V júli 2021 zažilo Belgicko jednu z najničivejších a najmenej predvídateľných záplav v dejinách, pričom došlo k mnohým obetiam na životoch a bolo poškodených alebo zničených viac ako 220 000 domov. Región južného Belgicka Valónsko, konkrétne provincia Liège, patrila medzi najhoršie zasiahnuté oblasti a stále sa zotavuje.
Keď prídete o všetko, držíte sa spomienok, ale tí, ktorí prežili, prišli aj o tisíce fotografií nesmiernej sentimentálnej hodnoty, ktoré sa poškodili alebo ich vzala voda.
S podporou projektu ReStory, ktorý je spoločnou iniciatívou reklamnej agentúry Happiness Brussels, množstva digitálnych retušérov – dobrovoľníkov, laboratória na obnovu fotografií Object Care a belgickej pobočky spoločnosti Canon, sa začala misia s cieľom obnoviť čo najviac fotografií pre obete záplav.
„V spoločnosti Canon poznáme emocionálnu silu fotografií a príbehov, ktoré sa k nim viažu,“ hovorí Jacco Leurs, generálny riaditeľ spoločnosti Canon pre Benelux. „Preto podporujeme program ReStory na obnovu fotografií a preto nás príbehy za týmto programom oslovili. Projekt je určený každému, koho zasiahli záplavy, kto by mal záujem o obnovu svojich fotografií. Takto si títo ľudia môžu uchovať svoje spomienky neporušené a my im môžeme pomôcť zmierniť smútok.“
OBNOVA FOTOGRAFIÍ
Obnova vzácnych spomienok
ReStory: Projekt obnovy fotografií poškodených záplavami
Počas záplav sa hlasy a tváre mnohých jednotlivcov, ktorých životy táto udalosť výrazne postihla, objavili v spravodajských médiách. Mattias Vermeire, obchodný riaditeľ v agentúre Happiness Brussels, si spomína na správy a ako podnietili snahu pomôcť.
„V televízii bola žena, ktorá vysvetľovala, že o všetko prišla, ale mala fotoalbum svojich fotografií z manželstva a dovoleniek,“ vysvetľuje. „Povedala: ,Viem nahradiť svoj televízor, dokážem nahradiť všetko, ale nemôžem nahradiť tieto spomienky.‘ Samozrejme, vtedy nevedela, aké sú možnosti. Pomysleli sme si: ,Vieme týmto ľuďom pomôcť.‘ Začali sme sa obzerať, či nájdeme nejaké existujúce služby, prostredníctvom ktorých by sme mohli obnoviť fotografie.“
Agentúra sa s požiadavkou na obnovu poškodených fotografií obrátila na spoločnosť Object Care, ktorá sa špecializuje na obnovu predmetov pomocou chemickej stabilizácie.
Hľadanie spomienok na obnovu
S hotovým plánom tím agentúry Happiness Brussels propagoval projekt prostredníctvom skupín na Facebooku a neziskových organizácií, ktoré pomáhajú obetiam záplav. Počiatočná reakcia však bola slabá. „Hovorili sme s belgickou pobočkou spoločnosti Canon, poskytli nám to najlepšie filmové vybavenie, ktoré Canon ponúka, a my sme o tom urobili dokumentárny film,“ vysvetľuje Mattias. „Potom sme išli hľadať ľudí osobne na mieste.
„Zostali sme tam tri dni a hovorili sme s každým, kto prešiel okolo, a vysvetľovali sme, čo sa chystáme urobiť. Niektorí ľudia povedali: ,Môžete mi pomôcť, zostalo mi niekoľko fotografií, alebo viem, komu by to pomohlo‘.“
Tím potom začal proces obnovy a projekt dokumentoval cez zaznamenané rozhovory, ktoré sa objavili v krátkom dokumentárnom filme aj na fotovýstave, ktorá sa konala v októbri 2021 na fotografických dňoch na výstavisku Expo v Bruseli. Čoskoro sa ozývalo čoraz viac ľudí so svojimi fotografiami, ktoré si želali obnoviť, a projekt pokračoval v nasledujúcom roku.
Proces obnovy fotografií
Súčasťou procesu obnovy v spoločnosti Object Care je manuálne čistenie každej fotografie. Tím retušérov dobrovoľníkov v agentúre Happiness Brussels potom pracuje na ich jemnom dolaďovaní.
„Neboja sa zobrať poškodenú snímku a jednoducho ju pustiť do vody,“ hovorí Mattias. „Najprv sme si mysleli, že sa zbláznili, ale presne vedeli, čo potrebujú spraviť. Dajú ju do vody, aby sa pokúsili odstrániť všetky rôzne prvky a očistiť záber čo najlepšie. Potom ho digitalizujú, jednoducho tak, že ho odfotia fotoaparátom Canon. A vtedy nastupujeme my.
„Vytvárame reklamnú fotografiu pomocou Photoshopu a iných techník na vylepšenie alebo kombinovanie záberov. Pomysleli sme si: ,Môžeme využiť tieto znalosti na poškodených fotografiách, aby sme ich vyčistili a odstránili škvrny a stopy‘.“
Naši vlastní digitálni retušéri doteraz strávili čistením fotografií poškodených povodňou pre projekt ReStory okolo 1 000 hodín ako dobrovoľníci a našli sa aj nezávislí profesionáli, ktorí tiež venovali svoj čas. Proces úpravy má určité obmedzenia, ale výsledky a reakcie boli pozoruhodné.
„Nedokážeme prinavrátiť výzor osoby na obrázku, na ktorom vplyvom poškodenia chýba polovica tváre. Vieme však opätovne vykresliť oblohu a stromy a dokážeme odstrániť škvrny na osobách na obrázkoch,“ hovorí Mattias.
Korigované fotografie boli vytlačené na tlačiarni Canon imagePROGRAF PRO-1000 na tlač v profesionálnej kvalite a živých farbách. „Práve teraz zbierame množstvo fotografií, aby sme mohli pomôcť čo najväčšiemu počtu ľudí. Organizujeme cesty, aby sme fotografie mohli prevziať priamo od ľudí, pretože, pochopiteľne, pre ich emocionálnu hodnotu sa ľuďom nepozdáva len ich vložiť do obálky a poslať nám ich poštou.“
Žiadosti o obnovu fotografií poškodených záplavami možno zadať na stránke www.restory.photo
Päť tipov pre obnovu starých alebo poškodených obrázkov
1. Nepokúšajte sa vaše fotografie rýchlo vysušiť
„Pri obrázkoch poškodených vodou sa ich nesnažte okamžite vysušiť napríklad umiestnením na akýkoľvek vykurovací systém, pretože by ich to poškodilo ešte viac,“ odporúča Mattias. „Papier začne tvrdnúť a praskať, čo je vlastne chemická zmena a nebude možné ju napraviť. Keď je raz fotografia poškodená, najlepšie je udržiavať ju v rovnakom prostredí.“
2. Vložte ju do uzatvárateľného vrecka s vodnou parou
Pre tých, ktorí majú v úmysle poslať svoje fotografie profesionálnym reštaurátorom: „Ak bol váš obrázok vo vode, najlepšie je vložiť ho do uzatvárateľnej tašky s trochou vodnej pary alebo kvapôčkami vody, aby podmienky zostali rovnaké,“ radí Mattias.
3. Ak chcete obnoviť staré fotografie svojpomocne, digitalizujte ich a naimportujte do softvéru Photoshop alebo Digital Photo Professional (DPP)
Naskenujte alebo urobte vysokokvalitný záber fotografie, ktorú chcete obnoviť, a potom otvorte digitálnu verziu v editovacom softvéri, napríklad Adobe Photoshop. Po vytvorení kópie vášho obrázka ho upravte potrebným orezaním a vyrovnaním.
4. Upravte všetky poškodené časti a opravte farby
Nástroj Spot Healing Brush (štetec na bodovú korekciu) v aplikácii Adobe Photoshop vám môže pomôcť zbaviť sa záhybov, odstrániť škvrny a opraviť trhliny, čím opravíte všetky poškodené časti zasiahnuté vodou alebo starnutím. Na všetky zmeny, pre ktoré sa rozhodnete, vytvorte novú vrstvu, aby ste neupravovali pôvodnú vrstvu na pozadí. Môžete použiť aj nástroj na redukciu šumu na zníženie zrnitosti. Vyblednutie farieb je bežný znak starých fotografií, preto sa často odporúča urobiť korekciu farieb na dosiahnutie výtlačkov vysokej kvality. Softvér DPP od spoločnosti Canon na spracovanie obrázkov RAW a úpravu fotografií tiež ponúka možnosti jemného doladenia obrázkov , vrátane nastavenia farieb a ostrosti.
5. Pripravte fotografie na tlač
Pred začatím tlače v domácnosti uložte obrázky do vhodného formátu, napríklad JPEG, PNG alebo TIFF. Ak to váš fotoaparát podporuje, odporúčame snímať vo formáte RAW, ktorý vám umožní maximálnu flexibilitu pri úpravách . Na farebnú aj monochromatickú tlač vo vysokej kvalite je vynikajúci kompaktný, a predsa univerzálny model Canon PIXMA PRO-200 do veľkosti média A3+. Ak by ste radi svojpomocne obnovili fotografie, táto bezdrôtová tlačiareň ponúka 8-farebný atramentový systém na výnimočnú reprodukciu a prispôsobiteľnú veľkosť tlače. Cenovo dostupný rad PIXMA tiež ponúka kvalitné výsledky pri tlači fotografií v domácnosti. Canon Pro Platinum PT-101 je ťažký a lesklý profesionálny fotografický papier so štúdiovou povrchovou úpravou a vynikajúcou odolnosťou voči vyblednutiu.
Adobe a Photoshop sú registrované ochranné známky alebo ochranné známky spoločnosti Adobe v Spojených štátoch a/alebo v iných krajinách.
Autor: Lorna Dockerill
Súvisiace produkty
-
Profesionálne fotografické tlačiarne
PIXMA PRO-200
Tlačiareň PIXMA PRO-200 zameraná na tlač fotografií so živými farbami, ktorá je svojou univerzálnosťou a použiteľnosťou ideálnou voľbou pre fotografických nadšencov a začínajúcich fotografov. -
Veľkoformátové tlačiarne
imagePROGRAF PRO-1000
Výtlačky v úchvatnej kvalite vďaka systému s 12 atramentami až do formátu A2.