FOTOGRAFOVANIE VEČIERKOV

Ako snímať kreatívne fotografie z večierkov

Jednoduché tipy a techniky pre jedinečné fotografovanie večierkov a spoločenských podujatí.
Skupina priateľov pózuje s prskavkami, smejú sa a hľadia do fotoaparátu s tvárami osvetlenými svetlom prskaviek. © AdobeStock

Jednou z najlepších vecí na vianočnom období je séria večierkov a podujatí, na ktorých sa stretávate s rodinou a priateľmi, aby ste sa spolu zasmiali, oddýchli si a dobehli zameškané. Ak sa naučíte, ako kreatívnym spôsobom fotografovať slávnostné úsmevy, trblietavé svetlá a nezvyčajné tanečné pohyby, pomôže vám to vytvoriť si spomienky, ktoré si zapamätáte navždy.

S týmito užitočnými tipmi a technikami na fotenie večierkov získate skvelé zábery, ktoré si obľúbi a bude zdieľať každý. Ba čo viac, budete mať zábery, ktoré dokonale vystihujú vaše výnimočné okamihy a sú dostatočne krásne na to, aby ste si ich vytlačili a uchovali.

1. Zvoľte čo najlepšie nastavenia fotoaparátu pre snímky večierkov

Členovia rodiny sa zhromaždili okolo torty k 65. narodeninám v slabo osvetlenej miestnosti. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R100 s objektívom Canon RF 16 mm F2.8 STM.

Ak chcete snímať skupinové portréty pri slabom osvetlení, výberom nižšej rýchlosti uzávierky bude snímač fotoaparátu vystavení svetlu dlhšiu dobu. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R100 s objektívom Canon RF 16 mm F2.8 STM pri nastavení na 1/60 s, f/3.5 a ISO 1600.

Vo vnútri alebo vonku – večierky sú často plné pohybujúcich sa objektov. Je preto dôležité dbať na to, aby bol fotoaparát nastavený na tie najlepšie parametre na fotografovanie večierkov.

Ak chcete zachytiť rýchly pohyb na tanečnom parkete bez blesku, bude potrebné nastaviť dostatočne vysokú rýchlosť uzávierky. Režim priority uzávierky (Tv) vám umožní určiť rýchlosť uzávierky, zatiaľ čo fotoaparát zvolí clonu a ISO pre správne exponovanú snímku. Na zachytenie pohybu je najlepšia minimálna rýchlosť uzávierky približne 1/160 alebo 1/250 s, hoci pri rýchlejšom pohybe môže byť potrebné prejsť až na rýchlosť 1/1000 s. Ak ste v manuálnom režime (M), uistite sa, že je clona relatívne otvorená (nižšie clonové číslo), aby ste kompenzovali rýchlejšiu uzávierku. Začnite s automatickým ISO, ale ak je záber príliš tmavý, skúste nastaviť ISO na strednú alebo vysokú hodnotu, napríklad ISO 3200 alebo ISO 6400.

Ak sa večierok nesie skôr v duchu posedenia, režim priority clony (Av) vám umožní vybrať si hĺbku poľa. V pokojnejších prostrediach môžete vyhodnotiť voľbu nastavenia fotoaparátu na základe dostupného svetla. Napríklad uzávierka 1/80 s je vhodná pre pomaly sa pohybujúce portréty alebo skupinové fotografie – umožní, aby na snímač doľahlo viac svetla, čo vám poskytne priestor na nastavenie clony a hodnôt ISO.

2. Skúste snímať momentky

Štyria účastníci večierka voľne tancujú, pri pohybe sa im vlnia vlasy. Za nimi je cez dym vidieť DJ.

Dlhší objektív vám umožní nasnímať autentické zábery vašich priateľov na tanečnom parkete. Široká slona znamená, že nepotrebujete blesk, dokonca aj pri snímaní v interiéri. Zachytené fotoaparátom Canon EOS 5D Mark III pri nastavení 1/160 s a f/1.4. © AdobeStock

Pózovanie má na fotografiách svoje miesto, ale ak chcete zachytiť prirodzené výrazy radosti z večierka, mali by ste vyskúšať snímanie momentiek.

S objektívom so zoomom, ako je napríklad model Canon RF-S 18-45 mm F4.5-6.3 IS STM, lepšie zachytíte aj vzdialenejšie objekty a budete pri tom menej nápadný, takže si nikto nevšimne, že máte fotoaparát namierený práve na neho. Tento objektív je vybavený aj 4-krokovým stabilizátorom obrazu, ktorý pomáha udržať zábery bez rozmazania pri snímaní bez použitia statívu.

Pri momentkách je vhodné na zaostrenie snímaných objektov namiesto blesku použiť širokú clonu a stredne vysoké až vysoké ISO. Blesk tak nenaruší vaše objekty a zachováva ich prirodzený vzhľad. Z rovnakého dôvodu je dobré tiež na fotoaparáte vypnúť pomocné svetlo AF.

Pre autenticitu záberov si pomôžte fotoaparátom na diaľkové ovládanie, akým je napríklad Canon PowerShot PX, ktorý inteligentne automaticky komponuje a sníma fotografie a videá. Je menej rušivý ako tradičný fotoaparát. Jeho ďalšou výhodou je, že si vďaka nemu môžete pokojne vychutnávať večierok.

3. Naučte sa zachytiť rozostrenie pozadia a popredia

Detailný záber na zapálené sviečky na torte s rozmazanými plameňmi a veľkým kruhovým bokehom v pozadí.

Objektívy so širokou maximálnou clonou, ku ktorým patrí aj Canon RF 50mm F1.8 STM, dokážu premeniť pozadie na nádherný mäkký efekt bokeh. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 50mm F1.8 STM pri nastavení na 1/40 s, f/1,8 a ISO 100.

Slabo osvetlený portrét ženy na pozadí výrazného bieleho a bledomodrého kruhového efektu bokeh.

Ak chcete, aby vynikol objekt a aby ste dodali svojim fotografiám snovú atmosféru, pomôžte si rozmazaním pozadia a popredia.

Či už je to more vianočných svetielok na stromčeku alebo jednoduchá sviečka, počas obdobia sviatkov sa to len tak hemží všakovakými svetlami, ktoré sa vďaka správnemu nastaveniu môžu zmeniť na nádherné žiarivé gule na pozadí vašich záberov. Japonský výraz „bokeh“ vyjadruje estetickú kvalitu takýchto jasných nezaostrených častí záberu.

Tento efekt sa dosiahne najľahšie, keď je objektív nastavený na najširšiu clonu. Výsledkom je veľmi malá hĺbka ostrosti, čo vám umožňuje veľmi selektívne zaostrovať, aby ste mohli nechať objekt vyniknúť na rozostrenom pozadí. Ideálnym objektívom na to je Canon RF 50mm F1.8 STM, ktorý je vybavený ultra širokou maximálnou clonou f/1,8. Dostatočne rozmazané jasné body však dosiahnete aj pri menšej clone, napríklad f/5.6. Celý efekt môžete ešte zvýrazniť, ak zväčšíte vzdialenosť objektu od pozadia alebo sa k snímanému objektu viac priblížite.

4. Nastavte dlhší expozičný čas a vytvorte rozmazanie pohybu

Zámerne rozmazaný záber bubeníka pri bubnovaní.

Úprava rýchlosti uzávierky fotoaparátu je jedným zo spôsobov, ako nastaviť celkovú expozíciu záberu. Zároveň však má aj svoje kreatívne využitia, vďaka ktorým môžete vo svojich záberoch regulovať mieru rozmazania pohybu (alebo dokonalú ostrosť).

Pri kratšom expozičnom čase zachytíte pohybujúce sa objekty ostro, alternatívnym spôsobom je však použiť oveľa dlhšiu rýchlosť uzávierky a vytvoriť pohyb na scéne dokreslený statickými objektami.

Ak snímate z ruky, nastavte expozičný čas zhruba na 1/10 s alebo 1/20 s a presvedčte sa, či je statický (alebo relatívne statický) objekt na scéne dobre viditeľný. Je užitočné, ak je objektív vybavený zabudovaným optickým stabilizátorom obrazu (IS), tak, ako je tomu v prípade modelu Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, pretože to pomôže zachovať vyššiu ostrosť snímky pri nižších rýchlostiach uzávierky. Niektoré fotoaparaáty, ako napríklad Canon EOS R7 a EOS R6 Mark II, sú vybavené vstavanou stabilizáciou obrazu (IBIS). Tá fyzicky premiestňuje snímač fotoaparátu, aby sa kompenzoval akýkoľvek pohyb, keď nenasnímate z pevnej polohy (napríklad zo statívu). Tento typ IS bude fungovať s akýmkoľvek objektívom.

Ak používate statív, môžete na dosiahnutie tohto efektu použiť oveľa dlhší expozičný čas. Spúšť môžete aktivovať pomocou káblového alebo bezdrôtového diaľkového ovládača, aplikácie Canon Camera Connect alebo režimu samospúšte.

5. Zachyťte svetelné stopy na tanečnom parkete

Mladá žena na večierku rozhadzuje rukami medzi farebnými svetelnými stopami.

Vďaka dlhým expozíciám sa dajú obyčajné scény premeniť na dokonalé magické obrázky. © Tetra Images/Getty Images

Pomocou ovládania toho, v ktorej časti expozície sa aktivuje blesk, môžete zachytiť farebné svetelné pruhy, ktoré kreatívnym spôsobom vyjadria náladu večierka, a pritom zachovať ostrosť objektov. Zvoľte dlhší čas expozície, okolo 1 sekundy, a v ponuke možností blesku vo fotoaparáte si vyberte medzi režimom synchronizácie na prvú alebo druhú lamelu.

Väčšina fotoaparátov má predvolene nastavenú synchronizáciu na prvú lamelu. Blesk sa tak aktivuje na začiatku expozície a zaznamená prípadné rozmazanie pred objektom. Pri synchronizácii na druhú lamelu sa blesk aktivuje na konci expozície a zaznamená svetelné stopy, prípadne iné detaily za objektom.

6. Fotografie večierkov rozžiarte bleskom

Usmiata rodinka pózuje na pohovke pred zlatým nafukovacím bannerom „Happy Birthday“ na párty fotografii zachytenej bleskom Canon Speedlite EL-100.

Použitie blesku na odrazenie svetla od stien a stropov pomáha docieliť prirodzene vyzerajúce fotografie z večierkov. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS 800D s objektívom Canon EF-S 18-55 mm f/3.5-5.6 IS STM a bleskom Canon Speedlite EL-100 pri nastavení 20 mm, 1/200 s, f/5.6 a ISO 400.

Ak používate blesk, presvedčte sa, že je nastavený tak, aby snímané osoby vyzerali dobre. Ak používate bleskovú jednotku Speedlite, nemierte ňou priamo na snímaný objekt, ale natočte ju smerom k stropu, aby sa svetlo odrazilo smerom k objektu. Nielenže tak dosiahnete prirodzenejšie svetlo, ale aj snímaná osoba sa bude cítiť príjemnejšie.

Blesk Canon Speedlite EL-100 sa môže otáčať horizontálne aj vertikálne, vďaka čomu si môžete vybrať dokonalý uhol odrazu. Je tiež vybavený automatickým režimom, ktorý za vás vyberie najlepšie nastavenia na základe vášho okolia, takže sa môžete sústrediť len a len na zachytenie záberu.

Alternatívnym spôsobom, ako s bleskom dosiahnuť dobré výsledky, je umiestniť na hlavu blesku difúzny kryt alebo malý difuzér. Výstup z blesku sa tak rozptýli a zjemní a vy budete môcť zachytiť rýchlu akciu a zároveň dosiahnuť prirodzenejšie tóny pokožky.

7. Zamerajte sa na menšie detaily

Dve ozdobené koruny, jedna väčšia a jedna menšia, na pozadí veľkého kruhového bokehu.

Dominantné ozdoby jedálenského stola, nástenné dekorácie alebo vianočné gule visiace na stromčeku, to všetko je skvelým námetom na fotografie z večierkov plné slávnostnej atmosféry. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R5 s objektívom Canon RF 135 mm F1.8L IS USM pri nastavení 1/5 s, f/5.6 a ISO 400.

Pamätajte, že zábery z večierkov nemusia vždy prekypovať ľuďmi. Zamerajte sa na menšie detaily – aj vďaka nim dokážete efektívne sprostredkovať náladu a pocit výnimočnosti.

Ak sa pomocou objektívu, ktorý používate, nemôžete dostatočne priblížiť k objektu, zvážte objektív s makro funkciami, akým je napríklad Canon RF-S 18-150 mm F3.5-6.3 IS STM (v režime MF) alebo Canon RF 85 mm F2 MACRO IS STM. Naopak, s relatívne širokouhlým objektívom akým je Canon RF 35 mm f/1.8 MACRO IS STM môžete aj z veľkej blízkosti zachytiť viac prostredia a zasadiť tak záber do kontextu.

8. Snímanie s viacnásobnou expozíciou

Niektoré fotoaparáty systému EOS R, ako napríklad modely Canon EOS R10 a Canon EOS R8, ponúkajú režim viacnásobnej expozície. Tento režim nasníma viacero fotografií a prekryje ich, čím sa dosiahne umelecký efekt. Keďže sa to všetko deje vo fotoaparáte, nie je potrebné používať softvér na úpravu fotografií.

Na výber sú štyri režimy viacnásobnej expozície na základe vášho osvetlenia a požadovaného konečného výsledku. Môžete však jednoducho zvoliť snímanie pomocou ovládania expozície „Priemerné“ a váš fotoaparát určí správnu konečnú expozíciu za vás. Môžete si tiež vybrať, či chcete nasnímať iba dve expozície, alebo navrstviť viacero rôznych záberov na dosiahnutie hyper-surrealistických výsledok.

9. Pohrajte sa s perspektívou

Skupina návštevníkov večierka sa nakláňa dopredu, aby spolu držali prskavky. Fotografia je zachytená vo výške prskaviek a smeruje na tváre ľudí.

Ak chcete vytvoriť rozmazanie pozadia, priblížte sa k predmetom v popredí, ako sú ozdoby alebo prskavky. © AdobeStock

Pritiahnite oko diváka k fotografiám večierkov tak, že sa kreatívne pohráte s perspektívou. Stačí posunúť fotoaparát vyššie alebo nižšie, ale nebojte sa ním pohybovať verikálne až do extrémov – snímať z podlahy smerom hore alebo z výšky stropu smerom dole na dosiahnutie vtáčej perspektívy. Snímanie z vysokých alebo nižších uhlov je jednoduché, ak používate fotoaparát, akým je napríklad Canon EOS R50, ktorý je vybavený výklopnou obrazovkou. Skvele poslúži aj pri snímaní zábavných selfie.

Obmieňajte spôsob, akým svoje zábery orámujete. Použite dvere, okná alebo zábradlia na schodisku a zamerajte sa na lesklé povrchy alebo vodu, ktoré vám pomôžu zachytiť odrazy večierka, alebo vás kreatívnym spôsobom zahrnú do záberu.

Materiály meniace svetlo môžu zmeniť estetický ráz vašich záberov – snímajte cez priehľadné tekutiny, ako sú nápoje a podarí sa vám zachytiť lámané svetlo, ktoré skresľuje veľkosť a proporcie. Snímanie cez textúrované alebo matné sklo môže vytvoriť pôsobivý rozmazaný efekt.

Pohrajte sa so všetkými týmito technikami, bavte sa a netrápte sa, ak to nevyjde – všetko je o experimentovaní.

Napísali Matt Golowczynski a Peter Wolinski

Súvisiace produkty

Súvisiace články