Fotografovanie zvierat a vtákov v ich prirodzenom prostredí môže byť náročné a zároveň obohacujúce. Vtáky sú mimoriadne nepredvídateľné a môžu utiecť hneď, ako zacítia najmenší pohyb. Sú však fascinujúcimi objektmi na fotografovanie.
Ako teda uspieť pri fotení vtákov? Je dôležité byť trpezlivý a mať základné vedomosti o správaní sa vtákov, no mať aj správnu súpravu na snímanie týchto relatívne malých, rýchlo sa pohybujúcich tvorov.
Fotograf divokej prírody Aaron Sterling sledoval a fotografoval vtáky od nepamäti. Tu sa s vami podelí o svoje tipy na fotografovanie vtákov bez ich rušenia a funkcie, na ktoré je potrebné sa zamerať pri výbere fotoaparátov a objektívov, aby ste sa mohli vydať na cestu fotografovania vtákov.
Najužitočnejšie tipy a najlepšia súprava: Začíname s fotografovaním vtákov
Je dobré vedieť, kam ísť a čo hľadať
Najdôležitejšie je dostať sa na vybrané miesto skoro, hovorí Aaron. „Nájdite si miesto, kde sú zvieratá zvyknuté na ľudí, aby neboli také plaché, ako by mohli byť,“ navrhuje. „Ak len začínate, choďte do prírodnej rezervácie a na toto prostredie si zvykajte."
Snímanie z úkrytu je ideálna na to, aby ste svoje objekty nevystrašili. „Používam malý stan s maskáčovou potlačou a otvormi,“ pokračuje. „Len v ňom sedím a trpezlivo čakám. Čím viac času strávite vonku, tým lepšiu predstavu získate o tom, kde je dobré miesto.“
Ak nemáte prístup do prírodnej rezervácie, môžete fotografovať vtáky v miestnom parku či dokonca vo svojej záhrade. „Postavte kŕmidlo pre vtáky," radí Aaron. „Sú skvelé, pretože priťahujú rôzne druhy vtákov. Ku kŕmidlu položte malú paličku, aby to vyzeralo prirodzene – vtáčiky si na ňu sadnú a bude to vyzerať, akoby ste boli niekde vonku.“ Pohrajte sa s kompozíciou, aby sa v záverečnom zábere kŕmidlo neobjavilo.
Musíte sa naučiť prispôsobiť sa meniacemu sa počasiu a je dôležité oboznámiť sa so základnými fotografickými princípmi. „Naučte sa všetko, čo sa dá o rýchlosti uzávierky, clone, ISO a o tom, čo najlepšie funguje pre typ záberu, o ktorý sa usilujete,“ hovorí Aaron.
Mali by ste sa tiež oboznámiť so svojim objektom. Nemusí to však vo vás vzbudzovať rešpekt. „Čím viac vtáky pozorujete, tým viac sa o nich budete chcieť dozvedieť,“ hovorí Aaron. „Začnete rozoznávať vtáčie volanie a zistíte, že menšie vtáky sa často nachádzajú v kríkoch, zatiaľ čo dravé vtáky radšej sedia na vrchole vysokých stromov."
Funkcie fotoaparátu, na ktoré je potrebné sa zamerať pri fotografovaní vtákov
Hmotnosť a prenosnosť
Ak plánujete byť na nohách a celý deň, potrebujete súpravu, ktorá sa ľahko prenáša. Fotoaparát Canon PowerShot ZOOM, vreckový monokulárny fotoaparát so superzoomom, je ideálny na fotografovanie vtákov a umožňuje snímanie statických záberov pri rozlíšení 12,1 MP a vysokom rozlíšení Full HD. Jeho kompaktné telo znižuje riziko odplašenia vtáka a je vybavený 3-stupňovým zoomom s ohniskovou vzdialenosťou 100 mm, 400 mm a 800 mm, takže objektom môžete vyplniť väčšiu časť záberu. Model PowerShot ZOOM je tiež plne automatický, takže nemusíte tráviť čas zmenou nastavení.
Aaron vyskúšal fotoaparát Canon PowerShot ZOOM v rezervácii Christopher Cadbury Wetland Reserve na predmestí Birminghamu v Spojenom kráľovstve a páčilo sa, že mohol jednoducho strčiť fotoaparát do vrecka a vytiahnuť ho, len čo zbadal vtáka. „Obľúbil som si popruh, pretože vám pomáha fotoaparát poľahky nosiť,“ hovorí Aaron. „Nemusíte sa obávať, že vám vyšmykne z rúk, najmä keď máte naponáhlo.“
Ak hľadáte fotoaparát s vymeniteľnými objektívmi, 24,2 MP model Canon EOS R50 je malý a diskrétny – váži len 375 g.
Vysokorýchlostné tiché snímanie
Režim sériového snímania je pravdepodobne najlepším prístupom na snímanie rýchlo sa pohybujúcich objektov akými su vtáky. Model EOS R50 od spoločnosti Canon sníma momenty rýchlosťou 12 sn./s. (15 sn./s. s elektronickou clonou), zatiaľ čo model EOS R10 dokáže zachytiť nepretržité série snímok pri rýchlosti až 15 sn./s. (23 sn./s. s elektronickou clonou).
Aby ste nerušili fotografovaný objekt, pri práci zblízka chcete vytvárať čo najmenej hluku a fotoaparáty s tichým režimom elektronickej uzávierky vám umožňujú snímať bez toho, aby vydávali zvuk.
Sériové snímanie vo formáte RAW s predsnímaním, ktorý ponúlajú fotoaparáty ako Canon EOS R7, je ďalšou užitočnou funkciou pri fotografovani nepredvídateľných objektov. Keď stlačíte tlačidlo spúšte do polovice, fotoaparát začne snímať súbory RAW, a potom, keď ho úplne stlačíte, uloží snímky do vyrovnávacej pamäte – až polsekundové zábery. „Je to mimoriadne dôležité pri fotografovaní vtákov, pretože nikdy neviete, kedy by mohli odletieť,“ vysvetľuje Aaron.
Vynikajúci spôsob, ako fotografovať vtáky doma, je umiestniť fotoaparát na statív v blízkosti kŕmidla pre vtáky, postaviť sa mimo dohľadu a snímať na diaľku. Široká škála fotoaparátov Canon má pripojenie Wi-Fi a všetky fotoaparáty systému EOS R majú tiež rozhranie Bluetooth. Pomocou aplikácie Canon Camera Connect vám to umožní ovládať širokú škálu nastavení a aktivovať spúšť zo smartfónu alebo tabletu. Pomocný program EOS Utility od spoločnosti Canon, ktorý je súčasťou úvodného nastavenia softvéru všetkých fotoaparátov EOS, vám tiež umožňuje ovládať fotoaparát z počítača a prezerať snímky na väčšej obrazovke.
Sledovanie AF pre pohyblivé objekty a AF s detekciou očí zvierat
Technológia automatického zaostrovania Dual Pixel CMOS AF II vo fotoaparátoch systému EOS R, ako napríklad EOS R50 a EOS R10, funguje spolu s procesorom DIGIC X, aby zabezpečila rýchle sledovanie snímaného objektu, čo vám umožní okamžite sa sústrediť na pohybujúceho sa vtáka. AF s detekciou očí zvierat je jednou z mnohých pokročilých funkcií automatického zaostrovania navrhnutých tak, aby vám pomohli zachytiť ostré zábery vtákov počas letu. Funkcia AF vyhľadá vtáky v zábere a uprednostní ich ako hlavné objekty na sledovanie, pričom sa zameria sa na ich oči, ak ich dokáže rozpoznať. To znamená, že pri snímaní vtáka v pohybe nemusíte obetovať ostré zaostrenie.
Schopnosti pri slabom osvetlení
Mnohé vtáky – ako napríklad sovy – sa odvážia von len v noci alebo skoro ráno, keď svetelné podmienky nie sú ideálne na fotografovanie. 24,2 MP model Canon EOS R10 je vybavený zaostrením -4 EV pri slabom osvetlení a jeho maximálna citlivosť ISO 32 000, s možnosťou rozšírenia na ISO 51 200, vám umožňuje fotografovať aj za mesačného svetla.
Na čo sa zamerať pri objektíve na fotografovanie vtákov
Vtáky sú zvyčajne menšie a dostať sa k nim je náročnejšie ako v prípade iných divokých zvierat, takže ak ich chcete odfotiť, dlhšia ohnisková vzdialenosť je základ. Model Canon RF 600mm F11 IS STM – čo je Aaronova obľúbená ohnisková vzdialenosť na fotografovanie vtákov – je ľahký superteleobjektív, ktorý vám umožní vyplniť záber nádherne detailnými obrazmi. Obsahuje aj 5-krokový optický stabilizátor obrazu (IS), ktorý pomáha predchádzať rozmazaniu spôsobenému chvením fotoaparátu.
S objektívmi so zoomom získate viac možností fotografovania, čo vám umožní prechádzať od širokých záberov, ktoré zachytia vtáky v ich prirodzenom prostredí, až po portréty zblízka zvýrazňujúce špecifické črty. Objektív Canon RF-S 18 – 150 mm F3.5-6.3 IS STM s výkonným rozsahom zoomu (ekvivalent 29 – 240 mm na plnoformátovom fotoaparáte) je kompaktný, ľahký a tichý so 4,5 krokmi optického IS. Ďalším kompaktným zoomom s rozsahom ohniskových vzdialeností, vďaka ktorému je vhodný na fotografovanie vtákov, je model Canon RF-S 55 – 210mm F5 – 7.1 IS STM. Jeho 7-lamelová takmer kruhová clona poskytuje príjemný pohľad na rozostrené oblasti a izoluje váš objekt, aby zábery ešte viac zapôsobili. Viac informácií nájdete v našom sprievodcovi Najlepšie základné objektívy na fotografovanie divokej prírody.
Nemusíte byť odborníkom na fotenie vtákov, aby ste si to užili – nemá to žiadne nevýhody. „Sledovanie vtákov môže byť pomerne návykové,“ hovorí Aaron. „Je to ako videohra, v ktorej ste dokončili jednu úroveň a chcete okamžite prejsť na ďalšiu. Zbadáte jedného vtáka a potom chcete zachytiť ďalšieho a ďalšieho. Využite príležitosť spojiť sa s prírodou a začnete si viac vážiť našu krásnu planétu. A pamätajte, že pozorovať vtáky je privilégium.“
Autorom je Nikita Achanta
Súvisiace produkty
-
PowerShot ZOOM
Fotoaparát PowerShot veľkosti dlane na zachytenie čarovných momentov v rodine alebo v prírode s ohniskovou vzdialenosťou 100 mm, 400 mm2 alebo digitálnym rozšírením na 800 mm. -
EOS R50
Vytvorte pomocou bezzrkadlového fotoaparátu EOS R ten najlepší obsah, od ostrých statických záberov až po videozáznamy a živé vysielanie v rozlíšení 4K. Všetko v jednom univerzálne zameranom zariadení. -
EOS R10
Spravte ďalšie kroky vo fotografovaní a natáčaní videa s bezzrkadlovým fotoaparátom systému EOS R, ktorý je založený na snímači veľkosti APS-C. -
EOS R7
Preskúmajte divokú prírodu s fotoaparátom, ktorý je vybavený fantastickou rýchlosťou a kvalitou obrazu v prenosnom tele APS-C budúcnosti. -
RF-S 55-210 mm F5-7.1 IS STM
Priblížte sa vďaka tomuto ľahkému, všestrannému teleobjektívu so zoomom a objavte nový rozmer pre snímanie cestovania, športu, rodiny a domácich zvierat. -
RF 100-400mm F5.6-8 IS USM
Všestranný, kompaktný a ľahký objektív RF so zoomom 100 – 400 mm a 5,5-krokovým stabilizátorom obrazu na zachytávanie divokej prírody a akcie bez väčšej hmotnosti. -
RF 600mm F11 IS STM
Revolučný superteleobjektív, ktorý je kompaktný, ľahký a ideálny na fotografovanie divokých zvierat, safari či napríklad vlakov. -
RF 800mm F11 IS STM
Kompaktný, ľahký a výkonný superteleobjektív vyvinutý najmä pre nadšencov fotografie divokej prírody hľadajúcich ten najlepší dosah.