Premýšľali ste už nad tým, aké je to vidieť svet čiernobielo? Pre fotografku rodinných portrétov pracujúcu v Londýne a ambasádorku spoločnosti Canon Helen Bartlett je to jej zvolená štýl. Helen si od začiatku svojho podnikania v roku 2003 spravila z monochromatického snímania svoju ochrannú známku, na ktorej pracovala s intenzitou svetla a tieňa pri dopade na tváre a scény pred ňou.
Avšak počas lockdownov v Anglicku kvôli ochoreniu Covid-19 Helen zamenila rodinné portréty za experimentovanie s čiernobielou fotografiou prírody na prechádzkach v blízkosti jej bydliska v severnom Londýne. Zdieľa svoje výsledné obrázky, ktoré sú zmesou skrytých textúr, listov v protisvetle, rosou pokrytých pavučín a dramatických lesných obrysov, vo Výbere z príbehov na Instagrame pod názvom „Off Duty“ (Mimo služby). Väčšina z nich bola zachytená fotoaparátom Canon PowerShot G7 X Mark III.
Fotenie pomocou kompaktného fotoaparátu pomohlo Helen vytvoriť si vlastný štýl a zároveň ju to motivovalo vyskúšať si nové techniky. Tu vysvetľuje, ako tento proces prebiehal, a poskytuje rady ako zachytiť vlastné úžasné čiernobiele zábery prírody.
FOTOGRAFOVANIE PRÍRODY
Hra so svetlom a tieňom: čiernobiele fotografie prírody
1. Nájdite si nový pohľad
Výhody kompaktného fotoaparátu pre fotografov sú veľkosť, univerzálnosť a možnosť jednoduchého a rýchleho zdieľania obrázkov. Fotoaparát môže tiež prispieť k lepšiemu uvoľneniu, keďže je menší tlak na urobenie dokonalej fotky.
„Vždy som hľadala niečo medzi telefónom a profesionálnym fotoaparátom, pretože fotoaparát Canon EOS-1D X Mark III sa mi nezmestí do vrecka,“ hovorí Helen. „Môj pracovný fotoaparát je celkovo veľmi veľký na prechádzku po parku. Začala som byť som naozaj frustrovaná z fotografovania telefónom, pretože, keď som si potom fotky otvorila v počítači alebo som ich chcela vytlačiť, nemali dostatočnú kvalitu.
„Počas lockdownu som si kúpila fotoaparát Canon PowerShot G7 X Mark III a začala som si ho brávať na každodenné prechádzky, na ktorých som sa s ním dobre zoznámila.
„Núti ma viac fotiť, vidieť veci inak a viac si ich aj všímať. Naučila som sa viac uvoľniť a netrápiť sa – tieto fotky sú pre mňa a nie pre klientov, takže vôbec nezáleží na tom, či veci fungujú, tak ako to chcete vy. Dnes si neviem predstaviť život bez kompaktného fotoaparátu.“
Fotoaparát PowerShot G7 X Mark III od spoločnosti Canon má veľký snímač typu 1.0, vďaka ktorému má bližšie k digitálnej zrkadlovke alebo bezzrkadlovke než k smartfónu.
2. Naučte sa o svetle čo najviac
Ak radi fotografujete prírodu v monochromatickom režime, Helen odporúča naučiť sa pracovať so svetlom. „Snažte sa fotiť každý deň bez ohľadu na to, či ste s fotoaparátom vonku alebo doma,“ hovorí. „Môže to byť len obrázok toho, ako svetlo dopadá na pohár vody vo vašej kuchyni, ale pri každom ďalšom fotení sa naň budete pozerať detailnejšie.“
Pri snímaní v čiernobielom režime môžete hrou so svetlom vytvoriť hĺbku a vyvolať záujem. Existuje mnoho spôsobov, ako s ním experimentovať. „Hľadajte protisvetlo, ktoré funguje naozaj dobre na čiernobielych fotkách, a nebojte sa pohrať s kontrastom a expozíciou,“ hovorí Helen. „Expozíciu môžete predĺžiť, aby ste mohli nasnímať niečo s intenzívnym osvetlením, a potom ju skrátiť, aby ste získali jasné body na grafiku, dynamické obrázky.“
3. Zamerajte sa na to, čo je v zábere
Čiernobiela fotografia pomáha Helen zamerať sa na objekt v zábere, čím eliminuje akékoľvek rušenie farbami alebo inými prvkami, čo je ďalší hlavný dôvod, prečo fotiť mestskú prírodu bez farby.
„Fotoaparát má rýchlu maximálnu clonu f/1.8 a možnosť pripojenia prostredníctvom Wi-Fi, takže môžem jednoducho odoslať do telefónu obrázok, ktorý chcem a spracovať ho,“ pokračuje. „Cez voľný deň sa nemusím k počítaču ani priblížiť.“
Univerzálny objektív, režim makra a možnosti pripojenia prostredníctvom Wi-Fi sú len niektoré funkcie, ktoré si Helen na svojom fotoaparáte Canon PowerShot G7 X Mark III cení. „Jeho veľkosť, hmotnosť, a tým skutočná flexibilita sú fantastické,“ hovorí Helen, ktorá fotí v čiernobielom režime fotoaparátu, aby bola schopná „vidieť“ svetlo monochromaticky. „Funkcia makra je tiež skvelá, ak vonku fotíte stromy, kvety a voľne žijúce zvieratá.
„Celý môj svet je monochromatický a ja ho milujem,“ hovorí Helen. „Farebná fotka je často o farbe, ale čiernobiela fotka je o danom objekte, či už ide o osobu, budovu alebo strom. Ak fotíte v parku, čiernobielym režimom odstránite aj všetky rušivé jasné farby v pozadí. Vždy ma priťahuje čiernobiela fotografia, naproti tomu, v prírode je veľmi veľa zelenej!“
4. Experimentujte s rôznymi technikami
Kompaktný fotoaparát motivoval Helen, aby vyskúšala rôzne techniky a pristupovala k fotografovaniu vlastným pohľadom. „Je to skvelý spôsob ako experimentovať,“ hovorí. „Napríklad fotografovanie s bleskom pri práci nevyužívam, ale keď na Vianoce snežilo, zachytila som niekoľko obrázkov fotoaparátom Canon PowerShot G7 X Mark III a použila pritom zabudovaný blesk.
„Bola to zábava vyskúšať si rôzne uhly, skrčiť sa k zemi a fotiť cez trávu. To je veľmi jednoduché, keď máte 180-stupňový výklopný displej. Okrem toho má fotoaparát Canon PowerShot G7 X Mark III tieto režimy: automatický (A), priorita clony (AV) alebo plne manuálny (M), čo znamená, že začiatočníci sa môžu vďaka ľahko použiteľným ovládacím prvkom flexibilne učiť fotografovať a napredovať. Má tiež režim P (programovaný automatický režim) – režim fotografovania, ktorý je niečo medzi automatickým a manuálnym režimom, a inteligentný automatický režim, ako aj rôzne režimy kreatívnych scén, ktoré umožňujú začiatočníkom nasnímať úžasné zábery bez toho, aby mali technické vedomosti.“
Ak sa chcete dozvedieť viac o funkciách fotoaparátu a ich využití, stiahnite si aplikáciu Canon Photo Companion App.
Ďalšou experimentálnou technikou, ktorá pomohla Helen pozorovať prírodu, je „skicovanie fotoaparátom“ – činnosť inšpirovaná výtvarníkmi. Na túto tému vytvorila video na YouTube, v ktorom načrtáva silu tejto zábavnej metódy fotografovania, ktorá je rýchlejšia, ale bezproblémovejšia.
„Myšlienka skicovania fotoaparátom čiastočne pochádza od môjho bratranca, ktorý je výtvarník,“ vysvetľuje Helen. „Ak umelec vytvára umelecké dielo, pravdepodobne si načrtne veľa nápadov alebo detailov, ktoré by do neho mohol vložiť. Môj bratranec to popisuje ako prechádzku s ceruzkou. Napadlo mi, že by bolo naozaj dobré, keby sme to využili aj v rámci fotografovania.
„Možno by som mohla nájsť niekoľko skvelých nových uhlov pohľadu v parku, ktoré by som mohla zakomponovať do portrétu. Alebo sa môžem pohrať s technikou, ktorú som videla na Instagrame, ako napríklad špliechanie, aby som videla, čo to urobí a aké sú najlepšie výsledky.“
„Ak fotografujete v pomerne nevýraznom parku, budete potrebovať svetlo na zosilnenie obrazu,“ pokračuje Helen. „Všímajte si, kde sa svetlo zachytáva na stranách predmetov a dodáva im tvar a napätie. Vyskúšajte fotenie na začiatku alebo na konci dňa, keď presvitá slabé svetlo. Čím viac to budete robiť, tým viac uvidíte a o to vzrušujúcejšie to bude.“
Váš štýl sa bude časom vyvíjať a môže dokonca viesť k osobnému projektu, ako je napríklad Helenina séria „Mimo služby“. „Vaše záujmy vám prezradia čo máte fotiť a čím viac fotiek urobíte, tým viac motívov uvidíte,“ hovorí. „Veľmi pritom nepremýšľajte, jednoducho vyrazte von a bavte sa.“
Autor: Lorna Dockerill
Súvisiace produkty
-
Kompaktné digitálne modely
PowerShot G7 X Mark III
Fotoaparát s pripojením, ktorý nahráva skvelé videá a sníma fotografie, ktoré sa budú páčiť vašim fanúšikom.
Súvisiace články
-
Čiernobiele fotografie
Rady ako fotografovať čiernobiele fotografie
Objavujte, ako snímať úchvatné čiernobiele zábery, od svadieb a krajiniek až po športy a portréty.
-
FOTOGRAFOVANIE V PRÍRODE
Tipy na fotografovanie prírody zo série Munro Moonwalker
Takýmto spôsobom Alan Rowan používa fotoaparát Canon PowerShot SX740 HS LITE EDITION pre dokonalé zábery prírody, od farebných makro záberov až po zahmlené vrcholky hôr.
-
ČIERNOBIELA FOTOGRAFIA
Fotografovanie čiernobielych záberov s dlhou expozíciou
Zistite, ako Stephen McNally zachytáva mystické fotografie s dlhou expozíciou čiernobielo.
-
ČIERNOBIELA FOTOGRAFIA
Zachytávanie sveta v monochromatickom režime
Farboslepý fotograf Chris Ward vysvetľuje, ako vytvoriť snímky, ktoré sa zameriavajú na jemné detaily.