Časozberné sekvencie vám umožnia zachytiť plynutie času a odhaliť podrobnosti, ktoré ľudské oko nevidí. K tejto technike sa hodí množstvo objektov – od oblakov letiacich ponad krajinu cez pohyb hviezd na nočnej oblohe až po rušnú mestskú scénu. Vynikajúce výsledky však môžete dosiahnuť aj pri snímaní vnútri, kde máte väčšiu kontrolu nad osvetlením – navyše sa nemusíte obávať počasia.
Ako nasnímať časozbernú sekvenciu v domácom prostredí
Snímanie kvetov
Zaujímavým objektom časozbernej sekvencie môžu byť kvety s rozvíjajúcimi sa lupeňmi, avšak proces môže v tomto prípade trvať niekoľko dní. Sekvencia vyzerá vynikajúco ako séria fotografií, ale aj ako videozáznam.
Vyhnite sa fotografovaniu neďaleko okna alebo zdroja prirodzeného svetla, aby ste dosiahli konzistentné osvetlenie, a namiesto toho použite umelé svetlo. Vhodné sú lampy alebo panely LED, hoci v niektorých situáciách môže byť dobrou možnosťou aj blesk.
Použite veľký kus tvrdého papiera, aby ste vytvorili prázdne pozadie, a pripravte si kompozíciu, aby mali lupene dosť priestoru na rozvitie. S fotoaparátom v manuálnom režime (M) manuálne nastavte expozíciu a zaostrenie a vyberte vhodné prednastavené vyváženie bielej a štýl Picture Style, aby všetky snímky vyzerali rovnako.
Časovanie snímok
Váš fotoaparát má aj samostatný režim snímania časozberných videozáznamov, ktorý skombinuje snímky odfotografované v konkrétnom intervale. Aby ste sa k nemu dostali, musíte fotoaparát prepnúť do režimu videozáznamu.
Keď ho aktivujete, budete môcť nastaviť interval medzi jednotlivými zábermi a počet snímok, ktoré majú tvoriť celé video. Keď tieto čísla zadáte, na fotoaparáte sa zobrazí, ako dlho sa bude sekvencia zaznamenávať a ako dlho bude trvať výsledný videozáznam. Skontrolujte, či máte dosť batérie, aby vydržala počas celého snímania!
Sériu fotografií v pravidelných intervaloch môžete pomocou diaľkového ovládania nasnímať sami alebo môžete použiť samostatný „intervalový časovač“ svojho fotoaparátu. Keď ho aktivujete v ponuke, môžete nastaviť počet snímok a interval medzi nimi a fotoaparát sa postará o všetko ostatné.
Ak chcete z týchto fotografií vytvoriť videozáznam, musíte si ich pripraviť tak, že ich orežete na pomer strán videa a na každú „snímku“ svojho videozáznamu aplikujete korekciu farby alebo efekty. Pomocou softvéru na úpravu fotografií ich skombinujte do konečného časozberného videoklipu. Pamätajte, že musíte nasnímať množstvo fotografií – na 30-sekundový videoklip, ktorý sa prehráva rýchlosťou 24 snímok za sekundu, napríklad budete potrebovať 720 snímok. Ak by ste použili medzi jednotlivými snímkami interval 10 sekúnd, fotoaparát by musel snímať dve hodiny.
Vyskúšajte toto
Ak by ste radšej vytvorenie časozbernej sekvencie urýchlili, vyberte si objekt, na ktorý netreba celé dni, ale zaznamenáte ho za pár minút. Dobrou voľbou sú roztápajúce sa objekty, ako sú kocky ľadu, zmrzlina či čokoláda. Proces môžete urýchliť pomocou fénu.
Príprava
Čokoládového zajaca sme umiestnili na lesklú bielu akrylovú tabuľu, ktorú sme zdvihli do vhodnej pracovnej výšky. Ako pozadie sme použili červený tvrdý papier. Mimo zorného poľa fotoaparátu sme pod akryl umiestnili blesk Speedlite a nasmerovali ho na pozadie, zatiaľ čo blesk fotoaparátu sme použili na osvetlenie zajaca. Fotoaparát sme nastavili na manuálny režim (M) a rýchlosť uzávierky na synchronizačný čas blesku fotoaparátu, aby expozíciu vytváralo iba svetlo z bleskov Speedlite. Clonu a ISO sme prispôsobili, aby sme dosiahli správny vzhľad záberu.
Roztápanie bude na začiatku pomalé a postupne sa zrýchli, preto manuálne ovládanie spúšte fotoaparátu na statíve umožní zodpovedajúce prispôsobenie intervalov medzi zábermi. Keďže sme použili fotoaparát s rozhraním Wi-Fi, pomocou aplikácie Camera Connect nainštalovanej v mobilnom zariadení sme aktivovali spúšť na diaľku v intervaloch 4 – 8 sekúnd.
Časozbernej sekvencii teda skutočne nemusíte venovať celé dni – pozrite sa, čo môžete dosiahnuť za pár minút doma na stole. Potom tieto skúsenosti použite pri plánovaní úchvatného pohyblivého časozberného videa Mliečnej cesty!
Súvisiace produkty
-
EOS R7
Preskúmajte divokú prírodu s fotoaparátom, ktorý je vybavený fantastickou rýchlosťou a kvalitou obrazu v prenosnom tele APS-C budúcnosti. -
RF 50mm F1.8 STM
Kompaktný, tichý a ľahký 50 mm pevný objektív RF so širokou clonou f/1,8, s ktorým dokonale využijete svoje kreatívne videnie. -
Speedlite EL-10
Inteligentný a všestranný blesk Speedlite pre vyššiu kontrolu a kreativitu
Súvisiace články
5 najlepších tipov na časozberné snímanie krajiniek
Oživte svoje krajinky s týmito najlepšími tipmi na časozberné snímanie fotografií.
Ako vytvoriť časozberný videozáznam doma
S režimom snímania časozberných videozáznamov zachytíte skrytý svet v pohybe ľahšie než kedykoľvek predtým.
Ako snímať Time stack zábery
Naučte sa nastaviť časozberné snímanie prechodu zo dňa do noci a vytvorte strhujúci Time stack záber zachytávajúci plynutie času v jednom zábere.
Zachytenie pohybu v časozbernom videozázname
Spoľahlivé techniky na snímanie časozberných sekvencií, časozberných sekvencií s pohybom a spomaleného videozáznamu.