Najlepšie základné objektívy na fotografovanie divokej prírody

Objavte najlepšie a cenovo najvýhodnejšie objektívy na zachytenie skvelých záberov divokej prírody, ideálne pre fotoaparáty Canon so systémom EOS R vrátane modelov EOS R7 a EOS R100.
A colourful parrot eating some food held in one claw, photographed using a Canon RF 800mm F11 IS STM lens.

Zachytávanie delikátnych snímok voľne žijúcich zvierat a vtákov v ich prirodzenom prostredí si vyžaduje porozumieť ich správaniu, osvojiť si zručnosti v teréne, trpezlivosť a vytrvalosť. Avšak aj v prípade, že všetky tieto vlastnosti máte, bez správnej výbavy na fotografovanie divokej prírody – vrátane teleobjektívu – ďaleko nezájdete.

Dobrou správou je, že nemusíte utrácať životné úspory na drahý profesionálny objektív, aby ste mohli začať s fotografovaním divokej prírody. Môžete si vybrať z množstva ľahkých vysokovýkonných základných objektívov a objektívov so zoomom na fotografovanie divokej prírody, ktoré vyhovujú systémom EOS R bezzrkadlových fotoaparátov vrátane fotoaparátov Canon EOS R7EOS R100.

Ďateľ usadený na konári obklopený vysokou trávou a zeleným lístím.

S objektívmi so zoomom získate viac možností fotografovania, čo vám umožní prechádzať od širokých záberov, ktoré zachytia zvieratá v ich prirodzenom prostredí, až po portréty zblízka zvýrazňujúce špecifické črty. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM s nastavením 400 mm, 1/50 s, f/8 a ISO 800.

Africký žeriav korunkatý odfotografovaný teleobjektívom Canon RF 600 mm F11 IS STM, ktorý sa skláňa, aby si zobral potravu.

Telefotografické objektívy vám umožňujú získať detailné zábery zvierat, do blízkosti ktorých sa nedostanete, či už preto, že sú nebezpečné, alebo preto, že ich skrátka nechcete vyrušiť. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 (teraz je jeho nástupcom model EOS R6 Mark II) s objektívom Canon RF 600 mm F11 IS STM pri nastavení 1/1 000 s, f/11 a ISO 3200.

Ako si vybrať ten najlepší objektív na fotografovanie divokej prírody: často kladené otázky

Tu sú niektoré z najčastejších otázok o výbere výbavy na fotografovanie divokej prírody, ktorá je pre vás tá pravá.

Potrebujem telefotografický objektív na fotografovanie divokej prírody?

Nie nevyhnutne. Niekedy stačí použiť širokouhlý objektív – zvyčajne ide o objektív s ohniskovou vzdialenosťou do 35 mm – na zachytenie obrázkov voľne žijúcich zvierat v ich prostredí sa k nim však budete musieť dostať bližšie. Na fotografovanie plnoformátových fotografií divokej prírody zvyčajne potrebujete objektív s telefotografickým (s ohniskovou vzdialenosťou nad 85 mm) alebo supertelefotografickým (nad 300 mm) rozsahom. Tieto typy objektívov zachytávajú užšie zorné pole – iba časti scén pred vami, vďaka čomu zvieratá a vtáky vo väčšej vzdialenosti pôsobia na fotografii väčšie.

Mal by som na fotografovanie divokej prírody použiť zoomový alebo prémiový objektív?

Telefotografické zoomové objektívy majú všestrannejšie využitie a umožňujú vám zmeniť kompozíciu fotografie bez toho, aby ste sa museli presunúť alebo aby ste museli prestať s fotografovaním a vymeniť objektív za iný typ. Prémiové objektívy majú len jednu ohniskovú vzdialenosť, no sú vo všeobecnosti ľahšie ako ekvivalentné zoomové objektívy. Dostupné sú aj dlhšie ohniskové vzdialenosti, aby ste dokázali ľahko snímať voľne žijúce zvieratá, ku ktorým sa však nedokážete dostať fyzicky bližšie a nestačí na to ani zoomový objektív.

Jeleň s výrazným parožím stojaci na trávnatej lúke, hlavú má zdvihnutú a obrátenú smerom k fotoaparátu.

Prevratný systém EOS R umožňuje inovatívny a ľahký dizajn objektívu – ako napríklad Canon RF 800 mm F11 IS STM, ktorý váži 1 260 g a meria len 281,8 mm, keď je zasunutý. Preto je omnoho pohodlnejší na prenášanie. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS RP (teraz je jeho nástupcom model EOS R8) s objektívom Canon RF 800 mm F11 IS STM pri nastavení 1/500 s, f/11 a ISO 1250. © Ben Hall

Ruky, ktoré držia fotoaparát Canon EOS R7 s objektívom so zoomom.

Objektív so zoomom poskytuje flexibilitu na zmenu kompozície záberu, aby ste mohli zachytiť scénu, aj keď nemáte čas na výmenu objektívu.

Aké ohniskové vzdialenosti sú najlepšie na fotografovanie voľne žijúcich zvierat a vtákov?

Vtáky sú zvyčajne menšie a dostať sa k nim je náročnejšie ako v prípade iných divokých zvierat, takže ak ich chcete odfotiť, dlhšia ohnisková vzdialenosť je základ. Väčšieho cicavca síce môžete odfotiť aj s 300 mm alebo 400 mm objektívom, na fotografovanie vtáctva je nutné používať 500 mm, 600 mm alebo dokonca 800 mm objektívy.

Veľkosť snímača fotoaparátu vám však môže pomôcť. Snímače v bezzrkadlových fotoaparátoch APS-C, ako sú fotoaparáty EOS R7EOS R100, sú menšie ako plnoformátové snímače, ktoré sa nachádzajú v iných fotoaparátoch radu so systémom EOS R, ako je fotoaparát EOS R6 Mark II. Takže v skutočnosti orezávajú obraz z objektívu, čím objekt vyplní väčšiu časť záberu. Tento faktor orezania 1,6 x zvyšuje dosah objektívu tak, že napríklad použitie objektívu RF 50 mm F1.8 STM na fotoaparáte APS-C vám poskytne rovnaké zorné pole, aké by ste získali s 80 mm objektívom na plnoformátovom fotoaparáte, a pomocou 100 mm objektívu dosiahnete rovnaké zorné pole ako s plnoformátovým fotoaparátom so 160 mm objektívom.

Osoba fotografujúca záber zblízka pomocou fotoaparátu Canon EOS R10 a objektívu RF-S 18-150 mm F3.5-6.3 IS STM.

Automatické zaostrovanie fotoaparátu Canon EOS R10 naďalej pracuje takmer v tme až do hodnoty expozície -4 EV1. Fotoaparát EOS R7 pracuje ešte nižšie, až do -5 EV1.

Ako vám môže technológia objektívov a fotoaparátov pomôcť pri snímaní lepších fotografií z divokej prírody?

Hoci sa objektívy s dlhšou ohniskovou vzdialenosťou ťažšie držia bez otrasov, vstavaná optická stabilizácia obrazu (IS) vám pomôže napraviť rozmazanie spôsobené chvením fotoaparátu. Fotoaparáty EOS R7EOS R6 Mark II majú aj vstavanú funkciu stabilizácie obrazu (IBIS), ktorá dokáže zabezpečiť až 7, respektíve 8 stupňov stabilizácie obrazu, keď sa používa s kompatibilným objektívom.

Výkonný zaostrovací motorček vám pomôže udržať krok s rýchlymi zvieratami, jeho prevádzka je tichšia a je menej pravdepodobné, že zviera vyplaší. Bajonet RF na fotoaparátoch so systémom EOS R umožňuje veľmi rýchle prepojenie medzi fotoaparátom a objektívom pre mimoriadne rýchle a spoľahlivé rýchlosti zaostrovania. Fotoaparáty Canon EOS R7, EOS R10EOS R6 Mark II tiež maximálne využívajú inherentnú rýchlosť automatického zaostrovania objektívu a zdieľajú procesor, ktorý využíva umelú inteligenciu s hĺbkovým učením na rozpoznanie a sledovanie zvierat a vtákov s neuveriteľnou rýchlosťou a účinnosťou. Aby ste zaručili, že sa vaše zábery zachytia v akčnom fotografovaní divokej prírody, je najlepšie, aby ste odfotografovali sériu záberov v rýchlom slede, fotoaparáty EOS R7 a EOS R10 poskytnú ohromné rýchlosti fotografovania až 30 snímok/s a 23 snímok/s2, a to všetko so sledovaním AF.

Vyššia maximálna clona (nižšie číslo f) znamená, že objektív vpustí viac svetla do fotoaparátu, čo môže pomôcť pri fotografovaní rýchlo sa pohybujúcich zvierat v horších svetelných podmienkach. Mimoriadne dobre v tomto scenári fungujú plnoformátové bezzrkadlové fotoaparáty, ako napríklad EOS R6 Mark IIEOS R8.

Na záver by ste mali vziať do úvahy veľkosť a hmotnosť objektívu, pretože je pravdepodobnejšie, že budete mať so sebou kompaktný a ľahký objektív. S hmotnosťou 300 g, ale selektívnym rozsahom zoomu 28,8 – 240 mm vám napríklad objektív RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM umožňuje čo najlepšie využiť všetky možnosti fotografovania divokej prírody.

Exteriérový záber fotoaparátu Canon EOS R7 s objektívom RF-S 18-150mm F3.5 – 6.3 IS STM na veľkej skale.

Efektívny rozsah zoomu 28,8 – 240 mm objektívu Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM umožňuje oddialiť pohľad na väčší obraz – ideálny na snímanie voľne žijúcej zveri proti nádhernej scenérii – alebo priblížiť sa bližšie a zachytiť podrobnosti.

1. Najlepší objektív RF-S základnej úrovne s priblížením, v ktorom sa spája širokouhlý objektív a teleobjektív, na fotografovanie divokej prírody: Canon RF-S 18 – 150 mm F3.5-6.3 IS STM

Objektív Canon RF-S 18 – 150 mm F3.5-6.3 IS STM je jedným z prvých objektívov navrhnutých špeciálne pre fotoaparáty APS-C so systémom EOS R, ako sú fotoaparáty EOS R7EOS R100. Je vybavený efektívnym rozsahom zoomu 8,33x, ktorý pokrýva rozsah od širokouhlého zobrazenia až po telefotografický dosah. To vám môže poskytnúť výraznú výhodu, ak snímate v prašnom prostredí alebo potrebujete rýchlo reagovať na rôzne možnosti fotografovania divokej prírody, keď by ste pri výmene objektívu mohli zmeškať záber.

Vďaka faktoru orezania 1,6x týchto fotoaparátoch má objektív účinný rozsah zoomu, ktorý by mal 28,8 – 240 mm objektív na plnoformátovom fotoaparáte, je pritom pomerne kompaktný a ľahký, váži len 300 g.

Vážka sa drží na vrchole vetvičky, pričom pozadie je rozostrené.

Objektívy s priblížením vám poskytujú flexibilitu pri úprave kompozície záberov za chodu, aby ste čo najlepšie využili vzrušujúce správanie zvierat a meniace sa svetlo. Okrem dosahu teleobjektívu je objektív RF-S 55 – 210 mm F5-7.1 IS STM skvelý na prácu s detailmi – na 210 mm konci rozsahu priblíženia ponúka maximálne 0,28-násobné zväčšenie, čo vám pomôže zaostriť zblízka a nerušiť objekt ani naň nevrhať tiene. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R50 s objektívom Canon RF 55 – 210 mm F5-7.1 IS STM pri nastavení 210 mm, 1/50 s, f/7,1 a ISO 100.

2. Najlepší teleobjektív s priblížením RF-S základnej úrovne na fotografovanie divokej prírody: Canon RF-S 55 – 210 mm F5-7.1 IS STM

Ďalší všestranný objektív s priblížením navrhnutý pre fotoaparáty so systémom EOS R so snímačmi APS-C, model Canon RF-S 55 – 210 mm F5-7.1 IS STM, ponúka ešte väčší dosah na telefotografickom rozsahu. V skutočnosti je o niečo ľahší na prenášanie ako objektív RF-S 18 – 150 mm F3.5-6.3 IS STM a ponúka rovnakú 4,5-stupňovú stabilizáciu obrazu, takže sa ľahko používa na fotografovanie divokej prírody bez statívu.

Pri namontovaní na fotoaparát APS-C má objektív RF-S 55 – 210 mm F5-7.1 IS STM efektívny dosah 88 – 336 mm, čo je v prípade väčších cicavcov a vtákov presne to vhodné miesto.

Fotograf mieri fotoaparátom Canon s objektívom Canon RF 75 – 300 mm F4-5.6 na brodiace sa vtáky.

Všestranný objektív Canon RF 75 – 300 mm F4-5.6 je kompatibilný s bezzrkadlovými fotoaparátmi, ktoré sú plnoformátové, aj s fotoaparátmi so systémom APS-C EOS R. Ponúka praktický sortiment ohniskových vzdialeností, keď sa učíte, ako fotografovať divokú prírodu.

Tukan veľkozobý s veľkým oranžovým zobákom sediaci na strome, odfotografovaný zdola pomocou objektívu Canon RF 75 – 300 mm F4-5.6.

S efektívnym rozsahom priblíženia 120 – 480 mm na fotoaparáte APS-C, ako napríklad EOS R50, je objektív Canon RF 75 – 300 mm F4-5.6 ideálny na zachytávanie plnoformátových záberov zvierat a vtákov, ku ktorým sa nemôžete priblížiť. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R50 s objektívom Canon RF 75 – 300 mm F4-5.6 pri nastavení 260 mm, 1/500 s, f/5,6 a ISO 3200.

3. Najlepší teleobjektív s priblížením RF základnej úrovne na fotografovanie divokej prírody: Canon RF 75 – 300 mm F4-5.6

Objektív Canon RF 75 – 300 mm F4-5.6 je prispôsobiteľný všestranný objektív s priblížením, ktorý pokrýva široký rozsah ohniskovej vzdialenosti 75 – 300 mm. Je to klasický objektív na fotografovanie divokej prírody pre začiatočníkov, ktorý poskytuje flexibilné možnosti snímania pre väčšie zvieratá. Pripojte objektív RF 75 – 300 mm F4-5.6 k fotoaparátu APS-C, ako napríklad EOS R10 alebo EOS R100, a získate tak efektívne priblíženie v rozsahu 120 – 480 mm. Toto dramatické zväčšenie umožňuje fotografovať veľmi malé alebo vzdialené objekty, ako aj plaché vtáky a zvieratá, ktoré by fotograf pri pokuse o priblíženie vyplašil. Na telefotografickom konci rozsahu zaostruje až do vzdialenosti 1,5 metra, takže môžete zachytiť viac detailov blízkych objektov, ako sú hmyz a záhradné vtáctvo.

Vďaka jeho hmotnosti len 507 g a možnosti kompaktného zloženia na dĺžku približne 146 mm je RF 75 – 300 mm F4-5.6 objektívom, s ktorým sa ľahko cestuje a ktorý je kompatibilný s technológiou Dual Pixel CMOS AF, ponúka spoľahlivé sledovanie zvierat pomocou funkcie automatického zaostrovania, keď je spárovaný s fotoaparátom, ktorý ponúka pokročilú detekciu objektu.

Fotograf Richard Walch drží pri oku fotoaparát značky Canon s objektívom RF 24 – 240 mm F4-6.3 IS USM. Okolo skalnej steny za ním možno zahliadnuť skalnaté pobrežie.

Objektív Canon RF 24 – 240 mm F4-6.3 IS USM s priblížením je ľahký, kompaktný a ticho zaostruje, čo znamená, že sa môžete priblížiť k vzdialeným zvieratám a snímať plynulo, aby ste nerušili objekt.

4. Najvšestrannejší objektív RF základnej úrovne na fotografovanie divokej prírody a zvierat: Canon RF 24 – 240 mm F4-6.3 IS USM

Ak hľadáte jeden objektív, ktorý je pripravený prevziať širokú škálu povinností v oblasti fotografovania divokej prírody a zvierat, všestranný model RF 24 – 240 mm F4-6.3 IS USM je skvelou voľbou. Toto 10-násobné priblíženie dokáže zachytiť úchvatné zábery zvierat v ich prostredí a potom ich priblížiť a zachytiť portréty divokých zvierat. Je navrhnutý pre plnoformátové fotoaparáty so systémom EOS R, ako napríklad EOS R6 Mark IIEOS R8, ale pri spárovaní s modelom APS-C, ako je EOS R100, poskytuje ekvivalentné zorné pole objektívu 38 – 384 mm. Napriek tomu je ľahký, váži len 750 g a jednoducho sa nosí, keď ste v zoo, v prírodnom parku alebo na výlete vo voľnej prírode.

Jeleň s výrazným parožím stojaci na lesnej čistinke, ktorý sa otáča smerom k fotoaparátu.

Zdvojnásobenie ohniskovej vzdialenosti – napríklad z 200 mm na 400 mm – znamená, že zvieratá a vtáky sú na fotografii dvakrát tak veľké, čím sa zvýrazní umiestnenie objektu v ohnisku. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS RP (teraz je jeho nástupcom model EOS R8) s objektívom Canon RF 100 – 400 mm F5.6-8 IS USM pri nastavení 400 mm, 1/40 s, f/8 a ISO 800. © Ben Hall

Jeleň so začínajúcim parožím stojaci v zelenom lese medzi papradím.

Úzky zorný uhol, ktorý ponúkajú telefotografické objektívy, uľahčuje zachytenie dokonalého jemného pozadia za snímaným zvieraťom. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS RP (teraz je jeho nástupcom model EOS R8) s objektívom Canon RF 100 – 400 mm F5.6-8 IS USM pri nastavení 373 mm, 1/50 s, f/8 a ISO 1250. © Ben Hall

5. Najlepší superteleobjektív s priblížením RF základnej úrovne na fotografovanie divokej prírody: Canon RF 100 – 400 mm F5.6-8 IS USM

Objektívy RF od spoločnosti Canon pre fotoaparáty so systémom EOS R sú vybavené množstvom dizajnových inovácií a Canon RF 100 – 400 mm F5.6-8 IS USM nie je výnimkou. Je jedným z najlepších objektívov na fotografovanie divokej prírody pre začiatočníkov, ľahší ako model EF 70 – 300 mm f/4-5.6 IS II USM, ale s dlhším dosahom, ktorý možno ďalej rozšíriť pomocou nadstavcov RF. Má výhodu 5,5-stupňového stabilizátora obrazu pre ostrejšie zábery bez statívu, čo sa zvyšuje až na 6 stupňov s fotoaparátmi vybavenými systémom IBIS, ako je EOS R6 Mark II a EOS R7. Používa tiež superrýchlu, no prakticky tichú technológiu automatického zaostrovania Nano USM, ktorá nevyplaší objekty, ku ktorým sa pokúšate priblížiť. Tento objektív má rozšírený efektívny rozsah priblíženia 160 – 640 mm, keď sa používa s fotoaparátmi APS-C, ako napríklad EOS R7EOS R10.

Zajac na poli s rozmazaným pozadím pri slnečnom svetle, ktoré osvetľuje žily v jednom uchu.

Dlhý dosah telefotografického objektívu, akým je RF 800 mm F11 IS STM, umožňuje fotografovať plaché zvieratá bez toho, aby ste ich odplašili. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS RP (teraz je jeho nástupcom model EOS R8) s objektívom Canon RF 800 mm F11 IS STM pri nastavení 1/100 s, f/11 a ISO 500. © Ben Hall

Ostražitá surikata na skale s niekoľkými otvormi na prednej strane skaly za ňou.

Telefotografické objektívy s menšími maximálnymi clonami, ako napríklad f/5.6 a f/11, sa ľahšie prenášajú a sú cenovo dostupnejšie ako objektívy s veľkými maximálnymi clonami (nižšie hodnoty f). Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 600mm F11 IS STM pri nastavení 1/1400 s, f/11 a ISO 1600.

6. Najlepšie prémiové superteleobjektívy RF základnej úrovne na fotografovanie divokej prírody: Canon RF 800 mm F11 IS STM a Canon RF 600 mm F11 IS STM

Objektív RF 800 mm F11 IS STM umožňuje snímať plnoformátové zábery divokej prírody, či už fotografujte veľké zvieratá alebo vtáctvo vo svojej záhrade. K objektívu pripojte aj nadstavec Canon RF 1.4x alebo nadstavec Canon RF 2x, aby ste svoj dosah ešte predĺžili – s druhým variantom až do 1 600 mm. Fotoaparáty so systémom EOS R dokážu automaticky zaostrovať aj pri tejto výnimočnej ohniskovej vzdialenosti. Namontujte objektív na fotoaparát Canon EOS R7 alebo EOS R10 a faktor orezania vám poskytne efektívnu ohniskovú vzdialenosť 1 280 mm bez zníženia clony vďaka použitiu nadstavcov 1.4x alebo 2x.

Na objektív s takýmto dlhým dosahom je objektív RF 800mm F11 IS STM prekvapivo kompaktný a ľahký a má 4-stupňový optický stabilizátor pre ostrejšie ručne zhotovené fotografie a videá.

Zatiaľ čo objektív Canon RF 800 mm F11 IS STM je vhodný najmä na fotografovanie vtákov, model RF 600 mm F11 IS STM je univerzálnejší superteleobjektív vhodný na fotografovanie vtáctva i zvierat. Má funkcie podobné objektívu RF 800mm vrátane bezlamelovej clony f/11, ktorá zaistí rozmazanie pozadia, a motor STM pre takmer dokonale tiché automatické zaostrenie, a je kompatibilný s nadstavcom Canon RF 1.4x (čím získate ohniskovú vzdialenosť 840 mm) a nadstavcom Canon RF 2x (čím získate 1 200 mm). Na fotoaparátoch APS-C, ako napríklad EOS R7 a EOS R100, má efektívnu ohniskovú vzdialenosť 960 mm bez nadstavca. Objektív možno aj stiahnuť a do dĺžky menej ako 20 cm, takže ide o naozaj všestranný super-telefotografický objektív, ktorý môžete vziať kamkoľvek.

Záber zblízka na gekóna chocholatého, nasnímaný pomocou objektívu Canon RF 100 mm F2.8L MACRO IS USM.

Makroobjektívy sú navrhnuté pre zábery malých objektov zblízka, ako je napríklad tento gekón chocholatý. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R5 s objektívom Canon RF 100 mm F2.8L MACRO IS USM pri nastavení 1/80 s, f/6.3 a ISO 3 200. © Oliver Wright

Fotograf s fotoaparátom Canon fotografuje kapybaru a jej mláďatá.

Na druhom konci stupnice je širokouhlý objektív, ako napríklad Canon RF 16 mm F2.8 STM, ideálny na zachytávanie zvierat v ich prirodzenom prostredí.

Alternatívne objektívy na fotografovanie divokej prírody

Aj keď patria telefotografické objektívy medzi špičkový základ pre fotografovanie divokej prírody, existuje množstvo iných objektívov, ktoré možno pri fotografovaní zvierat a vtáctva kreatívne využiť.

Makroobjektívy, ako Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USMCanon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM sa perfektne hodia na snímanie záberov hmyzu a iných drobných tvorov. Objektív Canon RF 100-400 mm F5.6-8 IS USM nie je špeciálny makroobjektív, má však pôsobivé zväčšenie takmer polovičnej veľkosti. Objektívy RF-S môžete použiť aj na plnoformátové fotoaparáty so systémom EOS R, ako napríklad EOS R8EOS R6 Mark II, a fotoaparát automaticky upraví kompozíciu pre menší obraz optiky objektívu, čím získate užšie zábery – podobne ako keby ste k objektívu pridali nadstavec 1.6x.

Širokouhlé objektívy, ako napríklad Canon RF 14 – 35 mm F4L IS USM a ultraširoký Canon RF 16 mm F2.8 STM sú vhodné aj na fotografovanie prirodzeného prostredia zvierat, kŕdľov vtákov alebo na vlogovanie, ak chcete, aby sa v snímke za vami rozprestierala divoká príroda.

Autor: Marcus Hawkins

1Pri snímaní statických záberov s objektívom s clonou f/1.2, stredovým bodom AF, jednoobrázkovým AF pri teplote 23 °C/73 °F, ISO100. Okrem objektívov RF s povrchovou vrstvou na vyhladenie rozostrených plôch.

2
Rýchlosť nepretržitého snímania sa môže líšiť v závislosti od rôznych podmienok. Podrobnosti nájdete v časti Technické údaje.

Súvisiace produkty

  • Bezzrkadlové fotoaparáty

    EOS R7

    Preskúmajte divokú prírodu s fotoaparátom, ktorý je vybavený fantastickou rýchlosťou a kvalitou obrazu v prenosnom tele APS-C budúcnosti.
  • Bezzrkadlové fotoaparáty

    EOS R100

    Vytvárajte si spomienky v špičkovej kvalite, ktoré padnú do oka, vďaka tomuto intuitívnemu fotoaparátu EOS R, ktorý je vždy pripravený.
  • Objektívy RF-S

    RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM

    Objektív APS-C série EOS-R so zoomom, v ktorom sa spája širokouhlý a telefotografický objektív, je ideálny na snímanie cestovateľských záberov, divokej prírody, športu a životného štýlu.
  • Objektívy RF-S

    RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM

    Priblížte sa vďaka tomuto ľahkému, všestrannému teleobjektívu so zoomom a objavte nový rozmer pre snímanie cestovania, športu, rodiny a domácich zvierat.
  • RF 75-300mm F4-5.6

    Objektívy RF

    RF 75-300mm F4-5.6

    Cenovo dostupný, ľahký teleobjektív so zoomom pre divokú prírodu, šport a rodinné dobrodružstvá.
  • Objektívy RF

    RF 24-240mm F4-6.3 IS USM

    Univerzálny 10-násobný zoom pre systém EOS R, ktorý ponúka obrovskú flexibilitu v jedinom prenosnom objektíve.
  • Teleobjektív so zoomom

    RF 100-400mm F5.6-8 IS USM

    Všestranný, kompaktný a ľahký objektív RF so zoomom 100 – 400 mm a 5,5-krokovým stabilizátorom obrazu na zachytávanie divokej prírody a akcie bez väčšej hmotnosti.
  • Objektívy RF

    RF 800mm F11 IS STM

    Kompaktný, ľahký a výkonný superteleobjektív vyvinutý najmä pre nadšencov fotografie divokej prírody hľadajúcich ten najlepší dosah.
  • Objektívy RF

    RF 600mm F11 IS STM

    Revolučný superteleobjektív, ktorý je kompaktný, ľahký a ideálny na fotografovanie divokých zvierat, safari či napríklad vlakov.

Súvisiace články

Ako si vybrať objektív

Všetko, čo potrebujete vedieť o objektívoch, od typov objektívov až po funkcie, na ktoré sa treba zamerať.

Najlepšie objektívy, za ktoré môžete vymeniť základný objektív

Chcete sa od základného objektívu dodaného spolu s vaším fotoaparátom posunúť na vyššiu úroveň? Zistite, na čo sa zamerať, a pozrite si päť skvelých objektívov so zoomom, ktoré rozšíria vaše tvorivé možnosti.

Rady ako snímať fotografie prírody

Tipy a techniky, ktoré vám pomôžu posunúť fotografovanie divokej prírody na novú úroveň a vyťažiť z fotoaparátu a objektívov Canon maximum.

Fotografovanie vtákov s modelom RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM

Profesionálny fotograf a tím nadšencov sa stretnú, aby otestovali model RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM v teréne.