8. Aké nastavenia mám použiť na fotografovanie ohňostrojov?
Bez ohľadu na to, aký fotoaparát používate, nižšie nastavenie ISO (citlivosť na svetlo) poskytne ostrejšie snímky s lepšími farbami a menším šumom. Začnite teda s nastavením, ako je ISO100 alebo ISO125, a potom upravte clonu a rýchlosť uzávierky, aby ste dosiahli dobrú expozíciu.
Ak fotografujete z ruky, začnite s najkratšou rýchlosťou uzávierky, ktorú môžete použiť bez toho, aby došlo k neprijateľnému rozmazaniu spôsobenému chvením fotoaparátu alebo pohybom ohňostroja. Často sa osvedčí rýchlosť uzávierky približne 1/10 s – dostatočne rýchla na to, aby sa pohyb ohňostroja zastavil, ale dostatočne dlhá na zachytenie jeho svetla. Ak používate fotoaparát so statívom, môže ako východisko použiť oveľa dlhší čas, napr. jednu alebo dve sekundy.
Ak chcete zachovať určitú ostrosť celej scény, začnite s nastavením clony okolo f/8. Ak potrebujete vpustiť viac svetla, ale nemôžete použiť dlhší čas uzávierky bez rozmazania, môžete skúsiť rozšíriť clonu na f/5,6 alebo f/4 – avšak čím širšia je clona (t. j. čím menšie je číslo f), tým menšia je aj hĺbka ostrosti, čo znamená, že menšia časť scény je ostrá.
Nájdenie správnej rovnováhy medzi rýchlosťou uzávierky na zachytenie požadovaných detailov tak ostro, ako chcete, v kombinácii s clonou, ktorá poskytuje dobrú expozíciu a požadovanú hĺbku ostrosti, môže vyžadovať niekoľko pokusov. Ak sa vám nepodarí dosiahnuť výsledky s dobro expozíciou bez rozmazania pomocou clony a rýchlosti uzávierky, skúste upraviť hodnotu ISO. Fotoaparáty s väčšími snímačmi – napríklad plnoformátové bezzrkadlovky, ako je EOS RP alebo EOS R6 – ponúkajú lepší výkon pri vysokých hodnotách ISO a poskytujú najlepšie výsledky, ale aj tak je dobrým pravidlom udržiavať nízke hodnoty ISO a zvyšovať ich len v prípade potreby.