Výber najlepšej súpravy na začatie fotografovania makrosnímok

Či už fotografujete detailné zábery chrobákov alebo bábätiek, domácich miláčikov alebo zákuskov, tu nájdete funkcie fotoaparátov a objektívov, na ktoré je potrebné sa zamerať, a najlepšie príslušenstvo, ktoré si treba vybrať.
Záber zblízka na vážku sediacu na steble trávy, zachytený pomocou objektívu Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM.

Ak chcete zachytiť geometrické vzory hmyzieho oka, kvapku rannej rosy na steble trávy alebo jednotlivé riasy na tvári vášho bábätka, najlepší spôsob, ako odkryť nádherné detaily, je makro fotografia.

Aj keď sa snímanie makro fotografií dá ľahko naučiť a je neuveriteľne vďačné, prináša svoje vlastné výzvy, napríklad ako dosiahnuť dostatočnú hĺbku poľa, aby bol celý malý objekt ostrý.

Mnohé fotoaparáty a objektívy značky Canon sú vybavené funkciami, ktoré spĺňajú osobitné potreby snímania makro fotografií. Aby sme vám pomohli vybrať správnu súpravu, vybrali sme funkcie, na ktoré je potrebné sa zamerať pri výbere najlepších fotoaparátov a objektívov na začiatok vašej cesty fotografovania s makrom.

Extrémny záber zblízka nasnímaný fotoaparátom Canon EOS R7 s makroobjektívom Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM na kvapôčky rosy na červenej ruži.

Makro fotografia je fotografia malých objektov zblízka pri zväčšení 0,5x alebo viac a objekt sa môže líšiť – od rastlín a hmyzu až po potraviny, či dokonca predmety v domácnosti. Makrosnímky môžete snímať v interiéri aj exteriéri. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R7 s objektívom Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM pri nastavení 1/2000 s, f/1,8 a ISO 200.

Funkcie fotoaparátov pre makro fotografiu

Ruky s fotoaparátom Canon EOS R10, na ktorého obrazovke sa zobrazujú nastavenia stupňovania zaostrenia.

Fotoaparát Canon EOS R10 obsahuje funkciu stupňovania zaostrenia, ktorá zachytí súbor snímok s automaticky sa zvyšujúcou ohniskovou vzdialenosťou. Je tu dokonca možnosť zlúčiť snímky vo fotoaparáte, čím sa vytvorí kompozícia hĺbky s dokonalou ostrosťou v celej hĺbke záberu.

Záber zblízka na tanier jedla vrátane rôznej zeleniny a varených vajíčok zachytený fotoaparátom Canon EOS R10.

Pri použití stupňovania zaostrenia môžete zadať počet snímok, ktoré má fotoaparát zachytiť. Zložením výsledných snímok sa vytvorí ostrý obraz so širšou hĺbkou poľa. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R10 s objektívom Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM pri nastavení 35 mm, 1/2000 s, f/5 a ISO 1600.

Pokročilé zaostrovanie

Pri fotografovaní s makrom je rozhodujúce zaostrenie. Na makro fotografovanie sú ideálne fotoaparáty systému Canon EOS R, pretože ponúkajú širokú škálu výkonných funkcií, ktoré vám pomôžu vždy dosiahnuť dokonalé zaostrenie.

Čím bližšie je váš objekt, tým plytšia je hĺbka poľa pri danej clone. Ak nie je dostatok svetla, čo sa stáva často, keď snímate veľmi blízko, musíte otvoriť clonu širšie, aby ste vpustili viac svetla, čím sa hĺbka poľa ešte viac zmenší. To znamená, že snímka bude mať zaostrený len malý rez – to nie je ideálne, keď je cieľom vyzdvihnúť každý detail.

Na prekonanie tohto problému ponúka niekoľko fotoaparátov systému EOS R, napríklad EOS R10 a EOS R50, funkciu stupňovania zaostrenia. Táto funkcia nasníma viacero fotografií toho istého záberu, pričom automaticky postupne posúva ohniskový bod, aby zachytila veľa tenkých rezov, ktoré sú dobre zaostrené. Tieto snímky sa potom dajú skombinovať, aby sa vytvorila jedna snímka s oveľa väčšou zaostrenou časťou objektu, než by bolo možné pri jednom zábere. Tento postup je známy ako stupňovanie zaostrenia alebo kompozícia hĺbky a niekoľko fotoaparátov ho dokáže automaticky priamo vo fotoaparáte. Môžete ho vykonať aj manuálne pomocou nástrojov, ako je napríklad nástroj Depth Compositing v softvéri Digital Photo Professional (DPP) od spoločnosti Canon.

Model EOS R50 ide ešte ďalej s režimom Rozšírené A+. Ten automaticky zistí, kedy je stupňovanie zaostrenia potrebné, urobí potrebné zábery a použije aj kompozíciu hĺbky vo fotoaparáte, takže ju nemusíte nastavovať sami.

Ak máte radšej maximálnu kontrolu nad zaostrením, tiež ju umožňujú bezzrkadlové fotoaparáty Canon. Všetky fotoaparáty systému EOS R majú možnosť zobrazenia manuálneho zaostrenia so zvýraznením obrysov, ktoré využíva svetlé farby na zvýraznenie oblastí snímky, ktoré sú zaostrené. Umožňujú vám tiež priblížiť obraz v živom náhľade a skontrolovať zaostrenie manuálne. Niektoré fotoaparáty, napríklad EOS R10 a EOS R7, majú tiež na sebe prepínače AF/MF, ktoré vám umožňujú rýchlo prepnúť do režimu manuálneho zaostrenia a vybrať si presne, kde chcete zaostriť.

Najlepšie fotoaparáty s pokročilým zaostrovaním na začatie fotografovania makrosnímok:

Extrémny záber zblízka na žltý kvet s drobnými detailmi zaostrených lupeňov, nasnímaný fotoaparátom Canon EOS R50.

Snímač APS-C v modeli EOS R50 urobí z malých objektov v zábere väčšie, než sú v prípade použitia toho istého objektívu na plnoformátovom fotoaparáte. Fotoaparát tiež ponúka rýchle sériové snímanie až do rýchlosti 15 sn./s pomocou tichej elektronickej uzávierky, ktorá umožňuje fotografovať pohybujúce sa objekty, napríklad kvety vo vetre. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R50 s objektívom Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM pri nastavení 1/125 s, f/8 a ISO 400.

Extrémny záber zblízka na niekoľko ružových kvetov, zachytený fotoaparátom Canon EOS R50.

Vďaka kompaktnej konštrukcii a nízkej hmotnosti je fotoaparát EOS R50 ideálny na snímanie makro fotografií z ruky. Má rovnakú objímku pre objektív RF ako každý fotoaparát systému EOS R, čo znamená, že môžete pridať ľubovoľný objektív RF alebo RF-S vrátane mnohých makro objektívov. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R50 s objektívom Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM pri nastavení 1/250 s, f/2,8 a ISO 800.

Veľkosť a rozlíšenie snímača

Niektoré fotoaparáty systému EOS R majú plnoformátový snímač a niektoré majú snímač APS-C. Oba typy snímačov majú pri fotografovaní makrosnímok svoje výhody. Snímače APS-C sú menšie, čo znamená, že malé predmety sú v zábere väčšie ako v prípade plnoformátového snímača pri rovnakej ohniskovej vzdialenosti, a snímače APS-C tiež vo všeobecnosti umožňujú väčšiu hĺbku poľa ako plnoformátové. Vďaka tomu sú na makro fotografiu vhodné fotoaparáty APS-C, napríklad EOS R10 a EOS R50.

Ak však musíte snímať malý objekt v pohybe, a preto potrebujete vysokú rýchlosť uzávierky, najmä ak nie je k dispozícii dostatok svetla a musíte použiť aj vysokú hodnotu ISO, pomocou plnoformátového fotoaparátu, napríklad modelu EOS R8, môžete dosiahnuť menej zrnité snímky.

Či už sa rozhodnete pre snímač APS-C alebo plnoformátový, pri makrosnímkach môže byť užitočný aj výber fotoaparátu so snímačom, ktorý má veľa megapixelov. Viac pixelov znamená viac detailov, takže ak orežete snímku tak, aby sa drobný objekt v zábere zväčšil, bude stále vyzerať ostrá.

Najlepšie fotoaparáty so snímačmi APS-C na začatie fotografovania makrosnímok:

Objektív Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM pri trse sedmokrások.

Objektív Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM dokáže zaostriť až na 14 cm, s 0,5-násobným zväčšením objektu. Jeho široký zorný uhol je ideálny, ak chcete do záberu dostať veľké množstvo detailov, a jeho vstavaná optická stabilizácia obrazu vám pomôže bojovať proti rozmazaniu spôsobenému chvením fotoaparátu aj pri snímaní z ruky.

Extrémny záber zblízka na sedmokrásku zachytený pomocou objektívu Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM.

Objektív RF 24mm F1.8 MACRO IS STM zaostruje rýchlo, s tichým krokovým motorčekom, takže sa nemusíte obávať, ak sa objekt pohne – stále budete mať čistý záber. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM pri nastavení 1/4000 s, f/1,8 a ISO 100.

Zväčšenie

Najdôležitejšou funkciou pri fotografovaní makrosnímok, na ktorú sa teba zamerať na objektíve, je jeho zväčšenie. Keď objektív zväčšuje 0,5-násobne (alebo 1:2), obrázok na snímači bude mať polovičnú veľkosť oproti skutočnej. Keď objektív zväčšuje 1,0-násobne (alebo 1:1), obrázok na snímači bude mať reálnu veľkosť. Tým sa odhalia mimoriadne vysoké úrovne detailov, najmä keď sa snímka následne zobrazí na väčšom displeji alebo výtlačku.

Na dosiahnutie takéhoto zväčšenia musia mať makroobjektívy krátke minimálne zaostrovacie vzdialenosti, čo znamená, že dokážu zaostrovať, keď sú veľmi blízko k objektu. Medzi príklady patrí Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM, ktorý dokáže zaostrovať už od 14 cm, a RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, ktorý dokáže zaostrovať už od 17 cm. Obidva sú 0,5x objektívy s rýchlymi maximálnymi clonami, ktoré prepúšťajú veľa svetla, a ponúkajú stabilizáciu obrazu (IS), ktorá pomáha udržať zábery bez rozmazania pri snímaní bez statívu pri nižších rýchlostiach uzávierky.

Najlepšie štartovacie makro objektívy so zväčšením 0,5x a krátkymi ohniskovými vzdialenosťami:

Záber zblízka na ružový kvet, zachytený pomocou objektívu Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM.

Objektív RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM nie je čisto len makro objektív, ale ponúka maximálne zväčšenie 0,28x a výkonný zoom, ktorý vám pomôže zaostriť bez vyrušenia vášho objektu a zachytiť aj najmenšie detaily zo vzdialenosti. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R50 s objektívom Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM pri nastavení 1/320 s, f/7,1 a ISO 100.

Extrémny záber zblízka na zelené romanesco, zachytený pomocou objektívu Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM.

Ďalší objektív, ktorý ponúka široký rozsah zoomu, je RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM. Pri použití manuálneho zaostrenia umožňuje maximálne zväčšenie 0,59x, čo znamená, že môžete zachytiť zábery zblízka s úžasnými detailmi. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R10 s objektívom Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM pri nastavení na 35 mm, 1/200 s, f/10 a ISO 400.

Ohnisková vzdialenosť

Približovanie sa s použitím objektívu s krátkou ohniskovou vzdialenosťou sa môže zdať ako jasná voľba, ale významné výhody prinášajú aj teleobjektívy. Fotografovanie z trochu väčšej vzdialenosti znamená, že sa vám znižuje pravdepodobnosť, že by ste snímaný objekt vyrušili alebo naň vrhali neželané tiene. Telefotografické makroobjektívy, napríklad Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM, ktorý poskytuje 0,5-násobné zväčšenie, vám umožnia postaviť sa ďalej od objektu a zároveň vyplniť záber. Objektív je vybavený optickou stabilizáciou obrazu, rovnako ako jeho širokouhlejšie alternatívy, aby objekty zostali ostré pri nižších rýchlostiach uzávierky.

Môžete použiť aj teleobjektív so zoomom, napríklad Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM alebo RF 100-400mm F5.6-8 IS USM. Hoci nejde čisto o makroobjektívy (0,5x), ich telefotografická maximálna ohnisková vzdialenosť vám umožní získať detailné snímky objektu a vyplniť záber z diaľky.

Najlepšie telefotografické makroobjektívy a teleobjektívy so zoomom na začatie fotografovania makrosnímok:

Snímka obrazovky z videa vysvetľujúceho makro so zaostrením na stred. Snímka obrazovky ukazuje ruku používateľa upravujúceho objektív Canon pri malom modeli ľudskej postavy.

Makro so zaostrením na stred

Niektoré objektívy Canon RF, vrátane modelu RF 24-105mm F4-7.1 IS STM a RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM, majú možnosť makra so zaostrením na stred. Aj keď tieto objektívy nedosiahnu makro zväčšenie pomocou automatického zaostrovania, ich minimálna zaostrovacia vzdialenosť v režime manuálneho zaostrovania je oveľa menšia, čo znamená, že môžu zaostrovať oveľa bližšie a dosiahnuť najmenej 0,5-násobné makro zväčšenie.

Najlepšie štartovacie objektívy s funkciou makra so zaostrením na stred:

Chcete sa posunúť ďalej?

Ak ste sa do makro fotografie zamilovali, možno ste pripravení minúť viac na profesionálne objektívy s výraznejším zväčšením, lepšou optickou kvalitou alebo dlhšími ohniskovými vzdialenosťami, aby ste mohli zachytiť snímky objektov, ktoré vyplnia celý záber a do ktorých blízkosti sa fyzicky nedá dostať. Pozrite si náš prehľad pre profesionálne objektívy na makro fotografiu (dostupný vo vybraných jazykoch).

Príslušenstvo na makro fotografiu

Tri zobrazenia aplikácie Canon Camera Connect na smartfóne, ktoré sa používajú na manuálne zaostrenie na stopku zeleného jablka pri zábere zblízka.

Aplikácia Canon Camera Connect vám umožňuje upraviť nastavenia fotoaparátu a aktivovať spúšť zo smartfónu. S kompatibilnými objektívmi môžete dokonca prepnúť na manuálne zaostrovanie a ovládať ho bez toho, aby ste sa dotkli fotoaparátu, čo je zárukou ostrých záberov zblízka.

Aplikácia Canon Camera Connect vám umožňuje ovládať fotoaparát na diaľku. Pomocou funkcie živého náhľadu na obrazovke smartfónu môžete skontrolovať zaostrenie a upraviť ho, alebo na diaľku regulovať expozíciu a aktivovať spúšť, čo pomáha predchádzať traseniu fotoaparátu a zabezpečiť, aby ste svoj objekt nevyrušili.

Ak potrebujete použiť nižšiu rýchlosť uzávierky, pomocou statívu môžete udržať fotoaparát stabilný, ale možno sa nebudete môcť veľmi priblížiť k vašim objektom. Statív Canon Tripod Grip HG-100TBR vám to umožní – je malý a všestranný a dodáva sa s diaľkovým ovládaním, ktoré zabráni otrasom fotoaparátu. Môžete si tiež vyrobiť vlastné stabilizačné vrecko na položenie objektívu, aby ste mali stabilnejšie zábery, alebo na stlmenie fotoaparátu, keď budete pracovať nízko pri zemi.

Nadstavbové tubusy sa montujú medzi kompatibilný objektív a telo fotoaparátu a zvyšujú zväčšenie objektívu bez skreslenia alebo straty kvality obrazu.

Pri fotografovaní makrosnímok môže byť problematické osvetlenie, ale možnosť používať blesk mimo fotoaparátu, napríklad Canon Speedlite EL-100 spárovaný s bezdrôtovým vysielačom pre blesk Speedlite ST-E10, vám umožní osvetliť váš objekt presnejšie a prispôsobiť lepšie smer osvetlenia. Nadšení makrofotografi si môžu na prednú stranu kompatibilných objektívov pripevniť blesk Canon Macro Ring Lite MR-14EX II, ktorý váš objekt pri snímaní záberu zblízka úplne a kontrolovane osvetlí.

Toto sú kľúčové funkcie, na ktoré je potrebné sa zamerať pri kúpe súpravy na makro fotografiu. Nemusíte sa však obávať, ak ich nebudete mať všetky – aj napriek tomu môžete vytvoriť nádherné zábery zblízka. Najdôležitejšou ingredienciou je vaša tvorivosť!



Autor: Peter Wolinski

Súvisiace produkty

Súvisiace články

Rady ako snímať makrofotografie

Makrofotografia tvorená s ľahkosťou – objavte tú najlepšiu súpravu, tipy a techniky.

Ponorte sa do detailov s makrom

Štyri kreatívne tipy, keď chcete začať s makro fotografiou, pri ktorých môžete pomocou obyčajných vecí vytvoriť neobyčajné snímky.

Snímajte jedinečné makrofotografie včiel

Ako získať skvelé makrosnímky drobného, rýchlo sa pohybujúceho hmyzu.

Skladanie zaostrovania pre začiatočníkov

Fotograf Matt Doogue vysvetľuje, ako vám nástroje na skladanie zaostrovania od spoločnosti Canon môžu pomôcť zachytiť makro zábery a krajiny s ostrosťou v celej hĺbke záberu.