Fotografovanie vám ponúka príležitosť zachytiť život v pohybe na jedinom zábere – od detí a zvierat hrajúcich sa v záhrade až po tečúce vodopády na snímkach krajiny, akčné športy a mnoho ďalšieho.
Ako fotograf máte dve hlavné možnosti. Akciu môžete znehybniť, aby ste zachytili dokonalý moment, alebo môžete použiť rozostrenie pohybu a vyvolať na snímke dojem pohybu a rýchlosti. Váš fotoaparát Canon je nabitý technológiami, ktoré môžete využiť pri oboch týchto prístupoch. Všetko vysvetlíme v tomto článku.
Fotografovanie pohybu: ako na snímkach zachytiť pohyb
Chápanie rýchlosti uzávierky pri fotografovaní pohybu
Čas, počas ktorého je uzávierka fotoaparátu otvorená, sa meria v sekundách alebo častejšie v zlomkoch sekundy. Ak chcete zabezpečiť, aby bol pohybujúci sa objekt „zmrazený“ v čase, uzávierka musí byť otvorená veľmi krátky čas. Ak chcete vytvoriť kreatívne rozmazanie, čas otvorenia uzávierky predĺžte. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R7 s objektívom Canon EF 300mm f/2.8L IS II USM pri nastavení 1/5000 s, f/2,7 a ISO640. © Dani Connor.
Z hľadiska spôsobu, akým na snímkach zachytíte pohyb, je najdôležitejším faktorom ovládanie rýchlosti uzávierky fotoaparátu. Je dobré vyskúšať rýchlosť uzávierky a zahrať sa s ňou, kým nezistíte, čo vám vyhovuje. Väčšina bezzrkadlových fotoaparátov EOS disponuje maximálnou rýchlosťou uzávierky 1/4 000 s alebo 1/8 000 s, zatiaľ čo niektoré bezzrkadlové fotoaparáty EOS vám poskytnú možnosť použiť elektronickú uzávierku na dosiahnutie ešte väčšej rýchlosti. Na opačnom konci spektra je nízka rýchlosť uzávierky, ktorá umožňuje prirodzené rozmazanie pohybujúcich sa objektov, čo môže byť veľmi efektívne, ak chcete vyvolať dojem pohybu.
Ako pri fotografovaní pohybu nastaviť rýchlosť uzávierky
Ak ovládate pokročilé funkcie svojho fotoaparátu EOS (elektrooptický systém), skúste experimentovať s režimom priority uzávierky (Tv). Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R7 s objektívom Canon RF 100-500 mm F4.5-7.1 L IS USM pri nastavení 1/2000 s, f/8 a ISO500. © Canon Inc.
Režim priority uzávierky (Tv) môže váš objekt znehybniť alebo jeho pohyb kreatívne rozmazať. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 pri nastavení 2 s, f/10 a ISO 100. © Ambasádorka spoločnosti Canon Wanda Martin
Režim snímania Tv (časová hodnota) bezzrkadlových fotoaparátov Canon sa často označuje ako režim priority uzávierky. Na fotografovanie pohybu sa skvele hodí, pretože môžete jednoducho vybrať rýchlosť uzávierky, akú chcete použiť, a systém merania fotoaparátu automaticky prispôsobí clonu na zaistenie správnej expozície.
V niektorých prípadoch veľmi jasných alebo veľmi tmavých svetelných podmienok však škála dostupných rýchlostí uzávierky môže byť obmedzená. To môže znamenať, že pri snímaní pri slabom osvetlení nemôžete použiť dostatočne vysokú rýchlosť uzávierky na znehybnenie objektu alebo počas jasných dní nemôžete predĺžiť expozíciu dostatočne na to, aby ste mohli vytvoriť tvorivé rozostrenie. Najjednoduchšie tento problém vyriešite, ak použijete režim automatickej citlivosti ISO fotoaparátu v spojení s režimom priority uzávierky. Fotoaparát potom automaticky nastaví citlivosť, aby ste mohli snímať pri vysokých alebo nízkych rýchlostiach uzávierky.
Ako znehybniť akciu
Čím viac snímaný objekt priblížite, tým viditeľnejšie budú otrasy fotoaparátu, takže musíte minimalizovať rozmazanie pomocou rýchlejšej uzávierky. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 pri nastavení 1/2 700 s, f/4 a ISO 100. © Ambasádor spoločnosti Canon Samo Vidic
Na dosiahnutie dojmu pohybu môžete okrem rozličných rýchlostí uzávierky použiť aj iné techniky. Striehnite na kľúčový okamih podujatia. Snímanie jedného objektu je skvelé, ale pohyb dvoch objektov v tandeme môže prispieť k dojmu rýchlej činnosti a akcie, ako napríklad tu v prípade rogala a špliechajúcej vody. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 Mark II s objektívom Canon RF 70-200 mm F2.8 L IS USM pri nastavení 147 mm, 1/2000 s, f/4,5 a ISO400.
Rýchlosť uzávierky 1/250 s by mala byť dostatočne vysoká na znehybnenie kráčajúcich ľudí, zatiaľ čo rýchlosť 1/500 s je vhodnejšia, ak sa objekt pohybuje trochu rýchlejšie. V prípade ešte rýchlejších objektov, ako sú autá a letiace vtáky, sa uprednostňuje rýchlosť uzávierky 1/2 000 s, 1/4 000 s alebo vyššie. Je dôležité experimentovať s rôznymi rýchlosťami uzávierky, až kým nezistíte, čo funguje – a nezabudnite sa pri tom baviť!
Pri fotografovaní malých zvierat alebo detí sa zaostruje jednoduchšie, ak je objekt aspoň tri metre od fotoaparátu. Ak sa príliš priblížia, zaostrenie sa zachováva oveľa ťažšie. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R8 s objektívom Canon RF100-400 mm F5.6-8 IS USM pri nastavení 214 mm, 1/1250 s, f/7,1 a ISO800.
Horský bicykel bol na tomto zábere znehybnený pomocou rýchlosti uzávierky 1/2000 s a blesku Speedlite EL-1, vďaka čomu je na snímke zachytené vzrušenie danej scény. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R5 s objektívomCanon RF 15-35 mm F2.8 L IS USM s nastavením 15 mm, 1/2000 s, f/3,2 a ISO100.
Malé deti a psy sa zvyknú pohybovať rýchlo a často nevyspytateľne, takže rýchlosť uzávierky 1/1 000 s by mala stačiť. Približne rovnaká je vhodná aj na snímanie športovcov.
Režim snímania detí a zvierat, ktorým často disponujú fotoaparáty PowerShot, využíva viaceré rámy zaostrenia, čím zaistí, aby automatické zaostrovanie plnilo svoju úlohu a sledovalo objekty. V prípade fotoaparátov EOS, ktoré nemajú režim snímania detí a zvierat, prepnite na režim AF-Servo (nepretržité automatické zaostrovanie).
Ak chcete znehybniť rýchlu akciu, dobrým východiskom je režim motívov Šport, ktorý je k dispozícii u väčšiny fotoaparátov Canon. Mení parametre snímania fotoaparátu tak, aby sa uprednostnili vysoké rýchlosti uzávierky, ako aj sledovanie pohybujúcich sa objektov pomocou funkcie AF-Servo a zachytenie série viacerých záberov v režime sériového snímania. Ak však chcete na športových fotografiách dosiahnuť rozmazaný pohyb, radšej prepnite na režim Tv (Priorita uzávierky) a nastavte si potrebnú rýchlosť uzávierky.
Fotoaparáty so systémom Canon EOS R disponujú v režime sledovania automatickým zaostrovaním očí, čo fotoaparátu umožní identifikovať a zaostriť na oči objektu. Predstavuje to spoľahlivý spôsob, ako objekt sledovať pri pohybe.
Ako zachytiť rozmazanie pohybu
Nižšie rýchlosti uzávierky povedú k rozmazaniu pohybu na snímke. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R5 s objektívom Canon RF 10-20 mm F4L IS STM pri nastavení 10 mm, 1/0 s, f/4 a ISO3200.
Nízka rýchlosť uzávierky a dlhé expozície vám umožnia dosiahnuť na vašich fotografiách rozostrenie pohybu. Aj v tomto prípade sa rýchlosť uzávierky odvíja od rýchlosti pohybujúceho sa objektu.
Rýchlosť uzávierky 1/30 s sa dobre hodí na snímanie cyklistov, zatiaľ čo rýchlosti uzávierky od 1/60 s do 1/125 s možno použiť pri autách a motorkách. Ak chcete dosiahnuť rozmazanie vodopádu, najvhodnejšia je pomerne dlhá expozícia 3 – 5 s. To funguje aj v prípade, že chcete na snímkach rozmazať ľudí, ktorí prechádzajú okolo, čím ich účinne odstránite z architektonických záberov pouličných scenérií alebo rušných pamiatok.
Pri jasnom dennom svetle môže byť náročné dosiahnuť rýchlosť uzávierky dostatočne vysokú na to, aby ste zachytili rozmazaný pohyb, aj keď používate úzku clonu. Tento problém môžete vyriešiť tým, že pred objektív umiestnite neutrálne sivý filter (filter s vysokou hustotou), ktorý zmenší množstvo svetla dopadajúceho na snímač a umožní vám tak predĺžiť expozíciu. V niektorých prípadoch môže expozícia presiahnuť 30 sekúnd. Vtedy zvoľte manuálny režim fotoaparátu a použite nastavenie dlhodobej expozície (Bulb).
Ako zachytiť pohyb v časozbernej sekvencii
Keď máte kontrolu nad rýchlosťou, pri snímaní videa môžete byť naozaj kreatívni. Pri časozbernej fotografii sa zachytáva niekoľko záberov v pravidelných intervaloch s cieľom vytvoriť efekt zrýchleného pohybu alebo času. Musíte nasnímať sériu záberov v pravidelných intervaloch – viac sa dozviete v našom sprievodcovi časozberným snímaním.
Väčšina fotoaparátov systému EOS R má dokonca zabudovaný režim časozberného záznamu, ktorý ešte viac zjednodušuje snímanie pôsobivých videí.
Ako vytvoriť pohyb vďaka rozmazaniu pomocou zoomu
Ak sa objekt v skutočnosti nehýbe, dosiahnuť rozostrenie je prirodzene výzvou. Zaujímavý efekt rozmazania pohybu však môžete vytvoriť pomocou akéhokoľvek objektívu so zoomom.
Vyberte režim snímania Tv a zvoľte rýchlosť uzávierky približne 1 až 4 sekundy. Objekt priblížte a automaticky zaostrite jemným stlačením tlačidla spúšte. Potom úplne stlačte tlačidlo spúšte, aby ste spustili expozíciu, a približne v polovici začnite odďaľovať pomocou prstenca zoomu na objektíve. Cieľom je dokončiť zmenu nastavenia priblíženia zároveň s dokončením expozície. Takisto môžete začať s oddialeným objektom a počas expozície ho približovať.
Ako zachytiť svetelné stopy
Vďaka dlhej expozícii možno zachytiť svetelné stopy na ulici mesta. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 Mark II s objektívom Canon RF 28-70mm f/2.8L IS USM pri nastavení 58 mm, 3,2 s, f/14 a ISO 100.
Dojem pohybu vynikajúco vyjadríte zachytením svetelných stôp za pohybujúcimi sa vozidlami. V tme je len malá šanca, že dôjde k preexponovaniu, takže môžete použiť dlhodobú expozíciu (Bulb) a v prípade potreby ponechať uzávierku otvorenú niekoľko minút, aby sa vám do záberu dostalo množstvo svetelných stôp. Dbajte len na to, aby bol fotoaparát pripevnený na statíve alebo inej pevnej opore bez vibrácii.
Ďalším trikom je osvetlenie pohybujúceho sa vozidla bleskom – nielenže zachytíte svetelné stopy, ale auto, motorka, vlak či dokonca bicykel budú navyše dobre exponované. Blesk musíte nastaviť na režim synchronizácie blesku na zadnú lamelu, aby sa blesk neaktivoval na začiatku, ale na konci expozície. Pri obvyklej synchronizácii blesku na prednú lamelu sa bude zdať, že svetelné stopy sa ťahajú pred pohybujúcim sa vozidlom, nie za ním.
Ako objekt sledovať fotoaparátom
Posunutím fotoaparátu súčasne s pohybujúcim sa objektom vzniká rozostrené pozadie, vďaka čomu akcia pôsobí výrazne dynamickejšie. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 Mark II s objektívom Canon RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM pri nastavení 242 mm, 1/40 s, f/16 a ISO160.
Pri práci s nižšou rýchlosťou uzávierky s cieľom dosiahnuť rozmazanie pohybu vždy predstavujú nebezpečenstvo otrasy fotoaparátu, a to najmä v prípade teleobjektívu. Výsledkom je, že rozmazaný je aj hlavný objekt. Veľkou pomocou môže byť stabilizácia obrazu. Niektoré objektívy Canon so stabilizátorom obrazu (IS) disponujú automatickou detekciou sledovania objektu, ktorá v prípade, že objekt sledujete horizontálne, aplikuje korekciu len vo vertikálnej rovine.
Iné objektívy Canon so stabilizátorom obrazu sú vybavené prepínateľnými stabilizátormi obrazu s dvoma režimami, pričom režim 1 je určený na statické zábery a režim 2 na sledovanie objektu. Niekoľko objektívov, napríklad Canon RF 70-200 mm F2.8L IS USM, má dokonca aj tretí prepínateľný režim stabilizácie, ktorý uplatňuje stabilizáciu len počas samotnej expozície. To môže zjednodušiť sledovanie nevyspytateľne sa pohybujúcich objektov v hľadáčiku.
Fotoaparáty, ako napríklad Canon EOS R7 a EOS R6 Mark II, sú vybavené zabudovanou stabilizáciou obrazu (IBIS). Môže sa použiť v spojení so stabilizátormi obrazu opticky stabilizovaných objektívov na dosiahnutie ešte väčšieho stabilizačného výkonu.
Viac informácií nájdete v našej príručke s radami, ako sledovať objekt pri snímaní akčných záberov.
Ako zachytiť pohyb pri viacnásobných expozíciách
Snímka s viacnásobnou expozíciou bola vytvorená pomocou sériového snímania, ktoré je užitočným nástrojom na zachytenie prebiehajúcej akcie. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R5s objektívom RF 24-70 mm F2.8 L IS USM s nastavením 1/1600 s, f/3,2 a ISO200.
Väčšina fotoaparátov systému EOS R je vybavená funkciou viacnásobnej expozície. Môžete ju použiť v spojení s režimom sériového snímania na zachytenie viacerých fáz akcie v jedinom zábere. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak je medzi objektom a pozadím zreteľný rozdiel, napríklad pri svetlom objekte na tmavom pozadí či naopak. Viac informácií nájdete v našej príručke k snímaniu s viacnásobnou expozíciou (dostupná vo vybraných jazykoch).
Ďalšou možnosťou je použitie blesku alebo Canon Speedlite. Vďaka sérii zábleskov počas dlhej expozície môžete zachytiť pohyblivý objekt v niekoľkých bodoch na jeho dráhe na statickom pozadí.
Pohnite fotoaparátom a ozvláštnite tak videá
Videozáznamy môžu vyzerať oveľa dynamickejšie, ak počas snímania nebudete mať fotoaparát pripevnený na statíve, ale budete ním pohybovať. Mnohé bezzrkadlovky Canon systému R sú vybavené funkciou Movie Digital IS. Ide o formu elektronickej stabilizácie obrazu iba pri snímaní videozáznamu, ktorá dokáže vykompenzovať otrasy fotoaparátu a zaistiť oveľa stabilnejšie výsledky. Možno ju použiť aj v spojení s optickou stabilizáciou obrazu objektívov a vstavanou stabilizáciou obrazu vo fotoaparátoch EOS R5 Mark II a R6 Mark II od spoločnosti Canon.
Autor Matthew Richards
Súvisiace produkty
-
Bezzrkadlové fotoaparáty
EOS R6 Mark II
Fotografie alebo videozáznamy, akcie alebo portréty – spojenie výkonu a kvality obrazu modelu EOS R6 Mark II umožní rozlet vašej tvorivosti -
Bezzrkadlové fotoaparáty
EOS R8
Prejdite k plnoformátovému fotografovaniu a videu a realizujte svoje tvorivé ambície. -
Bezzrkadlové fotoaparáty
EOS R7
Preskúmajte divokú prírodu s fotoaparátom, ktorý je vybavený fantastickou rýchlosťou a kvalitou obrazu v prenosnom tele APS-C budúcnosti. -
Bezzrkadlové fotoaparáty
EOS R100
Vytvárajte si spomienky v špičkovej kvalite, ktoré padnú do oka, vďaka tomuto intuitívnemu fotoaparátu EOS R, ktorý je vždy pripravený. -
Objektívy RF
RF 28-70mm F2.8 IS STM
Malý, rýchly a ľahký objektív so zoomom f/2.8 28-70mm pre plnoformátové fotoaparáty, vybavený stabilizáciou obrazu a utesnením proti poveternostným vplyvom. Výborný na cestovanie, portréty a každodenné kreatívne nápady. -
Príslušenstvo Speedlite
Speedlite EL-10
Inteligentný a všestranný blesk Speedlite pre vyššiu kontrolu a kreativitu