Rovnako ako rad DSLR od spoločnosti Canon, aj bezzrkadlový rad systému EOS R teraz obsahuje fotoaparáty APS-C aj plnoformátové fotoaparáty, modely APS-C EOS R7, EOS R10, EOS R50 a EOS R100 spolu s plnoformátovými modelmi EOS R8, EOS R6 Mark II, EOS R5 a EOS R3.
TECHNOLÓGIA
Snímač APS-C verzus plnoformátový snímač – vysvetlený rozdiel
Aké sú rozdiely medzi snímačmi APS-C a plnoformátovými snímačmi?
Hlavný rozdiel medzi snímačmi APS-C a plnoformátovými snímačmi je fyzická veľkosť obrazového snímača – plnoformátové snímače sú väčšie ako snímače APS-C – a ďalšie rozdiely medzi týmito dvoma typmi fotoaparátov z toho vyplývajú. Ale tak ako vo väčšine prípadov, väčšie nie je nevyhnutne lepšie a každý formát má svoje vlastné kľúčové výhody.
Čo je APS-C?
Aktívna oblasť obrazových snímačov formátu Canon APS-C meria 22,2 x 14,8 mm, čo sa približuje políčku fotografického filmu vo formáte APS-C.
Formát APS (Advanced Photo System) bol pôvodne predstavený v roku 1996 ako nový typ fotografickej filmovej kazety. Vo väčšine vtedajších filmových fotoaparátov si môžete pri snímaní vybrať aj rôzne pomery strán vrátane pomeru C (klasický) s rovnakým pomerom strán 3 : 2, ako majú bežné 35 mm filmové fotoaparáty, H (vysoké rozlíšenie) so širokouhlým pomerom strán 16 x 9 a P (panoramatický) 3 : 1.
APS-C zodpovedá aj formátu videa Super 35 a stal sa obľúbeným výberom veľkosti obrazového snímača pre digitálne zrkadlovky SLR (DSLR) od spoločnosti Canon, ako aj pre bezzrkadlové fotoaparáty radu EOS M.
Čo je plnoformátový snímač?
Plnoformátové obrazové snímače od spoločnosti Canon majú aktívnu povrchovú oblasť 36 x 24 mm, rovnakú veľkosť ako políčko 35 mm filmu.
Formát 35 mm filmu je z roku 1889, kedy bol predstavený ako štandardná šírka pre kinematografický film. Formát sa čoskoro stal normou pre statickú fotografiu a bol prenesená do plnoformátových digitálnych fotoaparátov vrátane fotoaparátov EOS DSLR a bezzrkadlových fotoaparátov EOS R od spoločnosti Canon.
Snímače APS-C aj plnoformátové snímače vytvárajú snímky so štandardným pomerom strán 3 : 2 a snímače APS-C môžu mať rovnaký počet megapixelov ako plnoformátové snímače. Plnoformátový obrazový snímač je však fyzicky o 63 % alebo 1,6 x väčší ako obrazový snímač formátu APS-C.
Vysvetlenie faktora orezania
Tento fyzický rozdiel veľkosti medzi dvoma typmi snímačov určuje, čo fotoaparát „vidí“. Všetky objektívy vytvárajú kruhový obraz, čo znamená, že objektív kompatibilný s plným formátom musí mať dostatočne veľký obvod, aby obraz prekrýval rohy obdĺžnikového plnoformátového obrazového snímača. Ak použijete rovnaký objektív na fotoaparáte s formátom APS-C, menší obrazový snímač použije iba menšiu oblasť v strede toho istého obrazového kruhu. V porovnaní s obrazom na plnoformátovom snímači sa obraz oreže.
Snímače APS-C vo fotoaparátoch Canon sú 1,6 x menšie ako snímače v plnoformátových fotoaparátoch Canon, „faktor orezania“ je 1,6 x. To znamená, že fotografovanie s 50 mm štandardným objektívom na fotoaparáte APS-C poskytne rovnaké zorné pole ako fotografovanie s 80 mm teleobjektívom na plnoformátovom fotoaparáte (50 x 1,6 = 80). Rovnako použitie 100 mm plnoformátového objektívu na fotoaparáte APS-C poskytuje rovnaké zorné pole ako 160 mm objektív na plnoformátovom fotoaparáte. Z tohto dôvodu sa faktor orezania niekedy nazýva aj „násobiteľ ohniskovej vzdialenosti“, čo hovorí o efektívnej ohniskovej vzdialenosti objektívu, ktorý používate.
Ak to chcete využiť pri používaní objektívu RF, EF, RF-S, EF-S alebo EF-M na fotoaparáte APS-C, môžete použiť kalkulačku efektívnej ohniskovej vzdialenosti v aplikácii Canon Photo Companion.
Faktor orezania sa vzťahuje na všetky plnoformátové objektívy, ktoré sa používajú na fotoaparátoch s formátom APS-C vrátane objektívov EF aj RF. Objektívy EF sa môžu používať na všetkých fotoaparátoch systému APS-C R s ľubovoľným upevňovacím adaptérom z radu EF-EOS R.
Výhody formátu APS-C v porovnaní s plným formátom
Snímače APS-C sú menšie, fotoaparáty preto môžu byť kompaktnejšie a ľahšie, čo je ideálne pre fotografovanie na uliciach alebo na cestách. Na objektíve navrhnutom pre fotoaparáty APS-C je potrebný menší obrazový kruh, objektív môže byť menší a ľahší a následne môže cenovo dostupnejší.
Faktor orezania snímača APS-C spôsobuje, že menšie alebo vzdialenejšie objekty sú na políčku väčšie, čo v skutočnosti zvyšuje efektívnu ohniskovú vzdialenosť každého objektívu 1,6 x. Toto môže byť veľkou výhodou v žánroch, ako je fotografovanie divokej prírody, akčná a športová fotografia. S použitím vysokovýkonného, ale cenovo dostupného objektívu, ako je Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS II USM na fotoaparáte APS-C, získate efektívny rozsah zoomovania 112 – 480 mm, ktorý je doménou supertelefotografie. S cenovo podobným objektívom na fotoaparáte APS-C RF 100-400mm F5.6-8 IS USM sa získa efektívny rozsah zaostrenia 160 – 640 mm. Na dosiahnutie rovnakého dosahu s plnoformátovým fotoaparátom by ste potrebovali väčší, ťažší a drahší objektív.
Snímky z plnoformátového fotoaparátu môžete orezať, aby ste vytvorili rovnaký efekt, ale počet megapixelov by sa znížil, takže výsledné snímky by boli pri opätovnom zväčšení menšie, a teda menej ostré. Pri fotografovaní s fotoaparátom vo formáte APS-C sa tiež šetrí čas a prácnosť pri manuálnom orezávaní snímok v štádiu úprav.
Výhody plného formátu v porovnaní s formátom APS-C
Plnoformátový snímač má širšie zorné pole, plnoformátový fotoaparát je preto ideálny na široké zábery krajiniek, veľmi širokouhlýcharchitektonických interiérov a astrofotografie a na kreatívne efekty, keď chcete zväčšiť perspektívu medzi oblasťami v popredí a v pozadí.
Spravidla, najmä pri širších clonách (nižšie hodnoty f), plnoformátové fotoaparáty môžu vytvoriť menšiu hĺbku poľa ako fotoaparáty APS-C, čo znamená, že menšia časť obrazu je dokonale zaostrená a viac pozadia je rozostrené. Toto je často ideálne pri fotografovaní zátiší a v portrétnej fotografii a pri každom ďalšom scenári snímania, v ktorom chcete izolovať hlavný objekt tak, že sa pozadie vyčlení zo zaostrenia.
Ďalšia výhoda plnoformátového snímača súvisí priamo s jeho väčším rozmerom. Ďalšie prvky sú rovnaké, jednotlivé prvky photosites alebo svetelné receptory plnoformátovom obrazovom snímači budú fyzicky väčšie ako prvky na snímači APS-C s rovnakým počtom megapixelov. Majú preto väčší potenciál na zber svetla a môžu zachytiť viac informácií s menším šumom obrazu alebo zrnom, najmä pri nastaveniach vysokej citlivosti ISO v podmienkach slabého osvetlenia. Je to skvelá výhoda v portrétnej a svadobnej fotografii, ako aj pri snímaní bez statívu za súmraku, nočných mestských panorám a vždy, keď potrebujete udržať dostatočne rýchly expozičný čas, aby ste mohli zastaviť pohyb v slabo osvetlených scénach.
Snímač APS-C verzus plnoformátový snímač
Hovorí sa, že plnoformátové fotoaparáty sú „profesionálnejšie“ ako fotoaparáty APS-C, a určite sú väčšinou väčšie, vďaka čomu sú vhodnejšie na použitie s veľkými teleobjektívmi. Vďaka zvýšenému dosahu fotoaparátu APS-C však nemusíte vôbec potrebovať taký veľký teleobjektív. Formát APS-C môže zostať najlepšou voľbou pre fotografov cestovateľov, ako aj pre športových fotografov a fotografov divokej prírody, ktorí potrebujú dosah výkonného teleobjektívu v spojení so voľnosťou pohybu.
Ako poznamenal fotograf divokej prírody Dani Connor po prvom fotografovaní s fotoaparátom Canon EOS R7: „Umožňuje mi priblížiť sa k objektu bez potreby použitia veľkého, ťažkého objektívu. Je to skvelý druh fotoaparátu, ak fotografujte vtáctvo, pretože vtáky sú často pomerne malé a veľmi vzdialené“.
Plnoformátové fotoaparáty môžu byť vhodné na snímanie mimoriadne širokých krajiniek, ale naopak, vzhľadom na menšiu hĺbku ostrosti plnoformátových fotoaparátov môže byť dosiahnutie ostrosti zobrazenia spredu dozadu v zábere jednoduchšie s použitím fotoaparátu APS-C. Okrem toho, aj keď plnoformátové fotoaparáty obyčajne vytvárajú menšiu hĺbku poľa, a tak môžu pomôcť umiestniť portrétovaný objekt proti atraktívne rozostrenému pozadiu, do hry vstupujú aj iné faktory, ako je napríklad clona – fotoaparáty APS-C EOS R10, EOS R7, EOS R50 a EOS R100 budú skvele fungovať pri fotografovaní portrétov s objektívom, ako je kompaktný objektív Canon RF 50mm F1.8 STM, ktorý má ideálnu 80 mm efektívnu ohniskovú vzdialenosť a rýchlu clonu f/1.8.
Objektívy RF verzus objektívy RF-S
Všetky fotoaparáty Canon systému EOS R bez ohľadu na to, či sú to plnoformátové fotoaparáty alebo fotoaparáty APS-C, sú bezzrkadlové fotoaparáty, ktoré majú presne rovnakú objímku na objektív RF. To znamená, že ak sa rozhodnete pre fotoaparát EOS R7, EOS R10 alebo dokonca EOS R50 alebo EOS R100, môžete naplno využiť celú škálu vynikajúcich objektívov RF. Okrem objektívov s najmodernejšími technológiami zaostrovania a optickou kvalitou poskytuje bajonet RF mimoriadne vyššiu rýchlosť prenosu údajov a šírku pásma medzi objektívom a fotoaparátom, čo umožňuje pokročilé automatické zaostrovanie a sledovanie s podporou AI s neuveriteľnou rýchlosťou a presnosťou, nové úrovne stabilizácie obrazu, optimalizáciou objektívu v reálnom čase a mnohé ďalšie výhody.
Po uvedení modelov EOS R7 a EOS R10 prišli nové objektívy RF-S špeciálne navrhnuté pre fotoaparáty so snímačmi APS-C s bajonetmi RF. Objektív RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM so štandardným zoomom so zasúvateľným dizajnom s efektívnym rozsahom zaostrenia 29 – 72 mm ekvivalentným 35 mm je relatívne malý, má hmotnosť len 130 g, kým objektív RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM poskytuje ešte väčší rozsah zoomu – efektívny rozsah zaostrenia 29 – 240 mm ekvivalentný 35 mm – a stále má hmotnosť len 310 g, vďaka čomu je to vysoko univerzálny multifunkčný objektív pre každodenné fotografovanie a fotografovanie na cestách.
Medzi ďalšie kompaktné, ľahké a cenovo dostupné obľúbené objektívy RF, kompatibilné s plným formátom, patrí objektív Canon RF 16mm F2.8 STM, ktorý na fotoaparátoch EOS R7 a EOS R10 stále poskytuje veľkorysé široké zorné pole rovnocenné s 25,6 mm objektívom na plnoformátovom tele. Objektív Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM funguje brilantne ako základný objektív s efektívnou ohniskovou vzdialenosťou 56 mm na fotoaparátoch so systémom APS-C EOS R spolu s optickou stabilizáciou obrazu a faktorom zväčšenia 0,5x. Model Canon RF 50mm F1.8 STM je vynikajúci portrétny objektív, ktorý kombinuje efektívnu ohniskovú vzdialenosť 80 mm na fotoaparáte APS-C s rýchlou clonou f/1.8 pre úzku hĺbku ostrosti. Pri fotografovaní na cestách a v uliciach poskytuje objektív RF 28mm F2.8 STM efektívnu ohniskovú vzdialenosť 45 mm, keď je spárovaný s modelom EOS R10 v ľahkom a kompaktnom plochom prevedení.
Vďaka sortimentu upevňovacích adaptérov EF-EOS R môžete na bezzrkadlových fotoaparátoch so systémom APS-C R používať širokú škálu objektívov EF a EF-S bez zníženia kvality alebo funkčnosti.
Súvisiace produkty
-
Bezzrkadlové fotoaparáty
EOS R10
Spravte ďalšie kroky vo fotografovaní a natáčaní videa s bezzrkadlovým fotoaparátom systému EOS R, ktorý je založený na snímači veľkosti APS-C. -
Bezzrkadlové fotoaparáty
EOS R50
Vytvorte pomocou bezzrkadlového fotoaparátu EOS R ten najlepší obsah, od ostrých statických záberov až po videozáznamy a živé vysielanie v rozlíšení 4K. Všetko v jednom univerzálne zameranom zariadení. -
Bezzrkadlové fotoaparáty
EOS R7
Preskúmajte divokú prírodu s fotoaparátom, ktorý je vybavený fantastickou rýchlosťou a kvalitou obrazu v prenosnom tele APS-C budúcnosti. -
Bezzrkadlové fotoaparáty
EOS R8
Prejdite k plnoformátovému fotografovaniu a videu a realizujte svoje tvorivé ambície. -
Bezzrkadlové fotoaparáty
EOS R6 Mark II
Fotografie alebo videozáznamy, akcie alebo portréty – spojenie výkonu a kvality obrazu modelu EOS R6 Mark II umožní rozlet vašej tvorivosti -
Objektívy RF-S
RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM
Štandardný objektív APS-C so zoomom pre rad EOS R, ktorý sa ideálne hodí na snímanie každodenných situácií, ako sú rodina, životný štýl, portréty a sviatky. -
Objektívy RF
RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM
Malý a nádherne ľahký objektív série RF 24-50mm so zoomom, ktorý môžete dennodenne používať pri cestovaní, fotografovaní krajiny a ešte oveľa viac. -
OBJEKTÍVY ZNAČKY CANON
RF 28mm F2.8 STM
Štíhly, ľahký plochý objektív na fotografovanie počas cestovania a v uliciach s univerzálnou ohniskovou vzdialenosťou 28 mm a rýchlou maximálnou clonou f/2,8. -
Štandardný objektív
RF 50mm F1.8 STM
Kompaktný, tichý a ľahký 50 mm pevný objektív RF so širokou clonou f/1,8, s ktorým dokonale využijete svoje kreatívne videnie.