ZÁKLADY FOTOGRAFOVANIA

Prebuďte svoju kreativitu s fotografiou s efektom bokeh

Nič neprekoná pravý efekt bokeh! Podľa týchto rád a trikov vytvoríte nádherné rozostrené pozadie. Jednoducho vyskúšajte naše najlepšie odporúčania na objektívy, nastavenia a techniky.
Slabo osvetlený portrét ženy na pozadí výrazného bieleho a bledomodrého kruhového efektu bokeh.

Pojem „bokeh“, ktorý označuje vzhľad rozostrených oblastí fotografie, pochádza z japončiny, kde toto slovo znamená „rozmazanie“. Bokeh – široko vyslovované slovo, ktoré sa rýmuje so slovom OK – najčastejšie nájdeme na fotografiách s veľkým množstvom malých jasných svetiel, ako sú napríklad pouličné lampy v noci. Nejde však iba o výrazné okrúhle jasné body, ale o celkovú kvalitu akýchkoľvek rozostrených častí snímky.

Čo je teda fotografovanie s efektom bokeh? Spôsob snímania, ktorý vytvára na fotke tieto rozostrené časti, predstavuje jeden z najatraktívnejších fotografických efektov. Umožňuje nám nechať rozplynúť rušivý zmätok, priťahuje pozornosť na dôležité časti snímky a premieňa nezaujímavé detaily na príjemne mäkké farby a odtiene.

Žena prechádza v noci cez cestu, pričom autá a semafory sú rozmazané v pozadí; nasnímané fotoaparátom Canon EOS R8 s objektívom Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM.

Keď sú svetelné body rozostrené, premenia sa na nádherný kruhový efekt bokeh. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R8 s objektívom Canon RF 85 mm F2 MACRO IS STM pri nastavení na 85 mm, 1/125 s, f/2.2 a ISO 8000.

Záber zblízka na pavučinu, detail zvýraznený rozmazaným lístím v pozadí.

Jednoduché rozostrenie pozadia nestačí – musíte si vybrať pozadie, ktoré bude po rozmazaní vyzerať zaujímavejšie a v ideálnom prípade aj výraznejšie. Zeleň je často dobrým objektom. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R8 s objektívom Canon RF 50 mm F1.8 STM pri nastavení na 1/256 s, f/3,2 a ISO 100.

Z týchto dôvodov predstavuje bokeh už dlhú dobu jeden z najpôsobivejších vizuálnych trikov vo výzbroji fotografa. Dnešné smartfóny s dvoma objektívmi dokážu napodobniť bokeh, ale iba pomocou softvéru. Malé objektívy a snímače v smartfónoch neumožňujú dosiahnuť plytkú hĺbku ostrosti, ktorá je potrebná na prirodzený efekt bokeh. Ide o optický efekt, ktorý môže skutočne vzniknúť len s rýchlejšími objektívmi a väčšími snímačmi, aké sa používajú v špeciálnych fotoaparátoch – a nič neprekoná vzhľad efektu v jeho autentickej podobe.

Plnoformátové fotoaparáty, ako sú napríklad fotoaparáty Canon EOS R8 a EOS R6 Mark II, sú ideálne pre fotografovanie s efektom bokeh, ale telá s formátom APS-C, ako sú napríklad modely Canon EOS R100, EOS R50, EOS R10 a EOS R7 môžu byť tiež veľmi efektívne.

Pozrime sa na niekoľko dôležitých techník, zručností pri práci s fotoaparátom a súpravu potrebnú na vytvorenie podmanivejších fotografií s pôsobivejším efektom bokeh.

Najlepšie objektívy pre bokeh

Fotoaparát Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 50mm F1.8 STM.

Objektívy so širokou maximálnou clonou, ku ktorým patrí aj Canon RF 50mm F1.8 STM, dokážu premeniť pozadie na nádherný mäkký efekt bokeh. Všimnite si tiež, ako lamely v objektíve na tomto obrázku vytvárajú okrúhly otvor, čo do veľkej miery určuje tvar efektu bokeh.

Zachytenie atraktívneho efektu bokeh vyžaduje „rýchly“ objektív, teda taký, ktorý má širokú maximálnu clonu – ideálne f/2,8 alebo ešte širšiu (s nižším clonovým číslom). To je jedným z hlavných dôvodov, prečo by vám vo výbave nemal chýbať rýchly objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou, dokonca aj keď jeho ohniskovú vzdialenosť pokrýva váš základný objektív so zoomom.

Rýchle objektívy s ohniskovou vzdialenosťou 50 mm alebo viac sú pre fotografovanie s efektom bokeh vo všeobecnosti najlepšie, pretože rozostrenie pozadia môže byť pri širokouhlých objektívoch náročnejšie. Je to preto, že kratšie ohniskové vzdialenosti vytvárajú väčšiu hĺbku poľa pri danej vzdialenosti zaostrenia a clone, takže väčšia časť scény od popredia po pozadie bude vykreslená ostro a vy získate menej efektu bokeh.

Medzi najlepšie voľby cenovo výhodných objektívov s efektom bokeh patria Canon RF 50mm F1.8 STM a RF 85mm F2 MACRO IS STM. Nevylučujte však ani širokouhlé objektívy. Objektívy RF 35mm F1.8 MACRO IS STM a RF 24mm F1.8 MACRO IS STM fungujú naozaj dobre pri vytváraní bokeh pozadia pri fotografovaní zblízka, pretože pri kratších vzdialenostiach zaostrenia sa hĺbka poľa zmenšuje.

Na extrémne priblíženie poskytuje skutočne krátka ohnisková vzdialenosť malú hĺbku poľa, čím sa maximalizuje potenciál efektu bokeh, takže do popredia vystupujú 0,5-násobné makroobjektívy RF 85mm F2 MACRO IS STM, RF 35mm F1.8 MACRO IS STM a RF 24mm F1.8 MACRO IS STM. Objektív Canon RF 16 mm F2.8 STM je tiež dobrou voľbou na priblíženie sa k hlavnému objektu na scéne a jeho izolovanie na rozostrenom, ale rozsiahlom pozadí vďaka veľmi širokouhlému zornému poľu. To môže do kombinácie vniesť ďalší kreatívny prvok.

Všeobecne platí, že použitie objektívu s väčším počtom lamiel clony vedie k atraktívnejšiemu kruhovému efektu bokeh, pretože každý rozostrený svetelný bod zrkadlí tvar clony. Nie je to problém, keď fotografujete s doširoka otvoreným objektívom, teda s maximálnou clonou (najnižším clonovým číslom). Vtedy bude otvor aj tak okrúhly – neplatí to však vždy. Koľko lamiel má váš objektív, zistíte vyhľadaním jeho špecifikácií na webovej lokalite spoločnosti Canon. So siedmimi lamelami vytvoríte atraktívny efekt bokeh, ktorý ešte zdokonalí deväť lamiel. Oba uvedené makroobjektívy majú deväť lamiel clony, zatiaľ čo ostatné ich majú sedem.

Praktický nástroj vyhľadávač objektívov od spoločnosti Canon vám umožňuje prispôsobiť odporúčania objektívu na základe fotoaparátu a žánru, ktorý chcete snímať.

Najlepšie nastavenia fotoaparátu pre bokeh

Na displeji LCD fotoaparátu Canon EOS R6 sú zobrazené nastavenia režimu priority clony.

Režim priority clony vám umožňuje dosiahnuť plytkú hĺbku ostrosti nastavením širokej clony, teda presne to, čo je potrebné na vytvorenie pozadia so silným efektom bokeh.

Záber zblízka na airedalského teriéra, ktorý je dokonale zaostrený s rozmazaným pozadím za ním.

Snímanie s plne otvorenou clonou f/1,8 znamená, že hĺbka ostrosti bude veľmi plytká, takže zaostrenie musí byť dokonalé. Fotoaparát, ako je EOS R10, tu naozaj pomáha, pretože jeho automatické zaostrovanie dokáže rozpoznať ľudí, vozidlá i zvieratá – napríklad mačky, psy a vtáky. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R10 s objektívom Canon RF 50mm F1.8 STM pri nastavení na 1/200 s, f/1.8 a ISO 100.

Voľba clony má veľký vplyv na vzhľad efektu bokeh na nasnímaných fotografiách. Čím je clona širšia (teda čím je nižšie clonové číslo), tým plytšiu hĺbku poľa dosiahnete. To znamená, že pozadie bude viac rozostrené. Snímajte teda v režime priority clony (Av) alebo v manuálnom režime a vyberte širokú clonu (nízke clonové číslo).

V režime priority clony (Av) môžete tiež nastaviť ISO na automatickú hodnotu, takže je to dobrý bod, kde môžete začať, ak chcete zistiť, či je rýchlosť uzávierky dostatočne vysoká pre vaše potreby. Prípadne môžete v manuálnom režime (M) s automatickým nastavením ISO nastaviť clonu aj rýchlosť uzávierky a ponechať, aby správnu hodnotu ISO určil fotoaparát. Kľúčové pri tomto postupe je zvoliť širokú clonu a dostatočne vysokú rýchlosť uzávierky, pri ktorej budú zamerané oblasti snímky ostré pri snímaní z ruky (skúste rýchlosť okolo 1/200 s).

Zlepšenie efektu bokeh úpravou vzdialenosti

Záber zblízka na vážku žíhanú sediacu na steble trávy, nasnímaný pomocou objektívu Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM.

Všetky tieto cenovo výhodné objektívy MAKRO RF 24mm F1.8 IS STM, RF 35mm F1.8 IS STM a MAKRO RF 85mm F2 IS STM majú funkciu 0,5-násobného makra, takže pri snímaní s najkratšou dostupnou ohniskovou vzdialenosťou sa budú malé objekty na snímači fotoaparátu reprodukovať v polovičnej veľkosti. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R5 s objektívom Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM pri nastavení 1/250 s, f/3,5 a ISO 100.

Teriér Jacka Russella pozerajúci sa doprava, pričom v pozadí je rozmazaná rozkvitnutá čerešňa; nasnímané objektívom Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM.

Všetky tieto objektívy poskytujú aj malú hĺbku poľa, čo umožňuje vytvoriť hladký a krémový bokeh rozostrených oblastí, zatiaľ čo ich optické stabilizátory obrazu pomáhajú udržať obraz bez rozmazania pohybom tým, že pôsobia proti chveniu fotoaparátu pri snímaní z ruky. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 85 mm F2 MACRO IS STM pri nastavení 1/85 s, f/2 a ISO 400.

Zväčšením vzdialenosti medzi objektom a pozadím ešte viac rozostríte pozadie. Ďalším faktorom je vzdialenosť medzi objektom a fotoaparátom. Čím bližšie je objektív k snímanému objektu, tým plytšia je hĺbka ostrosti. To znamená, že oblasti na pozadí sa rýchlejšie rozostria. Ak teda chcete rozmazať väčšiu časť snímky, posuňte objekt bližšie k fotoaparátu a ďalej od pozadia.

Nastavenie najlepšej ohniskovej vzdialenosti pre bokeh

Portrét ženy so svetloružovým rúžom a vlasmi zopnutými do vrkoča na rozmazanom pozadí.

Bokeh je často základnou zložkou efektného portrétu. Obvykle chcete všetku vizuálnu pozornosť venovať fotografovanému objektu. Vytvorenie rozostreného pozadia je dokonalým spôsobom, ako objekt izolovať v scéne, pretože sa odstráni rušivý šum v pozadí a nahradí sa krásnym efektom bokeh. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 50mm F1.8 STM pri nastavení na 1/2500 s, f/1,8 a ISO 100.

Dlhšia ohnisková vzdialenosť vytvára menšiu hĺbku poľa, čo môže mať za následok výraznejšie rozostrenie pozadia. Vďaka tomuto efektu je možné pomocou teleobjektívov vynikajúco izolovať objekt a premeniť pozadie na rozmazanú oblasť bez detailov. Napríklad objektív Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM dokáže vytvoriť vynikajúci bokeh pozadia, ak ho použijete na dlhšom konci jeho rozsahu transfokácie, aj keď je clona pri tejto dĺžke užšia. Ak teda chcete zvýrazniť rozmazanie a zlepšiť bokeh, posuňte sa o pár krokov dozadu a priblížte na dlhšiu ohniskovú vzdialenosť (alebo vymeňte objektív).

Ako vytvoriť bokeh na popredí

Mladý chlapec v béžovej veste a s motýlikom drží otvorenú krabičku s prsteňom pred stenou pokrytou brečtanom.

Snímanie v tesnej blízkosti brečtanového plotu umožňuje zachytiť rozmazané listy v ľavej časti záberu a zvýrazňuje dojem hĺbky. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 50mm F1.8 STM pri nastavení na 1/160 s, f/1,8 a ISO 100.

Mladý chlapec v béžovej veste a žiarivo modrých gumákoch beží cez lesnú čistinu.

Takýto nízky uhol fotoaparátu umožňuje nielen rozostriť zem pred objektom, ale tiež „tlačí“ pozadie ďalej a vytvára tak silnejší efekt bokeh. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 50mm F1.8 STM pri nastavení na 1/500 s, f/1,8 a ISO 100.

O efekte bokeh sa obvykle uvažuje ako o estetickej úprave pozadia, ale dá sa veľmi dobre použiť aj v popredí záberu. Ak vytvoríte kompozíciu, na ktorej do popredia umiestníte neostré detaily, pritiahnete pozornosť diváka k ostrému objektu. To môžete dosiahnuť priblížením fotoaparátu k lístiu alebo vytvorením záberu nízko nad zemou, aby ste do záberu dostali rozmazané popredie. Takéto jemné detaily dodávajú scéne hĺbku a predstavujú skvelý spôsob, ako do kompozície vložiť výrazné a zároveň rozmazané farby.

Ako vytvoriť bokeh vo videu

Twinkling Christmas tree lights in the foreground and a car's rear lights in the background are all out of focus.

Hĺbka je dôležitá aj pri kompozícii videa, pretože pomáha divákom orientovať sa v scéne. Zahrnutie neostrých detailov do popredia a pozadia scény predstavuje skvelý spôsob, ako zlepšiť dojem hĺbky a vtiahnuť pohľad do záberu. Svetelné body efektu bokeh navyše vyzerajú vo videu rovnako skvelo ako na statických záberoch, pričom sa navyše môžu pohybovať. Svetlomety auta, svetelné reťaze a ďalšie jasné svetelné body vyzerajú zvlášť nádherne, keď sú rozmazané až do podoby blikajúcich bodov výrazného efektu bokeh.

Ako pridať svetelné body s výrazným efektom bokeh

Muž fotografujúci ryšavú tigrovanú mačku cez súpravu jasných vianočných svetiel.

Pri tejto jednoduchej technike by sa mohli použiť aj farebné svetlá alebo dokonca aj vianočné ozdoby.

Portrét mačky s rozostrenými farebnými svetlami v pozadí.

Skúste do pozadia umiestniť svetelné reťaze, čím vytvoríte na fotografiách krásny efekt bokeh z jasných bodov svetla.

Jedným z najvýraznejších spôsobov, ako využiť bokeh pri fotografovaní, je zahrnúť do záberu malé a jasné svetelné body na inak tmavom pozadí alebo pri slabom osvetlení. Je to podmanivý jav, ktorý môžete pozorovať za najrôznejších okolností. Príkladmi sú slnko presvitajúce cez strom, rušná ulica po zotmení, pestrá jazda v lunaparku či sviečky na torte. Ak chcete tento efekt vytvoriť sami, skúste použiť súpravu svetelných reťazí. Umiestnite ich do pozadia či popredia záberu, prípadne do oboch oblastí naraz. Rozostrené svetelné reťaze sa premenia na atraktívny okrúhly efekt bokeh.

Ako vytvoriť bokeh s prispôsobeným tvarom

Ak snímate s doširoka otvoreným objektívom (pri maximálnej clone), mali by vaše snímky obsahovať okrúhly efekt bokeh, pretože je okrúhly samotný otvor. V iných prípadoch tvar efektu bokeh určuje počet lamiel clony v objektíve – všeobecne platí, že čím viac lamiel, tým sa clona pri otvorení stáva okrúhlejšou a tým je okrúhlejší aj efekt bokeh. V praxi to obvykle znamená, že svetelné body efektu bokeh sú okrúhle alebo šesťuholníkové. Ak chcete zistiť, aký tvar bude mať bokeh, jednoducho zložte objektív z fotoaparátu, podržte ho proti svetlu a pozrite sa cezeň.

Čo by ste povedali na kreatívnejší postup, ktorým zmeníte tvar efektu bokeh? Vystrihnite šablónu ľubovoľného tvaru a pripevnite ju na prednú časť objektívu. V tomto videu jednoduchý kúsok karty premení bokeh na množstvo farebných hviezd a snehových vločiek.

Skúste to hneď: snímajte zátišia s efektom bokeh

Stôl so zrkadlom obklopeným fóliou, s fotografickým stanom na jednej strane a fotoaparátom Canon EOS R6 pripraveným na fotografovanie žltej ruže.

Ide o veľmi jednoduchý a účinný spôsob, ako môžete doma experimentovať s efektom bokeh a vyskúšať všetky tipy uvedené v tomto článku.

Žltá ruža odfotená na zrkadlovom povrchu s veľkým množstvom rozostrených svetlých bodov okolo nej.

Pokrčená fólia odráža svetlo lampy ako rozptýlené jasné body, čo po rozostrení vytvára nádherný kruhový efekt bokeh. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 50mm F1.8 STM pri nastavení na 1/640 s, f/1,8 a ISO 100.

Už sme videli, že keď snímate s vhodnými nastaveniami, neostré svetelné body vytvárajú atraktívny efekt bokeh. Tu je jednoduché usporiadanie, ktoré môžete vyskúšať doma a vytvoriť tak zátišie plné efektu bokeh. Umiestnite predmet na zrkadlový povrch a na pozadie položte pokrčený list hliníkovej fólie (nemal by byť pokrčený príliš – malo by stačiť niekoľko stlačení, aby sa svetlo rozptýlilo, a nie iba odrážalo). Nasmerujte domácu lampu na alobalovú fóliu a pomocou druhého svetla osvetlite objekt (my sme použili LED panel, ale fungovať bude aj jednoduchá lampa). Umiestnite fotoaparát blízko objektu, nastavte ho na režim priority clony (Av), použite širokú clonu (ideálne okolo f/1,8) a snímajte pod nízkym uhlom, aby ste zachytili nádherný rozmazaný efekt bokeh.


Autori: James Paterson a Matthew Richards

Súvisiace produkty

  • Bezzrkadlové fotoaparáty

    EOS R7

    Preskúmajte divokú prírodu s fotoaparátom, ktorý je vybavený fantastickou rýchlosťou a kvalitou obrazu v prenosnom tele APS-C budúcnosti.
  • Bezzrkadlové fotoaparáty

    EOS R8

    Prejdite k plnoformátovému fotografovaniu a videu a realizujte svoje tvorivé ambície.
  • Bezzrkadlové fotoaparáty

    EOS R10

    Spravte ďalšie kroky vo fotografovaní a natáčaní videa s bezzrkadlovým fotoaparátom systému EOS R, ktorý je založený na snímači veľkosti APS-C.
  • Širokouhlý objektív

    RF 16mm F2.8 STM

    Kompaktný a cenovo dostupný ultra širokouhlý, plnoformátový 16 mm objektív pre modely z radu EOS R, navrhnutý pre vlogerov a tvorcov kreatívneho obsahu.
  • Širokouhlý objektív s pevným ohniskom

    RF 24 mm F1.8 MACRO IS STM

    Kompaktný ľahký 24 mm objektív, ktorý je ideálny na fotografovanie krajiniek, vlogovanie a interiéry – navyše s možnosťou skvelých makro záberov.
  • OBJEKTÍVY ZNAČKY CANON

    RF 28mm F2.8 STM

    Štíhly, ľahký plochý objektív na fotografovanie počas cestovania a v uliciach s univerzálnou ohniskovou vzdialenosťou 28 mm a rýchlou maximálnou clonou f/2,8.
  • Štandardný objektív

    RF 50mm F1.8 STM

    Kompaktný, tichý a ľahký 50 mm pevný objektív RF so širokou clonou f/1,8, s ktorým dokonale využijete svoje kreatívne videnie.
  • Objektívy RF

    RF 85mm F2 MACRO IS STM

    Objektív RF 85mm F2 MACRO IS STM ponúka univerzálne snímanie záberov zblízka, ako aj prepracovanú telefotografickú kompresiu a 5-krokovú stabilizáciu obrazu v kompaktnom ľahkom tele.
  • Objektívy RF-S

    RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM

    Objektív APS-C série EOS-R so zoomom, v ktorom sa spája širokouhlý a telefotografický objektív, je ideálny na snímanie cestovateľských záberov, divokej prírody, športu a životného štýlu.
  • Súvisiace články

  • ZÁKLADY FOTOGRAFOVANIA

    Ako ovládať expozíciu

    Naučte sa používať nastavenia clony, rýchlosti uzávierky a citlivosti ISO.

  • TECHNIKY OSVETLENIA

    Snímanie pri aktuálnom osvetlení

    Naučte sa, ako nájsť a zachytiť optimálne svetlo, aby ste zlepšili vzhľad fotografií.

  • ZÁKLADY FOTOGRAFOVANIA

    Ako začať fotografovať

    Chcete prejsť zo smartfónu na fotoaparát? Náš sprievodca fotografovaním pre začiatočníkov obsahuje všetko, čo potrebujete, aby ste mohli začať.

  • DOMÁCE PROJEKTY

    Vytvorte si vlastný efekt bokeh

    Jednoduchý, kreatívny spôsob, ako pridať k fotkám efekt bokeh s prispôsobenými tvarmi, ako sú srdcia a hviezdy.