrkadlové fotoaparáty v porovnaní s digitálnymi zrkadlovkami: veľkosť a hmotnosť tela

„Jednou z kľúčových vlastností digitálnych zrkadloviek je, že majú zrkadlo alebo optický hranol na nasmerovanie svetla cez hľadáčik,“ vysvetľuje Mike. „Tento mechanizmus však musí mať priestor na otáčanie, aby sa uvoľnila cesta svetlu k snímaču. Odstránenie tohto prvku pomáha znížiť veľkosť a hmotnosť fotoaparátu.“

Úspora hmotnosti pri bezzrkadlovom fotoaparáte a objektíve v porovnaní s digitálnou zrkadlovkou môže byť výrazná. Canon EOS R8 (vrátane batérie a pamäťovej karty) spárovaný s objektívom RF 24-105 mm F4L IS USM váži približne 1 161 g, zatiaľ čo porovnateľná zostava digitálnej zrkadlovky - Canon EOS 6D Mark II s objektívom EF 24-105 mm f/4L IS II USM - s hmotnosťou približne 1 560 g je o viac ako 34 % ťažšia. Ak sa na to pozrieme inak, rozdiel takmer 400 g predstavuje približne hmotnosť ultraširokouhlého objektívu RF 15-30 mm F4.5-6.3 IS STM čo znamená, že by ste si do brašne bezzrkadlového fotoaparátu mohli pribaliť obidva objektívy RF, čím by ste získali rozšírené možnosti priblíženia na túrach alebo expedíciách, a pritom by ste so sebou stále nenosili viac ako v prípade zostavy DSLR.

Tvorkyňa lifestylového obsahu Diana Millosová pomocou modelu EOS R10 fotografovala kultúru a architektúru Andalúzie. Komentuje to: „Keď prejdete z fotoaparátu, ktorý je oveľa ťažší, ako napríklad EOS 80D, ktorý používam, EOS R10 vyzerá takmer ako hračka. Páči sa mi, že je malý a ľahký, a pritom rovnako výkonný.“

Žena v žltých šatách a klobúku drží fotoaparát Canon EOS R10 pri jednom oku.

Bezzrkadlové fotoaparáty, ako je Canon EOS R10, ponúkajú vysokú kvalitu a výkonné funkcie v prenosnejšom a ľahšom dizajne, pretože nemusia byť prispôsobené zrkadlovému mechanizmu digitálnej zrkadlovky.

Canon EOS 5D Mark IV s objektívom EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM spolu s EOS R s objektívom RF 70-200 mm F2.8L IS USM.

Ilustrácia výhody hmotnosti a veľkosti, ktorú prinášajú fotoaparáty so systémom EOS R a objektívmi RF. Objektív Canon RF 70-200 mm F2.8L IS USM spárovaný s EOS R vpravo) je výrazne kratší (po zatiahnutí) ako jeho náprotivok EF, EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM spárovaný s EOS 5D Mark IV (vľavo). Bezzrkadlový fotoaparát je tiež približne o 630 g ľahší, čo znamená, že si môžete pribaliť ďalší nápoj alebo ďalší objektív pre širšiu perspektívu – ako je RF 28-70 mm F2.8 IS STM, ktorý váži iba 490 g, alebo 700 g RF 24-105 mm F4L IS USM – a môžete mať približne rovnakú hmotnosť ako jeden objektív EF a DSLR.

Objímky pre objektívy: prečo sú bezzrkadlové fotoaparáty lepšie ako digitálne zrkadlovky?

Bajonet RF používaný vo fotoaparátoch so systémom EOS R priniesol mnoho inovácií. „Bajonet RF bol navrhnutý s ohľadom na budúcnosť,“ vysvetľuje Mike, “napríklad zlepšenie rýchlosti komunikácie medzi fotoaparátom a objektívom a pridanie ďalších kontaktov na podporu viacerých funkcií.“ Patrí medzi ne oveľa rýchlejší výkon automatického zaostrovania, digitálna optimalizácia objektívu v reálnom čase a vylepšené ovládacie prvky, ako sú prispôsobiteľný ovládací krúžok na objektívoch RF.

Namiesto toho, aby bolo potrebné neustále riešiť systém zrkadla digitálnej zrkadlovky medzi objímkou a snímačom, môžu dizajnéri objektívov priblížiť
objektívy RF k samotnému snímaču, čím sa zvyšuje optický výkon. Výsledkom je rýchlejší, jasnejší objektív s výnimočnou kvalitou a prelomový dizajn nového objektívu.

Obrázok bajonetu RF na fotoaparáte Canon EOS R3.

Srdcom bezzrkadlového fotoaparátu Canon so systémom EOS R je inovatívny bajonet RF so širokým otvorom, kratšou vzdialenosťou zadného zaostrenia a výnimočne rýchlou komunikáciou medzi objektívom a telom.

Objektív pre každý typ fotografie a videa

Od uvedenia prvých objektívov RF v roku 2018 sa ponuka objektívov Canon pre bezzrkadlové fotoaparáty so systém EOS R exponenciálne rozrástla. Teraz zahŕňa špeciálne objektívy RF-S navrhnuté pre bezzrkadlové fotoaparáty so snímačmi APS-C , ako sú EOS R10 a EOS R7. Zároveň umožňuje tvorcom fotografií aj video obsahu objavovať nové vzrušujúce technológie objektívov.

Od ultraširokouhlého objektívu RF 10-20 mm F4L IS STM so zoomom až po pozoruhodne kompaktné a ľahké a prvotriedne super teleobjektívy, ako sú RF 600 mm F11 IS STM a RF 1200 mm F8L IS USM, rad objektívov RF a RF-S ponúka celú škálu kreatívnych možností. Dokonca ani „štandardné“ objektívy nie sú obyčajné, RF 28-70 mm F2.8 IS STM a RF-S 18-45 mm F4.5-6.3 IS STM ponúkajú vynikajúcu stabilizáciu obrazu a automatické zaostrovanie pre ostré snímky a videá.

K dispozícii sú napríklad jedinečné stereoskopické objektívy a objektívy VR, vďaka ktorým môžete jednoducho začať vytvárať pohlcujúce 3D videá a snímky s kompatibilnými bezzrkadlovými fotoaparátmi so systémom EOS R. Objektívy ako sú RF-S 3.9 mm F3.5 STM DUAL FISHEYE, navrhnuté pre fotoaparáty APS-C so systémom EOS R, sú základom Canon EOS VR SYSTEM, vďaka ktorému je vytváranie stereoskopického 3D a VR obsahu dostupnejšie pre viac ľudí.

Hybridné objektívy RF – vrátane zoomu, ako je objektív RF 24-105 mm F2.8L IS USM Z, a prvotriednych objektívov, ako je RF 35 mm F1.4L VCM – spájajú možnosti fotografických a video objektívov. Sú ideálnou voľbou pre kombináciu fotografovania a filmovania. Medzi prednosti týchto vysokovýkonných hybridných objektívov patria kruhy Iris Rings na manuálne nastavenie clony počas nahrávania videa, minimálne dýchanie pri zaostrovaní a rýchle a tiché zaostrovacie motory. Objektívy so zoomom v tomto rade sú vybavené aj profesionálnym elektronickým parfokálnym zaostrovaním počas zoomovania, plus možnosť rozšírenia o motorický zoom.

Fotoaparát Canon EOS R7 s objektívom Canon RF-S 7,8 mm F4 STM DUAL na čiernom pozadí.

Model Canon RF-S 7,8 mm F4 STM DUAL je inovatívny duálny objektív navrhnutý tak, aby pre používateľov s fotoaparátmi systému APS-C EOS R boli vysokokvalitné 3D fotografie a videá dostupnejšie než kedykoľvek predtým a je vhodný najmä na fotografovanie zblízka.

Rad hybridných objektívov RF od spoločnosti Canon - dva zoomy a tri ohniská – zobrazené na čiernom pozadí.

Bezzrkadlový fotoaparát so systémom EOS R od spoločnosti Canon bol navrhnutý s ohľadom pre potreby kameramanov a filmárov hneď od začiatku a prelomové hybridné RF šošovky od spoločnosti Canon prinášajú špičkové funkcie pre fotografie aj videozáznamy.

Optické v. elektronické hľadáčiky: ktorú sú lepšie?

DSLR majú optické hľadáčiky, ktoré poskytujú jasný pohľad na scénu pri dobrom svetle. Ale elektronické hľadáčiky (EVF) používané v bezzrkadlových fotoaparátoch majú významné výhody.

Obzvlášť ak používate bezzrkadlový fotoaparát so systémom EOS R, simulácia expozície umožňuje zobraziť ukážku s aplikovanou expozíciou, štýlom Picture Style a ďalšími nastaveniami, a to v hľadáčiku i na zadnom displeji LCD. V digitálnej zrkadlovke funguje simulácia expozície pri použití zadnej obrazovky v režime živého náhľadu Live View, ale nie v hľadáčiku. Pomocou elektronického hľadáčika môžete tiež vytvoriť záber a zaostriť v podmienkach s nízkym osvetlením, ktoré sú príliš tmavé na to, aby ste niečo videli voľným okom cez optický hľadáčik. EVF môžu zobrazovať digitálne pomôcky alebo prekrývajúce sa vrstvy, ktoré podporujú celý rad asistenčných funkcií v reálnom čase, ako je zaostrovanie a vzory zebry. Pri snímaní videa napríklad ponúka elektronický hľadáčik v kamerách so systémom EOS R rovnaké zobrazenie pomoci s manuálnym zaostrovaním ako profesionálne kamery Cinema EOS od spoločnosti Canon.

Elektronický hľadáčik tiež umožňuje zobrazenie podrobnejšej úrovne informácií o snímaní, ako aj navigáciu a zmenu nastavení v ponukách fotoaparátu. Pomocou elektronického hľadáčika môžete tiež prezerať snímky a videozáznamy, ktoré ste zachytili, a to aj vtedy, keď sú podmienky príliš jasné na to, aby ste ich dobre videli na LCD obrazovke fotoaparátu.

EVF vo fotoaparátoch Canon so systémom EOS R sa naďalej vyvíja, pričom EOS R1 a EOS R5 Mark II sú vybavené hľadáčikom s vysokou obnovovacou frekvenciou a bez výpadkov, čo vám v porovnaní s digitálnymi zrkadlovkami poskytne plynulý zážitok zo snímania s menším počtom prerušení v kritických chvíľach pri nepretržitom snímaní.

Fotografka divokej prírody Dani Connor, ktorá použila EOS R7 na výlete pri hľadaní ohrozeného rysa španielskeho, zistila, že práca s elektronickým hľadáčikom úplne zmenila jej fotografiu.

„Keď pri fotografovaní divokej prírody musím rýchlo reagovať alebo sa neustále mení svetlo, s bezzrkadlovým fotoaparátom môžem rýchlo upraviť ISO alebo rýchlosť uzávierky a vidím, ako bude vyzerať výsledná fotografia, a to bez toho, aby som musela odtrhnúť oko od hľadáčika.“

Ilustrácia schémy elektronického hľadáčika.

Elektronický hľadáčik (EVF) v bezzrkadlovom fotoaparáte využíva kompaktnú verziu rovnakej zobrazovacej technológie s vysokým rozlíšením ako displej LCD v zadnej časti fotoaparátu. Výhodou je, že vďaka tomu vidíte presne to, čo fotoaparát, dokonca aj v príliš tmavých podmienkach, v ktorých by oko bez pomoci nevidelo nič.

Ilustrácia schémy znázorňujúca dráhu svetla vo vnútri digitálnej zrkadlovky, ktorý odráža zrkadlo smerom nahor do optického hranola a potom do hľadáčika.

Zrkadlo v digitálnej zrkadlovke odráža svetlo až do optického hľadáčika prostredníctvom optického hranola, takže vidíte obraz v tom správnom smere. S optickým hľadáčikom však nemôžete pred stlačením spúšte zobraziť ukážku efektov štýlu Picture Style, vyváženia bielej a ďalších nastavení spracovania obrazu, ako je to možné s EVF v bezzrkadlovom fotoaparáte.

Robia bezzrkadlové fotoaparáty lepšie fotografie a videá?

Keď sa systém EOS R objavil prvýkrát, zachytávanie snímok pomocou digitálnych zrkadloviek alebo bezzrkadlových fotoaparátov sa radikálne nelíšilo, pokiaľ ide o skutočnú kvalitu obrazu. Vďaka najnovšiemu technologickému vývoju však bezzrkadlové fotoaparáty so systém EOS R posúvajú výkon na ďalšiu úroveň.

Korekcie vo fotoaparáte

„Napríklad jednou z výhod vysokorýchlostnej komunikácie medzi objektívom a fotoaparátom, ktorú prináša bajonet RF, je možnosť v reálnom čase vykonať vo fotoaparáte korekciu takých optických problémov, ako sú difrakcia a aberácia,“ hovorí Mike. „Toto okamžité spracovanie znamená, že získate vyššiu kvalitu obrazu priamo z bezzrkadlových fotoaparátov.“

Rýchlosť sériového snímania

Podobne v niektorých situáciách bezzrkadlové fotoaparáty, ako je EOS R7, s rýchlosťou sériového snímania až 15 sn./s pri použití mechanickej uzávierky a 30 sn./s pri použití elektronickej uzávierky s plne automatickým zaostrovaním, s väčšou pravdepodobnosťou produkujú konzistentne použiteľné snímky ako digitálne zrkadlovky, ako sú EOS 7D Mark II alebo EOS 90D, pričom obidva majú maximálnu rýchlosť sériového snímania 10 sn./s. za sekundu.

Režim sériového snímania RAW, ktorý je dostupný v niektorých bezzrkadlových fotoaparátoch, vrátane EOS R8, EOS R7 a EOS R10, ešte viac zvyšuje vašu šancu na zachytenie dokonalej chvíle. Nielenže zaznamenáva súbory RAW rýchlosťou až 30 sn./s, ale obsahuje aj možnosť predsnímania, ktoré zachytáva snímky pol sekundy pred úplným stlačením spúšte. Vďaka predsnímaniu môžete v podstate pretáčať čas a vrátiť sa o pol sekundy späť, aby ste zachránili chvíle, ktoré ste mohli zmeškať.

EOS R5 Mark II a EOS R1 to vďaka funkcii predbežného snímania posúvajú ešte o krok ďalej. Keď je fotoaparát nastavený na nepretržité snímanie a automatické zaostrovanie, môžete stlačiť spúšť do polovice a namieriť tam, kde očakávate, že sa akcia bude odohrávať. Fotoaparát začne ukladať snímky do vyrovnávacej pamäte s úplným sledovaním AE a AF. Keď tlačidlo úplne stlačíte, fotoaparát nezačne iba fotografovať, ale uloží aj 15 snímok (EOS R5 Mark II) alebo 20 snímok (EOS R1) tesne pred úplným stlačením. Toto zaistí, že zachytíte chvíľu, keď sa akcia deje, a funguje to pri fotografovaní vo formáte JPEG alebo HEIF, ako aj vo formáte RAW. (Je tiež priamočiarejší ako režim sériového snímania RAW – ukladá jednotlivé súbory RAW, zatiaľ čo režim sériového snímania RAW používa špeciálny formát súboru, z ktorého je potrebné extrahovať jednotlivé obrázky.) V žiadnej digitálnej zrkadlovke nič také neexistuje.

A cutaway diagram illustrating the IS system in the Canon EOS R5.

Stabilizácia obrazu

Mnohé objektívy disponujú stabilizáciou obrazu, ktorá pôsobí proti chveniu fotoaparátu. Objektívy RF a RF-S vybavené optickým stabilizátorom obrazu však majú lepšiu úroveň stabilizácie v porovnaní s ekvivalentnými objektívmi EF a EF-S.

Niekoľko bezzrkadlových fotoaparátov so systémom EOS R je vybavených 5-osovým vstavaným stabilizátorom obrazu (IBIS). Ak na fotoaparáte s IBIS použijete objektív s IS, tieto dva spolupracujú na vytvorení ešte vyššej úrovne stabilizácie – až 8,5 EV v strede záberu a 7,5 EV na jeho okraji, v závislosti od fotoaparátu a použitého objektívu. To znamená, že môžete snímať bez použitia statívu pri nižšej rýchlosti uzávierky a stále zachytávať ostré zábery.

Pokročilá technológia IBIS a stabilizácie obrazu objektívu je účinná aj pri natáčaní videa. Fotoaparáty so systémom EOS R majú špeciálnu možnosť Movie Digital IS, ktorú môžete kombinovať so systémom IBIS a optickým systémom IS na zlepšenie stability záberov, vďaka čomu sú bezzrkadlové fotoaparáty so systémom EOS R lepšou voľbou na snímanie videozáznamov v porovnaní s digitálnymi zrkadlovkami.

Pohľad na LCD displej fotoaparátu Canon EOS R8, na ktorom fotograf nahráva video rastlín v kvetináčoch.

Najnovšie bezzrkadlové fotoaparáty, ako je EOS R8, obsahujú pokročilé funkcie pre tvorcov obsahu. Patria sem rozlíšenie 4K 60p a video s inteligentným sledovaním objektu – teda niečo, čo neponúkajú ani digitálne zrkadlovky, ako sú EOS 7D Mark II a EOS 90D.

Automatické zaostrovanie: bezzrkadlové fotoaparáty v. digitálne zrkadlovky

Všetky bezzrkadlové fotoaparáty so systémom EOS R od spoločnosti Canon používajú systém automatického zaostrovania, napr. Dual Pixel CMOS AF II v EOS R6 Mark II, EOS R8, EOS R7 a EOS R10, a novšiu verziu s názvom Dual Pixel Intelligent AF v EOS R5 Mark II. Vo všetkých iteráciách tohto systému sa každý pixel v snímači používa na zaostrovanie aj zobrazovanie, v porovnaní so špecifickým bodovým snímačom fázovej detekcie zaostrujúcim cez hľadáčik vo fotoaparátoch DSLR.

Jednou z veľkých výhod týchto bezzrkadlových fotoaparátov je schopnosť vybrať bod AF kdekoľvek v rámci záberu. „To nie je možné v digitálnej zrkadlovke,“ vysvetľuje Mike. „Vďaka tomu dokážu tieto fotoaparáty poskytovať aj funkcie, ako sú sledovanie tváre, sledovanie očí a sledovanie zvierat. Môžete napríklad sledovať oko vtáka počas letu, a to kdekoľvek v rámci záberu – opäť je to niečo, čo nie je možné v digitálnych zrkadlovkách.“

V mnohých bezzrkadlových fotoaparátoch so systémom EOS R sa pokročilá detekcia objektov vzťahuje aj na vozidlá, ako sú autá, motocykle, lietadlá a vlaky, pričom polohu vodiča, jazdca alebo pilota automaticky sleduje inteligentný systém automatického zaostrovania.

Bezzrkadlové fotoaparáty so systémom EOS R dokážu zaostrovať aj v tmavších podmienkach. Funkcia automatického zaostrovania v EOS R1 dokáže zaostriť na objekt v slabom svetle, napr. -7,5 EV, čo je zhruba ekvivalent krajiny osvetlenej hviezdami. Táto vylepšená citlivosť AF tiež umožňuje automatické zaostrovanie pri menšej maximálnej clone ako predtým. Spárujte kompaktný teleobjektív RF 600 mm F11 IS STM napríklad s Canon Extender RF 2x a v praxi máte objektív 1200 mm f/22 – doplnený o efektívne automatické zaostrovanie.

Displej fotoaparátu Canon EOS R7 s bodom automatického zaostrovania na oku dravca sediaceho na vetve.

Rýchla elektronická uzávierka a automatické zaostrovanie sledujúce oko zvieraťa v bezzrkadlových fotoaparátoch, ako sú EOS R7 a EOS R10, sú vhodné pre fotografov všetkých úrovní. „Pre fotografa divokej prírody je skvelé, keď dokáže sledovať oko zvieraťa,“ hovorí špecialista na divokú prírodu Dani Connor. „Otvorili mi to nové príležitosti, ktoré som nemal k dispozícii ako používateľ digitálnej zrkadlovky.“

Mechanická v. elektronická uzávierka

Väčšina digitálnych zrkadloviek má mechanické uzávierky, ale všetky zrkadlové fotoaparáty Canon so systémom EOS R majú elektronickú aj mechanickú uzávierku.

Aké sú teda výhody elektronickej uzávierky v porovnaní s mechanickou uzávierkou?

V prípade elektronickej uzávierky je mechanická uzávierka uzamknutá a obrazový snímač v podstate číta dáta elektronicky. Najväčšou výhodou je, že snímanie môže byť úplne tiché. So stlmenou alebo potlačenou uzávierkou, ako keď vyberiete možnosť jemného snímania S (soft shooting), ktorá je k dispozícii v niektorých fotoaparátoch, dosiahnete nielen tichšiu prevádzku, ale snímanie úplne bez šumu. Môže to byť neoceniteľné, ak fotografujete napríklad ostražitú voľne žijúcu zver, spiace bábätká alebo tiché časti svadieb.*

Elektronické uzávierky umožňujú aj rýchlejšie sériové snímanie. „S mechanickými uzávierkami,“ vraví Mike, „dosahuje spomedzi našich digitálnych zrkadloviek najvyššiu rýchlosť náš profesionálny fotoaparát EOS-1D X Mark III, konkrétne 16 sn./s. Model EOS R10 s elektronickou uzávierkou vám poskytne až 23 sn./s za zlomok ceny. No a model EOS R7 dokáže snímať s rýchlosťou 30 sn./s, čím sa vyrovnáva inému profesionálnemu fotoaparátu EOS R3, avšak za tretinu jeho ceny.“

Pri fotografovaní s elektronickou uzávierkou však môže vzniknúť fenomén „posuvnej uzávierky“ – rýchlo sa pohybujúce predmety, ako sú golfová palica počas úderu či rotujúca vrtuľa, sa môžu pohnúť, kým sa zaznamená celý záber. Výsledkom je skreslenie na výslednom obraze. Tento jav je však v najnovších bezzrkadlových fotoaparátoch značne obmedzený. EOS R5 Mark II a EOS R1 sú vybavené inovatívnymi plnoformátovými snímačmi CMOS so zadným osvetlením a okrem obrazového procesora DIGIC X majú aj obrazový procesor DIGIC Accelerator. Táto kombinácia vysokorýchlostného procesora a technológie snímača minimalizuje skreslenie rolovacej uzávierky – v prípade EOS R1 na úroveň najrýchlejších mechanických uzávierok na trhu alebo dokonca ešte viac.

Čiernobiely záber zblízka na dieťa, ktoré sa koncentrovane pozerá nadol.

Rodinná fotografka Helen Bartlett považuje za nedoceniteľnú možnosť absolútne tichého snímania, ktorú jej poskytujú fotoaparáty so systémom EOS R. Pretože nevzniká zvuk uzávierky, ktorý by rušil mláďatá, či ich dokonca zobudí, ak práve spia, dokáže ich zachytiť v prirodzenejších situáciách. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R5 s objektívom Canon RF 50mm F1.2L USM pri nastavení 1/1000 s, f/1,2 a ISO 100. © Helen Bartlett

Výdrž batérie: digitálne zrkadlovky v. bezzrkadlové fotoaparáty

Často sa hovorí, že digitálne zrkadlovky majú dlhšiu životnosť batérie než bezzrkadlové fotoaparáty, najmä preto, že ich elektronický hľadáčik vyžaduje energiu, zatiaľ čo optický hľadáčik digitálnej zrkadlovky nepoužíva žiadnu. V praxi však výdrž batérie závisí od toho, ako používate fotoaparát – napríklad použitie blesku spotrebuje viac energie v oboch typoch fotoaparátov, zatiaľ čo používanie displeja LCD v digitálnej zrkadlovke zvyčajne spotrebúva viac energie než používanie displeja LCD v bezzrkadlovom fotoaparáte. Digitálna zrkadlovka strednej triedy, ako je EOS 90D, ponúka 1 200 alebo viac záberov s hľadáčikom a 450 záberov s displejom LCD. Bezzrkadlový fotoaparát EOS R6 Mark II poskytuje 450 záberov s elektronickým hľadáčikom a 760 s displejom LCD.

Rozdiel je ešte väčší na profesionálnej úrovni. Ak napríklad v prípade modelu EOS-1D X Mark III používate hľadáčik, môžete vytvoriť s nabitou batériou až 2500 obrázkov. Ak sa však spoliehate na živý náhľad Live View, tento počet klesne a 600, čo je porovnateľné so 620 zábermi s hľadáčikom a 860 s displejom LCD v prípade bezzrkadlového modelu EOS R3. Ak teda uprednostňujete používanie zadného displeja LCD, bezzrkadlové fotoaparáty vám môžu na jedno nabitie poskytnúť viac záberov.

Spotreba energie bola v bezzrkadlových fotoaparátoch Canon so systémom EOS R optimalizovaná zavedením nových vysokovýkonných batérií. Navyše rôzne možnosti šetrenia energie v ponuke fotoaparátu spolu s možnosťou nabíjania cez USB a powerbanky môžu ešte viac predĺžiť dobu prevádzky fotoaparátu.

Bezzrkadlové fotoaparáty v porovnaní s digitálnymi zrkadlovkami: výber

DSLR majú svoje silné stránky, ale bezzrkadlové fotoaparáty a objektívy so systémom EOS R ponúkajú množstvo inovatívnych technológií, ktoré otvárajú nové kreatívne možnosti pre fotografovanie a video.

Ak chcete ľahký fotoaparát s rýchlou snímkovou frekvenciou na cestovnú fotografiu, môže byť pre vás ideálny bezzrkadlový fotoaparát, ako je EOS R10. Ak máte radi divú prírodu a akčné fotografovanie, potom vám vysokorýchlostné bezzrkadlové fotoaparáty, ako sú EOS R7 a EOS R6 Mark II poskytnú požadovaný výkon. Ak chcete prejsť na plnoformátovú fotografiu a video, potom je bezzrkadlový fotoaparát EOS R8 nabitý kreatívnymi funkciami, ktoré vám pomôžu dosiahnuť vaše umelecké ciele. A, samozrejme, rad sa rozširuje na popredné zrkadlové fotoaparáty so špičkovými funkciami, ktoré spĺňajú potreby najnáročnejších profesionálnych fotografov, vrátane EOS R3 a EOS R1.

V celom rozsahu vám bezzrkadlový fotoaparát so systémom EOS R umožňuje používať objektívy novej generácie RF a RF-S, to so sprievodnými výhodami vrátane korekcie obrazu vo fotoaparáte a automatického zaostrovania.

Elektronický hľadáčik bezzrkadlového fotoaparátu umožňuje zobraziť náhľad obrázka v hľadáčiku s použitými nastaveniami snímania. Živý náhľad na zadnom LCD displeji DSLR urobí to isté, no nie vždy je vhodné snímať týmto spôsobom. V hľadáčiku digitálnej zrkadlovky tiež v tme veľa neuvidíte, na rozdiel od EVF v bezzrkadlovom fotoaparáte, ktorý vám umožní vytvoriť záber takmer za akýchkoľvek podmienok.

Pokročilá funkcia automatického zaostrovania ako Animal Eye AF a Vehicle AF sú dostupné len v najnovších fotoaparátoch so systémom EOS R. Tieto bezzrkadlové fotoaparáty vám tiež poskytujú slobodu pri snímaní buď s elektronickou alebo mechanickou uzávierkou, pričom zvyčajne sú k dispozícii oveľa vyššie rýchlosti sériového snímania a tiež možnosť úplne tichého snímania.

Od ergonómie až po automatické zaostrovanie, od typu uzávierky až po jej rýchlosť, ak si môžete vyskúšať fotoaparát, o ktorý máte záujem, neváhajte – nič nenahradí možnosť skutočne zistiť, ako vám vyhovuje. Keď sa rozhodnete, ktorý bezzrkadlový fotoaparát je pre vás najlepší, spýtajte sa vo svojom miestnom obchode s fotoaparátmi na možnosti výmeny dielov alebo zvážte darovanie starého fotoaparátu miestnemu fotografickému klubu alebo škole, aby niekto iný mohol začať svoju cestu za fotografovaním.



Môžu vznikať iné zvuky ako zvuk uzávierky (clona,​zvuk pohonu zaostrovania objektívu, zvuk elektroniky atď.).

Amy Davies, Alex Summersby & Marcus Hawkins

Súvisiace produkty

Súvisiace články

Vysvetlenie rozdielov snímača APS-C a plnoformátového snímača

Aký je rozdiel medzi fotoaparátom APS-C a plnoformátovým fotoaparátom a ktorý je pre vás vhodný?

Prečo je systém EOS R inováciou, ktorá vám zmení kariéru

Fotoaparáty a objektívy Canon EOS R už päť rokov zvyšujú úroveň práce fotografov. Zistite z prvej ruky, prečo sa profesionálni fotografi rozhodli pre túto zmenu.

Ako začať fotografovať

Chcete prejsť zo smartfónu na fotoaparát? Náš sprievodca fotografovaním pre začiatočníkov obsahuje všetko, čo potrebujete, aby ste mohli začať.

Ako si vybrať objektív

Všetko, čo potrebujete vedieť o objektívoch, od typov objektívov až po funkcie, na ktoré sa treba zamerať.