Sprievodca výberom objektívov pre začiatočníkov

Uvažujete o kúpe nového objektívu? Tu je všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste pre seba našli ten najlepší objektív – od toho, ktoré objektívy sú kompatibilné s fotoaparátom, až po funkcie, na ktoré sa treba zamerať.
Tri objektívy Canon RF – RF 35 mm F1.8 MACRO IS STM, RF 50 mm F1.8 STM a RF 85 mm F2 MACRO IS STM – na drevenom povrchu s oranžovou stenou vzadu.

Hľadáte nový objektív? Možno prechádzate od kompaktného fotoaparátu k fotoaparátu s vymeniteľným objektívom alebo sa snažíte rozšíriť svoj fotografický potenciál nad rámec základného objektívu, ktorý bol súčasťou zostavy fotoaparátu. Na tomto mieste je všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste našli ten správny objektív.

V názve objektívu značky Canon o ňom nájdete všetky kľúčové informácie. Zoberte si napríklad objektív Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM:

  • RF = typ objektívu, ktorý zodpovedá rôznym typom upevnenia objektívu na fotoaparátoch Canon.
  • 100 mm = ohnisková vzdialenosť objektívu.
  • F2,8 = maximálna clona.
  • L znamená, že tento objektív je jedným z „profesionálnych“ objektívov (vyššej kvality) série L.
  • MAKRO = zahŕňa možnosť snímania obrázkov pri makro zväčšení.
  • IS = objektív má zabudovaný optický stabilizátor obrazu na zníženie rozmazania spôsobeného chvením fotoaparátu.
  • USM = ultrazvukový motorček, rýchly a tichý zaostrovací motorček.
  • Špecializované objektívy môžu mať vo svojich názvoch ďalšie prvky súvisiace s dizajnom alebo technológiami vo vnútri, ako napríklad rybie oko, DS (vyhladenie rozostrených plôch) alebo DO (difrakčná optika).
  • Niektoré objektívy majú v názve aj II alebo III. Toto číslo označuje číslo modelu, a nie vlastnosti objektívu. Napríklad EF 75-300 mm f/4-5.6 III USM je treťou verziou tohto zoom objektívu EF s rozsahom ohniskových vzdialeností 75 – 300 mm, rozsahom clony od f/4 do f/5,6 a USM motorčekom.

Rad objektívov Canon RF je spolu položený na sivobielom pozadí.

Široký sortiment objektívov RF od spoločnosti Canon ponúka modely vhodné pre každý žáner a požiadavky na snímanie, od širokouhlých objektívov na snímanie celej scény až po teleobjektívy na fotografovanie vzdialených objektov.

Objímka pre objektív a kompatibilita s fotoaparátom

Pred zakúpením akéhokoľvek objektívu je dôležité skontrolovať jeho kompatibilitu s fotoaparátom. Každý fotoaparát Canon EOS používa jednu zo štyroch rôznych objímok objektívu. Každý typ objektívu je navrhnutý tak, aby sa prispôsobil konkrétnej objímke objektívu:

Všetky fotoaparáty systému EOS R majú identickú objímku RF, čo znamená, že každý fotoaparát z tohto radu možno spárovať s akýmkoľvek objektívom RF alebo RF-S. Objektívy RF-S sú navrhnuté pre fotoaparáty APS-C, ale možno ich použiť aj s plnoformátovými fotoaparátmi systému EOS R, aj keď fotoaparát automaticky oreže oblasť snímky tak, aby zodpovedala menšiemu pokrytiu APS-C objektívom.

Je tiež možné použiť plnoformátový objektív RF (alebo objektív EF, s adaptérom) na fotoaparáte APS-C so systémom EOS R, ako je EOS R7, EOS R10 alebo EOS R50. Snímače APS-C sú však menšie ako plnoformátové snímače, čo znamená, že snímač nepoužíva celé zorné pole objektívu. Namiesto toho sa obraz oreže na menšiu aktívnu oblasť snímača. Vo fotoaparátoch Canon je 1,6x „faktor orezania“. To má za následok priblíženie obrazu, vďaka čomu má 50 mm objektív rovnaké zorné pole ako 80 mm objektív na plnoformátovom fotoaparáte (50 x 1,6 = 80), 100 mm objektívu zorné pole 160 mm objektívu a tak ďalej.

Ak chcete vypočítať efektívnu ohniskovú vzdialenosť objektívu fotoaparátu APS-C, jednoducho vynásobte ohniskovú vzdialenosť objektívu číslom 1,6. Prípadne, na uľahčenie práce pri používaní objektívu s premenlivou ohniskovou vzdialenosťou obsahuje bezplatná aplikácia Canon Photo Companion kalkulačku efektívnej ohniskovej vzdialenosti.

Osoba drží pri tvári fotoaparát Canon s objektívom Canon RF-S 55-210 mm F5-7.1 IS STM.

Názov objektívu značky Canon, v tomto prípade RF-S 55-210 mm F5-7.1 IS STM vám prezradí všetky kľúčové detaily, ako napríklad s ktorými fotoaparátmi je kompatibilný, jeho ohniskovú vzdialenosť a maximálnu clonu.

Používateľ, ktorý sa chystá nasadiť objektív do bajonetu RF na fotoaparáte Canon EOS R7.

Objektívy RF a RF-S sú navrhnuté na použitie s kamerami systému Canon EOS R. V porovnaní s bajonetom EF umožňuje bajonet RF oveľa rýchlejšiu komunikáciu medzi fotoaparátom a objektívom, oveľa väčšiu šírku pásma prenosu dát a podporu najnovších technológií zaostrovania, stabilizácie obrazu a optických technológií.

Čo je ohnisková vzdialenosť?

Ohnisková vzdialenosť objektívu je doslova vzdialenosť medzi jeho optickým stredom a snímačom kamery. Zvyčajne je to uvedené na objektíve. Ak ide o základný objektív (s pevnou ohniskovou vzdialenosťou), bude to jedno číslo, napríklad 24 mm alebo 135 mm. Ak ide o objektív so zoomom (s variabilnou ohniskovou vzdialenosťou), bude to rozsah, ako napr. 15 – 35 mm alebo 24 – 70 mm.

Ohnisková vzdialenosť objektívu určuje jeho zorné pole a objektívy možno rozdeliť do troch širších kategórií: širokouhlý, štandardný a teleobjektív.

  • Širokouhlé objektívy – až do 35 mm – zachytia väčšiu časť scény, ktorú fotografujete, vďaka čomu sú ideálne na fotografovanie krajiny. Objektívy pod približne 24 mm (plnoformátový ekvivalent) sa niekedy označujú ako „mimoriadne širokouhlé“.
  • Štandardné objektívy majú zvyčajne ohniskovú vzdialenosť približne 50 mm. Hovorí sa, že majú „prirodzenú“ perspektívu, ktorá sa približne zhoduje s perspektívou ľudského oka, vďaka čomu sú skvelými univerzálnymi objektívmi na cestovateľskú a portrétnu fotografiu.
  • Teleobjektívy sú objektívy s ohniskovou vzdialenosťou približne 85 mm alebo viac. Nájdete tu objektívy až do 600 mm, 800 mm alebo dokonca 1200 mm. Objektívy nad 300 mm sa niekedy nazývajú „super teleobjektívy“ a bežne sa používajú v žánroch, ako je fotografia divokej prírody a športová/akčná fotografia, kde fotografi zvyčajne potrebujú snímať objekty z diaľky alebo vybrať malú časť scény.

Niektoré objektívy so zoomom pokrývajú viac ako jednu z týchto kategórií, pričom niektoré siahajú od širokouhlých po teleobjektívy – napríklad 24 – 240 mm.

Je lepšie mať objektív s pevným ohniskom alebo objektív so zoomom? Zoomy ponúkajú väčšiu všestrannosť, čo znamená, že v taške nemusíte nosiť toľko objektívov, aby ste boli pripravení na rôzne situácie pri snímaní. Základné objektívy však majú zvyčajne lepšiu optickú kvalitu a sú často dostupné so širšími clonami – pozri nižšie.

Muž zameriava fotoaparát Canon s objektívom Canon RF 50 mm F1.8 STM na modelku vo farebnom červenom, žltom a modrom oblečení.

Objektív so širokou clonou, ako je napríklad Canon RF 50 mm F1.8 STM, prepustí viac svetla na snímač fotoaparátu, čo vám umožní snímať pri vyšších rýchlostiach uzávierky a zachytiť ostré snímky pohybujúcich sa objektov.

Portrétna fotografia nasnímaná pri clone f/1.8, na ktorej je ostro zaostrená modelka v žltom svetri s rozmazanými stromami v pozadí.

Široké clony tiež vytvárajú nádherné rozmazané pozadie, vďaka čomu sú tieto objektívy ideálne na fotografovanie portrétov. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 50mm F1.8 STM pri nastavení na 1/2,500 s, f/1,8 a ISO 100.

Vysvetlenie clony

Jednoducho povedané, clona objektívu je otvor, cez ktorý prechádza svetlo. Veľkosť clony sa vyjadruje v clonových číslach (f), v tvare f/2.8, f/4 atď. Hoci lomka nie je vždy zahrnutá v názvoch objektívov, je dôležitá, pretože clonové číslo (f) je v skutočnosti zlomok:

priemer clony = ohnisková vzdialenosť (f) vydelená clonovým číslom

Keď si to osvojíte, pochopíte, prečo menšie clonové číslo znamená väčšiu clonu – je to menovateľ zlomku a clona 1/4 je väčšia ako 1/16. Čím menšie číslo, tým širšiu maximálnu clonu dokáže objektív zabezpečiť: f/1.4 je veľmi široká, f/4 je užšia a f/16 ešte užšia.

Čím je otvor širší, tým viac svetla môže prechádzať k snímaču fotoaparátu, čo znamená lepšie výsledky najmä pri slabom osvetlení. Objektív so širokou maximálnou clonou (nízkym číslom f) je známy ako „rýchly“ objektív – pretože prepúšťa viac svetla, môžete použiť vyššiu rýchlosť uzávierky, než by ste potrebovali s objektívom s menšou clonou na dosiahnutie rovnakej expozície.

Clona okrem toho určuje hĺbku poľa záberu – to znamená, to znamená, aká veľká časť scény, ktorú fotografujete, je zaostrená. Široká clona (menšie číslo f) vytvára plytkú hĺbku poľa, vďaka čomu budú mať napríklad portréty atraktívne rozmazané pozadie. Vďaka nžšej clone (väčšie clonové číslo) dosiahnete väčšiu hĺbku poľa, čo je ideálne na dosiahnutie ostrosti v celom rozsahu záberu ohromujúcej krajiny. Viac informácií nájdete v našom komplexnom sprievodcovi clonou.

Niektoré objektívy so zoomom majú premenlivú maximálnu clonu, čo znamená, že maximálna clona, ​​ktorú môžete nastaviť, sa líši v závislosti od polohy, v ktorej je zoom nastavený. Napríklad objektív RF 24-240 mm F4-6.3 IS USM má maximálnu clonu f/4 na 24 mm konci a f/6,3 na 200 mm konci 200.

Objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou ponúkajú najširšiu clonu, vďaka čomu sú skvelou voľbou na snímanie pri slabom osvetlení, ako aj na vytváranie malej hĺbky poľa. Kvôli požadovanej optickej presnosti môžu byť objektívy s veľmi širokou clonou drahé, ale nie vždy – medzi cenovo dostupné možnosti patrí populárny objektív Canon RF 50mm F1.8 STM.

Pri objektívoch so zoomom vám výber objektívu s primerane širokou maximálnou clonou, napríklad f/2,8, poskytne vynikajúcu rovnováhu medzi výhodami širokej clony a flexibilitou rôznych ohniskových vzdialeností.

Šprintér, ktorý sa ženie dopredu po opustení štartovacích blokov zachytený objektívom Canon RF 600 mm F11 IS STM.

Objektív RF 600 mm F11 IS STM s až 5-krokovou optickou stabilizáciou obrazu poskytuje mimoriadne ostré snímky a video, aj pri fotografovaní športu a akcie z ruky. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R s objektívom Canon RF 600 mm F11 IS STM pri nastavení 1/1600 s, f/11 a ISO 800.

Osoba držiaca fotoaparát Canon s objektívom Canon RF 15-30mm F4.5 – 6.3 IS STM, na vidieku s vodnou plochou v pozadí.

Objektív Canon RF 15-30 mm F4.5-6.3 IS STM je objektív so zoomom skvelý na vlogovanie a cestovanie – jeho výkonný 5,5-krokový stabilizátor obrazu uľahčuje fotografovanie z ruky.

Kvalita objektívu, IS a ďalšie funkcie, na ktoré sa treba zamerať

Všetky objektívy sú produktmi komplexného optického a mechanického inžinierstva, ale niektoré komponenty, materiály a technológie sú drahšie ako iné. Náklady na objektívy môžu byť ovplyvnené mnohými faktormi, ako je typ použitého skla, špeciálne povrchové úpravy alebo procesy používané v optických prvkoch na eliminovanie problémov, ako je zdvojenie obrazu a odlesky, alebo precízna konštrukcia a tesniace materiály používané na zlepšenie odolnosti voči prachu a vlhkosti. Objektívy série L od spoločnosti Canon, ktoré majú v názve objektívu za clonou písmeno L, sú navrhnuté a vyrobené tak, aby spĺňali náročné požiadavky profesionálnych používateľov na výkon a odolnosť.

Niektoré objektívy majú zabudovanú stabilizáciu obrazu (IS), ktorá zabraňuje rozmazaniu obrazu spôsobenému chvením fotoaparátu. Tieto objektívy majú vo svojom názve IS. Môžu alebo nemusia mať na boku prepínač na aktiváciu stabilizácie obrazu a samostatný prepínač na prepínanie medzi rôznymi režimami stabilizácie obrazu pre rôzne situácie snímania. Zo stabilizácie obrazu budete ťažiť, ak napríklad fotografujete pri slabom osvetlení a potrebujete použiť pomalú rýchlosť uzávierky – so stabilizáciou obrazu môžete zachytiť ostrý záber, aj keď fotografujete z ruky. Stabilizácia obrazu tiež pomáha, ak nemáte statív, nie je praktické ho používať alebo ste niekde, kde nie sú statívy povolené. Mohli by tu patriť všetky druhy fotografií od motoristického športu až po horolezectvo. Súčasťou špecifikácií objektívu so stabilizáciou obrazu (napríklad na jeho webovej stránke na stránke Canon) bude to, do akej miery môžete profitovať zo stabilizácie obrazu, hoci sa to bude líšiť v závislosti od ohniskovej vzdialenosti, rýchlosti uzávierky a ďalších faktorov.

Chcete fotografovať hmyz, kvety alebo iné malé predmety zblízka? Môžete to urobiť s rôznymi nastaveniami, ale makro objektív – ten, s označením MACRO v názve – vám pomôže s nízkou minimálnou vzdialenosťou zaostrenia a zväčšením 0,5x alebo viac. Pamätajte na to, že makro objektív sa môže použiť aj pri všetkých druhoch fotografovania – napríklad model RF 24 mm F1.8 MACRO IS STM je kompaktný, ľahký širokouhlý objektív ideálny na fotografovanie na šírku a vlogovanie, ako aj na makro fotografovanie.

Dvojica rúk pripevňuje objektív Canon RF 24 mm F1.8 MACRO IS STM k fotoaparátu Canon EOS R5.

Makro Canon RF 24 mm F1.8 IS STM je rýchly a ľahký objektív ideálny na snímanie krajiny aj makro objektov už zo vzdialenosti 14 cm.

Osoba vkladá do tašky fotoaparát Canon s objektívom Canon RF 28 mm F2.8 STM.

Dokonale kompaktný objektív Canon RF 28 mm F2.8 STM umožňuje jednoduché vsunúť fotoaparát priamo do vrecka a prenášať ho bez toho, aby vás to zaťažilo.

Hmotnosť a veľkosť objektívu fotoaparátu

Veľkosť a hmotnosť objektívov môže byť pre vás dôležitá v závislosti od faktorov, ako je počet ďalších objektívov, ktoré už máte vo výbave, a od toho, čo so sebou zvládnete nosiť. Aj keď fotoaparáty systému EOS R môžu spolupracovať s objektívmi EF (s upevňovacím adaptérom, ktorý trochu pridáva na hmotnosti), oplatí sa uprednostniť objektívy RF – vo všeobecnosti sú objektívy RF menšie a ľahšie ako ich náprotivky EF. Poskytujú tiež množstvo technických výhod, ako napríklad oveľa rýchlejšiu komunikáciu medzi fotoaparátom a objektívom.

Aj medzi objektívmi RF však môžete nájsť objektívy, ktorých špecifikácie môžu vyzerať podobne, ale líšia sa veľkosťou. Napríklad objektívy RF 24 mm F1.8 MACRO IS STM a RF 28 mm F2.8 STM majú podobné ohniskové vzdialenosti a oba sú dobrými objektívmi na „prechádzku“ pri snímaní pouličnej, cestovateľskej a každodennej fotografie. Ten druhý je však známy ako „palacinkový“ objektív, čo znamená, že je veľmi kompaktný – s dĺžkou len 24,7 mm a hmotnosťou 120 g. Prvý má dĺžku 63,1 mm a hmotnosť 270 g. Ak je veľkosť a hmotnosť vašou najvyššou prioritou, potom bude 28 mm objektív pre vás skvelou voľbou. 24 mm objektív však ponúka širšiu maximálnu clonu a poskytuje možnosť makrofotografie pri 0,5x zväčšení. Ak je teda prioritou väčšia flexibilita, potom budete musieť urobiť kompromis z hľadiska väčšej veľkosti a hmotnosti.

Na fotografii nasnímanej s použitím objektívu Canon RF 14-35mm F4L IS USM tečie voda po machom obrastených skalách.

RF 14-35 mm F4L IS USM je v súčasnosti objektívom s najširším uhlom z radu RF značky Canon. Maximálna clona f/4 zostáva v celom rozsahu zoomu konštantná, takže počas približovania nedochádza k zmene rýchlosti uzávierky ani citlivosti ISO. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R5 s objektívom Canon RF 14-35 mm F4L IS USM s nastavením 35 mm, 1,3 s, f/10 a ISO 100.

Žena na poli s vysokou trávou sa natáča pomocou fotoaparátu Canon EOS R7 s objektívom Canon RF-S 18-150 mm F3.5-6.3 IS STM na dĺžku paže.

Model Canon RF-S 18-150 mm F3.5-6.3 IS STM, ktorý vám poskytuje veľmi široký rozsah zoomu od širokouhlého po telefotografický (efektívna ohnisková vzdialenosť 29 – 240 mm), vďaka čomu je vhodný na cestovateľskú fotografiu, fotografiu divokej prírody a dokonca aj na makro fotografiu. Je tiež skvelý na vlogovanie, najmä ak sa snažíte zachytiť scénu okolo seba, a jeho 4,5-krokový stabilizátor obrazu pomáha minimalizovať otrasy fotoaparátu.

Výber objektívu

Ak potrebujete pri výbere fotoaparátu pomoc, môžete tiež použiť praktický nástroj na vyhľadávanie objektívov od spoločnosti Canon, ktorý prispôsobí odporúčania na základe vášho fotoaparátu, žánru, ktorý chcete snímať, a funkcií, ktoré oceňujete najviac. Ak máte na mysli konkrétny žáner, pozrite si našich sprievodcov najlepšími objektívmi pre portrétnu fotografiu, fotografiu krajiniek, akčnú fotografiu a fotografiu divokej prírody, ktorí vám pomôžu pri rozhodovaní.

Ste pripravení urobiť ďalší krok a posunúť svoje fotografovanie ešte ďalej? Naše rady vám pomôžu pri výbere inteligentných objektívov, aby ste začali snímať také fotografie, o ktorých ste vždy snívali.

Amy Davies and Alex Summersby

Súvisiace produkty

Súvisiace články

Najlepšie objektívy pre krajinnú fotografiu

Všetky informácie, ktoré potrebujete na to, aby ste mohli vybrať cenovo dostupné objektívy s pevným ohniskom alebo zoomom.

Najlepšia základná súprava na portrétne fotografie

Fotoaparáty a objektívy pre každý druh portrétnej fotografie.

Najlepšia štartovacia súprava pre makro

Výber fotoaparátov, objektívov a príslušenstva na detailné makro fotografie.

Ako začať fotografovať

Chcete prejsť zo smartfónu na fotoaparát? Náš sprievodca fotografovaním pre začiatočníkov obsahuje všetko, čo potrebujete, aby ste mohli začať.