Bokeh sa stal v tvorivých kruhoch veľmi módnym slovom. Je odvodené z japonského slova pre „rozmazanie“ a označuje efekt založený na rozostrených oblastiach na fotografiách. Dobrý efekt bokeh je kľúčovým faktorom techniky izolovania hlavného bodu záujmu v rámci scény rozmazaním okolia, takže je mimoriadne účinný pri snímkach portrétov a zátiší. Viac informácií nájdete v našej príručke k efektu bokeh pre začiatočníkov.
Nádherný bokeh je ústredným prvkom štýlu snímania Rosie Luggovej. Okrem toho, že je skúsenou fotografkou, je Rosie aj zanietenou tvorkyňou na TikToku a zverejňuje užitočné videá s návodmi, ktoré nádejných fotografov krok za krokom prevádzajú novými tipmi a trikmi. Tu vysvetľuje, ako uplatniť kreativitu pri efekte bokeh, aby sa z obyčajného efektu rozmazania stalo niečo skutočne umelecké.
DOMÁCE PROJEKTY
Tvorivé tipy pre umelecké efekty bokeh
1. Zvoľte správne zariadenia
Pre efekt bokeh má kľúčový význam schopnosť rozostrenia oblastí v popredí alebo na pozadí v rámci scény. Potrebujete plytkú hĺbku poľa, ale to sa dá ťažko dosiahnuť pri snímaní pomocou smartfónu. Efekt bokeh sa ľahko vytvára pomocou fotoaparátu s veľkým obrazovým snímačom, ako je to napríklad pri mnohých bezzrkadlových fotoaparátoch od spoločnosti Canon, alebo pomocou objektívov so širokými clonami alebo dokonca pomocou teleobjektívov.
Každý fotoaparát značky Canon dokáže vytvárať snímky s dobrým efektom bokeh a Rosie na to využíva jej model Canon EOS 200D (ktorého nástupcom je teraz model Canon EOS 250D), ale stačí na to aj plnoformátový fotoaparát ako Canon EOS RP alebo EOS R6. Ideálne sú rýchle primárne objektívy, pričom k dispozícii je viacero skvelých možností, ako napríklad model Canon EF 50 mm F1.8 STM.
Možnosti zo systému EOS R zahŕňajú model Canon RF 50 mm F1.8 STM, ktorý poskytuje veľmi prirodzenú perspektívu. Pre širší uhol pohľadu je dobrou voľbou model Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, zatiaľ čo pre portrétnu fotografiu sa dokonale hodí model Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM. Jeho krátka telefotografická ohnisková vzdialenosť umožňuje pohodlnú vzdialenosť pri snímaní bez stiesnenia objektu a má lichotivú, mierne sploštenú perspektívu. Oba tieto makroobjektívy majú veľmi krátku minimálnu zaostrovaciu vzdialenosť, čo tiež pomáha poskytnúť skutočne tesnú hĺbku poľa.
Vzhľad efektu bokeh ovplyvňuje aj počet lamiel clony vo vašom objektíve – pre atraktívny kruhový efekt bokeh vo všeobecnosti platí, že čím viac tým lepšie. Objektívy Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM a Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM majú deväť lamiel clony, zatiaľ čo objektívCanon RF 50mm F1.8 STM má sedem.
2. Vystrihnite a prilepte
„Veľmi rada k svojim fotografiám pridávam trochu kúzla pomocou prvkov efektu bokeh s prispôsobeným tvarom,“ pokračuje Rosie. „Tiež sa jednoducho vytvárajú. Stačí vziať hárok papiera alebo výkres, položiť ho na stôl, potom naň položiť objektív predným koncom nadol a obkresliť obrys jeho obvodu. Potom strihajte okolo tohto obrysu, pričom nechajte nevystrihnuté príchytky, ktoré môžete prehnúť cez okraje objektívu. Môžete ich použiť na udržanie šablóny na mieste gumičkou.“
„Pre tento projekt som použila dva rôzne výrezy,“ hovorí Rosie. „Na záber hrnčeka, z ktorého sa vyparujú srdiečka (nižšie), som vytvorila výrez v tvare srdca a pri svojom autoportréte som sa rozhodla pre hviezdu.“ Efekt bokeh v tvare srdiečok môže dodať skutočne romantický nádych vašim záberom zo svadby alebo ku dňu svätého Valentína, zatiaľ čo hviezdy sú zábavným doplnkom k záberom z narodenín alebo iných sviatkov.
„Môže si to vyžiadať niekoľko pokusov a chýb, kým sa vypracuje správna veľkosť výrezu pre dosiahnutie najlepšieho efektu, v závislosti od fotoaparátu a objektívu, ktoré používate, ale nakoniec to bude stáť za to,“ dodáva Rosie. „V prípade objektívov s kratšou ohniskovou vzdialenosťou, ako je Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, skúste použiť menšie výrezy.“
3. Nasvieťte scénu
„Na vytvorenie tvarov efektu bokeh na snímke budete potrebovať niekoľko svetiel. Každé z rozostrených svetiel nadobudne tvar vášho výrezu, takže ideálny je reťazec farebných svetiel v pozadí. Zaveste ich za sebou alebo ich zoskupte dohromady – podľa toho, čo funguje najlepšie pre snímku, ktorú chcete vytvoriť. Na osvetlenie hlavného objektu v popredí budete potrebovať jedno jasnejšie svetlo. Netrápte sa, ak nemáte fotografické svetlo. Postačí stolová lampa alebo osvetlenie miestnosti alebo môžete dokonca použiť denné svetlo dopadajúce cez okno.“
Rosie tiež rada pridá trochu farby. „Jedným z mojich obľúbených trikov je použiť starý disk CD, ktorý odráža hlavné svetlo, takže do objektu vrhá rôzne farby. Efekt môžete upraviť zmenou polohy a uhla disku.“
4. Vyberte nastavenia
„Rozmazanie v pozadí maximalizujte použitím najširšej clony objektívu,“ hovorí Rosie. „Ja spravidla snímam v manuálnom režime (M). Najprv voličom nastavte najmenšie clonové číslo, potom vyberte dostatočne vysokú rýchlosť uzávierky, aby sa zabránilo rozmazaniu pohybu. Najlepšie je umiestniť fotoaparát na statív a použiť rýchlosť uzávierky minimálne 1/125 sekundy na portréty, ale na snímky zátiší bez pohybu stačia nižšie rýchlosti uzávierky. Zobrazte si ukážku snímky v elektronickom hľadáčiku (EVF) alebo na zadnej obrazovke bezzrkadlového fotoaparátu, alebo na zadnej obrazovke digitálnej zrkadlovky v režime živého náhľadu Live View a zvýšte nastavenie citlivosti ISO, ak snímka vyzerá príliš tmavo. S mojím modelom Canon EOS 200D sa snažím nejsť nad citlivosť ISO 400, aby zábery vyzerali čo najdetailnejšie a čo najviac bez šumu, ale s novšími bezzrkadlovými fotoaparátmi Canon EOS R System môžete ísť oveľa vyššie.“
5. Ponorte sa do obrazu
„Pri autoportréte som mohla použiť displej typu vari-angle, ktorým sú vybavené mnohé fotoaparáty Canon, ale radšej používam aplikáciu Canon Camera Connect na mojom telefóne,“ hovorí Rosie. „Všetko tak uľahčuje. Na telefóne si môžete v reálnom čase prezerať ukážku snímky a ťuknutím na obrazovku si môžete vybrať bod na automatické zaostrenie. Pri portrétoch to bude spravidla oko, ktoré je najbližšie k fotoaparátu. Je tiež užitočné použiť dvojsekundové oneskorenie samospúšte fotoaparátu. Poskytuje vám to dostatok času na to, aby ste položili telefón a pred skutočným nasnímaním záberu zapózovali.“
6. Pohrajte sa s tým
Po osvojení si základov môžete pomocou rovnakých techník dodať osobitý vzhľad aj portrétom priateľov a rodiny. Rosie hovorí, že pohrať sa s nastavením sa oplatí. „Už len miernou zmenou polohy objektu a fotoaparátu alebo snímaním z rôznych uhlov môžete výrazne zmeniť vzhľad a atmosféru záberov. Ešte väčší vplyv môže mať zmena vzdialenosti medzi objektom v popredí a reťazcom farebných svetiel v pozadí. Veľmi rada vytváram atmosféru pridávaním dodatočných rekvizít a rôznofarebného osvetlenia. Nechajte sa uniesť fantáziou.“
Inšpirovali vás tieto kreatívne techniky? Pozrite si Rosieine tipy na vytvorenie úžasných svetelných efektov pomocou tvarov efektu bokeh v aplikácii TikTok a potom skúste pridať nejaké zábavné efekty k vašim vlastným fotkám. Podeľte sa o svoje výsledky s hashtagom #FreeYourStory a označením @canonemea.
Autor Matthew Richards
Súvisiace produkty
-
Bezzrkadlové fotoaparáty
EOS RP
Malý a ľahký plnoformátový bezzrkadlový fotoaparát s intuitívnym ovládaním vhodný na cesty a každodenné fotografovanie. -
Bezzrkadlové fotoaparáty
EOS R6
Bez ohľadu na to, čo a ako snímate, s fotoaparátom EOS R6 môžete svoju tvorivosť prejaviť tak, ako ste si to doteraz ani nevedeli predstaviť. -
Objektívy RF
RF 35mm F1.8 MACRO IS STM
Svetelný objektív 35 mm f/1,8 MACRO, ktorý umožňuje snímať široké zábery, zaostriť zblízka a disponuje hybridnou stabilizáciou obrazu. -
Štandardný objektív
RF 50mm F1.8 STM
Kompaktný, tichý a ľahký 50 mm pevný objektív RF so širokou clonou f/1,8, s ktorým dokonale využijete svoje kreatívne videnie. -
Objektívy RF
RF 85mm F2 MACRO IS STM
Objektív RF 85mm F2 MACRO IS STM ponúka univerzálne snímanie záberov zblízka, ako aj prepracovanú telefotografickú kompresiu a 5-krokovú stabilizáciu obrazu v kompaktnom ľahkom tele.