Skrotenie divočiny: hľadanie dokonalého dobrodružného záberu v prírode

Od impozantnej krajiny až po odľahlé kempovanie – objavte, ako dobrodružka a fotografka Anna Blackwell používa výbavu Canon na zachytenie jedinečného ducha nádhernej prírody.
Osoba v turistickej výstroji a s veľkým ruksakom stojí so svojím psom na skalnom výbežku. V pozadí vidno hektáre vzdialených planín.

Či už ide o turistiku na vrcholoch útesov, kajakovanie na jazerách alebo divoké plávanie, športové aktivity v šírej prírode ponúkajú obrovské množstvo príležitostí pre fotografov s nebojácnym duchom.

Takouto tvorivou osobou je aj Anna Blackwell, dobrodružka, tvorkyňa záberov, spisovateľka a rečníčka so zázemím v Spojenom kráľovstve, ktorej sa darí posúvať samú seba až na hranice svojich možností – v skutočnosti na tom postavila svoju kariéru, pretože sníma fotografie a videá pre popredné značky outdoorových športov vrátane Lowe Alpine and Peak UK. Medzi jej úžasné husárske kúsky patrí 1 000-míľové sólové putovanie naprieč Francúzskom a Španielskom po starobylých pútnických chodníkoch, jazda na kajaku dlhá 4 000 km cez 11 krajín a päť hlavných miest a výstup na horu Toubkal, najvyšší vrchol severnej Afriky.

„Počas jedného z mojich raných dobrodružstiev som začala fotiť a písať blog – hlavne preto, aby moji priatelia a rodina videli, ako moje putovanie diaľkami napreduje,“ objasňuje Anna otázku, ako premenila svoj koníček na povolanie. „Venovala som sa tomu niekoľko rokov. Svoje dobrodružstvá som zdieľala online prostredníctvom fotografií a popisov, a to mi pomohlo presadiť sa. Čoskoro som hovorila o svojich dobrodružstvách na podujatiach, festivaloch a v podnikoch i školách. Potom som začala oslovovať značky, či by som s nimi nemohla spolupracovať na mojich nadchádzajúcich cestách, a kúsok po kúsku som dokázala generovať dostatočný príjem z fotografovania, písania, tvorby dobrodružných filmov, rozprávania a sociálnych sietí, vďaka čomu sa z toho stala práca na plný úväzok.“

Annin posledný turistický výlet spojený s kempovaním zaviedol ju, jej partnera Sama a psa Bilba do skalnatej krajiny severného Dartmooru v Anglicku, pričom spoločnosť im robil fotoaparát Canon EOS R6 a dva objektívy RF 24 - 105 mm F4-7.1 IS STM a Canon RF 50 mm F1.8 STM. Odhaľuje, prečo od všetkého rada uniká, delí sa o svoje najlepšie rady na turistiku v divočine a prezrádza, ako si priniesť svoje obľúbené dobrodružstvá domov prostredníctvom veľkolepých fotografií.

Perfektná poloha

Veľký skalný útvar na odľahlej planine za slnečného dňa.

„Dartmoor je druh divočiny, kde sa môžem cítiť ako malý, bezvýznamný človek,“ hovorí dobrodružka a fotografka Anna Blackwell. Táto horská oblasť v južnom Devone v Anglicku je známa svojimi odľahlými planinami a ukázala sa ako ideálne miesto pre Annino prvé fotenie s fotoaparátom Canon EOS R6. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM s nastavením 105 mm, 1/320 s, f/7,1 a ISO 100. © Anna Blackwell

Na tomto zábere zhotovenom pri slabom osvetlení je možné cez voľne stojaci skalný útvar vidieť lúče slnečného svetla.

„Dôvod, prečo som začala podnikať tieto dobrodružstvá, je ten, že som chcela pokoriť samú seba,“ hovorí Anna. Chcela som otestovať, kde sú moje limity, nájsť hranice svojej komfortnej zóny. Užila som si však pri tom toľko zábavy a prinieslo mi to skutočné potešenie.“ Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 50mm F1.8 STM pri nastavení 1/200 s, f/22 a ISO 100. © Anna Blackwell

Anna, Sam a Bilbo začali svoj prieskum severného Dartmooru v dedine Belstone kvôli jej fantastickému prístupu k skalným útvarom „tor“. Tieto veľké, voľne stojace skalnaté výbežky sú niečo, čo Annu vždy priťahovalo.

„Bola to pre mňa úplne nová časť Dartmooru a bolo to naozaj vzrušujúce. Prejdete touto idylickou dedinou a hneď ste vonku na planinách,“ hovorí. „Bolo to divoké a odľahlé a presne po tom túžim.

„Turistika je mojou vášňou,“ pokračuje. „Milujem mať na chrbte ťažký ruksak a potulovať sa. Nejde o to, aby ste niekam išli obzvlášť rýchlo, – ide o to, aby ste si naplno vychutnali pokojné miesta. Vyrazili sme na túru, potom sme postavili stan a strávili noc v divočine.“

Annina outdoorová povaha pochádza z lásky jej rodiny k prechádzkam a turistike, ako aj z jej švédskych koreňov. „Moja mama je Švédka a myslím si, že vo švédskej kultúre je hlboko zakorenené tráviť veľa času vonku a vážiť si prírodné prostredie. Keď som vyrastala, veľa som chodila a objavovala, a kedykoľvek sme boli vo Švédsku, vyrazili sme na kanoe, kempovali a jedli vonku. Takže si myslím, že od útleho veku to bolo celkom neoddeliteľnou súčasťou môjho života.“

Sólové dobrodružstvo verzus spoločníci na cestách

Na tomto dramatickom zábere krajiny možno vidieť odraz zasnežených hôr v stojatej vode veľkej rieky.

Anna nasnímala túto fotografiu počas sólového putovania po arktickom Švédsku v roku 2020. „Najťažšie na tom, že moja práca je aj mojou vášňou, je to, že hranica medzi prácou a pôžitkom sa často stráca. Väčšinou je to však v poriadku, pretože popri dobrodružstvách ma stále baví proces natáčania a tvorby obsahu,“ hovorí. „Som tiež veľmi opatrná, aby som dodržala nejaké hranice. Vyrážam na menšie osobné dobrodružstvá, ktoré v žiadnej forme nedokumentujem, dokonca ani na Instagram, takže to robím nielen pre potreby mojej práce, ale aj „pre seba“.“ Nasnímané fotoaparátom Canon EOS 5D Mark IV s objektívom Canon EF 24 - 70 mm f/2,8L II USM s nastavením 33 mm, 1/100 s, f/8 a ISO 1250. © Anna Blackwell

Stredne veľký čierny pes s hnedobielymi fľakmi a v červenom postroji sedí a pozerá do fotoaparátu na skalnom výbežku.

Anna na svoje výpravy často berie aj svojho mladého psa Bilba, ktorý vždy rád zapózuje. Jej ďalšími stálymi spoločníkmi sú fotoaparát a objektív Canon. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 50mm F1.8 STM pri nastavení 1/4000 s, f/1,8 a ISO 100. © Anna Blackwell

Anna mala na svojej ceste do Dartmooru spoločnosť, ale často cestuje sama vrátane sólového výletu do arktického Švédska na jeseň 2020 (pozri záber vľavo hore). „Na hlbšej úrovni naozaj milujem sólové dobrodružstvá, pretože je to jedinečný zážitok,“ vysvetľuje. „Putovala som 10 dní bez toho, aby som videla nejakú ďalšiu stopu. Keď ste sami, musíte sa vyrovnávať s vrcholmi a pádmi. Takže, ak máte naozaj zlý deň, chýba vám motivácia a ste unavení a hladní, len vy sami ste zodpovední za to, aby ste sa cez to dostali. Ale keď ste na konci, viete, že ste sa živí a zdraví dostali z bodu A do bodu B.“

Turistika s inou osobou vám však môže pomôcť z hľadiska fotografovania. „Do značnej miery to zjednodušuje fotografovanie predmetov, pretože automaticky máte objekt,“ hovorí Anna. „Týka sa to aj Bilba, ktorý je často objektom na mojich fotografiách. Ak je v teréne osoba alebo pes, vyzýva vás to fotografovať spôsobom, ktorý klasická fotografia krajiniek neponúka.“

Pri otázke, čo bolo prvé, či jej vášeň pre fotografovanie alebo dobrodružné cestovanie, Anna neváha. „Fotografovanie bolo prvé,“ odpovedá s nadšením. „Môj starý otec bol fantastický fotograf, takže som vyrastala listovaním v jeho fotoalbumoch, a to vo mne už v ranom veku vzbudilo lásku k fotografovaniu. Prvý fotoaparát som dostala, keď som mala 15 rokov a fotografiu som študovala na škole. Svoje prvé dobrodružstvá som však vlastne ani nefotila. Až po niekoľkých rokoch som tieto dve veci spojila.“

Rozprávanie vizuálneho príbehu

Osoba sediaca pred stanom za súmraku popíjajúca hrnček horúcej čokolády, ktorý je osvetlený lúčom svetla z jej čelovej lampy.

Schopnosti fotoaparátu EOS R6 pri slabom osvetlení umožnili partnerovi Samovi zachytiť túto snímku Anny s horúcim nápojom počas modrej hodinky, čo je pre fotografov vhodný čas každý deň tesne pred východom slnka alebo tesne po jeho západe. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 50mm F1.8 STM pri nastavení 1/160 s, f/1,8 a ISO 1000. © Sam Rogers

Pre Annu sa dokumentovanie jej putovaní spája s flexibilitou, minimálnou výbavou a vynaliezavosťou za pochodu. Okrem úžasných výhľadov odporúča aj fotografovanie alebo natáčanie krátkych okamihov, ako je nasadenie ruksaku, upevňovanie kolíkov stanu alebo vychutnávanie si hrnčeka horúcej čokolády, čo podľa nej môže vášmu vizuálnemu rozprávaniu príbehu pridať na zaujímavosti.

„Milujem príbehovú stránku dobrodružstiev,“ vysvetľuje. „Často som na odľahlých miestach úplne sama, ale v skutočnosti sa o to veľmi rada delím a fotografia je jednoducho fantastická platforma na sprostredkovanie týchto zážitkov.“

„Na tomto výlete sme sa počas modrej hodinky skutočne upriamili na fotografovanie čelovej lampy a zachytenie toho, ako vychádza para z hrnčeka horúcej čokolády alebo vody, ktorú som zohrievala, pretože to bol kreatívny spôsob, ako zachytiť túto časť dňa.“

Výbava, ktorá je pripravená na všetko

Osoba v turistickej výstroji s veľkým ruksakom na chrbte sa krčí vo vysokej tráve, aby nasnímala záber fotoaparátom Canon.

Model Canon EOS R6 s hmotnosťou iba 680 g (vrátane karty a batérie) je dokonalým spoločníkom na cesty, najmä pre dobrodruha, akým je Anna, ktorý je veľmi často v teréne. Pre tých, ktorí sú v tejto oblasti fotografie začiatočníkmi, však Anna radí najprv sa rozhodnúť, čo chcete snímať, a potom sa podľa toho riadiť pri výbere výbavy. „Keď sa budú vaše zručnosti a záujmy rozvíjať a vy zistíte, aký je váš štýl alebo na čo sa chcete pri snímaní viac zamerať, môže sa vaša výbava na základe toho vyvíjať,“ hovorí. © Sam Rogers

Uprostred odľahlých planín vidieť človeka a psa vedľa modrého stanu, ktorý sa na rozľahlom pozadí takmer stráca.

Viacúčelový objektív Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM vhodný pre celý rad záberov, od drobných detailov až po impozantný výhľad, ako je tento. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM s nastavením 30 mm, 1/320 s, f/5 a ISO 200. © Sam Rogers

Vďaka používaniu funkcií, ako sú vysokorýchlostné sériové snímanie a využitie systému stabilizácie obrazu plnoformátového bezzrkadlového fotoaparátu Canon EOS R6, nebol problém, keď si Anna zabudla statív pri slabom svetle.

„Stabilizácia a rozlíšenie 20,1 MP nám počas modrej hodinky fantasticky poslúžili, pretože sme si zabudli so sebou vziať statív. Ukázalo sa, že sme ho nepotrebovali, pretože fotoaparát si s týmto slabým svetlom poradil brilantne,“ hovorí.

Keďže Anna rada cestuje naľahko, zvyčajne si berie len jeden objektív, ktorý poskytuje všestrannosť pre portréty aj komplexné krajinky, v čom vyniká ľahký objektív Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

„Presne takýto objektív milujem, pretože vám poskytuje flexibilitu. 24 mm bolo skvelé nastavenie na zábery Bilba z blízka, no na zopár krajiniek som potom mohla pridať aj o niečo viac kompresie. Keď vyrážam na dobrodružstvá, veľmi túžim po tom, aby mi na všetko poslúžil jediný objektív.“

Problém nepredvídateľného počasia

Osoba v turistickej výstroji ťahajúca sane naložené vecami sa brodí hlbokým snehom v lesnom prostredí.

„Táto fotografia pochádza z lyžiarskeho výletu do arktického Fínska v marci 2022,“ hovorí Anna. „Tu môj priateľ a sprievodca divočinou Chris skúma cestu pred nami. Milujem tento záber, pretože zachytáva magický pocit, keď ste obklopení zasneženými stromami a rozľahlou zimnou krajinou.“ Nasnímané fotoaparátom Canon EOS 5D Mark IV s objektívom Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM pri nastavení 65 mm, 1/320 s, f/2,8 a ISO 125. © Anna Blackwell

Stádo sobov hľadá niečo pod zub v zamrznutej divočine.

Ďalší záber z Anninho sólového putovania po arktickom Švédsku v roku 2020. „Pri snímaní tejto fotografie sa mi podarilo rýchlo zareagovať, keďže bol môj fotoaparát pripnutý na ramennom popruhu ruksaku, napriek tomu, že bolo –8 ºC a dosť husto snežilo,“ hovorí. „Bol to dokonale neskutočný a pokojný moment, len ja a stádo sobov klusajúcich okolo. Ňuchali v snehu a snažili sa nájsť niečo na jedenie – bolo im jedno, že som tam!“ Nasnímané fotoaparátom Canon EOS 5D Mark IV s objektívom Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM pri nastavení 70 mm, 1/320 s, f/7,1 a ISO 640. © Anna Blackwell

Mať výbavu, ktorá dokáže držať krok s Annou a nepredvídateľnými podmienkami jej dobrodružstiev, môže byť výzvou.

Napríklad počas nedávneho lyžiarskeho výletu do arktického Fínska teploty klesli na –22 °C. „Keď sú teploty také nízke, všetko je zrazu ťažšie, od obúvania lyží až po prestávky na občerstvenie,“ vysvetľuje. „Fotografovanie sa z hľadiska efektívnosti mení na vojenskú operáciu, takže ruky musia byť čo najmenej v chlade, aby ste sa mohli opäť pohybovať.“

Anna však trvá na tom, že možnosť zdokumentovať tieto spomienky stojí za to.

„Najlepšie na fotografovaní outdoorových športov je, že tieto spomienky vám ostanú naveky. Stále si prezerám fotky z mojich raných dobrodružstiev a presne si pamätám, kde som bola, čo som cítila a s kým som bola. Je to naozaj sila.

„Nevýhodou dobrodružstiev, ktoré absolvujem, je, že niekedy je na vás tlak, aby ste nasnímali určité fotografie. Absolvovala som výlety, pri ktorých som si myslela, že bude nádherné počasie a budem môcť zachytiť skutočne inšpiratívny obsah v neuveriteľných horských prostrediach, a v skutočnosti sa z toho vykľulo 10 dní prívalových dažďov. Fotografovanie v takýchto podmienkach môže byť náročné, pretože nemôžete ísť domov vymeniť a vysušiť si fotografickú výbavu. Ste v stane a neexistuje spôsob, ako udržať veci v suchu. To je jeden z dôvodov, prečo milujem značku Canon, pretože môj fotoaparát je dokonale odolný.“

Ako urobiť prvý krok

Osoba v turistickej výstroji s veľkým ruksakom a trekingovými palicami kráča naprieč impozantnou horskou krajinou.

Tento autoportrét nasnímaný počas 1 000 km samostatného putovania Arktídou a severnou Škandináviou je jedným z Anniných obľúbených. „Niesla som vtedy okolo 30 kg. V mojom ruksaku bolo všetko, čo som potrebovala na 10 dní, vrátane jedla. Nosiť takúto váhu znamená, že zastaviť a nastaviť fotoaparát je často trochu mentálnym bojom, najmä v podobnom prostredí. Bola som veľmi spokojná s tým, ako to dopadlo, – myslím, že som zachytila tento okamih presne tak, ako som dúfala.“ Nasnímané fotoaparátom Canon EOS 5D Mark III (jeho nástupcom je model Canon EOS 5D Mark IV) s objektívom Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM pri nastavení 24 mm, 1/640 s, f/7,1 a ISO 320. © Anna Blackwell

Pre tých, ktorí sa chcú vydať na nezabudnuteľné dobrodružstvá, no nie sú si istí, kde začať, má Anna túto radu: „Ak je pri dobrodružstvách prekážkou nedostatok sebadôvery, nehanbite sa začať v malom a postupom času si odvahu budovať. Napríklad, nočný divoký kemping s priateľmi, možno s niekým, kto vie, ako na to, alebo začať s dennými túrami sami niekam do nového prostredia, aby ste si zvykli byť sebestační. Kurzy sú tiež skvelým spôsobom, ako si vybudovať zručnosti a spoznať nových dobrodružných kamarátov. A nakoniec, nebojte sa robiť chyby. Dokonca aj my profíci to z času na čas zbabreme – pokiaľ sa z toho poučíte, neberie sa to ako zlyhanie.“

V konečnom dôsledku bude skok do neznáma stáť za to.

„Dobrodružstvá sú pre mňa stále jedným z najlepších spôsobov, ako sa zresetovať a nabiť energiou. Najmä sólové dobrodružstvá, hoci sa vydám objavovať niečo nové len na jeden deň,“ uzatvára Anna. „To sú výlety, ktoré rozprúdia moju kreativitu a poháňajú ma vpred, takže by som ich potrebovala, aj keby to nebola moja práca."

Autor: Lorna Dockerill

Súvisiace produkty

Súvisiace články

Úžasná fotografia krajiny

Ako odfotografovať dokonalé „scénické selfie“ s fotografkou krajiny a influencerkou Ásou Steinars.

Dokumentovanie projektu na obnovenie divokej prírody

Fotografka a expertka na obnovenie divokej prírody nám prezradila, ako pomohla prinavrátiť svoju miestnu krajinu späť k životu.

Tipy na snímanie v extrémnych poveternostných podmienkach

V tejto časti nájdete naše špičkové tipy a triky na zvládanie fotografovania v extrémnych poveternostných podmienkach, a to od ochrany vášho zariadenia až po starostlivosť o seba.

Najlepšie fotoaparáty a objektívy na cesty

Či už skúmate ulice mesta alebo drsný vidiecky terén, alebo dokonca letíte na druhú stranu sveta, oplatí sa cestovať naľahko. Tu je najideálnejšia výbava Canon na zachytávanie zážitkov bez toho, aby ste museli použiť celý rozpočet.