FOTOGRAFOVANIE OHŇOSTROJOV

10 tipov na fotografovanie expolzívnych ohňostrojov

Výbava, techniky a kompozícia – najlepšie tipy na fotografovanie ohňostrojov.
Pestrofarebné ohňostroje vybuchujú na tmavej oblohe nad mostom a osvetľujú vodu pod ním.

Farebné ohňostroje osvetľujúce nočnú oblohu, to je scéna, ktorá je pre veľa ľudí magickou – tak prečo neskúsiť zachytiť tento zázračný pocit aj na fotografii? Či už používate kompaktný fotoaparát, ako je Canon PowerShot G7 X Mark III, bezzrkadlovku, ako je Canon EOS R6, alebo digitálnu zrkadlovku, ako je Canon EOS 90D, týchto 10 tipov na fotografovanie ohňostrojov vám pomôže zachytiť toto veľkolepé svetelné divadlo.

1. Ktorý fotoaparát Canon je najlepší na fotografovanie ohňostrojov?

Mladá žena v modrej zimnej čiapke drží fotoaparát Canon EOS RP.

Bezzrkadlovková technológia je ideálna na fotografovanie ohňostrojov. Fotoaparáty, ako napríklad Canon EOS RP a Canon EOS R6, zobrazujú, ako bude vyzerať vaša expozícia, prostredníctvom elektronického hľadáčika, ako aj na zadnej obrazovke, vďaka čomu môžete presne vidieť, ako bude vyzerať vaša výsledná snímka. Ak používate digitálnu zrkadlovku, napríklad Canon EOS 90D, to isté môžete docieliť na zadnej obrazovke pomocou režimu živého náhľadu s aktivovanou simuláciou expozície.

Nezáleží na tom, akú máte výbavu alebo aké máte skúsenosti – fotografovanie ohňostrojov môže byť jednoduché a zábavné. Ak si chcete ohňostroj vychutnať, ideálnym spôsobom, ako zachytiť túto udalosť, je využiť vreckový fotoaparát, ktorý sa dá použiť všade, napríklad Canon PowerShot SX740 HS s vysokocitlivým snímačom CMOS alebo Canon PowerShot G7 X Mark III s jasnou maximálnou clonou f/1,8, ktorá je skvelá na fotografovanie v noci a pri slabom osvetlení.

Výkonné fotoaparáty Canon EOS RP a Canon EOS 90D sú ideálne pre fotografov, ktorí chcú väčšiu tvorivú slobodu. Plnoformátový snímač vo fotoaparáte EOS RP poskytuje lepšiu kontrolu nad hĺbkou ostrosti a vyšší výkon pri slabom osvetlení. Fotoaparát EOS 90D je rovnako pôsobivý aj pri slabom osvetlení vďaka špeciálnemu režimu nočnej scény z ruky – Handheld Night Scene – na ostré scény pri slabom osvetlení bez statívu. Oba fotoaparáty sú vybavené obrazovým procesorom DIGIC 8 od spoločnosti Canon, ktorý digitálne znižuje obrazový šum aj pri vysokých nastaveniach ISO (citlivosti), čo zaručuje skvelé výsledky a flexibilitu v tme.

Ďalším krokom vpred je fotoaparát Canon EOS R6 na profesionálnej úrovni navrhnutý s ohľadom na fotografovanie pri slabom osvetlení. Má 20,1 megapixelov rozmiestnených na plnoformátovom snímači, čo znamená, že každý pixel je väčší a citlivejší na svetlo, výsledkom čoho sú mimoriadne kvalitné zábery pri slabom osvetlení a vynikajúci dynamický rozsah. Je tiež vybavený až 8-stupňovou stabilizáciou obrazu pri použití s kompatibilnými objektívmi RF, čo znamená, že môžete dosiahnuť nerozmazané nočné zábery aj pri fotografovaní z ruky s relatívne nízkymi rýchlosťami uzávierky, aby ste zachytili čo najviac svetla.

2. Aké sú najlepšie objektívy na fotografovanie ohňostrojov?

Červený a zlatý ohňostroj rozžiaruje tmavú oblohu.

Vstavané objektívy kompaktných fotoaparátov, ako je napríklad Canon PowerShot G7 X Mark III, sú viac než schopné fotografovať ohňostroje – ako môžete vidieť tu – zachytené pri 36 mm, 2 s, f/11 a ISO 125.

Na oblohe nad kovovým mostom vybuchuje ružový a zlatý ohňostroj.

Kompaktný objektív so zoomom vám umožní priblížiť sa k akcii a vstavaná stabilizácia obrazu zabezpečí, že vaše zábery z ruky budú krásne nerozmazané. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS M10 (teraz ho vystriedal Canon EOS M200) s objektívom Canon EF-M 55-200 mm f/4,5-6,3 IS STM pri 90 mm, 6 s, f/18 a ISO 100.

Skvelé zábery môžete získať jednoducho pomocou vstavaného objektívu kompaktného fotoaparátu so superzoomom alebo objektívu zo súpravy dodanej s fotoaparátom. Ak však dokážete zmeniť objektív na iný, môžete vytvárať rozmanitejšie a kreatívnejšie kompozície.

Kratšie ohniskové vzdialenosti vám umožnia zahrnúť do záberov budovy a stavby, čím sa dosiahne zaujímavejší kontext a vizuálna rozmanitosť. Širokouhlý základný objektív, ako je napríklad cenovo dostupný objektív Canon RF 16 mm F2,8 STM, je skvelým základom pre fotoaparát Canon EOS R System, napríklad EOS RP alebo EOS R6. Jeho kompaktný profil z neho robí všestranného spoločníka na všetky druhy fotografovania. Spojenie fotoaparátu systému EOS R so širokouhlým zoomom, ako je Canon RF 14-35mm F4L IS USM alebo Canon RF 15-35mm F2,8L IS USM, vám umožní meniť ohniskovú vzdialenosť a kompozície – čo je užitočné najmä na rušných miestach, kde je obmedzený priestor na státie.

Teleobjektívy naopak izolujú a zvýrazňujú detaily, čím vznikajú pôsobivé zábery plné ohňostrojov.

Ak chcete získať to najlepšie z oboch svetov, vyskúšajte objektív so zoomom a širokým rozsahom ohniskových vzdialeností, ako je napríklad Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, ktorý má navyše zabudovanú stabilizáciu obrazu pre trvalo ostré zábery.

3. Z akého miesta je najlepšie fotografovať ohňostroj?

Stojí za to plánovať dopredu a nájsť miesto bez prekážok. Skontrolujte miesto za denného svetla a zistite, z ktorej strany bude fúkať vietor. Táto informácia je zvlášť dôležitá, ak bude v blízkosti horieť slávnostná vatra, aby sa vám do záberu nedostali žiadne iskry alebo dym. Ak plánujete použiť statív, rozložte ho na mieste, kde vám nebudú prekážať iní ľudia a behať vám do záberu.

Miesto so zaujímavým objektom v popredí, ako je napríklad most, môže vašim fotografiám dodať ďalší rozmer.

4. Ako zachytím atmosféru ohňostroja na večierku?

Jasná prskavka horí a hádže iskry na všetky strany.

Fotografovanie prskaviek je skvelý spôsob, ako sa naučiť fotografovať ohňostroje, a to s minimálnymi nákladmi. Zábavnou rodinnou aktivitou môže byť aj experimentovanie s maľovaním svetlom.

Dobrým spôsobom, ako zachytiť atmosféru večierka, je odfotografovať zabávajúcich sa členov rodiny s prskavkami, s ktorými môžu do vzduchu kresliť veselé a umelecké obrazce. Aplikácia Canon Photo Companion obsahuje tutoriál s vysvetlením najlepších techník a nastavení pre maľovanie svetlom, ako aj množstvo ďalších nápadov na úžasné fotografie.

Ďalším spôsobom, ako vytvoriť zaujímavý záber, je zachytiť odraz ohňostroja v okne, za ktorým stoja vaši priatelia alebo rodina a pozerajú sa von. Urobte niekoľko skúšobných záberov, aby ste sa uistili, že sú objekty dobre exponované, a ponechajte tieto nastavenia pripravené do chvíle, keď to vypukne. Ak váš fotoaparát ponúka túto možnosť, nezabudnite zachytiť snímky vo formáte RAW. To vám poskytne maximálnu flexibilitu, pokiaľ ide o nastavenie expozície rôznych častí snímky. Následné spracovanie môžete vykonať v programe Digital Photo Professional (DPP), bezplatnom softvéri na spracovanie a úpravu RAW formátov od spoločnosti Canon.

5. Ako mám zachytiť ohňostroj tak, aby bol ostrý?

Ružový a fialový ohňostroj osvetľuje oblohu nad mostom.

Nastavenie fotoaparátu na sériové snímanie vám pomôže zachytiť veľkolepý obraz, aj keď ohňostroj vybuchne chvíľu pred alebo po tom, ako výbuch očakávate. Zachytené fotoaparátom Canon EOS M10 s objektívom Canon EF-S 55-200 mm f/4.5-6.3 IS STM pri nastavení 100 mm, 6 s, f/11 a ISO 100.

Na tmavej oblohe vybuchli dva oranžové ohňostroje.

Fotografujte, keď sa začne ohňostroj, a skontrolujte, či ste s expozíciou spokojní. Ak sú príliš jasné, môžete vyskúšať užšiu clonu (vyššie číslo f), napríklad f/11. Ak sú príliš tmavé, môžete vyskúšať širšiu clonu alebo zvýšiť nastavenie citlivosti ISO – nezabudnite však, že čím nižšia citlivosť ISO, tým ostrejší obraz a menšie riziko vzniku obrazového šumu. Zachytené fotoaparátom Canon EOS M10 s objektívom Canon EF-M 55-200 mm f/4.5-6.3 IS STM pri nastavení 40 mm, 30 s, f/11 a ISO 100.

Prvá kľúčová vec, ktorú musíte urobiť bez ohľadu na to, aké zariadenie používate, je vypnúť blesk – chcete svetlo ohňostroja, nie blesku na okolitých objektoch. Ak je to možné, prepnite fotoaparát do režimu, ktorý vám umožňuje určitú kontrolu nad nastaveniami, napríklad do režimu priority uzávierky (Tv) alebo manuálneho režimu (M).

Je ťažké odhadnúť, kedy vybuchne ten najväčší a najfarebnejší ohňostroj, preto je tiež dobré nastaviť fotoaparát na sériové snímanie, známe aj ako režim Burst, a pri každom stlačení spúšte zhotoviť niekoľko snímok v rýchlom slede za sebou. Zvýšia sa tak vaše šance, že zachytíte jeden-dva zábery s naozaj dramatickými explóziami. Canon EOS R6 sníma nepretržite rýchlosťou až 20 snímok za sekundu v režime elektronickej uzávierky, vďaka čomu vám nič dôležité neunikne.

Ak máte fotoaparát na statíve, môžete bezdrôtovo ovládať spúšť na diaľku pomocou aplikácie Canon Camera Connect z telefónu alebo tabletu. Prípadne môžete použiť káblový alebo bezdrôtový diaľkový ovládač alebo funkciu samospúšte fotoaparátu. Všetky tieto možnosti vám umožnia aktivovať expozíciu bez toho, aby ste sa fotoaparátu dotkli, čím eliminujete otrasy fotoaparátu a zabezpečíte ostrosť záberov.

6. Ako môžem fotografovať ohňostroj bez statívu?

Ak je váš objektív vybavený stabilizáciou obrazu (hľadajte IS v názve objektívu) alebo máte fotoaparát, ako napríklad Canon EOS R6, s IS v tele, pomôže vám to odstrániť drobné chvenie, ktoré vzniká pri fotografovaní z ruky, ale uvedomte si, že to môže znížiť rýchlosť uzávierky, ak fotografujete v režime priority clony (Av). Ak používate statív, vypnite IS objektívu. V opačnom prípade skúste pre väčšiu stabilitu umiestniť fotoaparát na stabilný povrch, napríklad na rímsu alebo stenu a použiť funkciu Live View na obrazovke na zadnej strane fotoaparátu alebo urobiť skúšobné zábery na kontrolu kompozície.

7. Ako mám pri snímaní ohňostroja zaostrovať?

Dieťa v kabáte a čiapke s klobúkom sleduje žlté a červené ohňostroje na oblohe.

Pri fotografovaní ohňostrojov môžete vyskúšať aj zameranie sa na zaujímavý objekt v popredí. Vytvoríte tak krásne rozostrené pozadie. (Odborný termín pre jemné rozostrenie pozadia je bokeh.) Nasnímané fotoaparátom Canon EOS 5D Mark II (teraz ho vystriedal Canon EOS 5D Mark IV) s objektívom Canon EF 85 mm f/1,8 USM pri 85 mm, 1/100 s, f/1,8 a ISO1600.

Prepnite fotoaparát na manuálne zaostrovanie alebo prepnite spínač zaostrenia na objektíve do polohy MF a na začiatok nastavte zaostrenie na nekonečno. Na tele objektívu alebo na obrazovke fotoaparátu je to označené symbolom ∞. Ak chcete zachytiť ohňostroj na oblohe, toto je pravdepodobne najlepšia voľba pre zaostrenie.

Ak chcete do fotografie zahrnúť prvky v popredí a chcete, aby boli tiež ostré, dobrým tipom je zaostriť na bod približne v tretine scény, čím dosiahnete maximálnu hĺbku ostrosti a väčšinu záberu ostrú medzi popredím a pozadím. Ide o rýchly spôsob, ako napodobniť profesionálnu techniku nazývanú hyperfokálne zaostrovanie – viac informácií o nej, ako aj presnejšiu kalkulačku hyperfokálnej vzdialenosti nájdete v aplikácii Canon Photo Companion.

8. Aké nastavenia mám použiť na fotografovanie ohňostrojov?

Bez ohľadu na to, aký fotoaparát používate, nižšie nastavenie ISO (citlivosť na svetlo) poskytne ostrejšie snímky s lepšími farbami a menším šumom. Začnite teda s nastavením, ako je ISO100 alebo ISO125, a potom upravte clonu a rýchlosť uzávierky, aby ste dosiahli dobrú expozíciu.

Ak fotografujete z ruky, začnite s najkratšou rýchlosťou uzávierky, ktorú môžete použiť bez toho, aby došlo k neprijateľnému rozmazaniu spôsobenému chvením fotoaparátu alebo pohybom ohňostroja. Často sa osvedčí rýchlosť uzávierky približne 1/10 s – dostatočne rýchla na to, aby sa pohyb ohňostroja zastavil, ale dostatočne dlhá na zachytenie jeho svetla. Ak používate fotoaparát so statívom, môže ako východisko použiť oveľa dlhší čas, napr. jednu alebo dve sekundy.

Ak chcete zachovať určitú ostrosť celej scény, začnite s nastavením clony okolo f/8. Ak potrebujete vpustiť viac svetla, ale nemôžete použiť dlhší čas uzávierky bez rozmazania, môžete skúsiť rozšíriť clonu na f/5,6 alebo f/4 – avšak čím širšia je clona (t. j. čím menšie je číslo f), tým menšia je aj hĺbka ostrosti, čo znamená, že menšia časť scény je ostrá.

Nájdenie správnej rovnováhy medzi rýchlosťou uzávierky na zachytenie požadovaných detailov tak ostro, ako chcete, v kombinácii s clonou, ktorá poskytuje dobrú expozíciu a požadovanú hĺbku ostrosti, môže vyžadovať niekoľko pokusov. Ak sa vám nepodarí dosiahnuť výsledky s dobro expozíciou bez rozmazania pomocou clony a rýchlosti uzávierky, skúste upraviť hodnotu ISO. Fotoaparáty s väčšími snímačmi – napríklad plnoformátové bezzrkadlovky, ako je EOS RP alebo EOS R6 – ponúkajú lepší výkon pri vysokých hodnotách ISO a poskytujú najlepšie výsledky, ale aj tak je dobrým pravidlom udržiavať nízke hodnoty ISO a zvyšovať ich len v prípade potreby.

9. Ako zachytím tvar ohňostroja?

Režim dlhodobej expozície (Bulb) fotoaparátu vám umožní nechať uzávierku otvorenú podľa vašich potrieb ‒ to znamená, že môžete snímať výbuchy svetlíc a ich pohyb po oblohe, pri ktorom za sebou nechávajú pôsobivé útvary. Ak chcete použiť režim Bulb, vyberte manuálny režim (M) alebo režim priority uzávierky (Tv) a vytočte všetky možnosti až na koniec, po 30 s. Stlačte tlačidlo uzávierky raz, keď chcete otvoriť uzávierku, a znova, keď ju chcete zatvoriť.

Pri dlhej expozícii musí byť fotoaparát dokonale stabilný, preto budete potrebovať statív. Veľmi užitočné je aj používanie káblovej spúšte alebo diaľkového ovládania, ako je napríklad bezdrôtové diaľkové ovládanie Canon BR-E1, ktoré vám umožní fotografovať bez použitia rúk a zachovať ostré snímky. Ak máte fotoaparát s rozhraním Wi-Fi, napríklad Canon EOS 90D, môžete vyskúšať aj aplikáciu Canon Camera Connect, ktorá umožňuje spúšťať uzávierku na diaľku zo smartfónu alebo tabletu.

10. Ako pri ohňostroji dosiahnem správnu expozíciu?

Tmavá obloha s jasným ohňostrojom, ktorý na nej vybuchuje, je z hľadiska fotografických objektov pomerne neobvyklý scenár a v automatických režimoch môže fotoaparát nastaviť príliš jasnú expozíciu pre snímku nočného ohňostroja. Ak snímate v manuálnom (M) alebo poloautomatickom režime, napríklad v režime priority clony (Av) alebo uzávierky (Tv), môžete tomuto problému predísť použitím korekcie expozície. Nájdite tlačidlo -/+ alebo príslušnú ikonu na obrazovke a nastavte hodnotu okolo -1 alebo -2.

Ak používate manuálny režim (M), môžete tiež sledovať indikátor mierky expozície na obrazovke LCD alebo na spodku hľadáčika a vybrať takú kombináciu nastavení, aby sa indikátor nachádzal na ľavej strane mierky.

Veľkolepé fotografie ohňostroja je možné zachytiť bez ohľadu na to, aký fotoaparát používate. Najdôležitejšie je však vyjsť von, vyskúšať to a zabaviť sa!

Autor: Peter Wolinski

Súvisiace produkty

Súvisiace články

  • FOTOGRAFOVANIE OHŇA

    Tipy na fotografovanie ohňa

    Objavte techniky potrebné na fotografovanie pri ohni alebo sviečkach.

  • FOTOGRAFOVANIE VEČIERKOV

    10 najlepších tipov na skvelé fotografovanie večierkov

    Zachytávajte jedinečné zábery z večierkov pomocou týchto jednoduchých tipov a techník.

  • NOČNÁ FOTOGRAFIA

    Fotografia nočnej oblohy

    Špičkové techniky na snímanie hviezd v noci, vrátane časozberných sekvencií a záberov pohybu hviezd.

  • ZÁKLADY FOTOGRAFOVANIA

    Fotografie snímajte na diaľku

    Objavte výhody diaľkového snímania pre všetky druhy fotografovania.

  • Zaregistrujte sa a dostávajte náš informačný leták

    Získajte všetky najčerstvejšie novinky a informácie o produktoch