Abstraktný obraz je taký, ktorý na prvý pohľad nemá žiadny vzťah k niečomu v reálnom svete. Vytváraním snímok, ktoré majú voľnú súvislosť s realitou, môžeme vyjadriť myšlienku alebo emóciu, ktorá je oddelená od každodenných objektov a scén. Často nám hovoria, že fotografie by mali byť ostré, priame a zaostrené, ale ak to považujeme za vhodné, pri abstraktnej fotografii môžeme tieto pravidlá porušiť. Vďaka tomu majú fotografi obrovskú slobodu vtiahnuť diváka na hlbšiu úroveň a zároveň prebádať fascinujúce vízie a experimentovať s technikou fotoaparátu.
Abstraktný motív ide ruka v ruke s pouličným a dokumentárnym fotografovaním. Prostredie v uliciach je plné detailov, geometrie a pohybu, ktorý je možné s niekoľkými zručnosťami pozorovať a zachytiť koncepčným spôsobom, a tak odhaliť skryté pôžitky aj v najvšednejších a najznámejších scénach.
Abstraktný prístup môže nielen priniesť nový uhol pohľadu na známe miesta a často fotografované budovy, ale zároveň nám umožňuje vyvolať živý obraz mestského prostredia okolo nás, ktorý vychádza z čulej aktivity či melancholickej disharmónie. Prečo teda nechytiť fotoaparát a neprejsť sa po meste s očami otvorenými pre abstraktno? Nikdy neviete, s čím sa vrátite.
Fotografujte inak: Rady, ako na abstraktnú fotografiu
1. Zachyťte rozmazanie fotoaparátu
Chvenie fotoaparátu je zvyčajne niečo, čomu sa chcú fotografi vyhnúť, ale úmyselný pohyb počas expozície môže viesť k neobyčajným pouličným abstrakciám a je to skvelý spôsob, ako vyjadriť pocit z miesta.
Základ je nastaviť rýchlosť uzávierky, ktorá je dostatočne pomalá na rozmazanie, ale zároveň dostatočne rýchla na to, aby zanechala dojem z ľudí a tvarov. Skúste nastaviť fotoaparát na režim priority uzávierky (Tv) s rýchlosťou uzávierky 1/15 s. Na začiatok nastavte citlivosť svetla fotoaparátu na hodnotu ISO 100 a prispôsobte ju podľa úrovne okolitého svetla vo vašom okolí, kým nedosiahnete expozíciu, s ktorou budete spokojní. Potom, keď stlačíte tlačidlo spúšte, urobte s fotoaparátom krátky a ostrý pohyb. Pohyb nahor a nadol funguje dobre pri scénach, ktoré obsahujú ľudí, pretože zachováva tvar postáv, ale môžete vyskúšať aj bočný pohyb, ostré otočenie, rýchle priblíženie.
V režime priority uzávierky (Tv) môžete tiež jednoducho nastaviť ISO na automatické – k dispozícii na väčšine fotoaparátov – čo vám umožní sústrediť sa výlučne na rýchlosť uzávierky.
2. Nastavte expozíciu podľa svetlých miest
Fotografi sa počas dňa často vyhýbajú fotografovaniu na priamom slnečnom svetle, pretože vytvára výrazný kontrast s hlbokými tieňmi. Ale pokiaľ ide o fotografovanie v uliciach, tento kontrast vám umožní zjednodušiť rušné scény a zmeniť ich na výrazné abstraktné tvary. Keď nastavíte expozíciu podľa svetlých miest, tieň na snímkach bude takmer čisto čierny, čím bude vytvárať tvary bez detailov.
Najjednoduchší spôsob, ako to urobiť, je použiť kompenzáciu expozície. Jednoducho znížte expozíciu o jeden či dva krok, aby scéna stmavla tak, aby sa tiene stali hlbokými a časti scény na jasnom slnečnom svetle zostali výrazné.
3. Snímajte dvojité expozície
Dvojitá expozícia, ktorá je populárna od 19. storočia, umožňuje prekryť jeden obraz na druhom, čím sa dajú dosiahnuť pozoruhodné výsledky. Model Canon EOS 90D a mnohé ďalšie nové fotoaparáty ponúkajú špeciálny režim viacnásobnej expozície, ktorý vám umožňuje vytvoriť tento efekt pri snímaní. Stačí tento režim aktivovať, nastaviť požadovaný počet expozícií a začať snímať. Keď sa aktivuje živý náhľad Live View, pri snímaní druhého záberu (alebo tretieho či štvrtého – tento režim ich umožňuje až deväť) sa na obrazovke ukáže náhľad tohto efektu, takže môžete nastaviť záber tak, aby bol čo najzaujímavejší.
Pri hľadaní objektov a scén pre dvojité expozície majte na pamäti, že svetlejšie oblasti zostanú len rovnaké alebo sa zosvetlia, nikdy nestmavnú. To znamená, že tmavšie budovy a tvary na svetlom pozadí, napríklad oblohe, môžu vytvoriť výrazné zábery.
4. Prekryte viaceré snímky
Prečo zastaviť na dvojitej expozícii? Režim viacnásobnej expozície, ktorý je k dispozícii na fotoaparátoch ako Canon EOS 90D a Canon EOS RP, umožňuje snímať a zmiešať celú sériu snímok do jedného atmosférického záberu. Ak chcete získať pútavý záber architektúry, skúste nastaviť päť snímok a odfotografovať budovu, pričom mierne obmieňajte uhol pohľadu alebo transfokáciu objektívu. Snímky sa pri snímaní prekryjú, čo vytvorí pôsobivý efekt viacnásobnej expozície.
5. Zvýraznite detaily
Jednou z najväčších radostí fotografovania v uliciach je široká škála zaujímavých detailov, od abstraktných architektonických línií až po farebné značky, textúry, typografiu a odrazy. Najlepšie abstraktné fotografie majú často jednoduchú kompozíciu. Ak sa zameriate na jeden alebo dva detaily a vylúčite všetko ostatné, môžete vytvoriť nádherné fotografie, ktoré poukazujú na širšie prostredie okolo nich. Takéto snímky môžu byť aj nádherné výstavné umelecké dielo, tak prečo nevytlačiť obľúbené zábery?
6. Pohrajte sa s tieňom
Keď je slnko na oblohe nízko, tiene na ulici sa predĺžia, čo môže byť vynikajúci čas na snímanie abstraktných tieňových tvarov. Vyhľadávajte tiene, ktoré pri dopade vytvárajú na ulici zaujímavé hranaté tvary, a snažte sa zachytiť aj tie, ktoré vrhajú ľudia a budovy. Skúste nastaviť expozíciu podľa svetlých miest, ako je popísané v bode číslo 2, aby sa záber zjednodušil tak, že tmavšie oblasti budú zredukované na čierne.
Abstraktná fotografia ponúka slobodu, ktorej sa môže vyrovnať len niekoľko iných žánrov, a je to skvelý spôsob, ako preskúmať kreatívne ovládacie prvky a nastavenia fotoaparátu bez toho, aby ste sa cítili obmedzovaní bežnými pravidlami fotografovania. Nikde nie je stanovené, čo je správne alebo nesprávne, sú tu len nekonečné príležitosti na inšpirujúce abstraktné fotografie.
Autor: James Paterson
Súvisiace produkty
-
RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM
Malý a nádherne ľahký objektív série RF 24-50mm so zoomom, ktorý môžete dennodenne používať pri cestovaní, fotografovaní krajiny a ešte oveľa viac. -
EOS R10
Spravte ďalšie kroky vo fotografovaní a natáčaní videa s bezzrkadlovým fotoaparátom systému EOS R, ktorý je založený na snímači veľkosti APS-C. -
RF 24 mm F1.8 MACRO IS STM
Kompaktný ľahký 24 mm objektív, ktorý je ideálny na fotografovanie krajiniek, vlogovanie a interiéry – navyše s možnosťou skvelých makro záberov. -
RF 15-30 mm F4.5-6.3 IS STM
Kompaktný a ľahký objektív RF 15-30 mm so zoomom, ideálny na cestovnú fotografiu vrátane panorám miest, krajiny, architektúry a vlogovanie za pochodu. -
EOS RP
Malý a ľahký plnoformátový bezzrkadlový fotoaparát s intuitívnym ovládaním vhodný na cesty a každodenné fotografovanie. -
EOS R6
Bez ohľadu na to, čo a ako snímate, s fotoaparátom EOS R6 môžete svoju tvorivosť prejaviť tak, ako ste si to doteraz ani nevedeli predstaviť. -
RF 24-105mm F4-7.1 IS STM
Dokonalý objektív na každodenné používanie pre nadšených používateľov plnoformátových bezzrkadlových fotoaparátov. Objektív RF 24-105mm F4-7.1 IS STM sa jednoducho používa, je ľahký a kompaktný a pripravený posunúť vaše fotografické schopnosti na vyššiu úroveň.